Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli byste být schopni projít lesem, aniž by vás někdo slyšel, nebo se k někomu připlížit, aniž by si vás všiml? Chodit tiše je umění, které vyžaduje určitou praxi. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět, abyste se to naučili.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Pohybujte se opatrně

 1. 1
  Dávejte si pozor, kam šlapete. Není snadné pohybovat se tiše, když máte pod nohama štěrk a suché listy – mnohem lépe to jde po trávě, nebo po blátě. Pokud chcete chodit tiše, zhodnoťte terén a vyberte si nejlepší možnou cestu. Ať už jste venku nebo uvnitř, můžete si vybrat terén, který vám umožní pohybovat se velmi tiše.
  • Pokud jdete lesem, nebo jinde venku, zkuste chodit po trávě, nebo po blátě. Nechoďte po suchém listí, ale raději po mokrém listí.
  • Pokud jste venku, choďte raději po kamenech a kořenech stromů – budete na nich tišší, než kdybyste šli po listech. Pomalu přenášejte váhu na kámen nebo kořen, aby se nepohnul a nevydal zvuk. Jakmile si budete jistí, že je to bezpečné, stoupněte si celou vahou.
  • Pokud jste ve městě, vyhýbejte se dřevěným mostům a stezkám, štěrku, kamenům a dalším povrchům, které dělají hluk.
  • Uvnitř domů se snažte chodit po kobercích.
  • Pokud lezete po stromech nebo po útesech, dávejte si pozor na to, kam došlapujete. Snažte se dávat nohy před sebe a šlapat mezi větve. Pokud musíte stoupnout na větev, nebo odtlačit kus útesu, udělejte to velmi pomalu a opatrně. Jen malý pohyb by mohl uvolnit spoustu malých kamenů, které by udělaly velký hluk.
 2. 2
  Všímejte si svého okolí. Také prostor okolo vás může vydávat zvuky, stejně jako terén, po kterém chodíte. Pokud chcete chodit skutečně tiše, musíte si všímat svého okolí a nedotýkat se ničeho, co by vás mohlo prozradit.
  • Dávejte si pozor na větve a další věci, které by se vám mohly zachytit na oblečení.
  • Vyhýbejte se brankám a dveřím, které by mohly vrzat.
  • Neotírejte se o těžké látky ani o žádné jiné věci.
 3. 3
  Pohybujte se co nejblíže u země. Pohybujte se mírně skrčení a zapojujte všechny svaly, abyste byli lehčí a netlačili na zem plnou vahou. Snažte se udržet tělo kompaktní a přenášejte váhu rovnoměrně, abyste nedupali.
 4. 4
  Našlapujte na paty. Nejprve položte na zem patu a pomalu a opatrně přeneste váhu na špičku. Při chůzi mírně protáčejte boky, abyste našlapovali kontrolovaně. Pokud to bude možné, našlapujte vnějším okrajem bot.
  • Pokud se musíte pohybovat rychle, skrčte se a našlapujte stejným způsobem.
  • Pokud jdete pozpátku, měli byste našlapovat nejprve přední stranou nohy a potom postupně pokládat i patu.
  • Když poběžíte přední stranou nohy, budete rychlejší a tišší, ale musíte si dávat pozor – je nutné mít silnější chodidla a lýtka a musíte mít ohebný kotník. Také musíte mít skvělou rovnováhu a musíte našlapovat opatrně, protože při běhu tlačíte na zem menší částí nohy, takže budete vydávat hlasitější zvuk.
  • Dopadejte opatrně. Běh a skoky nejsou snadné, ale když si budete dávat pozor na dopady, může se vám podařit běžet tiše. Dopadejte do rovnovážné polohy a snažte se příliš nedupat.
 5. 5
  Mějte ruce u těla. Neměli byste se při běhu chytat zdí atd., protože byste mohli něco shodit a prozradit se. Mějte ruce raději co nejblíže u těla, ale abyste si zachovali rovnováhu.
 6. 6
  Přeneste většinu své váhy a tlak z nohou. Samozřejmě, že nemůžete přenést veškerou svou váhu a tlak. Ačkoli vám to nemůžeme předvést, můžeme to popsat jako pocit prázdných (ne však mrtvých) nohou a plné hlavy. Přenesení váhy a tlaku na hlavu může způsobit, že jste si vědomi svého okolí a vzbuzujete bdělost. To je užitečné při více věcích, ale především při skoku. Pokud je na zemi vysoká vrstva suchých listů, budete muset skákat. Při skákání se zaměřte na suché místo, kde není voda (např. louže) a není pokryta suchými listy (nebo trávou). Doskočte na prsty a poté na celá chodidla. Tenisky fungují nejlépe, protože pryž eliminuje hluk.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Vezměte si správné oblečení

 1. 1
  Noste měkké boty. Čím tvrdší boty budete mít, tím větší hluk budete dělat. Nejlepší jsou ponožky nebo kožené mokasíny, ale můžete si vzít i botasky. Nenoste boty s tvrdou podrážkou, boty na podpatcích a boty, ve kterých se vám špatně chodí. Měli byste si vzít boty, ve kterých se cítíte pohodlně.
  • I zpocené ponožky mohou při chůzi vydávat hluk. Pokud se v ponožkách potíte, vezměte si dvoje, abyste nebyli slyšet.
  • Chůze naboso může být velmi tichá, ale také velmi hlasitá – když stoupnete na nějaký tvrdý předmět a vykřiknete, prozradíte se. Pokud máte zpocené nohy, mohou se vám přilepovat k podlaze a vydávat zvuk. Je možné se tomu vyhnout tím, že omezíte kontakt s podlahou a budete chodit po vnějších stranách nohou, ale musíte si dávat pozor – vyžaduje to sílu a rovnováhu. Rozhodněte se, zda skutečně chcete jít naboso, nebo zda si raději nevezmete nějaké měkké boty.
  • Boty musíte mít úplně suché – vlhké boty mohou dělat hluk a když po sobě na podlaze necháte mokré stopy, lidé zjistí, že jste tudy šli. Až tyto stopy uschnou, bude jasně vidět tvar vašich bot.
 2. 2
  Boty by vám měly dobře padnout. Pokud se vám nohy v botách pohybují, může to být slyšet, hlavně pokud se vám potí nohy. Pokud máte boty s tkaničkami, zastrčte si je do bot. Když to neuděláte, mohly by se při chůzi otírat o boty.
 3. 3
  Vezměte si co nejméně oblečení. Oblečení by mělo být těsné. Volné kalhoty se vám budou při chůzi otírat o nohy a budou vydávat zvuk – v těsných kalhotách se tomu vyhnete. Vezměte si velmi jemné oblečení, například lehké tepláky.
  • Zastrčte si košili do kalhot a nohavice kalhot do bot a do ponožek, abyste se vyhnuli tomu, že vám budou vlát.
  • Šortky často vlají a pohybují se a vydávají hlasitější zvuk, než kalhoty. Navíc si je nemůžete zastrčit do ponožek. Pokud si chcete vzít šortky, ovažte si je gumičkou.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Buďte potichu

 1. 1
  Připravte se. Pokud máte čas se připravit na situaci, kdy budete muset být úplně potichu, zkuste následující tipy:
  • Protáhněte se. Kosti a klouby často křupou, když se dlouho nehýbete a potom se začnete pohybovat, takže je dobré si je protáhnout. Když se protáhnete, budete uvolněnější a nebudou vám křupat klouby.
  • Najezte se, ale nepřejídejte se. Vaše tělo je po jídle těžší, takže kdybyste to s jídlem přehnali, byli byste hlasitější.
  • Zajděte si na toaletu.
 2. 2
  Dýchejte stále stejně. Možná budete chtít zadržovat dech, ale mnohem lepší je dýchat pomalu a nosem. Vyhnete se tak tomu, že se nadechnete nebo vydechnete příliš hlasitě, až budete potřebovat vzduch. Pokud máte ucpaný nos, otevřete ústa a dýchejte pomalu a kontrolovaně.
  • Možná se vám zrychlí dech, až se vám do těla dostane adrenalin. Pokud se to stane, zastavte se, popadněte dech a několikrát se zhluboka a klidně nadechněte, abyste se zbavili úzkosti. Než budete pokračovat v cestě, měli byste dýchat opět normálně.
 3. 3
  Slaďte krok s někým jiným. Pokud někoho sledujete, můžete sví kroky skrýt za ty jeho a chodit přesně jako on. Když tento člověk našlápne na levou nohu, udělejte to samé a jděte stejně rychle jako on. Díky tomu se ztratí všechny zvuky, které při chůzi vydáte.
  • Dejte si pozor, abyste se při tom nenechali unést – stále je důležité dodržovat všechna pravidla tiché chůze. Kdyby se stalo, že se člověk před vámi zastaví, prozradili byste se.
 4. 4
  Zapadněte do okolí. Pokud se pohybujete v oblasti, kde se nacházejí větve, keře, listy atd., nebude možné chodit naprosto tiše. Pohybujte se pomalu a kontrolovaně – nejděte rychle a nepochodujte.
  • Napodobujte zvuky okolo vás. Pokud jste například v lese, pravděpodobně okolo sebe uslyšíte malá zvířata. Většinou se pohybují na krátké vzdálenosti a často se zastavují.
  • Využívejte všechny další zdroje hluku (vítr, další zvířata, projíždějící auta), abyste zakamuflovali zvuky, které vydáváte.
 5. 5
  Když to bude nutné, zastavte se a nehýbejte se. Pokud je vaším cílem projít terénem, aniž byste vydali zvuk, někdy se budete muset zastavit. Zůstaňte stát a chvíli sledujte okolí. Nespěchejte a snažte se všimnout si čehokoli, o co byste mohli zakopnout, nebo co by mohlo vydat zvuk.
  • Pokud někoho sledujete a snažíte se, aby vás neviděl, budete potřebovat trpělivost. Zastavte se a počkejte, až sledovaná osoba přejde, nebo než se vyčistí vzduch.
  Reklama

Tipy

 • Pokud procházíte domem s dřevěnými podlahami, držte se podél zdí, aby pod vámi podlaha nevrzala. To samé platí i pro schodiště.
 • Pokud otevíráte dveře, tlačte směrem nahoru na kliku, aby dveře zbytečně nevrzaly. Také otočte klikou, aby byl zámek úplně otevřený a až potom za dveře zatáhněte. Držte kliku stále dole po celou dobu, co budete dveřmi procházet, potom je zavřete a velmi tiše kliku pusťte.
 • Nepokládejte nohu na suché listí a větve, ani když budete zrovna stát. Pokud stojíte, musíte vydržet stále ve stejné poloze (pokud například čekáte, až budete moci vyrazit dál). Když se o něco opřete, nebo se uvolníte, uděláte další pohyb, kterým vydáte zvuk a tyto malé zvuky vás prozradí. Snažte se zastavit se v poloze, která je vám pohodlná a ve které vydržíte delší dobu.
 • Držte se dál od zvířat, která by na vás nějak reagovala.
 • Přestože to sice není spojeno s pohyby, musíte se při chůzi v noci držet ostatních lidí a zdrojů světla. Zní to sice kontraproduktivně, ale riziko je potmě vysoké. Když se za vámi lidé otočí, bude jim nějakou dobu trvat, než zaostří.
 • Když se na vás někdo zadívá ve chvíli, kdy se budete schovávat, nehýbejte se. Jakýmkoli pohybem byste na sebe upozornili. Když se ten člověk podívá zase pryč, napočítejte do třiceti a potom se teprve pohněte – mohlo by se stát, že se bude chtít podívat znovu, aby se přesvědčil. Může vás prozradit i pohyb očí. Neplatí pořekadlo „když nevidíš ty je, nevidí ani oni tebe,“ ale když budete předstírat, že vás nikdo nevidí, budete mít větší šanci, že vás nikdo neodhalí.
 • Nepřenášejte váhu z nohy na nohu, dokud nebudete pevně stát na zemi. Vyžaduje to značnou rovnováhu a trénink.
 • Při otvírání vrzajících dveří na dveře tlačte směrem dopředu. Když budou i přesto vrzat, otevřete je co nejrychleji.
 • Při chůzi byste neměli chodit pouze nohama – musíte využívat celé tělo, abyste byli co nejohebnější a nejtišší. Rukama budete udržovat rovnováhu, boky budete řídit pohyby nohou atd. Měli byste si to pořádně natrénovat, abyste věděli, co funguje a co ne.
 • Pokud jdete po schodech, zkuste některé schody přeskakovat, ale ideálně vždy jen jeden, abyste na ně příliš netlačili.
 • Než začnete chodit, protáhněte si nohy u kotníků, aby vám po cestě nekřupaly klouby. Když si klouby první neprotáhnete, budete při chůzi vydávat zbytečné zvuky.

Pokud vaše oblečení vydává zvuky, chvíli počkejte, než se dáte do kroku a snažte se využívat jiných zvuků. Pohybujte se ve chvílích, kdy vaše zvuky zamaskují okolní zvuky.

 • Nesmějte se, nekýchejte a ani nedýchejte – buďte naprosto vážní.
 • Pokud máte kalhoty, které vydávají zvuk, když se o sebe otírají vaše nohy, choďte s rozkročenýma nohama, abyste tento zvuk omezili.
 • Vezměte si boty s gumovými podrážkami, které nevydávají žádný zvuk. Vyberte si boty, které mají běžný vzor podrážky, aby nikdo neodhalil vaše stopy.
 • Pokud šoupete nohama, musíte se naučit je zvedat a našlapovat opatrně. Zkuste si chodit s rozvázanými tkaničkami a snažte se nedotýkat se jimi země.
 • Na schodech a v chodbách posouvejte nohy po opačných koncích, abyste udrželi rovnováhu a šli dostatečně rychle. Pokud máte boty s podpatky, raději si je zujte.
 • Pokud je to možné, pokrčte kolena a jděte skrčení.
 • Pokud musíte vydat nějaký zvuk, snažte se, aby šlo o co nejpřirozenější zvuk. Krátké, ostré nebo opakované zvuky, které charakterizují lidský pohyb, je možné rozdělit na segmenty, které vás neprozradí tak snadno. Platí to zejména ve městech, kde vám mohou pomoci jiné okolní zvuky.
 • Vezměte si co nejlehčí boty.
Reklama

Varování

 • Nikdy se nepližte v noci do cizích domů, ani do domů přátel. Někdo by se vás mohl leknout a zaútočit na vás.
 • Neberte si žádné řetězy ani oblečení s kovovými prvky.
 • Dejte si pozor na sníh – křupání, které vydává, je velmi hlasité a kromě toho byste za sebou zanechali stopy.
 • Netrénujte si to v noci na veřejných místech, protože kdyby vás někdo viděl, mohl by si myslet, že máte za lubem něco zlého.
 • Dávejte si pozor na písek a další podobné terény. Písek by se vám mohl přilepit na boty a kdybyste potom šlápli na nějaký rovný hladký povrch, začal by křupat. U koberců to většinou nebývá problém, ale přesto byste se tomu měli vyhnout.
 • Pokud se plížíte za nějakým člověkem nebo zvířetem, mohli byste ho vylekat a způsobit, že by na vás zaútočil dříve, než by si uvědomil, že mu nechcete ublížit.
 • Nikdy nevyužívejte těchto schopností k tomu, abyste se za někým připlížili uprostřed noci. Kdyby vás někdo chytil, mohli byste se dostat do potíží se zákonem.
 • Pokud máte s sebou věci, které by mohly cinkat nebo chrastit, dejte si je to malé kapsy. Můžete si je také slepit izolepou, aby se o sebe neotíraly.
 • Nemějte v kapse žádné mince, které by o sebe mohly cinkat a prozradit vás.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pohodlné boty s gumovou podrážkou
 • Pohodlné těsné oblečení
 • Látky, které nešustí
 • Batoh na věci

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 120 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 726 krát
Stránka byla zobrazena 5 726 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama