Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Akvarijní rybičky jsou vděčný domácí mazlíček. Lidé ovšem při jejich pořizování často zapomínají, že i rybky potřebují správnou péči, aby dobře prospívaly. Ať už chcete rybičky rozmnožovat, chovat pro radost, nebo si akvaristiku prostě vyzkoušet, tady máte návod jak to, aby vaše ryby byly zdravé a spokojené!

Část 1 ze 3:
Akvárium a péče o něj

 1. 1
  Pořiďte si akvárium, které bude dostatečně velké. Pro jednu rybku se doporučují nejméně 3 litry vody, záleží navíc na tom, jak velká rybka je. Pamatujte, že některé mohou vyrůst až desítky centimetrů a tím pádem vyžadovat více prostoru. S jejich velikostí musíte počítat do budoucna. Například jedna malá rybka potřebuje 3 litry vody, dvě 6 litrů, 4 potřebují 12 litrů atd. Pro malý potěr sice postačí desetilitrové akvárium, ale brzy budete muset přejít na větší.
  • Zlaté rybky se desítky let chovaly v malých, kulatých nádržích a proto byl jejich život velmi krátký – v menším prostoru se snadno rozmnoží bakterie. Chcete-li svým rybkám dopřát dlouhý a spokojený život, pořiďte jim dostatečně velké akvárium. [1]
  • Zlaté rybky porostou podle velikosti dostupného prostoru. Není však nutné, abyste je rozvinuli na plný potenciál. Vaše třícentimetrová zlatá rybka může potenciálně dorůst do velikosti vaší paže - ale to pravděpodobně v případě, že vlastníte velký rybník nebo profesionální akvárium.
 2. 2
  Než si koupíte ryby, připravte nejdříve akvárium. Vytvoření správného stanoviště zlaté rybky trvá nějakou dobu a záleží na něm. Jak je uvedeno níže, existuje několik kroků, které zajistí, aby voda a celkové životní podmínky byly pro ryby dobré.
  • Ryby jsou citlivá stvoření, která jsou stresována změnou prostředí. Příliš mnoho rychlých změn může ryby skutečně zabít, i když je prostředí ideální. Nepřenášejte často ryby z jedné nádoby do druhé.
  • Zlaté rybky nemohou přežít v malých dočasných prostředích (například v plastovém sáčku nebo malé misce) příliš dlouho. Hodina je v pořádku, několik hodin ne moc dobré, den nebo tak maximum pro malou nádobu na vodu.
  • V případě nouze dobře funguje velký dobře opláchnutý plastový kbelík.
 3. 3
  Vyberte si substrát, který se rybkám nebude zachytávat v tlamce. Tedy buď drobné oblázky či štěrk, nebo naopak velmi jemný písek. Jemné oblázky jsou pro většinu rybek nejvhodnější. Nezachytávají se v hrdle a rybky v něm navíc mohou „vrtat“ a hledat potravu.
  • Než substrát nasypete do akvária, dobře jej vyčistěte. I když jej koupíte balený ve zverimexu, důkladně ho propláchněte čistou vodou a nechejte den namočený stát, aby se z něj odplavily všechny potenciální chemikálie, které mohou rybkám škodit.
 4. 4
  Akváriu nesmí chybět nějaké ty dekorace a světlo. Pokud jen nasypete na dno písek, rybky moc nadšené nebudou. Akvarijní rybičky také mají rády světlo. Alespoň 12 hodin denně by akvárium proto mělo být osvětlené.
  • Zamyslete se nad vhodnou výzdobou. Můžete například do středu akvária umístit zajímavý kámen nebo kořen, obklopený akvarijními rostlinami. Kámen či dřevo rybkám poskytnou úkryt a místa ke zkoumání, a pravé či umělé květiny dodají zdání přírody.
  • Živé rostliny jsou prospěšné tím, že absorbují část ve vodě obsaženého amoniaku a nitrátů, které se v akváriu hromadí z rybích exkrementů a usazenin.
  • Dejte pozor, aby žádné dekorace nebyly duté (v dutinách se mohou množit škodlivé bakterie) a neměly ostré hrany, o které si rybky mohou potrhat ploutve.
  • Vyzkoušejte fluorescentní světla. Zářivky nebo halogenové žárovky také poslouží dobře. Hlídejte si, kolik světla rybkám dopřáváte - většina ocení 12 hodin světla a 12 hodin tmy.
 5. 5
  Kupte si filtr. Vodní filtr se stará o čištění vody od rybích exkrementů, okysličuje ji, takže podporuje prospěšné bakterie, zachytává větší části jako usazeniny a zbytky krmiva, a obzvlášť minerální nebo uhlíkové filtry pohlcují pachy a nežádoucí zbarvení. Čistá voda a efektivní filtrace udrží vaše rybky zdravé a ve špičkové kondici. Nejoblíbenější druhy filtrů jsou tyto:
  • Závěsný filtr, který visí na okraji akvária a vodu nasává a posléze vypouští zpět. Tyto filtry jsou jednoduché, oblíbené, cenově dostupné a vhodné i pro začátečníky s omezeným rozpočtem.
  • Kanystrový filtr je umístěn pod akváriem a několika hadičkami filtruje vodu dovnitř a ven. Tyto filtry jsou velmi tiché a efektivnější, než závěsné, což se ovšem odráží i na ceně.
  • Mokrý/suchý filtr používá přetékací nádržku, ve které se zachytávají nečistoty. Tyto filtry mají znatelně větší rozměry, než předchozí dva typy, takže se hodí pro akvária o objemu minimálně 180 litrů.
 6. 6
  Naplňte akvárium vodou. Až si seženete akvárium, naplňte jej vodou, která byla ošetřena vhodným prostředkem. Můžete také použít destilovanou vodu.
  • Neošetřená kohoutková voda obsahuje chemikálie a minerály, které by rybám mohly ublížit.
 7. 7
  Než do akvária nasadíte rybky, vyzkoušejte si projít jeden cyklus bez nich. Co to znamená? Přidejte do akvária amoniak a sledujte množství nitrátů, abyste se ujistili, že je voda pro rybky bezpečná. Bohužel, velké množství rybek po přesazení do nového akvária uhyne právě v důsledku otravy amoniakem.
  • Než do akvária přidáte ryby, ověřte si, že je pro ně prostředí v akváriu připraveno. Pomocí proužku na testování pH změřte hladinu amoniaku, nitritů a nitrátů. Ideální hodnota je 0 amoniaku, 0 nitritů a malé množství nitrátů.
  • Pokud začnete postupně přidávat kapky amoniaku, odstartujete proces přeměny. Vytrvejte a brzy zaznamenáte hladinu nitritů, které začnou dělat svou práci - tedy přeměňovat amoniak na nitráty. Až k tomu dojde, akvárium je připraveno pro nasazení rybiček![2]
  Reklama

Část 2 ze 3:
Krmení a údržba

 1. 1
  Nasaďte do akvária rybičky. Doufejme, že máte víc než jednu, a že jsou všechny stejného druhu. Pokud máte obyčejné, běžné rybky, držte je v akváriu s dalšími běžnými rybkami. Vzácná ryba? Do jiné nádrže spolu se vzácnou! Mnoho akvarijních ryb se bohužel chová k jiným, menším rybkám agresivně, a v boji o potravu se rády přejídají. Ta, která je menší nebo slabší, nemá šanci.
  • Chcete více druhů rybiček? Dobrá, tady je několik tipů. Dánia pruhovaná nebo červené tetry patří k nenáročným druhům, které se hodí do každého akvária. Ale: Tyto druhy žijí nejraději v hejnech, takže pokud je chcete, musíte jich koupit alespoň pět. A pro každou rybku potřebujete alespoň 3 litry vody, vzpomínáte? Jinými slovy - chovejte rybky podobných druhů.[3]
   • Každá nová ryba by měla před vypuštěním do stabilizovaného akvarijního ekosystému strávit 2 týdny v karanténě. Pokud náhodou trpí chorobou, zabráníte tak tomu, aby nakazila ostatní zdravé rybky![4]
   • Mějte na paměti, že například závojnatky chtějí studenější vodu, takže si pořiďte rybičky, které snášejí podobnou teplotu. Pokud nechcete, aby se vám rybičky v akváriu přemnožily, pořiďte si masožravý druh pancéřníčka, který nechtěné potomky spořádá.
 2. 2
  Každý týden vyměňujte 10 - 25% vody, za předpokladu, že máte jednu rybku na 10 litrů vody. Nemáte-li v akváriu filtr, měňte stejné množství vody hned dvakrát týdně. Filtr sice stojí peníze, ale znatelně vám usnadní práci. Nepoužívejte mýdlo, to je pro ryby toxické a rychle by je zahubilo. Nepoužívejte ani obyčejnou vodu z kohoutku. Kupte si ve zverimexu prostředek, kterým vodu upravíte.
  • Nelovte rybky z akvária kvůli čištění. Vyčištění substrátu odsávačkou zvládnete, aniž byste museli rybky vytrhávat z jejich prostředí. Pokud to jinak nejde a vy musíte rybky vylovit, pokuste se o to plastikovou nádobkou, ne síťkou. Síťka může snadno poranit jemné rybí ploutve a pokožku. Navíc je to pro ně velmi stresující.
  • Každé dva týdny akvárium vyčistěte. Rybky vylučují odpadní látky, se kterými si neporadí ani váš filtr. Čisté akvárium znamená spokojené, zdravé rybičky. A spokojené, zdravé rybičky mohou žít klidně až deset let!
 3. 3
  Měřte pravidelně množství amoniaku, nitritů a hodnotu pH. Vzpomínáte si na test, který jste dělali před vypuštěním rybiček? Provádějte ho pravidelně dál. Amoniak a nitrity by měly mít hodnotu 0, pH by se mělo pohybovat v rozmezí 6.5-8.25.
 4. 4
  Krmte rybky 1 - 3x denně. Dávejte pozor, ať je nepřekrmíte a vždy se řiďte instrukcemi na obalu krmení. Překrmování rybkám zkracuje život. Vždycky je lepší krmit méně, než více.
  • Stejně jako lidé, i ryby potřebují v potravě rozmanitost. Většinou je sice krmte sušeným krmivem ve formě granulí a vloček, nic ovšem nezkazíte, pokud občas přidáte nitěnky, mražené komáří larvy nebo perloočky.[5]
  • Dávkujte jen tolik krmení, kolik rybky dokážou zkonzumovat během 5 minut. Zbytky krmení z akvária vylovte a zlikvidujte. Nejčastější příčinou úhynu ryb je právě překrmování.[5]
  • Snažte se rybky krmit každý den ve stejnou dobu (např. jednou ráno a jednou večer) a ve stejné části akvária.

 5. 5
  Zhasněte světlo a nechte ryby vyspat. Pokud jste si mysleli, že rybky nespí, mýlíte se. Alespoň částečně. Nemají sice oční víčka a nepřestávají plavat, ale jejich těla se nachází ve stavu "hibernace". Poznáte to vyblednutím jejich barvy a sníženou aktivitou (budou se povalovat v jednom rohu akvária).
  • Akvarijní rybky rády "spí" potmě. Než půjdete sami spát, vypněte jim světlo! Ve skutečnosti akvarijní světlo opravdu potřebujete, jen pokud v nádrži pěstujete živé rostliny, nebo pokud je místnost opravdu velmi tmavá. Neutrácejte zbytečně za elektřinu, buďte ekologičtí a nechte rybky užít si tmu.
 6. 6
  Nechte teplotu vody, ať se mění s teplotou během roku. Rybkám nesvědčí teploty přes 24°C, ale zimní pokles jim k 15 - 20°C jim prospívá. Při nižší teplotě než 14°C přestává většina ryb ovšem přijímat potravu.
  • Pořídit si akvarijní teploměr se vám vyplatí. Existují dva typy - jeden visí uvnitř nádrže, druhý zvenku. Mezi jejich přesností nebývá rozdíl.
  • Pokud rybky nechcete rozmnožovat, stálá teplota vody po celý rok by měla být 23°C. V opačném případě se pokuste simulovat střídání ročních období (ryby se třou na jaře). Začněte snížením teploty ("Hej kluci, přichází nám zima!") na přibližně 10 - 12°C. Pak, až bude čas pro vyrábění potomstva, zvyšte na 20°C a 23°C. Jděte na to postupně. Rybky pak při troše štěstí nakladou jikry.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak se vypořádat s běžnými problémy

 1. 1
  Hlídejte v akváriu množství kyslíku. Všimnete-li si, že rybky nápadně často plavou k hladině, pravděpodobně voda není dostatečně bohatá na kyslík. Ale nezoufejte! Množství kyslíku snadno upravíte snížením teploty. Odstavte akvárium ze slunce, snižte teplotu vody, a krize snad bude zažehnána.
  • Pokud jste dočetli až sem, nejběžnější problémy si pravděpodobně uvědomujete - a tím jim můžete předejít! Pokud v akváriu udržíte správné pH, hladinu amoniaku, nitritů, nitrátů a kyslíku, nebudete ryby překrmovat a akvárium budete pravidelně čistit, vyhnete se 95% možných problémů. Gratulujeme!
 2. 2
  Někdy se objeví problém se zakalenou vodou. I přes veškerou snahu se můžete dočkat překvapení v podobě změny barvy vody. Ta může zežloutnout, zezelenat, nebo dokonce zbělat. Pokud si toho všimnete okamžitě, nic se neděje. Jednoduše akvárium vyčistěte a většinu vody vyměňte.
  • Každá jednotlivá barva signalizuje specifický problém. Může se jednat o řasy, bakterie nebo jednoduše rozkládající se rostlinnou hmotu. Nepanikařte! Po výměně vody budou vaše rybičky v pořádku.
 3. 3
  Pozor na krupičku. Jedna z nejběžnějších chorob, která postihuje akvarijní rybky je krupička – rybkám na tělech a ploutvích vyskáčou bílé tečky, a mají potíže s dýcháním. Tuto chorobu způsobuje parazit, a je úspěšně vyléčitelná.
  • Nejdůležitější je ryby izolovat od všech živých věcí včetně rostlin. Parazit může napadnout cokoliv živého – rybky, rostliny i další organismy.
  • Pokud si všimnete bílých teček kdekoliv po akváriu, odstraňte z filtru chemickou látku a ošetřete celé akvárium. Oddělte nemocné ryby, protože ty budou potřebovat ošetřit.
  • Můžete vyzkoušet i nechemické alternativy, jako je snížení teploty vody nebo zvýšení množství akvarijní soli. Teplota 29°C spolehlivě zničí bakterie, stejně jako lžíce soli na každé 4 litry vody.[6] Teplotu zvyšujte pomalu postupně, asi 1 stupeň za dvě hodiny, stejně tak jako sůl přidávejte po lžičkách asi po 12 hodinách. S léčbou pokračujte asi 3 dny, nebo dokud příznaky infekce nezmizí. Až zpozorujete změny k lepšímu, vyměňte částečně vodu, abyste odstranili sůl a snížili teplotu. Barvy ryb může trochu vyblednout, to je normální.
 4. 4
  Poraďte si s kapřivcem. Další velmi běžný parazit, který akvarijní ryby napadá, je takzvaný kapřivec. Nakažená rybka se bude tělem třít o hrubé povrchy, zesílí jí slizová vrstvička na těle, bude trochu zarudlá a může mít oteklé břicho.[7] Zachraňte ji!
  • Jako u jiných rybích parazitů (např. zmíněná krupička), umístěte nakaženou rybu do karantény. Čím dříve to uděláte, tím dříve bude zase plavat se svými šupinatými kamarády.
 5. 5
  Poruchy vzduchového měchýře u akvarijních ryb. Tento stav poznáte snadno – ryba bude plavat nakloněná na stranu, nebo hlavou vzhůru. Může vypadat jako mrtvá, ale nebojte se. Máte štěstí – tato nemoc není nakažlivá a je lehce vyléčitelná.
  • Tentokrát nemusíte rybu zavírat do karantény. Chorobu nezpůsobuje parazit, takže není nakažlivá.
  • Pro tento typ onemocnění většinou není třeba, protože původem je špatné krmení nebo dokonce překrmování. Snižte množství potravy, nebo ještě lépe, dopřejte rybce 3 dny půst. To umožní aby se bakterie ve střevním traktu ryby vrátily k normálu. Pokud symptomy přetrvávají, zvažte změnu stravy nebo do ní přidejte více vlákniny, jako je hrách nebo okurka. Můžete použít i medikovanou potravu k léčbě vnitřních infekcí.
 6. 6
  Pokud rybka zemře, udělejte potřebná opatření. Ze všeho nejdřív se mrtvého těla zbavte tak, aby nebylo cítit po celém domě. Můžete jej zakopat, spláchnout do záchodu, nebo třeba dát na kompost, pokud chcete mít z rybky užitek i po její smrti. Vytáhněte tělo z akvária rukou, obalenou v plastovém sáčku, pak sáček obraťte a zavažte na uzel. Jak budete dále postupovat, záleží na situaci.
  • Jestliže zemřela jen jedna ryba, doufejte, že to byl parazit, kterého jste se zbavili natolik včas, že nenapadne další ryby. Chcete-li, můžete si ve zverimexu obstarat speciální chemii pro podobné případy, která zbývající rybky ochrání.
  • Pokud všechny rybky v akváriu umírají nebo jsou mrtvé, budete muset vyčistit kompletně celou nádrž chlorovým bělidlem. Polévková lžíce bělidla na každé 3 litry vody by měla stačit. Nechejte roztok hodinu či dvě působit, abyste se zbavili všech bakterií a toxinů. Pak jej vylijte, akvárium vypláchněte horkou vodou a nechte uschnout.
  Reklama

Tipy

 • Rybky bez problémů vydrží bez krmení až po dobu dvou týdnů – když je tedy zapomenete občas nakrmit, nic se nestane.[8]
 • Nepřekrmujte své rybičky. Pokud ryba vezme do tlamičky krmení a hned jej vyplivne, je překrmená. Vylovte přebytečné krmení ven.
 • Zdravé akvarijní ryby mají zářivé šupiny a vzpřímené hřbetní ploutve. Až si budete rybky kupovat hledejte takové, které vypadají zdravě a spokojeně.
 • Rybky do tlamiček občas nabírají kousky substrátu. Nelekejte se, pokud je uvidíte se takto chovat. Většinou zrnko hned vyplivnou. Vyvarujte se jen takového substrátu, který by je svou velikostí mohl udusit.
 • Ještě jednou – dávejte pozor na překrmování. Malým rybkám postačí 3-5 vloček, ale dávejte rovněž pozor na to, kolik toho sežerou během několika minut.
 • Rybky nemají 3 vteřinovou paměť. Pamatují si hodně, což můžete lehce dokázat tím, jak okamžitě poplavou k hladině, když uslyší klapnutí víčka krabičky s krmením. Mnoho druhů ryb je ve skutečnosti velmi inteligentních – některé cichlidy disponují stejnou schopností logiky, jako má pětileté dítě!
 • Vypadají-li vaše rybičky nezdravě, zkuste měnit vodu o něco častěji. Pravidelně je krmte. Pokud se problém zhoršuje, zapátrejte na internetu a v odborných publikacích, případně se poraďte se zkušeným personálem ve zverimexu.
 • Zelený hrášek, který 10 minut na nízkou teplotu ohřejete v mikrovlnné toubě posílí rybí těla. Opatrně z něj oloupejte slupku a najemno ho rozmačkejte, aby se rybkám snadněji polykal.
 • Krmte je klidně 2-3 x denně, jen je nepřekrmte!
 • Používáte-li krmení, které plave, nejprve ho na chvíli namočte do vody, aby kleslo ke dnu. Snížíte tak množství vzduchu, které ryby při krmení spolykají a které může způsobit problémy s vyrovnáváním tlaku.
 • Starejte se o rybičky tak, jako kdybyste v akváriu neměli filtr. Každé dva týdny je potřeba vyměnit část vody.
 • Sledujte rybky, abyste včas odhalili možné zdravotní potíže.
 • Akvarijní ryby milují pestrou stravu. Snažte se sušené krmivo prokládat kvalitním granulovaným (směs různých velikostí a tvarů je nejlepší), a nezapomínejte na mražené či živé larvy. Vyzkoušejte také zeleninu, například kousek okurky, který minutu ohřejete v mikrovlnce.
 • Některé druhy akvarijních ryb potřebují vyšší teplotu vody. Snadno jí dosáhnete, pokud si pořídíte akvarijní topení.
 • Pravidelně nádrž čistěte. Větší akvária postačí jednou měsíčně, menší raději jednou za dva týdny.
 • Rybky milují, když si s nimi hrajete. Tím myslím například prstem je šimrat přes sklo. Moje rybičky podobné škádlení zbožňují.
 • Nepoužívejte kulatá akvária a nádoby s úzkým hrdlem. Kulatý tvar rybky mate a ony pak zbytečně narážejí do skla. Úzké hrdlo zase neposkytuje dostatečný prostor pro výměnu vzduchu. Nenechejte se zmást filmy a seriály, chovat rybky v malém kulatém akváriu není OK

Reklama

Varování

 • Některé druhy ryb dorůstají velkých rozměrů (například závojnatky až 20cm, mnoho druhů cichlid běžně 15 cm) a mohou žít až 15 – 30 let. Bohužel miliony akvarijních rybek každý rok umírají kvůli špatné péči a nepravdivým mýtům (kulatá akvária atd.). Zacházejte se svými rybičkami s láskou, a budou žít dlouhý, spokojený život.
 • Nikdy rybky nechovejte v nádrži menší, než 10 litrů. Takové akvárium je příliš malé, náročné na údržbu a filtraci, nemá dostatečnou výměnu kyslíku a oxidu uhličitého, a pokud je navíc kulatého tvaru, snadno se rozbije. Ryby, které žijí ve velmi malých akváriích jsou náchylnější k nemocem, protože vodu je velmi těžké udržet čistou. To vede k rychlé smrti, nebo k pomalejšímu, bolestivému umírání po dlouhá léta. Život v kulatém akváriu snižuje délku života akvarijních ryb v průměru o 80%. Je to jako kdyby se člověk dožíval jen asi 15 – 20 let!
 • Dávejte pozor na to, jaké druhy rybek chcete chovat v jedné nádrži! Pročtěte si odbornou literaturu nebo se poraďte s prodavačem ve zverimexu. Poslední, co chcete, je zděšeně pozorovat, jak se v akváriu hromadí ohlodané rybí kostry. Při dotazování personálu v prodejně buďte také opatrní - ne všichni vědí, o čem mluví, dvojnásob to platí pro oddělení potřeb pro domácí mazlíčky ve velkých řetězcích. Dobrým zdrojem informací bývají internetová diskusní fóra a akvaristické blogy.
 • Při čištění akvária nezapomínejte rozvířit substrát, zejména pokud jej tvoří písek. Zabráníte tak hromadění toxických plynů pod jeho povrchem.
 • Akvarijní rybky budou s radostí okusovat téměř všechno, co do akvária vhodíte. Buďte proto obezřetní.
 • Nenechte se oklamat barevnými plakáty a obrázky akvárií, které se hemží rybami. Ve skutečnosti bude takové akvárium přeplněné a tím náchylnější k problémům a chorobám. Ryby, které nemají dostatek životního prostoru, rychleji chřadnou a umírají.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Akvárium
 • Voda
 • Akvarijní rybky
 • Krmení pro rybičky
 • Dekorace
 • Substrát
 • Filtr
 • Teploměr
 • Sada na měření pH
 • Chemikálie
 • Síťka na lovení rybek (Nikdy se je nesnažte chytit do ruky, vždycky použijte síťku)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 21 382 krát
Kategorie: Ryby
Stránka byla zobrazena 21 382 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama