Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chov Bojovnic siamských, také známých pod jménem Betta, je skvělým koníčkem, ale neměli byste ho brát na lehkou váhu. Pokud máte dostatek času, zdrojů a znalostí a jste odhodlaní věnovat rybkám svoji energii, bude vás to jistě bavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Výběr ryb pro chov

 1. 1
  Zjistěte si toho co nejvíce. Pokud chcete chovat nějaká zvířata, je důležité, abyste toho o nich věděli co nejvíce. Zjistěte si, jak o ryby betta pečovat a jak je chovat. Na internetu toho jistě najdete spoustu. Z jednoho vrhu se může urodit i 600 vajíček, takže se může stát, že se budete muset starat i o 500 ryb! Musíte se předem připravit na vše, co se může stát.
  • Zajímá vás genetika, chov výstavních ryb, nebo chov ryb pro místní zverimexy?
  • Nebo se vám betty pouze líbí a chtěli byste se svému koníčku věnovat více?
  • Chov výstavních ryb a chov ryb na prodej vyžaduje velké časové i finanční investice. Kvůli vysokým počátečním nákladům není téměř možné si chovem těchto ryb vydělávat, takže pokud se do toho chcete pustit, počítejte s tím, že to nějakou dobu potrvá.
 2. 2
  Připravte si permanentní akvárka. Až budete připraveni na chov, nejprve si budete muset nachystat akvária. Připravte si dvě akvária podle návodu v článku Set Up a Betta Tank. Než ryby přinesete domů, nezapomeňte vodu v akváriích vyměnit.
 3. 3
  Kupte si první pár ryb pro chov. Betty se nejlépe množí, když jsou ještě mladé, takže je nejlepší si je koupit u chovatele, nebo na internetu. Pokud máte ve svém okolí nějakého chovatele, zeptejte se ho na vše, co vás zajímá. Samec a samice by měli být téměř stejně velcí. Je dobré koupit si dva páry – pro případ, že by spolu první pár nevycházel dobře.
  • Většina ryb, které koupíte v obchodě, jsou pro chov příliš staré a nelze zjistit jejich genetické zázemí, ale pokud začínáte a jde vám o peníze, můžete si je koupit, protože jsou levnější a snáze dostupné.
  • Pokud chcete chovat ryby koupené ve zverimexu, připravte se na to, že pravděpodobně neseženete kupce pro mladé, protože tyto ryby zverimexy nekupují. Vzhledem k tomu, že neznáte rodokmeny ryb, které chováte, můžete skončit s nemocnými nebo ošklivými rybami.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Připravte se na chov

 1. 1
  Nechejte ryby, aby si zvykly na nové prostředí. Je lepší mít betty několik měsíců v akváriu, aby si zvykly na toto prostředí. Zároveň ovšem platí, že byste samce měli připouštět ideálně do věku 14 měsíců. Naplánujte si chov na dobu, kdy budete mít dostatek volného času.
  • Jakmile dáte samce a samici do jednoho akvária, budete jim muset každý den věnovat několik hodin péče. Ujistěte se, že nebudete muset odjet na dovolenou, na pracovní cestu a že vám plány nezhatí žádná stresující událost.
 2. 2
  Připravte si akvárium pro chov. Toto akvárium by mělo mít objem 20-40 l a mělo by mít snímatelný rozdělovač, několik míst na schování, nastavitelný filtr (například houbový filtr) a ohřívač vody nastavený na 27 °C. Nedávejte rybám do akvária žádný štěrk ani jiný substrát, jinak se vám v něm vajíčka ztratí. Dejte do akvária pouze 15-20 cm vody a umístěte ho na místo, kde ryby nebude nic rušit.
 3. 3
  Až budete připraveni na chov, začněte ryby krmit živou potravou. Živé krevetky nebo nitěnky jsou nejlepší, ale můžete použít i jiné druhy hmyzu. Je dobré si nitěnky vypěstovat sami, nebo je koupit u chovatele, abyste měli jistotu, že nebudou obsahovat bakterie, špínu, ani žádné chemikálie. Pokud nemáte k dispozici živou stravu, můžete si koupit mražené nitěnky.
 4. 4
  Začněte připravovat potravu pro potěr. Ryby betta jsou velmi malé a živí se pouze živou potravou, takže si budete muset připravit dostatek malé živé potravy. Začněte co nejdříve, abyste měli během několika týdnů dostatečné zásoby. Nejlepší jsou nitěnky, ale někteří chovatelé rybám dávají nálevníky, nebo octové úhoře. Můžete jim dávat i mini krevetky, ale měli byste je střídat s jinou potravou, aby rybám nezpůsobily zdravotní problémy.
 5. 5
  Dejte samce se samicí do jednoho akvária. Po týdnu nebo dvou na živé stravě můžete ryby dát do jednoho akvária. Dejte je tak, aby na sebe viděly, ale dejte mezi ně rozdělovač. Je důležité zajistit, aby si ryby mohly jedna druhou dobře prohlédnout ještě před tím, než je dáte k sobě.
  • Někteří chovatelé dávají samce do nerozděleného akvária a v plastovém kelímku k nim potom přidají samici. V tomto případě byste samici měli do akvária dávat vždy jen na několik hodin denně, aby nebyla dlouho v malém prostoru. Několik dní nechejte ryby, aby se na sebe dívaly a zvykly si na sebe.
  • Někteří chovatelé později pár na několik dní zase rozdělí a až potom přejdou k následujícímu kroku.
 6. 6
  Sledujte chování ryb. Pozorně betty sledujte a všímejte si toho, zda mají jedna o druhou zájem. Samec by měl plavat okolo samice a ukazovat jí své ploutve. Samice by měla ukazovat vertikální čáry na těle a měla by submisivně sklánět hlavu. Agresivnější chování je normální, ale pokud se ryby snaží jedna druhou napadnout skrz rozdělovač, nedávejte je k sobě! Nejlepší bude je rozdělit a zkusit to později, nebo si vybrat jiný pár.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Připouštění

 1. 1
  Vytáhněte z akvária rozdělovač. Až bude samec připraven samici oplodnit, postaví si velké hnízdo z bublin. V tuto chvíli vypněte filtr a vypusťte do akvária samici. Pozorně obě ryby sledujte. Samec ji ze začátku pravděpodobně bude chvíli obtěžovat a pronásledovat. Pokud ovšem budou obě ryby v bezpečí, nic se neděje. Toto namlouvání může trvat několik hodin, ale i několik dní. V akváriu by mělo být dost míst, na která se samice bude moci schovat. Pravidelně kontrolujte, zda ryby nejsou zraněné.
 2. 2
  Nechejte to na přírodě. Samec nakonec samici dostane do svého hnízda a ryby se spáří. Někdy je potřeba několik páření, aby samice začala klást vejce. Po spáření samice přejde do „zombie“ stavu, kdy z ní začnou vypadávat malá vajíčka. Samec je potom po jednom nabere a odnese si je do hnízda. Některé samice samcům pomáhají, jiné ale vajíčka jedí, takže dávejte pozor a pokud samice začne vajíčka jíst, vyndejte ji z akvária. Páření může probíhat opakovaně, ale nakonec samička přestane vajíčka vypouštět.
 3. 3
  Vytáhněte samičku z akvária. Po nakladení vajíček bude samec samici opět obtěžovat a ona se před ním bude muset skrýt. Opatrně ji vytáhněte a dejte ji do jiného akvária, do kterého přidejte maroxy, aby se jí zahojily ploutve. Je dobré přidat maroxy také do akvária pro chov, aby se v něm nezačaly množit bakterie.
 4. 4
  Samce nechejte v akváriu s potěrem, dokud mladé ryby nebudou schopny plavat. Většinou to trvá asi tři dny od vylíhnutí. Někteří chovatelé v tuto dobu samce nekrmí, aby nesnědl vajíčka a potěr. Jiní chovatelé samci dávají každé dva dny malé množství jídla. Pokud chcete samce krmit, nebuďte překvapení, když nebude hned jíst, ale dávejte mu jídlo i nadále. Nesnědenou potravu z akvária vyndávejte. Filtr nechejte stále vypnutý, aby neznepokojoval potěr, ale světlo nechejte v akváriu zapnuté ve dne i v noci.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Péče o potěr

 1. 1
  Počkejte, až se potěr vylíhne. Po vylíhnutí budou malé rybky viset z bublinkového hnízda, a když nějaká spadne, samec ji vrátí zpět. Po několika dnech začnou volně plavat po akváriu. Do této doby se živí tím, co zbylo ze žloutku vajíčka, a nejsou schopny krmit se samy.
 2. 2
  Vytáhněte z akvária samce a dejte si pozor, abyste při tom neublížili žádné malé rybce. Samce potom můžete vrátit do normálního akvária a krmit ho jako dříve. Pokud je zraněný, dejte mu do akvária maroxy, aby se mu rány rychleji zahojily.
 3. 3
  Nakrmte potěr. Jakmile vytáhnete samce, nakrmte potěr malou porcí nitěnek. Krmte rybky dvakrát denně a všímejte si toho, kolik toho snědí. Pokud mají před dalším krmením v akváriu stále ještě potravu, nemusíte jim dávat další porci. Pokud v akváriu plave spousta mrtvé potravy, měli byste rybkám omezit porce. Potěr je nutné krmit malou živou potravou, například:
  • Nálevníci: Vhodná potrava pro první týden života.
  • Mikročervi: Budete si muset koupit startovní kulturu, ze které si červy budete pěstovat. Jsou vhodní od 3 do 40 dnů života potěru.
  • Malé krevetky: Krevetky se snadno chovají a také s nimi snadno určíte přesné množství potravy pro potěr, ale když rybkám nebudete dávat nic jiného, budou mít zdravotní problémy.
 4. 4
  Počkejte, až potěr vyroste. V akváriu s mladými rybkami by měla být stálá teplota 27 stupňů. Také byste měli akvárium přikrýt, aby se z něho neodpařovala voda a aby ryby neměly průvan. Až bude potěr větší, budete ho muset přesunout do většího akvária. Některé rybky nepřežijí, ale pokud vám jich každý den umírá velké množství, pravděpodobně jde o nějaký problém. Zkontrolujte teplotu vody, množství chemických látek a v případě infekce začněte ryby léčit.
  • Po týdnu života rybkám zapněte filtr, ale omezte přítok, aby ho téměř nezaznamenaly.
  • Až bude potěr starý dva týdny, začněte mu vždy po několika dnech postupně (po 10%) měnit vodu, aby v ní neplavaly zbytky potravy. Použijte jemný sifon, abyste rybám neublížili a čistou vodu přilévejte velmi pomalu. Můžete jim na noc začít vypínat světlo.
  • Během několika týdnů rybám postupně zrychlujte tok filtru a dávejte si pozor, aby dokázaly plavat proti proudu.
 5. 5
  Přesuňte potěr do chovných akvárií. Po dvou týdnech byste měli ryby přesunout do akvária o minimálním objemu 70 l. Teplota vody a voda v akváriu musí být stejná, jako voda v akváriu, ze které ryby přesouváte. Potěr je velmi křehký – když uděláte něco špatně, všechny ryby vám zemřou. Pokud se ryby narodily ve velkém akváriu, můžete do něho doplnit vodu a přesunout potěr až po 4-5 týdnech.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Péče o mladé ryby

 1. 1
  Postupně potěru přestaňte dávat živou potravu. Po měsíci života můžete rybkám začít pomalu dávat mraženou a sušenou potravu. Veškeré jídlo ovšem musí být dostatečně malé, aby se rybkám vešlo do tlamy. Dávejte jim malé porce a odvykejte je živé stravě velmi pomalu. Každou nesnědenou potravu z akvária co nejdříve vytáhněte.
 2. 2
  Oddělte samce. Až se samci se samicemi začnou prát (zhruba v 5-8 týdnech), budete je muset dát do jiného akvária. Dejte akvária vedle sebe, aby ryby neměly pocit, že jsou osamocené.
  • Samci, kteří nebojují, mohou zůstat se samicemi, dokud nezačnou být agresivní.
  • Někteří samci ze začátku nebudou chtít jíst – dávejte jim živou potravu, aby měli větší chuť k jídlu.
  • Pokračujte v rozdělování samců – vytáhněte každou agresivní rybu. V následujících týdnech byste měli samce oddělovat také neprůhlednými plastovými rozdělovači, aby nebyli zbytečně ve stresu a nenapadali jeden druhého.
 3. 3
  Rozhodněte se, co s potěrem uděláte. Pokud chcete rybky prodat, měli byste začít hledat kupce. Většina ryb dospěje okolo 10-11. týdne a v tuto dobu již budete moci začít vybírat ryby pro další chov, nebo fotit nejhezčí exempláře a nabízet je kupcům. Pokud chcete vytvořit genetickou linii, měli byste z každého potěru vybrat jen ty nejlepší ryby a všechny ostatní prodat nebo rozdat, jinak budete mít brzy tolik ryb, že nebudete schopni se o ně postarat.
 4. 4
  Rozdělte ryby podle pohlaví. Tento krok není jednoduchý – i zkušení chovatelé někdy omylem dají dva samce k sobě.
  • Samci mají delší ploutve, ale mladí samci je mají krátké.
  • Samci většinou napadají jeden druhého. Samice to nedělají tak často, ale také mohou být agresivní.
  • Samice mají na bříšku malý otvor, ze kterého kladou vajíčka.
  • Samci vytvářejí hnízda z bublin. Když dáte rybu do sklenice a ona si začne vytvářet hnízdo, jde o samečka. Někdy to ovšem dělají i samičky, takže byste se neměli řídit pouze tímto faktorem.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se vám narodí zdeformované ryby, budete se muset rozhodnout, co s nimi uděláte. Pokud ryby trpí, je nejhumánnější je zabít. Nesnažte se připouštět ryby, které mají poškozené ploutve nebo křivou páteř.
 • 40 l akvárka s 1-4 rozdělovači by vám měla stačit na oddělení mladých samců. *Budete moci používat ohřívač i filtr, takže ryby budou mít mnohem zdravější prostředí, než kdyby byly v jednotlivých malých akvárcích.
 • Mrtvou a nesnědenou potravu z akvárka vždy vytáhněte, jinak se začne rozkládat a ve vodě se začnou množit bakterie.
 • Kvalitní potěr získáte pouze z kvalitních ryb. Pokud chcete betty prodávat, je dobré investovat peníze a koupit si zdravý pár ryb pro chov.
 • Pokud se vám podaří vyšlechtit zdravou a silnou genetickou linii, pojmenujte si ji.
 • Dejte si pozor, abyste při výměně vody nenasáli malé rybky – jsou velmi malé a křehké.
 • Nedávejte potěru jako potravu sušenou rybí stravu – je příliš velká. Kromě toho mladé ryby budou ignorovat neživou stravu. Buď zemřou hlady, nebo je zabijí bakterie z rozkládající se potravy.
 • Než začnete chyby chovat, zjistěte si co nejvíce informací. Můžete si vše najít na internetu, nebo můžete navštívit nějakého místního chovatele.
 • Některé páry spolu nevycházejí. Nenechejte se odradit a zkuste to znovu s jiným párem ryb.
Reklama

Varování

 • Chov ryb betta je náročný a může se toho spousta pokazit. Připravte se na to, že se vám to pravděpodobně nepodaří napoprvé.
 • Chov ryb betta vyžaduje spoustu času, práce a peněz. Neberte tento svůj koníček na lehkou váhu.
 • Léky a chemikálie dávejte do akvária vždy opatrně. Léky, které mohou v malých dávkách rybám zachránit život, je ve velkých dávkách mohou zabít. Vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu.
 • Zodpovědní chovatelé si vždy zjistí genetický profil ryb, které chtějí chovat. Když budete ryby chovat bezmyšlenkovitě, pravděpodobně budete mít spoustu nemocných a postižených ryb.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 2 akvária pro dospělé ryby
 • 40 l akvárium s poklopem pro chov
 • Rozdělovače do akvárií
 • Ohřívač (27 stupňů)
 • Jemný filtr
 • Jemný sifon
 • Rostliny, hračky (místa, na které se ryba může schovat)
 • Sítě na malé krevetky
 • Maroxy, BettaFix, Ampicillin a další léčivé látky
 • Živá potrava pro dospělé ryby
 • Živá potrava pro potěr (nálevníci)
 • Mražená potrava
 • Akvária pro mladé samce
 • Velké akvárium pro potěr

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 90 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 564 krát
Kategorie: Betta
Stránka byla zobrazena 6 564 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama