Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Krysám se někdy přezdívá „psi s nízkými nároky,“ protože jsou ztělesněním inteligence a loajality. Pochopitelně není možné jakékoli zvíře považovat za zvíře s nízkými nároky, ale v každém případě jsou krysy zábavnější než například rybičky nebo křečci a snáze se o ně pečuje. Dobře socializovaná spokojená krysa je přátelská, milá, zvídavá, inteligentní a interaktivní. Tato zábavná stvoření jsou skvělými domácími mazlíčky, ale pokud si chcete pořídit krysu, musíte si zjistit všechny potřebné informace. Je důležité o krysu správně pečovat, bez ohledu na to, jak velká je.

Část 1
Část 1 ze 4:

Rozhodněte se, zda skutečně chcete chovat krysu

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, zda jste připravení na takový závazek. Krysy žijí více než 2-3 roky, takže byste se měli zamyslet a ujistit se, že jste připravení se o krysu starat tak dlouho, jak bude potřeba. [1]
  • Promyslete si to, kolik času vám zabere péče o domácí zvíře. Musíte kryse udržovat čistou klec, musíte ji pravidelně krmit a pečovat o ni a když onemocní, musíte s ní jít k veterináři.
  • Uvědomte si, že budete muset najít někoho, kdo se o vaši krysu bude starat, když pojedete na dovolenou, nebo na výlet. Mnoho majitelů krys vám potvrdí, že není snadné najít člověka, kterému nebude vadit starat se o krysy (spousta lidí se krys štítí), takže se snažte najít si alespoň 3 nebo 4 potenciální kandidáty, kteří budou ochotní na vaši krysu dohlédnout, když budete muset odjet. Někdy je možné nechat krysu na nějakou dobu ve zverimexu, kde o ni bude postaráno.
 2. 2
  Zamyslete se nad svými ostatními zvířaty. Pokud již máte nějaká domácí zvířata, zejména kočky, měli byste se zamyslet nad tím, zda vaši mazlíčci budou schopni soužití s krysou. Zjistěte si, jak to udělat, když si chcete domů přivést nového mazlíčka, nebo mějte klec s krysou vysoko na polici, nebo v zavřené místnosti, do které se ostatní zvířata nedostanou.
  • Kočky představují největší problém, protože loví hlodavce včetně krys, takže by se mohlo stát, že byste svoji kočku omylem znervóznili a vaše krysa by před ní nebyla v bezpečí.[2]
 3. 3
  Stravte trochu času s krysami. Než se rozhodnete pořídit si krysu domů, navštivte někoho, kdo je chová. Některé vlastnosti těchto zvířat jsou pro mnoho lidí nepříjemné, takže je dobré se nejprve ujistit, že vás bude skutečně bavit se o krysu starat. Existuje mnoho druhů krys – některé jsou bezocasé, jiné zase nemají srst a existují také zakrslé krysy.
  • Krysy chované jako domácí mazlíčci v čistém prostředí nezapáchají nijak extrémně, ale přesto mají mírný odér, který některým lidem nevyhovuje. Než si pořídíte vlastní krysu, měli byste mít jistotu, že vám jejich zápach nevadí, nebo seženete vhodné stelivo, které ho absorbuje. Uvědomte si, že škodlivé chemikálie a piliny pro krysy nejsou vhodné – pryskyřice jim může poškodit plíce. [3]
  • Některým lidem také vadí nervózní pobíhání krys. Jejich malé tlapky vás mohou polechtat a pravděpodobně si budete muset zvyknout i na jejich ocásky. Zkuste si krysu pochovat a ujistěte se, že vám na její anatomii a zvycích nic nevadí.
  • Musíte si pro krysu připravit dostatečně velkou, bezpečnou a dobře větranou klec. Drátěné klece jsou lepší než terária, protože v nich může lépe cirkulovat vzduch. Pokud chcete drátěnou klec, vyberte si klec s dráty, mezi kterými jsou 1cm-1.5cm velké mezery.[4]
 4. 4
  Zvažte riziko rakoviny. Rakovina je u krys bohužel častým jevem, který jim může zkrátit život. Ne všechny krysy trpí nádory, ale pokud chcete chovat krysy, měli byste si tohoto rizika být vědomi. Nevykastrované samice krys trpí rakovinou nejčastěji. Mohou se ovšem vyskytnout i jiné zdravotní potíže, jako jsou roztoči, nebo infekce dýchacích cest. [5]
  • Zamyslete se nad tím, zda si budete moci dovolit pro svoji krysu zaplatit operaci nádoru. Pokud tuto možnost nemáte, budete se muset připravit na to, že možná bude nutné krysu nechat utratit v relativně mladém věku, abyste ukončili její utrpení. Pokud máte pocit, že to nedokážete, krysa pro vás pravděpodobně není vhodným domácím zvířetem. Nejdůležitější je mít zodpovědnost.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, kolik krys chcete chovat. Krysy jsou společenští tvorové, kteří mají rádi společnost dalších krys a v divočině žijí v koloniích. Důrazně doporučujeme koupit si více než jednu krysu a v ideálním případě si koupit všechny krysy zároveň.
  • Pokud se o krysu budete dobře starat a budete jí věnovat dostatek pozornosti a času, můžete ovšem chovat i jen jednu. Krysy vyžadují téměř neustálou stimulaci, aby se nenudily, takže pokud chcete chovat jen jednu krysu, budete se muset připravit na to, že se jí budete muset starat o zábavu. [6]
  • Je lepší pořídit si více než jednu krysu, aby si mohly navzájem dělat společnost. Pokud chcete chovat více krys, doporučujeme koupit je všechny na jednom místě v jeden den, aby si na sebe rychle zvykly. Když ke kryse přinesete po delší době další krysu, může to způsobit problémy, zejména v případě samců, kteří mají sklony bránit si své území.
  • Pečovat o dvě krysy není o mnoho více práce, než pečovat o jednu krysu. Ve skutečnosti bude jednodušší starat se o dvě nebo tři krysy, protože si s nimi nebudete muset tak často hrát. Větší množství potravy a steliva je zanedbatelnou položkou, kterou pravděpodobně ani nezaznamenáte. To jediné, s čím možná budete mít problém, když budete chovat více než jednu krysu, bude to, jak je všechny udržet na rameni, když se s nimi budete chtít procházet.
  • Měli byste si pořídit všechny krysy stejného pohlaví, pokud tedy nechcete založit chovnou kolonii. Chov krys se nedoporučuje, pokud ovšem nejste zkušení chovatelé, kteří přesně vědí, co dělají – na světě je tolik krys bez domova, že je mnohem lepší je nemnožit. [7]
  • Někteří veterináři krysy kastrují, takže pokud se vám stane, že si omylem pořídíte samce a samici, můžete je nechat vykastrovat, aby se nezačali množit. Musíte si ovšem uvědomit, že většina veterinářů odmítá krysy kastrovat, protože pro tato zvířata je narkóza velmi riziková.
 6. 6
  Jděte si koupit krysy. Nejlepší je koupit si krysy od chovatele. Tito lidé jsou s krysami lépe seznámeni a vědí, jak o ně pečovat. Také vám mohou pomoci vybrat krysy, které pro vás budou nejvhodnější. Je dobré nakupovat u důvěryhodných chovatelů, protože krysy ze zverimexů často trpí zdravotními problémy, takže je jejich chov z dlouhodobého hlediska mnohem nákladnější.
  • Než si vyberete krysu, kterou si koupíte, zjistěte si co nejvíce informací o daném chovateli, abyste měli jistotu, že jsou krysy chované za lidských podmínek a že jsou zdravé.
  • Krysy ve zverimexech pochází většinou z velkochovů a na jejich zdraví není kladen velký důraz. Pokud si chcete koupit krysu ve zverimexu, vyhněte se krysám s následujícími zdravotními problémy: červený výtok z očí a z nosu, hlasité dýchání, otevřené rány, letargie, zamlžené oči, matná srst a průjem. [8]
  • Ve zverimexech jsou v klecích často společně samci se samicemi. I v případě, že si koupíte jen dvě krysy a jedna z nich bude samice, se vám může stát, že za několik týdnů budete mít doma mnohem více krys, než kolik jste chtěli. Musíte se tedy ujistit, že kupujete pouze krysy s požadovaným pohlavím. Je naprosto v pořádku si to rozmyslet a rozhodnout se, že krysu nechcete!
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Vytvořte pro svoji krysu vhodný domov

 1. 1
  Kupte kryse vhodnou klec. Kupte velkou klec s pevným vyvýšeným dnem, s rampami a žebříky. Chodit po drátěném dnu by krysu bolelo. Dvě krysy potřebují alespoň 75 l terárium.
  • Každá krysa by měla mít zhruba 2 metry čtvereční prostoru, v ideálním případě ještě více.[9]
  • Mezery mezi jednotlivými dráty by pro dospělé krysy neměly být větší, než 1.5 cm a pro mladé krysy by neměly přesahovat 1 cm. Pokud budou mezi dráty větší mezery, můžete je zmenšit pomocí pletiva. Samotné dráty by měly být pokryté pudrem, aby nezrezivěly vlivem krysí moči. Krysy umějí skvěle skákat a lézt, takže byste jim měli zajistit dostatek prostoru pro jejich akrobacie, aniž by propadly skrz dráty klece. [10]
  • Můžete použít také plastovou klec, například Rotastak. Tyto klece mají většinou barevné dno (se kterým se krysy cítí bezpečněji) a čiré zdi, abyste na svá zvířata dobře viděli. Jsou navrženy tak, aby bylo možné je propojit s dalšími jednotkami, abyste svým krysám mohli vytvořit impozantní a komplexní městečko. S těmito klecemi máte možnost krysy zavřít do jedné jednotky a mezitím jim vyčistit ostatní jednotky. Čištění těchto klecí je snadné, protože mají pouze ploché povrchy (ve srovnání se záhyby pletivových a drátěných klecí).
 2. 2
  Dejte krysám do klece misky na vodu a potravu. V jednom rohu klece vytvořte místo, kde se krysy budou krmit a pít a dejte jim misku na potravu a pítko s vodou. Pokud chováte více krys, musíte jim do klece dát více misek s potravou a více pítek na vodu, aby spolu nebojovaly.
  • Pítka pro krysy jsou ideální, protože v nich voda zůstane stále čistá a můžete je připojit ke kleci, takže je krysy nepřevrhnou a nevylijí. Nejlepší jsou skleněná pítka, která krysy nepřehryžou.
 3. 3
  Dejte do klece vhodné stelivo. Dno klece byste měli vyložit měkkým savým materiálem.
  • Použijte pilinové stelivo, které seženete ve zverimexu. Dejte si ovšem pozor, abyste krysám nedávali borovicové nebo cedrové piliny, protože výpary, které vzniknou při smíchání pilin s krysí močí mohou být pro krysy smrtelně nebezpečné. Borovice a cedr jsou prašné a obsahují oleje, které mohou krysám způsobit dýchací potíže, takže byste se těmto materiálům měli vyhnout. Můžete použít fleece nebo staré utěrky a ručníky, ale budete je muset prát dvakrát nebo třikrát týdně, podle toho, kolik krys chováte. Můžete si koupit také papírové piliny, ale ty jsou většinou drahé a zapáchají. Noviny jsou vhodnou alternativou, která vám umožní také šetřit životní prostředí, ale inkoust by mohl na světle zbarvených krysách vytvořit skvrny. Seno je prašné a když se smíchá s krysí močí, velmi nepříjemně zapáchá. [11]
  • Další možností je Carefresh, což je populární celulózové stelivo, které seženete ve zverimexech, nebo stelivo Yesterday’s News, které je vyrobeno z recyklovaných novin. Nepoužívejte ovšem noviny natrhané skartovačkou – některé druhy inkoustu by mohly krysám způsobit zdravotní potíže. [12] [13]
 4. 4
  Připravte krysám hnízdo. Krysy mají přirozené sklony se schovávat, když chtějí spát, nebo když jsou v nebezpečí. Měli byste jim tedy poskytnout hnízdo, ve kterém budou moci pohodlně spát. [14]
  • Můžete si koupit klasický plastový domeček pro krysy ze zverimexu, nebo můžete použít plastové míčky s dírami. Tyto míčky jsou věrnější napodobeninou přirozených hnízd, které si krysy staví v divočině.
 5. 5
  Dejte krysám do klece záchod. Stejně jako psi si i krysy nerady špiní stelivo a místo, kde se krmí vlastními výkaly, takže toho můžete využít a dát jim do klece záchod. [15]
  • Krysí záchody jsou malé plastové krabičky se vchodem, nebo krabice s otevřenými rohy. Můžete do nich dát zhruba třícentimetrovou vrstvu pilin, novin, nebo steliva Carefresh.
  • Umístěte záchod do opačného rohu od misek na potravu a hnízda. Většina krys velmi rychle přijde na to, k čemu krabici mají používat a budou rády, že našly vhodné místo k vyprazdňování a mohou mít zbytek obydlí čisté. Nejprve počkejte, zda si krysa sama vybere určitý roh klece k tomuto účelu a pokud ano, dejte na toto místo záchod. Ne všechny krysy jsou ovšem čistotné, takže je možné, že budete krysu muset do záchodu dát sami. [16]
  • Krysí záchody vám také usnadní čištění klece, protože bude stačit, když každé dva dny záchod vyprázdníte, vydesinfikujete ho desinfekcí ve spreji, která není toxická pro malá zvířata (můžete použít také ocet) a naplníte ho novou vrstvou steliva.
 6. 6
  Kupte krysám hračky. Měli byste krysám poskytnout hračky, houpací sítě a místa, na která se budou moci schovat.
  • Krysy si rády hrají s hračkami, když se nemohou zabavit s vámi. [17]
  • Ruličky od toaletního papíru, malé plyšové hračky, ping-pongové míčky, houpací sítě... krysy si rády hrají a vystačí si v podstatě s čímkoli. Najděte si doma různé malé zbytečnosti (ale ne tak malé, aby se jimi krysa mohla udusit) a dejte je do klece, aby se v ní krysy cítily jako doma.
  • Nedávejte do klece žádné hračky s provazem – krysy by se jimi mohly udusit. Při výběru hraček se řiďte zdravým rozumem a nedávejte krysám žádné hračky, které by pro ně mohly být nebezpečné.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Pečujte o zdraví svých krys

 1. 1
  Pravidelně své krysy krmte a dávejte jim vodu. Alespoň dvakrát denně jim kontrolujte misky s potravou a vodou. Může se snadno stát, že krysy misky převrhnou, nebo se jim do nich dostane stelivo, takže si musíte dávat pozor.
  • Pokud máte v klecích pítka, každý den do nich dávejte čerstvou vodu a alespoň dvakrát týdně vydesinfikujte hubice. [18]
  • Měli byste krysám dávat zhruba 12 mililitrů (asi dvě velké čajové lžičky) míchané potravy pro hlodavce, například Oxbow Regal Rat, Mazuri, nebo Harlan Teklab, které lze koupit ve velkém balení na internetu. Tyto druhy potravy jsou lepší, než mixy různých semen, protože jsou v nich ingredience složené tak, aby si krysy nemohly vybírat jen ta semena, která jim více chutnají (a většinou jsou méně zdravá) a nechávat v misce ta ostatní. [19]
  • Dávejte krysám také čerstvou potravu, zejména ovoce a zeleninu. Krysy mají podobné stravovací návyky jako lidé, a snědí téměř cokoli. Najděte si seznam potravin, které krysy jíst nesmějí – vše ostatní jim můžete bez problémů dát. Krysy mohou dokonce jíst i čokoládu! Když své kryse dáte jednou nebo dvakrát denně kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny, nebo zbytky od oběda, bude spokojená i zdravá. [20]
  • Uvědomte si, že krysy mají rády sladké a také milují sýry. Sladké potraviny jim ale může způsobit zubní kazy a tučná jídla zase způsobí obezitu, takže byste krysám tyto pochoutky raději neměli dávat. [21]
 2. 2
  Udržujte klec stále čistou. Každodenní čištění klece vám umožní mít klec v dobrém stavu. Kromě toho ji musíte každý týden vyčistit celou, aby vaše krysy byly stále zdravé.
  • Na každodenní čištění si pořiďte malou plastovou nebo kovovou lopatku, která vypadá jako lopatky na čištění kočičích záchodů. Touto lopatkou vždy naberte ušpiněné stelivo a vyhoďte ho v uzavřeném igelitovém sáčku. Vyhazujte stelivo, které je mokré, ušpiněné, nebo zapáchá.
  • Alespoň jednou týdně musíte klec vyčistit důkladně. Uložte krsu do jiné krabice, nebo ji dejte někam, kde si bude moci bezpečně hrát, aby se nedostala k čistícím prostředkům. Vyhoďte z klece všechno staré stelivo, všechny části klece důkladně umyjte vodou s octem a mýdlem, opláchněte čistou vodou a usušte. Nejlepší je mít na čištění krysí klece speciální houbičku, hadr a misku.
  • Nakonec otřete všechny povrchy hadrem, opláchněte je vodou a osušte je. Potom do klece dejte nové stelivo a vraťte do ní všechny ostatní věci.
  • Agresivní chemikálie, jako je bělidlo, mohou při vdechnutí krysám poškodit jejich citlivé dýchací cesty, takže krysám nečistěte klec žádnými agresivními látkami. Můžete použít desinfekce, které jsou bezpečné pro zvířata, jako je Nil-Odor, nebo si můžete ve zverimexu koupit desinfekce určené přímo pro zvířata.[22]
 3. 3
  Udržujte v místnosti, kde krysu chováte bezpečnou teplotu. Neměli byste krysy vystavovat extrémním změnám teplot, ani průvanu. Měli byste je chovat v teplotě mezi 18 a 24 stupni Celsia.
  • Pokud je venku velmi vedro, dejte kryse do klece malou mělkou misku s vodou, ve které si bude moci hrát. Pokud je venku naopak zima, dejte jí do klece více steliva, do kterého se bude moci zahrabat, aby jí nebyla zima.
 4. 4
  Všímejte si příznaků nemocí. Péče o krysu zahrnuje také vyhledání lékařské pomoci v případě, že krysa onemocní. Měli byste si všímat zejména snížené chuti k jídlu, extrémní žízně, červeně zbarvené moči, průjmu, hubnutí, rychlého a sípavého dýchání a rezavého výtoku z očí nebo z nosu. [23]
  • Jednou za týden krysu prohlédněte a zjistěte, zda na těle nemá žádné bulky. [24]
  • Kdykoli budete mít krysu v ruce, prohlédněte jí kůži a zjistěte, zda ji nemá zarudlou, zanícenou, nebo příliš poškrábanou. [25]
  • Krysy mohou chytit parazity ze steliva, takže si všímejte také podrážděné nebo šupinaté pokožky. [26]
 5. 5
  Jděte s krysou k veterináři. Pokud máte pocit, že vaše krysa není v pořádku, co nejdříve s ní zajděte k veterináři.
  • Je lepší si v předstihu najít dobrého veterináře, který má zkušenosti s léčbou hlodavců.
  • Nechejte si doporučit veterináře od chovatele, u kterého budete krysu kupovat. Můžete si ho ale najít také na internetu – projděte si fóra pro chovatele vašeho typu krysy a požádejte o doporučení. Jistě najdete spoustu lidí, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti. [27]
  • Zavolejte veterináři, kterého jste si vybrali a zeptejte se ho, zda léčí i malé hlodavce a zda má zkušenosti s léčbou krys. [28]
  • Můžete se ho zeptat také na to, zda sám chová hlodavce. Není nic lepšího, než najít veterináře, který vám může poradit i v roli jiného chovatele krys.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Zajistěte, aby vaše krysy byly spokojené

 1. 1
  Umístěte klec s krysami na místo, odkud dobře uvidí na své okolí. Klec s krysami by měla být na místě, kde budete trávit hodně času a kde krysy budou moci pozorovat okolní dění, aby se necítily osaměle.
 2. 2
  Travte s krysami čas. Čím více pozornosti jim věnujete, tím aktivnější, zdravější a přátelštější vaše krysy budou. Jediná krysa je osamocená, což může způsobit problémy s chováním. Pokud krysa není vyloženě agresivní, neměli byste ji nechávat o samotě a i v případě, že agresivní je, byste jí měli věnovat lásku a trpělivě o ni pečovat, aby se přestala bát.
  • Každý den krysu chovejte, ideálně dvakrát nebo třikrát denně alespoň na deset minut.
  • Krysy se rády učí a řeší různé problémy, takže jim můžete postavit překážkovou dráhu se schovanými pamlsky, abyste jim poskytli duševní stimulaci.
 3. 3
  Naučte krysy různé triky. Začněte zvolna a pomalu své krysy naučte různé zábavné triky a odměňujte je pamlsky.
  • Krysy jsou velmi inteligentní a mohou se na povel naučit spoustu různých triků, například proskakování kruhem, točení se dokolečka, stání na zadních nohou a dokonce i podání packy.
  • Za neúspěchy krysy nesmíte trestat. Krysy nechápou negativní tresty a byly by pouze zmatené. Dělejte to raději tak, že je budete odměňovat, když se jim něco podaří.
  • Když vás krysa kousne, nebijte ji. Zkuste raději vypísknout jako myš a odtáhněte se. Když to tak budete dělat vždy, krysa to nakonec pochopí.
  • Nezapomeňte na to, že každá krysa má svoji osobnost, což znamená, že některé krysy se učí pomaleji než jiné. Určité metody mohou fungovat u některých krys, ale u jiných ne.
  • Klíčem k úspěšnému výcviku je vytrvalost a krátké cvičení s odměnami ve formě pamlsků.
 4. 4
  Choďte s krysou ven. Krysy mají rády změny prostředí, takže pokud máte ochočenou krysu, můžete si ji dát na rameno a chodit s ní na procházky.
  • Pokud chcete krysu venčit, pořiďte jí postroj, abyste ji měli pod kontrolou, když ji něco vystraší.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se chcete zbavit zápachu z klece, vezměte si rozprašovač s octem a rozprašovač s peroxidem. Nejprve do klece nastříkejte ocet a potom peroxid a nakonec vše otřete papírovým ubrouskem. Zbavíte se tím zápachu a zároveň klec levně vydesinfikujete.
 • Samice krys jsou aktivnější. Pokud chcete, aby vám krysa v klidu seděla na klíně, pořiďte si raději samce.
 • Krysy se rády schovávají, takže byste jim do klece měli dát malou krabici, ve které budou moci spát.
 • Krysám zuby rostou kontinuálně, takže jim do klece dejte kus dřeva, o který si je budou moci brousit, abyste zabránili domu, že jim zuby budou vrůstat do dásně.
 • Pokud chcete, aby krysa v noci spala a ve dne byla aktivní, dávejte jí krabici na spaní do klece pouze na noc, než půjdete sami spát. Dávejte si ovšem pozor a když bude krysa neklidná nebo agresivní, dejte jí krabici zpět do klece.
 • Když si s krysami budete hrát, budou aktivnější.
 • Měli byste kryse poskytnout něco na hryzání, například roličku od toaletního papíru. Krysy si do hnízda rády nosí kousky rozkousaného papíru.
 • Je dobré krysu vycvičit tak, aby za vámi přišla na povel. Můžete je vycvičit pomocí pamlsků. *Bude se vám to hodit, když se vám krysa zaběhne, takže byste si na to měli udělat čas.
 • Spokojené krysy „předou“ tak, že si o sebe brousí zuby. Někdy jim u toho trochu vylézají oči z důlků, ale nemusíte mít strach, je to něco podobného, jako když kočky vrní.
 • Samci krys zapáchají více, než samice.
 • Nikdy nezvedejte krysu za ocas.
 • Poskytněte kryse dostatek prostoru. Minimální doporučená velikost klece je 60x60x60 cm.
 • Když si s krysou nebudete hrát alespoň hodinu denně, přestane vás mít ráda a může snadno onemocnět. Měli byste jí poskytnout dostatek bezpečných hraček, které jí neublíží.
 • Samice krys jsou milé a inteligentní a rády projevují svým majitelům náklonnost.
 • Dávejte krysám na hraní korky od vína – moc rády je hryžou!
 • Pokud máte kovové kolečko na běhání, naolejujte ho, aby nevrzalo.
 • Nikdy nedávejte krysu do terária, ani když bude mít otevřené víko. V uzavřeném prostoru se rychle nahromadí čpavek, který je pro krysy velmi nebezpečný.


Reklama

Varování

 • Nekrmte krysu skrz díry v kleci, jinak by se mohlo stát, že si prostředí mimo klec spojí s potravou a bude se vás snažit pokousat vždy, když se ke kleci přiblížíte.
 • Krysy jsou chytré a protáhnou se i tak malými prostory, že byste to nečekali. Když je budete mít puštěné z klece, musíte na ně dávat pozor. Také si hlídejte, aby neskákaly z příliš vysokých předmětů.
 • Krysy mohou být po příchodu do nového prostředí krotké, ale také velmi agresivní (zejména ty, které pocházejí ze zverimexu). Musíte s nimi mít trpělivost.
 • Krysy rozkoušou vše, co jim přijde do cesty. Chraňte před nimi kabely, boty, oblečení a vše ostatní, o co nechcete přijít.
 • Pokud máte albínskou krysu (bílou s červenýma očima), dejte pozor, aby na ni nesvítilo slunce. Pro tento typ krys jsou sluneční paprsky velmi nebezpečné a mohou jim poškodit zrak.
 • Nikdy krysu nezvedejte za ocas, způsobili byste jí silnou bolest.
 • Pokud nechcete, aby vám krysa otěhotněla, nikdy nedávejte samce do jedné klece se samicemi (pokud ovšem samec není vykastrovaný).
Reklama

Reference

 1. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.
 2. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.
 3. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.
 4. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.
 5. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.
 6. The Laboratory Rat. Weisbroth, Franklin, and Suckow. Academic Press. 2nd edition.
 7. The Laboratory Rat. Weisbroth, Franklin, and Suckow. Academic Press. 2nd edition.
 8. The Laboratory Rat. Weisbroth, Franklin, and Suckow. Academic Press. 2nd edition.
 9. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 1. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 2. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 3. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 4. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 5. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 6. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 7. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 8. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 9. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 10. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 11. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 12. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 13. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 14. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 15. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 16. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 17. The Welfare of Animals Used in Research. Hubrecht. Publisher: Wiley-Blackwell.
 18. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.
 19. Rat Care Guide. Annette Rand. Createspace Independent Publishing Platform.

O tomto wikiHow

Brian Starr
Spoluautorem článku je :
Specialista na potkany a chovatel
Tento článek spoluautorem článku je Brian Starr. Brian Starr je specialista a chovatel potkanů a majitel OC Dumbos ze střední Floridy. Jako jediný americký chovatel potkanů se Brian a OC Dumbos specializují na chov potkanů, výcvik a péči. Roky zkušeností a několik generací pečlivého chovu umožnily Brianovi a OC Dumbos vytvořit řadu krotkých potkanů, kteří jsou chováni jako kamarádi a mazlíčci. Kromě nabídky potkaního příslušenství a tréninkových prostředků nabízí OC Dumbos také bezplatnou adopci potkanů. Tento článek byl zobrazen 10 149 krát
Stránka byla zobrazena 10 149 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama