Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let.
Tento článek byl zobrazen 3 698 krát
Většině lidí se představa, že svou kočku musí vzít na dovolenou či na výlet autem, příliš nezamlouvá. Existují kočky, které s cestováním nemají problémy, ale většina z nich má z cestování a opuštění známého prostředí panickou hrůzu. I přesto je však cestování s kočkou zvládnutelné bez větších problémů. Klíčem je včasná příprava, tedy pozvolné navykání kočky na delší jízdu a zajištění potřebných pomůcek, před odjezdem.
Postup
Včasná příprava
-
1Zvykejte kočku na cestování. Pokud dlouho necestovala autem, několik týdnů před výletem ji vezměte na několik krátkých projížděk (30 minut či méně). Kočku umístěte do stejné přepravky, jakou použijete na výletě, potřebuje si zvyknout na hluk a pohyb auta a na její pach.
- Dávejte jí v autě pamlsky. Díky tomu si jízdu spojí s příjemnými prožitky.
- Berte tyto projížďky jako možnost vypilovat jakékoliv nedostatky před výletem daleko od domova.
-
2Pokud je to nutné, pořiďte své kočce léky proti nevolnosti. Jestli má sklony ke kinetóze, nemoci z pohybu, což by měly odhalit zkušební jízdy, požádejte veterináře o předepsání léků. Léky proti nevolnosti, jako například chlorpromazin mohou pomoci ke snížení kinetózy.[1]
- Kočka může trpět kinetózou (během jízdy, samozřejmě), pokud: naříká a kňučí a nepřestává ani po několika minutách jízdy, nadměrně slintá, nehýbe se, či vypadá, že se bojí pohnout, nebo naopak je příliš aktivní, přešlapuje, či zvrací, močí, nebo kálí.[2]
- U lidí se k léčbě nevolnosti osvědčil zázvor a je bezpečné ho použít i u koček; může být dostupný v tekuté formě nebo ke žvýkání, on-line či ve zverimexech a mnohdy i na veterinárních klinikách.
-
3Podávejte své kočce Bachovou květovou esenci „Krizové kapky“, aby se lépe srovnala se stresem z cestování či strachem z nových míst. Každý den jí kapejte několik kapek do vody a před odjezdem přímo do pusy, pokud je viditelně ve stresu. Zda-li kapky fungují, můžete vyzkoušet tak, že jí nakapete pár kapek do pusy a po třiceti minutách ji vezmete na krátkou projížďku. Bachovy kapky by měly být primárním způsobem léčby, jelikož sedativa kočku pouze zpomalí, kdežto kapky jí pomůžou, aby zůstala klidná a jistá.
-
4Jako poslední možnost můžete využít sedativa na předpis. Zkuste nejdříve trénovat zkušebními jízdami a vyzkoušejte jiné možnosti, než se uchýlíte k lékům. Váš veterinář by měl pomoci s výběrem nejvhodnější metody. Některé možnosti zahrnují antihistaminika bez předpisu (Benadryl), nebo například alprazolam (Xanax) na předpis, k uvolnění úzkosti.[3]
- Velikost dávek konzultujte s veterinářem a pro dosažení nejlepších výsledků se pečlivě řiďte jeho radami.
-
5Jakákoliv sedativa vyzkoušejte doma, několik dní před odjezdem. Pozorujte chování kočky, a pokud se projeví nějaké negativní reakce, máte stále čas zavolat veterináři a přizpůsobit dávkování či vybrat jinou medikaci. Stejně jako u lidí, i u koček mají různé léky různé účinky. Je pravděpodobné, že pokud je kočka po lécích podrážděná či je něco jiného v nepořádku, váš veterinář bude mít v záloze jiný druh léků k vyzkoušení.
- Většina sedativ kočku neuspí, ale jen otupí. Pokud je sedativum příliš silné, či slabé, měli byste to před odjezdem konzultovat s veterinářem. Kočka by měla stále vnímat své okolí, a to i po aplikaci.
- Když zkoušíte novou medikaci, zavřete kočku do přepravky a vezměte ji na projížďku. Tak zjistíte, jaké chování můžete očekávat. Ujistěte se, že máte od veterináře dostatek léků na cestu (tam i zpět) a požádejte o pilulku nebo dvě navíc, na zkoušku doma.
-
6Do pelechu, nebo tam, kde ráda spí, položte kočce několik dní před odjezdem ručník či deku. Záměrem je, aby deka načichla kočkou a domovem. Navíc už bude na deku zvyklá a na cestě ji bude uklidňovat.
-
7Klec připravte ráno před odjezdem, či večer předchozího dne. Deku, či ručník, na kterém pár dní spala, položte na dno klece. Další ručník či deku můžete vložit pod klec, pokud dno potřebuje lépe vypodložit. Nezapomeňte na oblíbenou hračku, aby se kočka cestou nenudila.
-
8Postříkejte vnitřek přepravky sprejem značky Feliway, 20 minut před odjezdem. Ten napodobuje feromony, které kočky uvolňují, když jsou klidné a relaxují ve svém teritoriu. Měl by vaši kočku uklidnit.[4]
- Nejprve otestuje reakci na Feliway, než ho nastříkáte do přepravky. Malá část koček ho může vnímat jako pachovou stopu jiné kočky a může na něj reagovat negativně až agresivně.
Reklama
S kočkou na výletě
-
1Nakrmte kočku několik hodin před odjezdem a umožněte jí neomezený přístup ke svému záchodu. Pokud je v kleci místo, můžete malý kočičí záchod umístit i do ní, ale není to nezbytné. To samé platí o jídle a o vodě.
- Nikdy nenechávejte kočku v přepravce déle než osm hodin bez poskytnutí jídla, vody a šance vyprázdnit se.
-
2Otevřete dvířka klece, ať si ji kočka sama prozkoumá. Chceme, aby dovnitř šla ze své vůle a v klidu. Nenuťte ji tam lézt, pokud v této fázi sama nechce.
-
3Když je kočka v přepravce, odneste ji do auta. Je možné při tom klec překrýt dekou, aby zabránila výhledu na “strašidelný“ venkovní svět. [5] Po naložení do auta deku sejměte.
- Přepravka by měla být umístěna na bezpečné místo v autě, například na zadní sedačce, přepásaná bezpečnostním pásem. Pokud použití pásu není možné, lze využít upínacích gum či krátkého provazu k uchycení přepravky pro případ prudkého brždění či nehody.[6]
-
4Kočku dejte do klece i s kšíry. Jízda autem je pro kočku stresující ať ji má ráda, nebo ne. Nasazené kšíry a připnuté vodítko kdykoli je z klece venku (i když je stále v autě) vám dává možnost ji snadno chytit v případě, že se rozhodně vyskočit z okna či dveří.
-
5Nechte ji protáhnout si nohy. Vaše kočka nebude chtít strávit celý den v kleci. Tehdy přijdou na řadu kšíry a vodítko. Připněte ji na něj a dovolte jí vylézt z klece a být třeba 20 minut volně v autě. Nabídnutí možnosti vyprázdnit se není špatný nápad, ale nedivte se, pokud nad ním ohrne nos.
-
6Použijte Feliway sprej kdekoli, kde se ubytujete (nebo použijte Feliway difuzér), než tam přinesete kočku. Pokud musíte odejít, zavřete ji do klece a pověste na dveře pokoje cedulku “Nerušit“ kvůli pokojové službě. Pokud budete pryč celý den, zavřete kočku s jejími věcmi do koupelny a zavřete dveře (je-li to možné). Poté zanechte zprávu na dveřích o tom, že je tam zavřená kočka a ať nedojde k jejímu vypuštění.Reklama
Tipy
- Vězte, že letecké společnosti nepřijímají zvířata pod sedativy, protože je mnohem těžší určit, zda prožívají zdravotní potíže, včetně úpalu. Pokud jedete na letiště dlouhou dobu, nepodávejte kočce sedativa, protože jí pak nebude umožněno letět. Místo toho raději použijte Bachovy krizové kapky, jakožto akceptovanou alternativu, po které bude kočka plně vnímat.
- Nezapomeňte vzít škrabadlo, nebo škrabací desku! Lidé na to často zapomínají, což mívá za následek uchýlení kočky k nežádoucímu škrabání jiných předmětů, jako jsou hotelové závěsy či povlečení. Kočky potřebují škrábat, nejen, že je to instinktivní, ale také se tím protahují a používají svaly, které jinak nepoužívají.
- Na dlouhé cesty s více kočkami se hodí velké skládací látkové přepravky pro psy, které se vejdou na zadní sedačky. Můžete dovnitř umístit malý uzavíratelný kočičí záchod, který bude sloužit jako podstavec pro lepší výhled z okna, stejně jako úložný prostor pro pelíšek, jídlo, vodu či hračky. Průhledné síťky na zip poskytují snadný přístup do přepravky a zároveň výhled na venkovní scenérie pro vaši kočku. Velká psí přepravka je zároveň bezpečným řešením při návštěvě přátel s mazlíčky, když musíte jít pryč, protože v ní kočka může používat záchod a zároveň má dostatek místa k pohybu.
Varování
- Kočka by měla vždy nosit obojek se známkou! Nikdy nevíte, jestli se jí nějakým způsobem nepodaří utéct. Mikročip s aktuálními informacemi v registru je identifikace, kterou nelze ztratit. Nálezci stačí nechat čip naskenovat v některém útulku či u veterináře a zjistit tak vaše kontaktní informace.
- Neumožňujte kočce volný pohyb v autě, pokud řídíte. Stačí maličkost, aby se vyděsila a to poslední, co byste si mohli přát, je, aby se schovala pod sedadlem, kde na ni nedosáhnete, nebo aby se vám vrhla pod pedály. Pokud jedete s pasažéry a vaše kočka se ráda dívá z okna, kšíry a vodítko jsou pro tyto účely dobrým řešením. Dávejte však pozor, ať ji to příliš nerozrušuje.
- Nikdy nenechávejte svou kočku samotnou v autě, ani s pootevřenými okýnky. Stačí méně než dvacet minut, aby se přehřála a následně zemřela.
Věci, které budete potřebovat
- Kočičí záchod
- Misky na vodu a jídlo
- Přepravku pro kočky
- Malý ručník či deku
- Škrabadlo či škrabací desku
- Jídlo
- Vodu
- Hračky, provázek
- Postroj a vodítko
- Obojek s visačkou
- Feliway sprej
- Čistič na bázi enzymů pro případ nechtěného vyprázdnění v autě či v hotelu
- Bachovy krizové kapky
- Léky
Reference
- ↑ http://www.petmd.com/cat/conditions/digestive/c_ct_motion_sickness?page=2
- ↑ http://www.merckvetmanual.com/mvm/nervous_system/motion_sickness/overview_of_motion_sickness.html
- ↑ http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/motion-sickness-in-cats/6528
- ↑ http://www.feliway.com/uk/What-causes-cat-stress-or-anxiety/Traveling-with-a-cat-in-a-cat-carrier
- ↑ http://veterinarynews.dvm360.com/safe-travels-feline-patients
- ↑ http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/motion-sickness-in-cats/6528