Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jízda na kolečkových bruslích – ať už brusle mají kolečka v jedné řadě za sebou, nebo ve dvou paralelních řadách – je zábavná volnočasová aktivita, skvělý způsob cvičení, sport v kterém můžete soutěžit, nebo způsob dopravy. Jakmile se na bruslích naučíte stát, pohybovat se a zastavit, půjde vám ježdění na bruslišti ihned jako po másle. Pokračujte ve čtení, abyste se naučili základy ježdění na bruslích, která mají kolečka ve dvou nebo jedné řadě a znali tipy na zlepšení svých dovedností.

Část 1
Část 1 ze 3:

Naučte se základy

 1. 1
  Oblečte si svou bruslařskou výstroj. Jedinou věc, kterou k bruslení opravdu potřebujete, jsou brusle, které vám sedí. Můžete si je koupit v obchodě se sportovními potřebami, nebo pronajmout na jakémkoliv bruslišti. Velikost bruslí obvykle odpovídá velikosti bot. Kromě bruslí by se vám mohly hodit i následující věci:
  • Helma. Vzhledem k tomu, že teprve začínáte, byste se s helmou mohli cítit příjemněji. Každý na začátku párkrát spadne a helma může ochránit vaši hlavu před zraněním.
  • Chrániče na kolena a zápěstí. Když se učíte bruslit, nejspíš se nevyhnete tomu, abyste párkrát narazili koleny a rukama do země. Pokud nechcete mít škrábance, chraňte se chrániči na kolena a zápěstí.
 2. 2
  Zaujměte správnou pozici. Chodidla rozkročte na šíři ramen, ohněte kolena a dřepněte si. Záda snižte směrem k zemi a trochu se předkloňte do pohodlné dřepové polohy. Při bruslení je nejdůležitější rovnováha a tento postoj zabrání tomu, abyste přepadli.
  • Když budete na bruslišti poprvé, bude vám možná připadat, že brusle neovládáte, možná párkrát ztratíte rovnováhu a spadnete předtím, než budete cítit, že zvládáte stát na místě. To je naprosto normální; jednoduše trénujte postoj tak dlouho, než vám půjde.
  • Stát naprosto bez hnutí je s bruslemi na nohou těžké. Až vám to půjde, zapracujte jednou za čas na vylepšení svého postoje tím, že bruslemi trochu zahýbete, abyste zvládali udržet rovnováhu. Myšlenka za tím je takováto: Kdybyste stáli na místě bez bruslí a někdo do vás nepatrně strčil, museli byste trochu pohnout nohama, abyste zase našli rovnováhu. To samé platí, když máte na nohou brusle, akorát vás "tlačí" kolečka bruslí a tlak vlastních svalů.
 3. 3
  Choďte jako kačer. Dejte paty k sobě a prsty na nohou nasměrujte ven. V této poloze se pomalu rozejděte dopředu, pravá, levá, pravá, levá atd.[1] Buďte stále v dřepu a paty mějte přímo pod tělem, abyste zvládli snadněji udržet rovnováhu.
  • Trénujte, dokud zvládnete v bruslích "chodit" a udržet přitom rovnováhu bez obtíží. Nejspíš ze začátku párkrát spadnete; prostě se zase zvedněte a nezapomeňte tělo udržovat nad patami a zůstat v dřepu.
  • Až si budete více věřit, začněte se pohybovat rychleji a dělat delší kroky. Tlačte na kolečka silněji, abyste se při každém kroku posunuli dál.
 4. 4
  Naučte se klouzat.[2] Protáhněte každý krok tím, že chvíli pojedete. Jednou nohou se odrazte a klouzejte se po té druhé, než ztratíte rychlost a pak nohy vyměňte. Přitom, co se na jedné noze kloužete udržujte druhou nad zemí, aby nepřekážela.
  • Trénujte zatáčení doprava a doleva při klouzání. Když zatáčíte doprava, trochu se nakloňte tělem doprava. Když zatáčíte doleva, tak se nakloňte doleva. Po celou dobu zůstaňte ve dřepu.
  • Klouzejte se rychleji. Hýbejte rychleji nohama, tlačte na kolečka a žeňte se dopředu, abyste zvýšili rychlost. Trénujte využití váhy těla pro zvýšení rychlosti tím, že se budete do pohybu naklánět. Rukama si pomozte udržet rovnováhu a nabýt rychlost tak, že je v loktech ohnete a budete jimi pohybovat dopředu a dozadu, jako byste běželi.
 5. 5
  Trénujte zastavení. Na špičce pravé brusle by se měla nacházet brzda. K zastavení jeďte s bruslemi rovnoběžně od sebe. Zůstaňte v dřepu a trochu se nakloňte dopředu. Pravou brusli dejte trochu před levou, její špičku trochu zvedněte a pak na ni silně zatlačte. Čím silněji zatlačíte, tím rychleji zastavíte.[3]
  • Je důležité, abyste zastavili pomocí sebevědomého zatlačení místo toho, abyste se brzdou zdráhavě dotýkali země. Pokud při brždění dost nezatlačíte, mohli byste ztratit rovnováhu a spadnout.
  • Pokud pro vás ze začátku bude těžké dostatečně zatlačit, zkuste vyvinout dostatečnou sílu tak, že zatlačíte pravou rukou na pravé koleno.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zkoušení speciálních triků

 1. 1
  Naučte se bruslit pozadu. Když bruslíte dopředu, pohybujte se tak, že dáte chodidla do pozice písmena "v" a tlačíte na paty. Pro bruslení dozadu obraťte písmeno "v" – tentokrát dejte prsty k sobě a paty od sebe. Zůstaňte ve dřepu a tlačte na pravou špičku a zvedněte levou nohu, pak nohy vyměňte a tlačte na levou špičku a zvedněte pravou nohou.
  • Vzhledem k tomu, že za sebe nevidíte a budete se muset občas otočit, abyste se podívali, může být při bruslení pozadu náročnější udržet si rovnováhu. Začněte pomalu a najděte způsob, jak se otočit abyste se podívali za sebe a nespadli při tom. Častým důvodem, proč lidé padají je, že se zaklánějí, tak se tomu vyhněte.
  • Chvíli to potrvá, ale časem jízdu pozadu zvládnete. Pohyb na bruslích prodlužujte a trénujte jízdu po jedné noze, než položíte dolů tu druhou. Stále vyvíjejte tlak na špičky a vytvářejte chodidly tvar otočeného písmena "v".
 2. 2
  Jeďte na patě a špičce. U tohoto triku přiblížíte nohy k sobě a pojedete na patě jednoho a špičce druhého chodidla. Rozjeďte se, abyste nabrali rychlost, pak zvedněte špičku vaší dominantní bruslicí nohy tak, že pojedete jen na patě a druhou nohu povlečete za ní. Zvedněte patu vlečené nohy, takže pojedete jenom na patě jedné a špičce druhé nohy.
 3. 3
  Dělejte křížovou otočku. Začněte jízdou, abyste nabyli rychlost. Až budete připraveni otočit se, udělejte to tak, že brusle překřížíte a odrazíte se tak novým směrem. Pokud třeba zatáčíte doleva, přeložte pravou nohu přes levou, natočte tělo doleva a odrazte se pravou nohou doleva. Ramena natočte tím směrem, kam chcete jet a udržujte rovnováhu nakloněním se do zatáčky. Pro stabilitu udržujte kolena trochu ohnutá.
 4. 4
  Zkuste skákat. Chvíli se klouzejte, pak dejte brusle k sobě, pokrčte se a trochu poskočte. S přibývající sebedůvěrou zkoušejte skákat výše a dále. Můžete se také pokusit otočit s výskokem, abyste změnu směru jízdy vyšperkovali.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zlepšování dovedností

 1. 1
  Trénujte na bruslišti. Nejlepším způsobem jak se v bruslení zlepšit je často trénovat. Podívejte se po bruslišti v místě svého bydliště a choďte tam alespoň jednou týdně, abyste se mohli zlepšovat pokaždé, když tam budete. Trénujte klouzání, zastavování, bruslení pozadu a bruslení co nejrychleji. Trénujte dokud vám nepůjde snadno zatáčet a zastavovat a přitom neustále udržovat rovnováhu.
 2. 2
  Přidejte se do týmu nebo spolku. Je zábavné bruslit sám, ale hledáte-li výzvu, zvažte přidání se do spolku. Roller derby se stalo populárním sportem a ve většině měst je tým nebo spolek, do kterého se můžete zapsat. Pokud ve vašem městě žádný spolek není, zvažte, že ho s pár přáteli založíte.
  • In-line hokej je dalším oblíbeným týmovým odvětvím kolečkového bruslení. K tomuto sportu budete potřebovat in-line brusle.
  • Aggressive bruslení je jako skateboarding založeno na provádění smělých triků. Pokud chcete tento sport vyzkoušet, vezměte si chrániče.
 3. 3
  Kupte si brusle určené ke zlepšení vašeho výkonu. Existují různé druhy bruslí, ze kterých si můžete vybírat, a až se začnete v bruslení zlepšovat, budete možná chtít investovat do bruslí, které se budou hodit přesně na to, na co je potřebujete, a která vám pomohou dosáhnout takové úrovně, po jaké toužíte. Zvažte následující možnosti:
  • Brusle do haly. Pokud rádi bruslíte uvnitř na bruslištích, zvažte koupi vlastních bruslí, abyste si je nemuseli pokaždé půjčovat.
  • Brusle na ven. Kolečka těchto bruslí jsou navržena tak, aby byla dostatečně odolná a ustála tvrdší podmínky. Můžete s nimi bruslit po asfaltu a jiných silničních materiálech.
  • Rychlostní brusle. Tyto brusle jsou navrženy pro vyšší rychlosti než obyčejné kolečkové brusle, takže je zvažte, pokud milujete po bruslišti nebo po ulici jezdit velmi rychle. Můžete si pořídit in-line rychlostní brusle, které mají řadu koleček nebo takové, které mají dvě kolečka na každé straně.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že jste si dobře zavázali tkaničky, jinak by se mohly rozvázat, vy byste přes ně mohli přejet a ztratit tak rovnováhu.
 • Ujistěte se, že vám brusle dobře sedí. Pokud budete mít špatnou velikost, bude pro vás těžké udržet rovnováhu.
 • Pokud jste na bruslišti, můžete se v případě potřeby pro oporu přidržet madel na okrajích brusliště.
 • Snažte se vybrat si dobrý čas a den pro výlet na brusliště. Když budete trénovat alespoň jednou týdně, zlepšíte se..
 • Snažte se držet u zdi, abyste podél ní mohli jet a měli oporu.
 • Často kontrolujte kolečka bruslí a na zemi si dávejte pozor na vlákna, látky, olej, lano, trubky nebo jiné materiály, na kterých byste mohli uklouznout. Při bruslení musíte na vše dávat pozor.
 • Pokud máte dlouhé vlasy, tak si je uvažte, aby se vám nedostaly do očí.
 • Buďte opatrní a nenechte se odradit vrstevníky. Řekněte si, že to zvládnete!
 • Začněte pomalu. Pamatujte, že dál dojde ten, kdo jde pomalu a stále!
 • Nejezděte rychleji, než na co si věříte. Pokud pojedete příliš rychle, mohli byste spadnout, zranit se nebo si možná dokonce i něco zlomit.
Reklama

Varování

 • Nervozita a nejistota zvyšují riziko pádu. Věřte si!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Brusle
 • Helma (nepovinné)
 • Chrániče na kolena (nepovinné)
 • Chrániče na zápěstí (nepovinné)
 • Dobré místo na bruslení (příjezdová cesta, dřevěná podlaha atd.)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 955 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 15 955 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama