Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let.
V tomto článku je 8 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 13 402 krát
Morčata jsou malá zvířata, která ale vyžadují dostatek prostoru, času, péče a interakce s lidmi. Pokud jste ochotni poskytnout svému morčeti dobrý domov se správnou potravou, pozorností, dostatkem místa, péči a veterinární ošetření, dostane se vám odměny v podobě šťastného, zdravého a roztomilého morčátka.
Postup
Příprava
-
1Vyrobte si nebo kupte dostatečně velkou klec. Měli byste počítat s klecí o velikosti 200 cm pro jedno morče a 300 cm pro morčata dvě.[1] Zde platí, čím větší, tím lepší – pokud máte dostatek místa pro velkou klec, neváhejte! Vaše morčata tento prostor ocení.
- Klec musí mít pevné dno (ne drátěné), aby byly citlivé tlapky morčat ochráněny.[2]
- Víko není třeba, pokud mají stěny klece výšku alespoň 25 – 30 cm.
- S vícepatrovými klecemi buďte opatrní. Pád z výšky již 15 cm může morčeti poranit tlapky a starší morčata by měla žít pouze na rovném povrchu.[3]
- Poskytněte morčeti několik cm výstelky z papíru nebo sena – na papír si dejte pozor, rád zadržuje pachy. Stelivo měňte alespoň dvakrát týdně, a pokud žijete v oblasti s vlhkým podnebím, tak ještě častěji. Piliny z určitých druhů dřeva, jako je například cedr jsou jako stelivo nevhodné, mohou způsobovat dýchací problémy. Vhodná je borovice, budete však muset často větrat protože borové dřevo je velmi aromatické. Většina chovatelů dává proto přednost papíru. [4] Můžete také použít měkkou fleecovou deku nebo speciální savé podložky, které při výměně jednoduše vyhodíte a nemusíte si lámat hlavu s mytím klece, protože podložka do sebe nasaje všechny výkaly a zápach.
-
2Najděte pro klec vhodné místo. Nejlepším místem je takové, kde se rodina schází několikrát za den a po určitou dobu na tomto místě zůstává. Dobrou volbou je proto obývák, ložnice nebo hala, protože v těchto místech je častý provoz.[5]
- Morčata jsou velmi citlivá na teplotu, proto mnoho veterinářů doporučuje, aby se chovala uvnitř domu, což má také výhodu častější interakce s lidmi. Někteří odborníci nicméně doporučují morčatům pravidelný pobyt na sluníčku. Najít rovnováhu mezi umístěním morčete venku a uvnitř závisí na celé řadě faktorů, z nichž hlavním je klima. Pokud si nejste jistí, poraďte se s veterinářem.
- Zajistěte, aby do klece nikdo nestrkal, nepřevrhl ji nebo neshodil.
- Klec nedávejte do garáže s auty, výfukové plyny mohou morčeti ublížit nebo jej dokonce zabít. Teplota v garáži také nebývá stabilní.
-
3Pořiďte si dvě a více morčat, aby se necítila osamělá. Morčata potřebují společnost, protože jsou to zvířata žijící ve smečkách. Každý den si na své morče udělejte čas. Pokud byste morče izolovali, mohlo by se stát depresivním.
- Do jedné klece můžete dát dvě samičky, dva vykastrované samce nebo dva samce, kteří spolu do té doby vyrůstali a nebyli nikdy rozděleni.
- Můžete si také pořídit samičku a samce, ale počítejte s tím, že se mohou spářit. Pokud máte podezření, že je samička březí, oddělte morčata a kontaktujte svého veterináře a nechte si poradit.
- Můžete mít také celou skupinku samiček a jednoho vykastrovaného samce. Smečka bude imitovat přirozené vztahy v přírodě. Pokud budete mít takovouto smečku, všimnete si, že jsou morčata velmi spokojená. Ujistěte se však, že pro ně máte dostatek místa!
- Je velmi důležité, abyste svá morčata řádně seznámili, aby spolu nebojovala.
Reklama
Strava morčat
-
1Poskytněte svému morčeti dostatek čerstvé vody. Jednou z nejdůležitějších podmínek v péči o jakéhokoliv domácího mazlíčka je poskytnutí dostatku čerstvé vody za jakýchkoliv okolností.[6]
- Udržujte misku nebo pítko morčete čisté a denně měňte vodu. Nejlepším řešením pro je pítko pro morčata a králíky, které má na konci hubičky malou kuličku. Můžete také použít předtím nepoužívanou misku na vodu pro psy. Ta musí být ale dostatečně mělká na to, aby do ní morče mohlo dát přední tlapky a hlavu a napít se. Pamatujte, že morčata do misek s vodou ráda kálí. Proto se doporučuje pro vodu a krmení závěsný systém.
- Hubici pítka pravidelně čistěte vatovou štětičkou, aby se v ní nedržely nečistoty a zbytky potravy. Zabráníte tak množení bakterií a zajistíte volný průtok vody.
- Lahev na vodu můžete vyčistit tak, že do ní dáte malé množství nevařené rýže s trochou vody a důkladně protřepete. Rýže ze stěn lahve odstraní všechny nazelenalé řasy a nečistoty.
- Pokud je klec po část dne na slunci, mohou se v lahvi začít tvořit řasy. V tom případě lahev zakryjte neprůsvitnou látkou, abyste tvorbě řas předcházeli.
- Do vody nepřidávejte žádné vitamínové tablety, ani kapky. Neposkytují morčeti živiny a může se stát, že morče tuto vodu nebude chtít pít.
-
2Dejte morčeti k dispozici seno. Morčata jsou pasoucí se zvířata, takže nepřetržitě potřebují něco, na čem se budou pást (seno nebo tráva. Pokud by tuto potravu neměli, jejich trávicí systém by mohl selhat. Se senem buďte opatrní a než jej dáte do klece, trochu jej zmačkejte, aby si o ostré konce morčata nevypíchla oči!
- Vojtěškové seno byste měli podívat morčatům starším 6 měsíců, březím nebo kojícím samicím, protože obsahují velké množství živin a kalcia, které jinak dospělí, zdraví jedinci nepotřebují.
- Běžné druhy sena by se měly podávat morčatům starším 6 měsíců a morčata by jej měla mít běžně k dispozici v kleci, aby se nakrmila podle své potřeby.
- Nedostatek sena může vést k vadnému skusu nebo nesprávnému zarovnání chrupu morčat, což může vyžadovat operativní zákrok, může vést ke gastrointestinálním potížím nebo dokonce selhání zažívání a smrti.
-
3Denně svému morčeti dávejte čerstvou zeleninu. Listová zelenina by měla tvořit 20% denního příjmu stravy morčat. Buďte opatrní se zeleninou, která obsahuje velké množství fosforu a vitamínu A, velké množství této zeleniny by u morčat mohlo způsobit žaludeční problémy a průjmy, což může být pro morčata smrtelné. Je dobré sehnat si od veterináře nebo prověřeného webu seznam druhů ovoce a zeleniny, které jsou pro morčata bezpečné.[7]
- Strava morčat by měla obsahovat zeleninu bohatou na vitamín C (morčata nejsou schopna si vlastní vitamín C vytvořit a pokud jej budou mít nedostatek, mohou se u nich rozvinout onemocnění, jako jsou kurděje).
- Zelenina, která je pro morčata vhodná, zahrnuje listový salát, celer, mrkev, rajče bez stopky, salátovou okurku, petržel, kapustu, malé množství brokolice, špenátu a hrachu. Některé druhy zeleniny by se měly omezit, aby se předešlo zažívacím potížím. Z ovoce, které e pro morčata vhodné můžeme jmenovat jahody a jablka, ale mělo by se také podávat v malém množství, protože kyseliny v ovoci obsažené mohou také podráždit zažívací systém morčete.
- Pokud vaše morče odmítá zeleninu, zkuste ji nakrájet na malé kousky nebo tenké plátky. Mějte také na paměti, že morčata mohou mít, stejně jako lidé, různé chutě a preference. Proto jim některá zelenina bude chutnat více a některá vůbec.
- Mezi druhy zeleniny, které byste morčatům podávat neměli, patří ledový salát, rukola, červené saláty, květák, nať řepy, brambory a ředkev.
- Každé morče vyžaduje asi jeden šálek zeleniny denně. Je dobrý nápad rozdělit toto množství do dvou porcí, protože motta jsou zvířata, která se pasou během celého dne po menších porcích, spíše než aby spořádala jednu velkou porci najednou.
-
4Granule používejte ve stravě morčat sporadicky. Zdravá morčata ve stravě nepotřebují výživné granule. Nicméně pokud je vaše morče na granule zvyklé, budete je na novou stravu muset zvykat pomalu a postupně. Pro detaily se poraďte s veterinářem.
- Pokud morče musíte krmit granulemi, používejte jen ty kvalitní. Granule z vojtěškového sena byste měli podávat březím a kojícím samicím a mláďatům do 6 měsíců. Morče nad 6 měsíců věku by mělo dostávat granule z běžného sena. Mezi dobré značky patří například Brit.
- Nekrmte morčata granulemi pro králíky a jiné malé hlodavce, protože složení stravy není stejné a pro morče by mohly tyto granule být nebezpečné.
- Pokud morče krmíte granulemi, ujistěte se, že tyto granule neobsahují semena, aby se morče neudusilo. Vybírejte hladké granule. Neměly by obsahovat žádné barevné kousky, kousky sušeného ovoce, kukuřici, atd. Granule by měly být čistě jen granulemi.
-
5Nekrmte morče ničím jiným. Granule, seno, neošetřená organická čerstvá tráva (pšenice nebo standardní tráva) a čerstvá zelenina je to, čím byste své morče měli krmit. Pokud jim budete dávat i jiné potraviny, můžete jim vážně ublížit.Reklama
Cvičení a socializace morčete
-
1Každý den své morče na chvíli pusťte z klece ven. Dejte jim volný výběh doma nebo někde, kde vám neutečou, a dávejte pozor, abyste morčata nezašlápli. Můžete jim postavit ohrádku buď v místnosti s podlahou, která se dá dobře uklízet nebo venku na zahradě, pokud není velké horko nebo zima.
- Ohrádka by měla být dost velká na to, aby se v ní morče mohlo volně pohybovat, hrát si a cvičit. Tento čas cvičení je velmi důležitý pro zdraví a spokojenost morčete.
- Do ohrádky morčeti dejte nějaké hračky nebo tunel.
- Pokud svému morčeti dopřáváte pobyt venku, buďte obzvláště opatrní. Když je morče venku, měli byste jej mít pod neustálým dozorem: mohou vám utéci malou škvírou a predátoři jako lišky nebo kočky se dostanou i do těch sebelépe zabezpečených míst.
-
2Poskytněte svému morčeti dostatek hraček a doplňků do klece. Můžete vyrobit vlastní hračky z krabic, papírových sáčků, krabic od cereálií a dalších. Buďte kreativní a použijte materiály, které najdete doma.
-
3Se svým morčetem komunikujte a navazujte kontakt několikrát denně. Morčata jsou společenská zvířata a ve volné přírodě žijí ve smečkách. Aby vaše morče bylo šťastné, měli byste s ním komunikovat několikrát denně. Mluvte s ním, hlaďte ho, mazlete se, jak často to jde. Na hraní se svým morčetem byste měli mít spoustu času.[8]
- V některých zemích je nezákonné koupit si jen jedno morče, musíte si koupit dvě. Morčatům se ve společnosti dalších jedinců svého druhu daří velmi dobře.
- Morčata mohou vykazovat známky deprese (ztráta chuti k jídlu, neaktivita, atd.), pokud nejsou se svým protějškem řádně seznámena.
- Morčata jsou velmi chytrá. Můžete je naučit stát na zadních, točit se, skákat a mnoho dalších triků!
Reklama
Čistota a zdraví morčete
-
1Čistěte morčeti klec. Morčata jsou relativně čistotná, snažte se jejich klec čistit alespoň dvakrát týdně, odstraňte všechny výkaly a zbytky potravy, vyčistěte jejich lahev s vodou a dejte jim nové seno. Je dobré udělat si čas dva dny v týdnu, aby si na pravidelné čištění morčata zvykla. [9]
-
2Klec morčete řádně vyčistěte alespoň jednou týdně. Frekvence pořádného čištění klece závisí na druhu podestýlky, který používáte.
- Odstraňte všechny nečistoty, podestýlku, podložky, jídlo a hračky a části, které budete později vracet do klece, vydezinfikujte antibakteriálním sprejem vhodným pro morčata. Nepoužívejte čistící prostředky určené pro lidi.
- Vnitřek klece a podlahu můžete také tímto sprejem vydezinfikovat, ale postačí vám i voda a sluníčko, které bakterie přirozeně zlikviduje. Klec nechte po umytí na slunci volně uschnout.
- Nyní vyměňte podestýlku. Je dobré pod vrstvu podestýlky na dno klece umístit noviny, které vsáknou moč a na kleci se vám nebudou tvořit skvrny. Noviny by však neměly sloužit jako podestýlka samotná, protože morčata by se k nim mohla lehce dostat a pokud by noviny sežrala, inkoust by jim mohl ublížit.
- V dnešní době si můžete vybrat z celé škály podestýlek, které jsou pro morčata vhodné.
- Jako podestýlku však nepoužívejte dřevěné štípánky a některé druhy pilin. Například cedrové a piniové piliny obsahují škodlivé fenoly.
- Na dno klece můžete také položit flešový ručník vystřižený podle velikosti dna, který vám poslouží jako podestýlka – vytřepejte z něj nečistoty, vyperete jej a můžete použít znovu. Dejte pozor na to, aby z ručníku nevyčnívala volná vlákna, morčata by se do nich mohla snadno zamotat nebo je dokonce sežrat.
- Poskytněte svému morčeti místo na spaní – můžete koupit speciální domeček pro morčata ve zverimexu nebo morčeti dejte seno navíc, do kterého se bude moci zavrtat a spát. Pamatujte však na to, že o seno si mohou vypíchnout oči.
-
3Každých několik týdnů morčeti zastříhněte drápky. Pokud mají tmavé drápky, posviťte si zespodu drápku baterkou, abyste viděli, kde končí lůžko. Pokud byste stříhli příliš, lůžko může začít krvácet. Pokud k tomu dojte, krvácení zastavte antiseptickým pudrem nebo kukuřičným škrobem, do kterého drápek namočíte. [10]
- Pokud si na stříhání drápků netroufáte, zajděte k veterináři a dívejte se, jak to dělá. Budete tak vědět, jak správně postupovat a příště si na to jistě troufnete sami.
-
4Morčata nekoupejte příliš často. Možná si myslíte, že koupel morčeti prospěje, ale koupání naruší jejich přirozené tělní procesy, takže byste své morče měli koupat jen sporadicky a to několikrát za rok.[11]
-
5Sledujte známky nemocí. Měli byste vědět, na co se u morčat zaměřit.[12] S morčetem choďte k veterináři, kterému důvěřujete a který vašemu mazlíčkovi poskytne správnou péči. Bedlivě sledujte i ty nejmenší změny v chuti k jídlu, nebo návycích morčete, protože tato zvířata jsou v maskování nemocí velmi dobrá.
- Zajistěte, aby se vašemu morčeti dostalo co možná nejrychlejšího ošetření a oddělte jej od ostatních jedinců, aby se nemoc nerozšířila i mezi ně.
-
6Kontrolujte oblast genitálií morčete. Tyto oblast je jednou z těch, které morčata dokáží potrápit. Mohou se na nich tvořit kapsy. Můžete jemně tuto oblast masírovat, a pokud se objeví měkký materiál podobný stolici, otřete jej čistou vatovou tyčinkou nebo navlhčeným hadříkem. Pokud na genitáliích objevíte výkaly, které by tyto cesty mohly ucpat, také je očistěte.
-
7Držte morčata dále od králíků. Králíci přenášejí běžné viry a bakterie, kvůli kterým mohou morčata velmi vážně onemocnět, a králíci jsou také větší a silnější zvířata. Když si budou tito dva jedinci hrát a králík morče kopne, může to být pro morče smrtelné zranění.
-
8Každý týden morče zvažte. Kolísání váhy do 50 gramů je normální, ale větší úbytek na váze může znamenat problém se zuby nebo jiný zdravotní problém, který vyžaduje pozornost a ošetření veterinářem. Nejlépe vám poslouží digitální kuchyňská váha.Reklama
Tipy
- Morčata potřebují příjemné místo na spaní, kde se budou cítit bezpečně.
- Morčata koušou všechno, takže až je necháte volně pobíhat po domě, ukliďte si vše důležité, jako knihy, kabely, atd.
- Morčata požírají svoje vlastní bobky, což je u hlodavců celkem běžné. Můžete je často spatřit, jak se ohýbají ke svému zadku, ale nenechte se tím znepokojit. Pokud sežerou své vlastní bobky, získají tak živiny z důležitých bakterií, které jsou obsaženy v jejich střevech.
- Poskytněte svému morčeti vždy dostatek čerstvé vody a jejich lahev na vodu denně čistěte. Sledujte, zda se v ní netvoří řasy.
- Morčeti v kleci poskytněte alespoň jeden měkký kout, kam se bude moci uchýlit.
- Pokud pravidelně chodíte do zverimexu, podívejte se, zda jsou morčata v klecích v pořádku. Pokud tomu tak není, upozorněte na to obsluhu obchodu. Můžete tak některým jedincům zachránit život.
- Morčata jsou velmi společenská zvířata. Dejte jim lásku, ale nebuďte na ně hrubí nebo netrpěliví, pokud k vám nebudou chodit.
- Nechovejte pohromadě morčata různých pohlaví. Můžete je tak chovat pokud je jedno z nich nebo obě vykastrované.
- Někteří lidé svá morčata nechávají volně procházet po domě. Morčata mají ve zvyku pobývat v jedné místnosti a vytvářet si oblíbené "trasy". Volně pobíhající morčata jsou větší a spokojenější.
- Morčata by měla mít zábavnou klec se spoustou hraček. Tunely, hračky na kousání, nebo hračky ze sena jsou pro ně skvělou zábavou.
Varování
- Pokud jako stelivo používáte seno, klec čistěte každé tři dny, aby se vám v ní neusadili červi. Pokud je na dně klece seno, buďte opatrní a před vložením do klece jej pomačkejte, aby nemělo ostré konce a morčata si nevypíchla oči.
- Morčata nekrmte brambory, cibulí, pórkem, listy rajčat, čokoládou, kukuřicí, ječmenem, mléčnými produkty, masem, houbami, zpracovanými potravinami, alkoholem, nebo ledovým salátem.
- Do vody morčat nepřidávejte kapky s obsahem vitamínu C. Vitamín C se ve vodě rychle rozkládá a neplní vlastně žádnou funkci. Pokud potřebujete morčeti vitamín C doplnit, vyzkoušejte raději tablety s vitamínem C. Pouze nemocní nebo špatně živení jedinci budou potřebovat vitamín C doplnit.
- Pokud si kupujete morče ve zverimexu, dejte pozor na to, aby nebylo nemocné. Podívejte se zejména na oblast kolem očí, uší a nosu.
- Morčata jsou velmi chytrá zvířata a mohou na vás vyzrát, jakmile jim otevřete klec, utečou, buďte proto opatrní! Ujistěte se, že až morče necháte volně běhat v ohrádce, neuteče vám nebo se nedostane do nebezpečí.
- Pokud si všimnete, že má vaše morče kolem očí a nosu stroupky, může to znamenat, že trpí infekcí horních dýchacích cest a měli byste jej vzít rychle k veterináři.
- Pozor na rady zaměstnanců zverimexu. Jen málo z nich je zkušených a má znalosti o tom, co je pro morčata nejlepší.
- Klec morčete čistěte pravidelně.
- Morče nikdy nenechávejte bez dozoru na vysokých místech. Pokud spadnou, mohli by si zlámat nohy.
- Pokud morčatům dáváte trávu, ujistěte se, že nemá žádný chemický postřik. Čím čerstvější, tím lepší!
Reference
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/guinea_pigs/tips/guinea_pig_housing.html?credit=web_id81806465
- ↑ http://northstarrescue.org/pet-care-information/pet-guinea-pig-care/141-a-guide-to-pet-guinea-pig-cages
- ↑ http://northstarrescue.org/pet-care-information/pet-guinea-pig-care/141-a-guide-to-pet-guinea-pig-cages
- ↑ https://www.aspca.org/pet-care/small-pet-care/guinea-pig-care
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/guinea_pigs/tips/guinea_pig_housing.html?credit=web_id81806465
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/guinea_pigs/tips/water_bottles.html?credit=web_id81806465
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/guinea_pigs/tips/guinea_pig_food_choices.html
- ↑ https://www.aspca.org/pet-care/small-pet-care/guinea-pig-care
- ↑ http://pets.petsmart.com/guides/guinea-pigs/caring-guinea-pig.shtml