Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Křečci jsou roztomilí a nevyžadují složitou péči, takže jsou skvělými domácími mazlíčky. Chovat křečky vás bude bavit a budete je moci rozdávat dětem svých přátel a sousedů. Nemusíte mít strach, je to jednoduché. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Kupte si křečky pro chov

  1. 1
    Rozhodněte se, jaké křečky chcete chovat. Syrští křečci jsou skvělými mazlíčky, zejména proto, že jsou samotáři, ale není snadné je chovat. Když dáte samičku a samečka k sobě ve špatnou dobu, začnou spolu bojovat. Trpasličí křečci sice nemají příliš rádi lidi, ale s ostatními křečky se snáší dobře a jejich chov je jednodušší.
    • Existují také ruští křečci, bílí křečci a další druhy. Pokud nakupujete křečky od chovatele, promluvte si s ním o různých druzích křečků a vyberte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.
  2. 2
    Kupte si samečka a samičku. Vždy je dobré si křečky koupit přímo od chovatele, abyste si mohli vybrat druh a barvu. Kromě toho není na škodu znát historii chovu.
    • Vyberte si aktivní zdravé a silné křečky, kteří mají jasné oči, hladkou a lesklou srst. Někteří prodavači ve zverimexech nedokážou určit pohlaví křečků.
  3. 3
    Kupte si dvě velké klece. Nejlepší jsou plastové klece nebo terária. Do každé klece dejte jednoho křečka a vystelte mu ji pilinami. Piliny by neměly být příliš malé, aby je křečci nevdechovali a aby se jim nedostaly do očí.
    • Nekupujte drátěné klece. Malí křečci se dírami v mřížích protáhnou.
    • Kupte si malý plastový nebo dřevěný „domeček“ pro křečky a naplňte ho stejnými pilinami, jaké máte v kleci.
    • Křeček potřebuje také kolo, na kterém bude moci běhat. Malým křečkům stačí malé jakékoli kolo, ale větší džungarští křečci potřebují alespoň 20 cm velké plastové kolo. Kovovým kolům se vyhýbejte, křeček by jimi mohl propadnout.
    • Budete potřebovat také lahev na vodu, misku na potravu, jídlo pro křečky a pamlsky.
  4. 4
    Až si křečka přinesete domů, nechejte ho alespoň jeden den o samotě. Nesahejte na něho a nevytahujte ho z klece, ale zajistěte, aby měl vše, co potřebuje a mohl si zvyknout na nové prostředí. Nejlepší je na křečka sahat až den po tom, co si ho přinesete domů.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Chov křečků

  1. 1
    Počkejte, až bude samička v říji. Samice křečků dosáhnou sexuální dospělosti 28 dní po narození. Samičky jsou v říji zhruba každé čtyři dny. Když jsou samičky v říji, chovají se stejně jako kočky – zvedají ocas a krčí se u země. Pravděpodobně budou také více zapáchat. [1]
    • Když samička není v říji, je nebezpečné křečky připouštět, protože v tomto případě samička samečka většinou napadne a zabije.
    • Pokud chcete křečky připustit, dejte jejich klece na několik dní vedle sebe, aby si na sebe zvykli.
  2. 2
    Dejte samičku do klece k samečkovi. Křečci jsou noční zvířata, takže je dobré je k sobě dát večer. Dejte oba křečky do nové klece, abyste měli větší šanci, že samička samečka nenapadne. Když spolu začnou bojovat, vytáhněte jednoho z nich z klece a za několik dní to zkuste znovu.
    • Postupujte stejným způsobem, dokud se křečci nespáří. Pokud to nestihnete během doby, kdy bude samička v říji, počkejte několik dní a zkuste to znovu.
  3. 3
    Po spáření samičku dejte do jiné klece. Někteří samečci sice o mladé křečky pečují, ale jiní je napadají a jedí. Pokud chcete mít jistotu, že se mláďatům nic nestane, dejte samičku do jiné klece a počkejte, až porodí. Bude to trvat asi dva týdny.
    • Pokud chováte trpasličí křečky, budete muset počkat o něco déle. Těmto křečkům trvá 4-5 týdnů, než dosáhnou sexuální dospělosti a těhotenství u nich trvá asi tři týdny. Tyto křečky byste ovšem měli připouštět až dosáhnou 5-6 měsíců života, abyste měli jistotu, že se nic nepokazí.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Porod křečků

  1. 1
    Čekejte. V tuto chvíli musíte být trpěliví a nedělat nic. Pokud máte těhotnou samičku, během několika dní to na ní poznáte a před porodem bude mít značně zvětšené bříško. Nemusíte dělat vůbec nic – pouze s ní zacházejte opatrně a nechejte ji v klidu.
    • Jakmile bude samička neklidná, bude se blížit porod. Až bude pobíhat po kleci a shrabovat si potravu a stelivo, brzy přijde porod. Samička se během porodu pohybuje a postupně rodí mláďata, která opatrně vezme do tlamy a odnese je do hnízda.
    • Až samice porodí, nesnažte se jí nijak pomáhat. Porod je pro křečka traumatickou událostí, ale není nic, čím byste mu to mohli ulehčit. Nezasahujte a nechejte to na přírodě.
  2. 2
    Podívejte se po malých křečcích. V následujících dnech nesmíte samici rušit. Pokud nechá křečky ležet v kleci, nesmíte se jich dotýkat. Pokud na ně z nějakého důvodu musíte sáhnout, naberte je lžící, kterou předtím důkladně otřete o piliny v kleci.
  3. 3
    Nechejte samici tři týdny kojit mladé a nevyrušujte ji. Během této doby byste jí neměli ani čistit klec. Nechejte ji i s mladými na pokoji. U prvních porodů je to ještě důležitější, protože křeččí samice ve stresu mohou své mladé zabít a sníst.
    • Když samice vezme mladé křečky do tlamy, nemusíte mít strach, že je sní. Snaží se je tímto způsobem chránit.
  4. 4
    Počkejte tři a půl týdne. Po uplynuté této doby smíte mladé křečky vytáhnout, určit jejich pohlaví a rozdělit je. V 5-6 týdnech budou připraveni k připuštění a v žádném případě byste neměli dovolit páření sourozenců. Samice dejte do jedné klece a samce do druhé a počkejte další 2-3 týdny, než je budete moci dát novým majitelům.
    Reklama

Tipy

  • Při porodu samici nefoťte, abyste ji nepodráždili. Mladým křečkům by blesk fotoaparátu mohl poškodit zrak.
  • Během prvních dnů po porodu samici nevyrušujte, jinak bude ve stresu a zabije mladé.
  • Pokud nevíte, zda je samice v říji, pohlaďte ji od hlavičky až k ocasu. Pokud si lehne, nebo se prohne v zádech, je připravená se spářit.
  • Hlasitá hudba křečkům vadí.
  • Nepřipouštějte křečky, kteří ještě nejsou dospělí.
  • Když matka během několika prvních týdnů zabije několik mladých, nic si z toho nedělejte. Je běžné, že se samice křečků snaží vyselektovat potomky, kteří by v divočině nepřežili.
Reklama

Varování

  • Nesnažte se připouštět křečky v době, kdy samice není v říji.
  • Ujistěte se, že se budete moci postarat o 20 nebo více křečků v případě, že jim neseženete nový domov.
  • Snažte se samici nestresovat, jinak by mohla zabít mladé.
  • Nechejte si poradit od zkušeného chovatele. Když uděláte něco špatně, mohlo by to dopadnout katastrofálně.
  • Uvědomte si, že informace, které se dočtete na internetu, nemusejí být pravdivé. *Nejlepší je promluvit si se zkušeným chovatelem.
  • Neprodávejte křečky do zverimexů – pravděpodobně by měli mizerný zbytek života.
  • Nechovejte křečky koupené ve zverimexu
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 98 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 741 krát
Stránka byla zobrazena 4 741 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama