Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý někdy trpí nevolností. Nepříjemný pocit na zvracení je opravdu příšerný. Míst abyste potichu trpěli, se snažte převzít nad situací kontrolu a zbavit se nevolnosti pomocí domácích tipů. Následující metody vám pomohou cítit se zase brzy dobře a zdravě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Dělejte něco jiného

 1. 1
  Odpočiňte si. Jakmile se začnete cítit špatně, měli byste si lehnout. Když si lehnete, nebudete cvičit a nebudete se zbytečně hýbat, vaše tělo se zpomalí a vám nebude tak špatně od žaludku. Pokud je to nutné, vezměte si volno v práci, nebo se omluvte ze školy.
 2. 2
  Jděte na čerstvý vzduch. Když budete dlouho na jednom místě, za chvíli si vydýcháte vzduch a budete se cítit ještě hůře. Otevřete si ona a pokud je to možné, zajděte si na chvíli ven.
 3. 3
  Vyhýbejte se silným zápachům. Možná si chcete dát horkou vanu s pěnou, ale když budete v blízkosti silných parfémů, bude vám stále špatně. Měli byste se vyhýbat všemu, co silně voní nebo zapáchá. Čich je spojen s chutí, takže když ucítíte něco hodně nepříjemného, může to ve vás vyvolat stejné pocity, jako nějaké špatné jídlo. Otevřete si okno, abyste měli čerstvý vzduch a zbavili se všech zápachů.
 4. 4
  Udělejte si pauzu od elektroniky. Zářivé obrazovky, hluk a pohyby spojené s televizí, počítačem, tabletem a telefonem by vás zbytečně stimulovaly a zhoršily by vám nevolnost. Raději si lehněte do postele a čtěte si knihu, nebo jen tak odpočívejte. Když se vzdálíte od elektronických zařízení, vyhnete se také bolesti hlavy.
 5. 5
  Nastavte si správnou teplotu. Není nic horšího, než když je vám špatně a zároveň příliš vedro, nebo příliš zima. Nastavte si vhodnou teplotu a v případě potřeby si dejte sprchu nebo vanu, nebo si přidejte další přikrývku. Můžete také pít horké nebo studené nápoje.
 6. 6
  Zkuste nějaký volně prodejný lék. Pokud na vás nezabírají přírodní léky, kupte si v lékárně nějaký volně prodejný lék na nevolnost. Berte vždy jen doporučovanou dávku každého léku.
 7. 7
  Nevyhýbejte se zvracení. Pokud je vám skutečně špatně a chce se vám zvracet, nesnažte se to zastavit. Vaše tělo se snaží dostat z těla to, co mu způsobilo nepříjemné pocity, takže byste ho měli nechat. Zvracení sice není příjemné, ale pomůže vám cítit se lépe. [1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jezte potraviny proti nevolnosti

 1. 1
  Dejte si zázvor. Zázvor se tradičně podává lidem, kteří trpí nevolnostmi. Zajděte si do obchodu a kupte si čerstvý, nebo kandovaný zázvor. Pokud ho zvládnete sníst čerstvý, nakrájejte si ho na plátky a jezte ho. Pokud je pro vás jeho chuť příliš silná, uvařte si z něho čaj.
 2. 2
  Jezte krekry. Když vše ostatní selže, zkuste jíst suché krekry. Mají jemnou chuť a snadno se tráví, takže jsou ideálním jídlem pro nemocné lidi. Pokud nebudete mít problémy jíst krekry, zkuste i preclíky, které obsahují více živin.
 3. 3
  Jezte vodní meloun. Vodní meloun sice není klasickým jídlem proti nevolnosti, ale je velmi účinný. Jeho jemná chuť a vysoký obsah vody uklidňuje žaludek a dodává tělu více tekutin. Pokud máte také horečku, jezte ho vychlazený.
 4. 4
  Jezte suchou rýži. Samotná rýže sice není zrovna chutná, ale pomůže vám zbavit se nevolnosti. Snadno stravitelné sacharidy vám dodají energii a nevýrazná chuť rýže nepodráždí váš žaludek.
 5. 5
  Dejte si banán. Zkuste sníst téměř zralý banán (mírně nazelenalý bez tmavých skvrn). Jeho jemná chuť a konzistence zajistí, že ho snadno strávíte a navíc obsahuje spoustu draslíku, který pomáhá imunitnímu systému. Zabijte dvě mouchy jednou ranou a dejte si ho s trochou rýže.
 6. 6
  Dejte si trochu jogurtu. Při nevolnosti byste neměli jíst většinu mléčných produktů, ale bílý jogurt s aktivními kulturami pomůže uklidnit váš žaludek, protože obsahuje správné bakterie a zbaví vás těch špatných. Kupte si bílý jogurt s obsahem probiotik a brzy se budete cítit lépe.
 7. 7
  Dejte si suchý toast. Nedávejte si na něho máslo, marmeládu, ani nic jiného. Suchý (nespálený) toast je podobný, jako krekry. Snadno ho strávíte, mý příjemnou chuť a vašemu žaludku udělá dobře. Dejte si jeden krajíc a počkejte, jestli se vám po něm uleví. [2]
 8. 8
  Vyhýbejte se jídlům, která dráždí žaludek. Nejlepší bude jíst pouze doporučené potraviny, ale pokud si chcete dát i něco jiného, musíte být opatrní. Nejezte nic mastného, smaženého, kořeněného, ani sladkého. Mohlo by se vám potom udělat ještě hůře a pravděpodobně byste se nevyhnuli zvracení.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Bojujte proti nevolnosti tekutinami

 1. 1
  Pijte hodně vody. Voda vyplavuje z těla toxiny a dodává mu potřebné tekutiny. Je sice důležité pít pravidelně hodně vody, ale neměli byste to přehánět, aby vám nebylo ještě hůř. Vypijte alespoň sklenici vody každou hodinu.
 2. 2
  Zkuste sportovní nápoje. Pokud je vám špatně a zvracíte, pravděpodobně jste odvodnění a budete potřebovat doplnit tekutiny. Sportovní drinky obsahují elektrolyty, které vaše tělo potřebuje. Kupte si svůj oblíbený sportovní nápoj a po zvracení ho vypijte, abyste tělu dodali potřebné minerály.
 3. 3
  Dejte si brusinkovou šťávu. Džusy jsou plné cukrů a dalších přísad, které podrážděnému žaludku nepomáhají, ale brusinková šťáva obsahuje spoustu živin a téměř žádný cukr. Když vám bude tak špatně, že nebudete moci nic jíst, dejte si trochu této šťávy.
 4. 4
  Připravte si citronovou šťávu s medem. Tato sladkokyselá kombinace zklidní váš žaludek. Smíchejte si lžičku citronové šťávy s trochou medu a pomalu tuto směs pijte. Pokud se vám neudělá lépe, můžete ji pít celý den.
 5. 5
  Připravte si skořicový čaj. Skořice se používá jako přírodní lék proti nevolnosti a zvracení. Přidejte si ½ lžičky skořice k šálku horké vody a chvíli počkejte. Pijte tento čaj několikrát denně, dokud se nebudete cítit lépe.
 6. 6
  Zkuste hřebíčkový čaj. Hřebíček má podobnou chuť jako skořice a také funguje proti nevolnosti. Uvařte si hřebíčkový čaj a nechejte ho několik minut vyluhovat. Potom ho popíjejte, dokud se vám neudělá lépe.
 7. 7
  Udělejte si kmínový čaj. Kmín se většinou používá při vaření, ale pomůže vám i proti nevolnosti. Připravte si šálek horké vody a přidejte si do něho lžičku kmínu. Nechejte ho 10-15 minut vyluhovat a potom ho pomalu pijte. Můžete si ho i osladit trochou medu.
 8. 8
  Dejte si mátový čaj. Máta a zázvor jsou nejlepšími domácími léky proti nevolnosti. Použijte čerstvé listy máty, nebo sušený mátový čaj. Můžete ho pít studený i horký v jakémkoli množství.
 9. 9
  Dejte si zázvorovou limonádu. Pokud vám nechutná čerstvý zázvor, dejte si nějakou zázvorovou limonádu. Nejprve si zkontrolujte, že limonáda obsahuje skutečný zázvor a ne pouze umělé příchutě. Pomalu ji popíjejte, měla by vám pomoci uklidnit žaludek. [3]
 10. 10
  Dejte si trochu sirupu s příchutí coly. Tento hustý sirup se často používá při léčbě nevolnosti. Nalejte si ho trochu na led do sklenice a pomalu ho popíjejte.
 11. 11
  Všechny nápoje pijte pomalu. Bez ohledu na to, co budete pít, byste to měli pít opravdu pomalu. Máte podrážděný žaludek, takže se snažte ho nepodráždit ještě více velkými hlty. [4]
  Reklama

Tipy

 • Nečistěte si zuby hned po jídle, chuť zubní pasty by vám mohla podráždit žaludek.
 • Po zvracení si vyplachujte ústa směsí octa a vody. Zbavíte se pachuti a zápachu a odstraníte z úst škodlivé žaludeční kyseliny, které by vám mohly poškodit zuby.
Reklama

Varování

 • Pokud jste těhotná, nebo máte nějakou nemoc, která vám způsobuje nevolnosti, ignorujte uvedené tipy a řiďte se radami svého lékaře.
 • Pokud trpíte dlouhodobou nevolností a nic vám nepomáhá, zajděte si k lékaři.
 • Pokud kromě nevolnosti trpíte i zmatením, bolestmi hlavy, rozostřeným viděním atd., posaďte se a zavolejte lékaře. Pokud jde o běžné příznaky nějaké nemoci, kterou trpíte, zbavte se jich tak, jak vám to lékař doporučil.
Reklama

Související články

Jak se zbavit žaludeční virózyJak se zbavit žaludeční virózy
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 585 krát
Stránka byla zobrazena 4 585 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama