Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud již umíte udělat stojku, chůze po rukou je dalším logickým krokem. Začněte pozvolna a dělejte si pauzy, abyste se naučili udržet rovnováhu. Jakmile se do toho dostanete, budete touto skvělou dovedností moci ohromovat všechny své přátele.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Naučte se stojku

 1. 1
  Zahřejte si tělo. Protáhněte se a trochu si zacvičte, abyste měli ohebnější tělo a připravili se na takové nároční cvičení. Když se zahřejete, omezíte riziko zranění, takže si dejte pět nebo deset minut následujících cviků:
  • Protáhněte si kotníky, zápěstí a krk, abyste se uvolnili.
  • Dotkněte se prstů na nohou a vydržte v této poloze 30 vteřin. Tento cvik třikrát zopakujte.
  • Zaskákejte si třikrát deset panáků.
  • Uběhněte alespoň půl kilometru.
 2. 2
  Najděte si vhodné místo pro trénink. Musíte si najít rovný povrch, který nebude úplně tvrdý, abyste se nemuseli bát, že si ublížíte, když spadnete. Nejlepší je trénovat venku na trávě, nebo v tělocvičně na koberci. [1]
 3. 3
  Najděte si někoho, kdo na vás bude dávat pozor. Pokud se učíte dělat stojku a chodit po rukou, měli byste mít někoho, kdo na vás bude dávat pozor, bude vám držet nohy a pomůže vám naučit se to. Požádejte kamaráda, aby trénoval s vámi. [2]
  • Kamarád by vám měl jemně držet nohy ve správné poloze, abyste vydrželi stát na rukou.
  • Po nějaké době už nebudete potřebovat pomoc kamaráda a udržíte se na rukou sami. V tuto chvíli by měl kamarád stát kousek od vás, aby vás mohl chytit v případě, že byste spadli.
 4. 4
  Připravte se do startovní polohy. Stoupněte si rovně s nohama v pohodlné poloze. Paže mějte volně podél těla, nebo je natáhněte nad hlavu – můžete si sami zvolit to, co pro vás bude pohodlnější.
 5. 5
  Vykročte dopředu dominantní nohou. Pokud jste praváci, bude to pravá noha, pokud jste leváci, bude to levá noha. Vykročte přímo dopředu, ne do strany, jinak nebudete mít rovnováhu.
 6. 6
  Nakloňte se tělem mírně dopředu a opřete se rukama o zem. Až vykročíte, tělo by se vám mělo přehoupnout k zemi jedním plynulým pohybem. Neměli byste házet ruce před sebe a snažit se rychle vyhodit nohy, jinak byste mohli přepadnout.
  • Mějte natažené ruce. Když pokrčíte lokty, mohli byste se zranit.
  • Mějte ramena zastrčená u krku, jako kdybyste jimi chtěli krčit.
 7. 7
  Máchněte nohama a trupem směrem nahoru. Součástí jednoho plynulého pohybu by mělo být to, že se předkloníte, máchnete nohama a narovnáte tělo. Záda a nohy byste měli mít stále narovnané a neměli byste se zaklánět. Když to uděláte, prohnete se v zádech a mohli byste se zranit.
  • Někdo by měl být poblíž, aby vám mohl chytit nohy, kdybyste spadli.
  • Mějte nohy narovnané a u sebe. Pomůže vám to nepřepadnout do strany.
  • Váhu byste měli mít na prstech rukou, ne na zápěstích.
 8. 8
  Snažte se ve stojce vydržet alespoň dvacet vteřin. Než se začnete pokoušet chodit po rukou, budete se muset naučit vydržet ve stojce. Trénujte si stojku tak dlouho, dokud nebudete schopni v ní vydržet alespoň půl minuty a udržíte rovnováhu.
  • Pokud máte potíže, zkuste se opřít o pevnou zeď.[3] Opřete se o předloktí nohama směrem ke zdi a vystoupejte po zdi nohama až nahoru, dokud nebudete ve stojce s nohama opřenýma o zeď. Potom se velmi jemně odrazte od zdi, abyste zůstali ve stojce. Nakonec se to naučíte tak, že uděláte stojku i bez pomoci zdi.
  • Až budete chtít stojku ukončit, pokrčte paže a udělejte kotoul, nebo se překulte dopředu. Můžete také jednoduše shodit nohy dozadu a udělat most (pokud jste dostatečně ohební).
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Začnete chodit po rukou

 1. 1
  Vyberte si vhodné místo s rovným měkkým povrchem. Ideální je travnatý park, zahrada, nebo tělocvična s kobercem či podložkou na cvičení. Budete potřebovat dostatek místa – mnohem více, než kdybyste chtěli dělat pouze stojku. Je dobré mít po ruce pevnou zeď, o kterou se budete moci opřít.
 2. 2
  Požádejte kamaráda, aby na vás dohlédl. Někdo by měl stát v bezpečné vzdálenosti, aby vám mohl chytit nohy a držet vás za lýtka. Tento člověk by měl také stát za vámi, aby vás mohl chytit, kdybyste padali.
 3. 3
  Udělejte stojku tak, jak jste si to natrénovali – jedním plynulým pohybem se opřete o zem a zvedněte nohy do vzduchu. Trup a nohy byste měli mít stále rovné. Několik vteřin jen stůjte na rukou a udržujte rovnováhu.
 4. 4
  Vydržte v této poloze. Mějte narovnané nohy a balancujte. Mějte nohy narovnané a u sebe a udržujte rovnováhu. Jakmile budete mít pocit, že to zvládnete sami, řekněte kamarádovi, aby vás pustil. Budete muset trochu přešlapovat na rukou, abyste udrželi rovnováhu, ale bude to prvním krokem k tomu, abyste se naučili chodit po rukou.
  • Když jste v poloze stojky, držte střed těla pevně. Zatněte břicho, abyste měli rovná záda, což vám pomůže udržet rovnováhu.
 5. 5
  Dělejte malé krůčky. Pohněte jednou rukou o kousek dopředu a mírně se nakloňte ve směru, kterým se chcete vydat. Nyní jste udělali první krok. Potom pohněte druhou rukou kousek dopředu a opět se mírně nakloňte v tomto směru. Takové malé krůčky jsou pro začátek nejlepší.
  • Nepohybujte se příliš rychle a nedělejte velké kroky. Když se o to budete pokoušet, ztratíte rovnováhu a spadnete.
  • Pohybujte se stále jedním směrem, nedávejte ruce kamkoli vás napadne. Naučte se chodit přesně tam, kam chcete.
 6. 6
  Najděte si rovnováhu. Až se začnete pohybovat, budete muset stále upravovat držení nohou a těla, abyste neztratili rovnováhu. Když začnete přepadat dopředu, dejte nohy více nad hlavu. Když ale dáte nohy moc daleko nad hlavu a budete přepadat dozadu, budete jejich polohu muset upravit. [4]
  • Budete potřebovat silné paže a ramena – pomůže vám to rychle upravit rovnováhu. Pokud máte pocit, že vám nohy padají dozadu, lehce přeneste váhu na konečky prstů. Pokud máte pocit, že vám nohy přepadnou přes hlavu, odtlačte se konečky prstů od země, jako kdybyste chtěli vzít do ruky hlínu.
  • Cílem je najít si těžiště celého těla a přenášet váhu přesně nad ruce. Když budete často trénovat, brzy se to naučíte.
 7. 7
  Zkuste metodu start-stop. Dělejte rukama malé krůčky asi 20 vteřin a potom se na 20 vteřin zastavte. Naučíte se tak ovládat pohyby svého těl. Nakonec budete schopni dělat i větší kroky a nespadnete. [5]
  • Když se rozejdete příliš rychle, začněte dělat větší kroky, abyste zpomalili.
  • Zkuste dělat kroky ve směru, kterým padáte. Mějte ruce celou dobu přímo pod chodidly. Pokud chcete jít dopředu, nakloňte tělo mírně dopředu a dávejte ruce tak, abyste je měli stál pod tělem.
  • Zpevněte břišní svaly a stále se dívejte na ruce – pomůže vám to udržet rovnováhu.
 8. 8
  Až budete chtít vrátit nohy na zem, skrčte hlavu a udělejte kotoul. Můžete také pokrčit nohy od pasu a jednoduše je položit na zem. Pokud padáte dozadu, zakloňte se udělejte most.
  Reklama

Tipy

 • Napněte špičky, budete mít lepší rovnováhu.
 • Některým lidem ze začátku pomáhá krčit nohy. Pokud vám to takto jde lépe, zkuste to také, později je budete moci napnout.
 • Nejprve si to zkuste v bazénu s vodou.
 • Pravidelně posilujte paže, ramena, břišní svaly, nohy i záda. Nemyslete si, že na to vaše tělo bude připraveno přes noc. Síla může vykompenzovat nedostatečnou rovnováhu a pokud chcete chodit po rukou, musíte mít silná ramena a zádové svaly. Když budete pravidelně trénovat, vaše tělo zesílí a vy budete mít mnohem lepší rovnováhu.
 • Zastrčte si košili a pokud máte dlouhé vlasy, udělejte si culík nebo drdol.


Reklama

Varování

 • Když budete mít unavené ruce, přestaňte trénovat. Pokud se vám udělá nevolno, ihned přestaňte. Nemá smysl trénovat chůzi po rukou, když se necítíte dobře.
 • Pravděpodobně vám potrvá delší dobu, než se to naučíte – nevzdávejte to hned ze začátku.
 • Nejčastěji se lidé zraní, když spadnou na záda. Pokud to bude možné, snažte se padat na nohy. Je také důležité se naučit ze stojky slézt. Pokud se dokážete překulit do kotoulu, nemělo by vám to dělat problémy. Dejte si ale pozor, abyste do někoho nevrazili.
 • Nepřenášejte veškerou váhu na konečky prstů, jinak byste si je mohli zlomit.
Reklama

O tomto wikiHow

Dean Theriot
Spoluautorem článku je :
Profesionální trenér
Spoluautorem tohoto článku je Dean Theriot, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 8 470 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 8 470 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama