Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ospalost postihuje většinu z nás nezávisle na okolnostech. Chronická letargie a nesoustředěnost může narušit průběh vašeho dne a z běžných aktivit udělat v podstatě něco nemožného. Místo abyste ospalostí trpěli dál, zkuste pro sebe něco udělat a zlepšit své myšlení i koncentraci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Změňte životní styl

 1. 1
  Pijte hodně vody. Poměrně běžná rada, ale pravidelné pití v průběhu dne vás může opravdu povzbudit a dodat energii během krátké doby. Pocity únavy a letargie jsou totiž často způsobené právě dehydratací. Vypijte sklenici vody hned jak ráno vstanete, nastartujete tím metabolismus. Pak v tom pokračujte v pravidelných intervalech po celý den.
 2. 2
  Snídejte. Jestliže jste se právě celí omámení vyvalili z postele po tom, co jste se celou noc probouzeli a zase usínali, je více než pravděpodobné, že se zrovna chystáte odbýt nějakou nuznou snídání, pokud vůbec nějakou. Taková ranní rutina vás udržuje ve stavu pomalého metabolismu, který vás není schopný donutit pořádně k žádné aktivitě. Přinuťte se vstát o něco dříve a dejte si pořádnou snídani. Živiny váš nakopnou na celý den tak, že už to nebudete chtít měnit.
 3. 3
  Jezte pravidelně. Stejně jako při dehydrataci si vaše unavené tělo dost možná říká o to, že potřebuje doplnit energii jídlem. Místo obecné rady jíst 3x denně zkuste 5-7 menších porcí v průběhu celého dne. Udržíte si tím po celý den správnou hladinu cukru a budete mít dostatek živin, abyste udrželi svou mysl jasnou.
 4. 4
  Cvičte. Přidat na pohybu uprostřed vaší odpolední letargie se může zdát jako nadlidský úkon. Věřte ale, že vám trocha pravidelného cvičení pomůže v boji s únavou. Cvičte alespoň 10 minut denně, i kdyby to měla být jen rychlá chůze. Trochu takového cvičení a čerstvého vzduchu vás ve chvíli nabije energií.[1]
 5. 5
  Pohybujte se na slunci. Pro zimní ospalost existuje dobrý důvod-máte nedostatek vitamínu D, který vám přes léto dodává sluneční svit. Máte-li štěstí a venku se udělá pěkné počasí, zamiřte tam a rovnou svůj pobyt na slunci spojte s cvičením. Zabijete dvě mouchy jednou ranou.
 6. 6
  Upravte svůj příjem kofeinu. Prvním, po čem sáhnete v případě nastupující únavy je šálek kávy. Ale pozor! Pití 3 a více šálků denně vám energii rozhodně nepřidá a pijete-li po poledni, zhoršíte kvalitu svého spánku. Snižte svůj denní limit tedy na 3 kávy a dodejte si tak energii bez nepříznivých vedlejších účinků jako je např. nervozita a třes. Snažte se je vypít ještě před obědem, budete za to sami sobě pak děkovat každé odpoledne.
 7. 7
  Upravte spánkový cyklus. Byli jste na koncertě do časných ranních hodin a potom jste spali až do odpoledne. Večer si pak jdete lehnout velmi časně, protože ráno brzy vstáváte na důležitou schůzku. S takovou nerovnoměrností spánku není vůbec divu, že jste unavení! Zkuste chodit spát každý den ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i ráno vstávat. Díky tomu si vaše tělo utvoří přirozený návyk, kdy je čas spánku a nebude ho po vás vyžadovat v průběhu dne.[2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Okamžité snížení únavy

 1. 1
  Poslouchejte hudbu. Hudba má obrovský vliv na vaši mentální pohodu. Když k tomu připočtete i schopnost působit na vaše emoce, můžete si pomocí hudby dodat potřebnou energii. Jedna studie prokázala, že lidé, kteří poslouchají hudbu nezávisle na její hlasitosti nebo tempu, jsou energičtější než ti, kteří ji neposlouchají. Pusťte si do hlavy nějaké oblíbené hity, nakopne vás to![3]
 2. 2
  Zkuste dechové cvičení. Naše dýchací vzorce jsou odrazem stavu naší mysli a emocí, aniž bychom si to uvědomovali. Pokud jste unavení a ve stresu, je pravděpodobné, že dýcháte tzv. „do hrudníku“ a neokysličujete dostatečně mozek.
  • Zkuste dýchat pomalu a představujte si, že se váš žaludek naplňuje jako balón a pak pomalu vydechujte. Po minimálně jedné minutě tohoto cvičení se vám rozjasní mysl a mozek nastartuje k další činnosti.
 3. 3
  Zajistěte dostatek omega-3 mastných kyselin. Jsou to jedny z nejdůležitějších látek pro udržení bdělosti. Pokud přemýšlíte, co si dáte k obědu nebo večeři, hoďte na gril kus lososa, doplníte tím nenasycené kyseliny. Pokud ryby nepatří mezi vaše oblíbená jídla, berte každý den kapsle s rybím olejem nebo podobné doplňky stravy.
 4. 4
  Zkuste terapii vodou. Když na spícího kamaráda vylijete kýbl ledové vody, není to jen skvělý způsob jak si z něj vystřelit, ale také ho tím dokonale probudíte. Jste-li unavení, že už nevíte co dřív a do ničeho se vám nechce, opláchněte si obličej vodou nebo si dejte ledovou sprchu. Nízká teplota vody a její dopadání na pokožku podpoří cirkulaci krve a zkoncentruje vás.
 5. 5
  Jezte vlákninu. Vláknině, stejně jako jiným potravinám, trvá dlouhou dobu, než se plně stráví. Proto jezte dostatek vlákniny, která bude v průběhu dne pomalu uvolňovat potřebnou energii do vašeho těla. Zkuste jablko (se slupkou), fazole nebo cereálie a zatočte tak s únavou.[4]
 6. 6
  Dávejte si šlofíka. Dlouhé spaní během dne může přerušit váš pozdější noční spánek, ale krátké pauzy během odpoledne můžou být tím pravým pro doplnění potřebné energie. Postačí 20 minutový odpočinek, během kterého stihnete usnout, eliminovat stresory, dobít energii a povzbudit tak tělo i mysl.
 7. 7
  Berte hořčíkové tablety. Ospalost může být často způsobená nedostatkem určitých vitamínů, jak už jsme se dozvěděli výše. Kromě zmíněného vitamínu E se může jednat právě o magnézium, tedy hořčík. Nemáte-li ho dostatek ze své stravy, můžete ho každodenně doplňovat kapslemi zakoupenými v lékárně.
 8. 8
  Vyrovnejte se se stresem. Jestliže vám stůl přetéká prací, hádáte se s kamarádem a partner se s vámi rozešel, pravděpodobně jste ze všeho v silném stresu, který vás vysiluje. Zkuste se s ním vyrovnávat, kdykoli je to jen trochu možné. Vyvarujte se věcí, vyvolávajících ve vás smutek nebo úzkost. Zlepší se vám vaše mentální zdraví a zůstanete během dne soustředění.
 9. 9
  Změňte prostředí. Učit se nebo pracovat v posteli může být velmi příjemné a uklidňující. Zkuste bojovat s únavou tak, že se přesunete na méně pohodlné místo, které vyloučí prohloubení vaší ospalosti. Např. do kavárny ke stolu, kde vás nebudou obklopovat všechny ty pohodlné polštářky a přikrývky.[5]
  Reklama

Tipy

 • Probuďte v sobě emoce. Myslete na něco veselého, vzrušujícího nebo naopak děsivého a rozčilujícího. Vztek taky pomáhá.
 • Zkuste některou z metod zlepšení vašeho spánku a budete se cítit lépe.
 • Choďte brzy spát. Pokud máte problém usnout, poslouchejte relaxační hudbu.
 • Navštivte spánkové centrum a nechte se vyšetřit, zda vaše nespavost není zdravotního původu.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 54 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 419 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 419 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama