X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 943 krát
Možná máte pocit, že jde o konec světa, ale snad vás trochu uklidní, že v tom nejste sami – deprese je velmi běžnou záležitostí, která postihuje odhadem asi 10% Američanů.[1] . Deprese je vážná nemoc, která když se neléčí, ovlivní všechny aspekty vašeho života. Nedovolte, aby se to stalo a začněte s ní bojovat!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak poznat depresi
-
1Měli byste znát rozdíl mezi smutkem a depresí. Existuje spousta důvodů, proč jsou lidé smutní – ztráta zaměstnání, smrt blízkého člověka, špatné vztahy, traumatická událost, nebo jiné stresující situace. Každý člověk má někdy důvod být smutný. Občasný smutek je také naprosto normální. Problém nastává, když se smutku nemůžete zbavit. Pokud jste neustále smutní, pravděpodobně máte depresi. Je také možné být smutný a trpět depresí, aniž byste k tomu měli důvod. Pokud se svého smutku chcete zbavit, musíte mu lépe porozumět.
-
2Akceptujte fakt, že deprese je fyziologická nemoc, stejně jako například nachlazení. Deprese není „jen ve vaší hlavě.“ Výzkumy prokázaly, že jde o skutečnou tělesnou chorobu, která vyžaduje lékařskou péči. [2] Co se děje, když máte depresi:
- Neutrotransmitery jsou chemickými přenašeči, které spojují buňky mozku. Nesprávné hladiny těchto přenašečů pravděpodobně způsobují depresi.
- Depresi mohou způsobovat i nesprávné hladiny hormonů. Takové změny mohou nastat například při problémech se štítnou žlázou, při menopauze, nebo v těhotenství.
- Mozek člověka trpícího depresí prochází fyzickými změnami. Není jasné, zda jsou tyto změny vážné, ale někdy mohou poukázat na příčinu deprese.
- Deprese je často dědičná, což naznačuje, že někteří lidé mají genetické předpoklady k tomu, aby depresí trpěli.
- Když zjistíte, že máte depresi v rodině a že vaše děti mají zvýšené riziko, pravděpodobně se budete cítit provinile. Uvědomte si, že nemáte žádný vliv na své geny – není to vaše vina. Snažte se ovlivnit to, co ovlivnit můžete. Jděte svým dětem příkladem v boji s depresí a vyhledejte pomoc.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
-
1Objednejte se ke svému lékaři. Deprese může vést k dalším duševním a fyzickým problémům, takže je nezbytně nutné navštívit lékaře. Váš praktický lékař může vyloučit tělesné příčiny vaší deprese.
- V případě potřeby požádejte o doporučení k psychiatrovi. Pokud váš praktický lékař usoudí, že vám lépe pomůže psychiatr, napíše vám doporučení.
-
2Připravte se na schůzku s lékařem. U lékaře vše probíhá velmi rychle. Díky následujícím tipům ze své schůzky vytěžíte maximum:
- Napište si všechny své příznaky.
- Napište si základní informace o sobě, včetně důležitých životních událostí.
- Napište si všechny léky, které berete, včetně vitamínů
- Napište si všechny otázky, na které se chcete lékaře zeptat, například: [2]
:
- Je deprese vysvětlením mých příznaků?
- Jakou léčbu byste mi doporučil?
- Jaká vyšetření budu muset podstoupit?
- Jak mohu svoji depresi zvládat společně s ostatními zdravotními problémy, které mám?
- Existují alternativní metody léčby, které mi můžete doporučit?
- Můžete mi doporučit nějaké knihy nebo webové stránky?
- Můžete mi doporučit nějakou místní podpůrnou skupinu?
- Také lékař se vás bude vyptávat. Připravte se na tyto otázky: [2]
:
- Má někdo z vašich příbuzných podobné příznaky?
- Kdy jste poprvé zaznamenali příznaky deprese?
- Cítíte se pouze smutně, nebo se vaše nálada mění?
- Pomysleli jste někdy na sebevraždu?
- Máte klidný spánek?
- Ovlivňuje deprese vaše každodenní činnosti?
- Užíváte nějaké drogy nebo alkohol?
- Už vám někdy diagnostikovali nějakou duševní poruchu?
-
3Požádejte někoho, aby vás k lékaři doprovodil. Požádejte partnera nebo kamaráda, aby šel k lékaři s vámi. Může vám pomoci sdělit lékaři vše podstatné a zapamatovat si vše, co vám lékař řekne.
-
4Podstupte všechna vyšetření. Kromě psychologického vyšetření budete muset podstoupit fyzické vyšetření, včetně měření výšky, váhy a krevního tlaku a také laboratorní krevní testy, které odhalí počet krvinek a fungování štítné žlázy.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Změny životního stylu
-
1Berte léky. Pokud vám lékař předepíše léky na depresi, berte je podle jeho pokynů. Nikdy léky nevysazujte sami bez konzultace s lékařem.
- Pokud jste těhotná žena, nebo se snažíte počít dítě, musíte svému lékaři říct, že berete antidepresiva. Některé z těchto léků mohou představovat riziko pro vývoj plodu. Musíte s lékařem najít nejlepší možnou léčbu, která bude vhodná jak pro vás, tak pro vaše dítě.
-
2Začněte chodit na psychoterapii. Psychoterapie je klíčovým druhem léčby deprese.[2] Může vám pomoci začít se opět cítit dobře a převzít kontrolu nad svým životem a zároveň zmírnit příznaky deprese. Také se díky ní obrníte proti stresujícím situacím.
- Během psychoterapie budete s psychologem probírat vaše chování, myšlenky, vztahy a zkušenosti. Získáte tak lepší přehled o své depresi a o svých myšlenkách a naučíte se lépe řešit životní problémy a stanovovat si realistické cíle. Toto všechno vám pomůže cítit se zase lépe a šťastněji.
- Choďte na psychoterapii, i když se vám nechce. Pro dosažení nejlepších výsledků je nutné navštěvovat psychologa pravidelně.
-
3Hledejte podporu u svých blízkých. Přiznat si, že jste v depresi není snadné. Říct to někomu jinému je ještě těžší, ale musíte to udělat. Vyhledejte blízké přátele, příbuzné, nebo známé. Tento boj byste neměli vést sami. Řekněte svým blízkým, že jste v chronické depresi a požádejte je o podporu. Tito lidé vám mohou pomoci cítit se lépe.
- Nejste jediní, kterým pomůže o vaší depresi mluvit. Mnoho lidí trpí potichu. Když o svých problémech budete mluvit, můžete tím pomoci i ostatním.
-
4Každý den se věnujte pozitivní vizualizaci. Říká se tomu kognitivně-behaviorální terapie a jde o jednu z nejúspěšnějších metod léčby deprese. [2] . Jde o vědomou snahu nalézt negativní myšlenky a vzorce chování a nahradit je zdravými, pozitivními myšlenkami. Není možné ovládat všechny životní situace, ale vždy je možné ovládat to, jak k nim přistupujete a co si o nich myslíte.
- Nejlepší je vyhledat pomoc zkušeného psychologa, který vám pomůže nalézt negativní situace ve vašem životě a naučit vás vidět je pozitivně.
-
5Cvičte. Tělesná aktivita zmírňuje příznaky deprese, [2] , takže byste se měli hýbat. Najděte si sport, který vás bude bavit a věnujte se mu alespoň několikrát týdně:
- Chůze
- Běh
- Týmové sporty (fotbal, volejbal, basketbal)
- Zahradničení
- Plavání
- Posilování
-
6Naučte se zvládat stres. Věnujte se meditaci, józe, nebo tai-či. [2] . Najděte ve svém životě rovnováhu. Pokud to bude nutné, omezte své povinnosti a zodpovědnosti a udělejte si čas na sebe.
-
7Snažte se dostatečně spát. Spánek je pro fyzické a duševní zdraví velmi důležitý.[2] . Pokud se vám nedaří klidně spát, řekněte to svému lékaři.
-
8Choďte ven. Když je člověk v depresi, nechce chodit mezi lidi, ale je důležité nezůstávat v izolaci. [2] Snažte se chodit ven a podnikat různé věci a zůstaňte v kontaktu se svojí rodinou a s přáteli.
-
9Veďte si deník. Když si budete zaznamenávat své myšlenky a nálady, budete schopni s depresí bojovat účinněji. Začněte si vést deník, nebo si pište své pocity do počítače.
- Svůj deník můžete ukázat psychoterapeutovi.
- Při zapisování do deníku se věnujte pozitivní vizualizaci.
-
10Přestaňte pít a brát drogy. Alkohol a ilegální drogy představují rizikový faktor deprese. [2] Drogy a alkohol mohou sice dočasně zmírnit vaše příznaky, ale z dlouhodobého hlediska vaši depresi jen zhorší. Pokud potřebujete pomoc, řekněte o své závislosti svému psychiatrovi.
-
11Jezte zdravě. Měli byste jíst zdravě a brát vitamíny. Základem zdravé mysli je zdravé tělo – pečujte o sebe!
-
12Posilte spojení mezi svým tělem a svojí myslí. Lékaři, kteří se zabývají alternativní medicínou věří, že mysl a tělo musejí být v harmonii. [2] . Metody, které tuto harmonii posilují, jsou například:
- Akupunktura
- Jóga
- Meditace
- Vizualizace
- Masáže
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Fight Depression
Français:lutter contre la dépression
中文:与抑郁斗争
Русский:бороться с депрессией
Bahasa Indonesia:Mengatasi Depresi
हिन्दी:डिप्रेशन से बाहर निकलें
Tiếng Việt:Đấu tranh với Trầm cảm
한국어:우울증 극복하는 방법
Stránka byla zobrazena 7 943 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama