Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chránit a recyklovat je jednodušší, než si umíte představit. Část můžete udělat již tím, že změníte své denní návyky. Abyste ochránili životní prostředí, zkuste snížit spotřebu energie a vody, změňte své návyky co se stravování a dopravy týče a ochraňte tak přírodní zdroje. Můžete také přizpůsobit svůj dům a dvorek tomu, aby byly přívětivější vůči životnímu prostředí. Jakmile bude váš život více uvědomělý, co se životního prostředí týče, můžete se zapojit i do různých aktivit a pomoci ostatním lidem vzdělávat se v této oblasti.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:
Změňte své denní návyky

 1. 1
  Vypněte všechny spotřebiče fungující na elektřinu, pokud je nepoužíváte. Pokud to nepoužíváte, vypněte to. To platí pro osvětlení, televizi, počítač, tiskárnu, atd.
  • Pořiďte si časový spínač pro lampy, který lampy každý den ve stejnou dobu vypne. Tato zařízení se dají koupit v obchodech s domácím zbožím a jednoduše je zapojíte do zásuvky a kontrolujete tak přísun energie do lamp.
  • Můžete také sehnat ohřívače vzduchu a ventilátory, které mají již zabudovaný časovač. Pokud bude v noci horko nebo zima, pusťte si je a ony se za vás vypnou. Většina časovačů nechá přístroj běžet hodinu a poté se automaticky vypne.
 2. 2
  Vypojte vše nepotřebné ze zásuvky. Pokud necháte spotřebiče zapojené v zásuvce, mohou spotřebovávat tzv. "fantomovou" energii. I když je spotřebič vypnutý, může stále spotřebovávat energii.[1] Je proto lepší vypojit ze zásuvky přístroje, které neplánujete používat asi 36 hodin (nebo více).
  • Zapojte přístroje do rozdvojky nebo vícenásobné zásuvky s vypínačem. Spotřebiče v jedné oblasti – řekněme vše, co patří k počítači – můžete zapojit do této zásuvky a tlačítkem ji jednoduše celou vypnout a tím vypnete i všechny spotřebiče v ní zapojené.
  • Změřte množství energie, kterou vaše spotřebiče využívají, nebo si vyhledejte běžné množství spotřeby jednotlivých přístrojů. K měření použijte tzv. wattmetr, který zapojíte do zásuvky a do něj zapojíte váš spotřebič. Tento přístroj vám také řekne, zda spotřebič využívá energii, i když je vypnutý.
 3. 3
  Nesušte prádlo v sušičce, ale volně na vzduchu. Vaše prádlo tak bude čerstvé a provoněné. Bubnové sušičky jsou jedny ze spotřebičů, které spotřebovávají největší množství energie, hned po lednici a klimatizaci. Pokud se sušičky nechcete vzdát, podívejte se po takovém spotřebiči, který je úsporný.
  • Pokud perete, naplňte vždy celý buben pračky. Nedávejte do pračky pouze dva nebo tři kousky prádla, je to pouze plýtvání vodou. Počkejte raději, dokud nenashromáždíte více prádla, abyste naplnili celou pračku, ušetřili vodu a životní prostředí.
  • Pokud chcete, můžete si také oblečení přeprat v umyvadle nebo si koupit energeticky úspornou pračku, která nespotřebovává velké množství vody.
 4. 4
  Klimatizaci pouštějte jen sporadicky nebo vůbec. Klimatizace totiž spotřebovává mnoho elektřiny. Používejte co nejvíce přírodní ventilátory, nebo vějíře, abyste se ochladili.
  • Pokud klimatizaci používáte, nastavte ji na teplotu jen o něco málo nižší než venku. Pamatujte na to, že pokud nastavíte klimatizaci na velmi chladný vzduch, spotřebujete spoustu energie a stejně se rychle neochladíte.
 5. 5
  Zavřete ventily topení a klimatizace. Pokud některé místnosti nevyužíváte, zavřete ventily, kterými do nich přichází teplo nebo studený vzduch a zavřete také dveře. Pokud to uděláte, zredukujete tak množství spotřebované energie, kterou byste jinak vyplýtvali na vytápění nebo chlazení neobývaných místností.
 6. 6
  Nepoužívejte cvičební stroje fungující na elektřinu. Místo toho raději vytáhněte skutečné kolo (nebo koloběžku), jděte na procházku nebo si zajděte do posilovny. Kalanetika, kliky a další cvičení využívající k posílení těla vlastní váhu, vás jistě budou bavit.
 7. 7
  V zimě použijte teplou deku nebo svetr. Zavrtejte se do nějakého měkkého a teplého materiálu a termostat můžete nastavit o několik stupňů méně. Měli byste jej nastavit na teplotu asi 20°C v zimě a v noci ještě o něco méně. Každý stupeň navíc spotřebuje asi 6-8% energie navíc.[2]
 8. 8
  Šetřete vodou. Průměrná denní spotřeba vody na osobu a den se v ČR pohybuje kolem 100 l.[3] Při spotřebě vody buďte rozumní.
  • Sprchujte se krátce nebo si napusťe vodu asi do jedné třetiny vany.
  • Během čištění zubů vodu zastavte.
  • Nainstalujte si na vodovodní kohoutky a hlavice sprchy perlátory vody a do WC úsporné pomůcky na splachování.
  • Myčku zapínejte pouze tehdy, pokud je zcela plná.
  • Pračku také zapínejte, když je plná a raději si vyberte pračku s předním plněním.
  • Pokud myjete své auto ručně, zaparkujte jej na trávníku a k mytí používejte kýble a houby. Hadicí auto pouze oplachujte. Na hadici si nasaďte rozprašovač, který mezi mitím lze vypnout. Pamatujte však na to, že produkty, které k mytí auta použijete, jsou pro trávník a okolí toxické. Také voda, kterou spláchnete do nádrží na sběr detové vody, by neměla obsahovat žádné chemikálie.
  • Pokud máte bazén, zakryjte jej, abyste zabránili rychlému odpařování vody a padání listů dovnitř.
  • Na zahradě si zasaďte rostliny, které dobře snášejí sucho, a pořiďte si nějakou nádobu na zachytávání dešťové vody, kterou můžete zalévat. Nezalévejte však více, než je nutné.
 9. 9
  Recyklujte vše, co lze recyklovat. Pokud máte venku popelnice na tříděný odpad, využívejte je. Třídit můžete papír, sklo, plasty, kovy, atd.
  • Pokud ve vašem okolí nejsou popelnice na tříděný odpad, čas od času vyražte do sběrných dvorků, kde odpad můžete odevzdat. Můžete tam také odvézt velké kusy odpadu, které by popeláři neodvezli.
 10. 10
  Používejte produkty k opakovanému použití a nevytvářejte tak zbytečný odpad. Cokoliv co použijete pouze jednou nebo několikrát, zbytečně zatěžuje životní prostředí a plní skládky.
  • Noste si svou vlastní láhev na pití, kterou můžete opakovaně použít a také vlastní příbory a nákupní tašky. Zabalte si oběd do krabičky, abyste neplýtvali obaly.
  • Používejte nabíjecí baterie místo těch obyčejných. Baterie nejenže zabírají místo na skládkách, protože je nelze dále zpravovat, ale také do země vypouštějí kyselinu.
  • Nebezpečného odpadu se zbavte zodpovědně. Mnoho výrobků, včetně baterií, žárovek, elektrických spotřebičů, úklidových prostředků, léků, pesticidů, automobilových kapalin a barev by se nemělo vyhazovat do běžného odpadu. Pokud nevíte, kam s tímto odpadem, zeptejte se na magistrátu nebo obecním úřadu, rádi vám poradí. Mnoho vesnic i měst také vypisuje pravidelné svozy nebezpečného odpadu.
 11. 11
  Neplýtvejte ani toaletním papírem. Pokud jdete jen na malou, nepotřebujete si odmotat metr papíru. V kuchyni se také vyhněte papírovým ubrouskům a utěrkám a raději používejte houby nebo hadříky, které se po úklidu dají vyprat a znovu použít.
  • Pokud již papírové produkty používáte, vybírejte si takové, které se skládají z 80 – 100% rozložitelného materiálu.
  • Pro úklid domácnosti volte pevné hadry, které budete moci používat dlouho. Nejsou drahé, obzvláště pokud je koupíte ve větším balení a můžete je vyprat a použít více než stokrát.
 12. 12
  Zvažte používání látkových plen. Klasické látkové pleny prošly velkou revolucí. Sice je s nimi více práce, protože je musíte prát, žehlit a špendlit, ale ušetříte celé jmění, zejména pokud máte více, než jedno dítě a ochráníte jej před chemikáliemi, které pleny obsahují a ochráníte planetu, na které koneckonců také sami žijete.
 13. 13
  Zbavte se nepotřebné korespondence. Pokud dostáváte katalogy, které vlastně ani nepotřebujete, zavolejte do daných společností a požádejte je, aby vám katalogy již nezasílali.
  • Společnostem, které vám nabízí různé služby, které si nepřejte odebírat, ihned oznamte, že nemáte zájem.
 14. 14
  Buďte uvědomělým spotřebitelem. Zeptejte se sami sebe, jak to co kupujete a v jakém množství, ovlivňuje ostatní a životní prostředí.
  • Nekupujte nic, co nepotřebujete. Kromě toho, že ušetříte peníze, ušetříte také zdroje, pokud nebudete kupovat zbytečně moc věcí, které byste později třeba vyhodili.
  • Kupujte trvalé předměty. Pokud si vybíráte nějaký produkt, sledujte, jakou životnost má a vybírejte takový, který vám garantuje např. "doživotní užívání". Projděte si různá fóra a nechte si poradit.
  • Kupujte použité. Recyklace je lepší, než plnění skládek, a navíc ušetříte peníze, pokud nějakému předmětu vdechnete nový život.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 7:
Změňte své stravovací návyky

 1. 1
  Jezte méně masa a mléčných výrobků. Maso a výrobky z mléka jsou náročné na zpracování a neefektivní. Pokud se pokusíte o to, být vegetariánem nebo veganem, je to jedno z nejlepších rozhodnutí, které můžete pro ochranu životního prostředí udělat a prospějete tak i svému zdraví.[4]
  • Bezmasé pondělky se v mnoha zemích staly neziskovou veřejnou kampaní, která podporuje lidi v tom, aby se jeden den v týdnu vzdali masa. Na internetu najdete moře receptů bez masa.
 2. 2
  Nekupujte si kávu v kapslích. Káva v malých kapslích určená pro kávovary značek Tchibo a Nespresso je určená jen na jedno použití a poté musíte kapsle vyhodit. Kapsle lze recyklovat, pokud je rozeberete a obsah vyhodíte do bio odpadu a obal do plastu. V roce 2014 se prodaly miliardy těchto kapslí, a pokud by se poskládaly vedle sebe, obkroužily by planetu Zemi 12 krát. Všechen tento odpad skončil na skládkách.[5] Připravte si raději klasickou tureckou kávu nebo použijte french press.
  • Pro přípravu kávy použijte klasický hrnek a ne plastový, na jedno použití.
  • Pokud vám kávovary na kapsle vyhovují a již doma jeden máte, podívejte se po variantách kapslí, které se dají umýt a znovu naplnit. Stále tak ušetříte peníze i zdroje, než kdybyste kapsli po jednom použití vyhodili.
 3. 3
  Kupujte místní produkty. Dovážené zboží z jiných zemí či kontinentů je drahé a neekonomické a navíc transport zatěžuje životní prostředí. Pokud si koupíte domácí výrobky, omezíte tím potřebu dovozu a dopad na životní prostředí.[6]
  • Zajděte si na farmářský trh a kupte si čerstvé ovoce a zeleninu nebo dokonce i výrobky z masa a mléka a podpořte tak místní komunitu. Tyto trhy se většinou konají pravidelně.
 4. 4
  Nekupujte zbytečně zabalené výrobky. Potravinářský průmysl většinou plýtvá obalovými produkty a energií na to, aby zabalil výrobky jednotlivě nebo do velkého množství obalů. Nekupujte takto zabalené potraviny, raději si kupte větší balení.[7]
 5. 5
  Neplýtvejte jídlem. Naplánujte si jídlo tak, abyste neuvařili více, než zvládnete sníst. Zbytky uložte do lednice a použijte je při přípravě dalšího pokrmu. Pokud vám nárazově zbyde mnoho jídla (například po oslavě) podělte se o něj s přáteli.
 6. 6
  Používejte lahve na vodu, které lze použít opakovaně. Voda z kohoutku ve většině rozvinutých zemí je k pití bezpečná, to znamená, že kupování balené vody je zbytečné. Kupte si skleněnou nebo kovovou lahev na vodu a doplňujte ji.
  • Pokud si nejste kvalitou vody ve svém městě jistí, můžete si zajít na vodárny a podívat se na chemické složení.
  • Filtr na vodu je většinou zbytečný, ale i jednoduchý filtr může chuť vody zlepšit. Pamatujte však na to, že systémy, které vodu filtrují, většinou spotřebují více energie a vody, než vydají.
  • Naplňte džbán vodou, dejte jej do lednice a nechte vychladit.
  • Pokud vaše voda z kohoutku vypadá zakaleně nebo má bílý nádech, může to být způsobeno bublinkami ve vodě. Nechte vodu chvíli stát nebo si trochu odlijte do sklenice a za minutu se podívejte, zda bublinky vyprchaly.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 7:
Změňte své přepravní návyky

 1. 1
  Na výlety do okolí choďte pěšky nebo jezděte na kole. Pokud cíl vaší cesty není daleko od vašeho bydliště, jděte pěšky nebo jeďte na kole. Tyto krátké výlety většinou nejvíce zatěžují vaše auto, ale i životní prostředí, nebuďte proto leniví.
  • Noste bezpečnostní helmu a reflexní pomůcky, pokud jedete na kole. Můžete si také koupit nosič nebo košík na přední řidítka, pokud potřebujete něco přepravit.
 2. 2
  Jezděte ve více lidech. Pokud máte společnou cestu s kolegy z práce nebo vezete své dítě do školy, domluvte se, zda potřebuje někdo svézt nebo se můžete v těchto cestách střídat. Vožení jedné osoby je velmi neekonomické.
  • Existují také služby, které nabízejí spolujízdu. Stačí se podívat na web a ušetříte za benzín a navíc se nemusíte trmácet vlakem nebo autobusem.
  • Pokud bydlíte blízko školy, kam dochází vaše děti, zkuste místo vození autem zorganizovat doprovod pěšky. Děti chodí v malých skupinkách a vždy je doprovází dospělá osoba. Rodiče se mohou v doprovodu dětí střídat.
 3. 3
  Jezděte městskou hromadnou dopravou. Pokud žijete v oblasti, která disponuje autobusy, trolejbusy, metrem a tramvajemi, zvažte využití této formy transportu například cestou do a z práce, školy a na další místa. Pokud využijete služeb MHD, snížíte počet aut na silnicích a množství benzínu či nafty, kterou byste jinak při jízdě autem spotřebovali.
  • Mnoho autobusů v moderních městech jsou diesel-elektrické hybridy, které dále snižují množství škodlivých výfukových plynů.[8]
 4. 4
  Naplánujte si pochůzky a nakombinujte vyjížďky do města. Své pochůzky můžete zefektivnit, pokud si naplánujete, kam půjdete a po cestě vyřídíte vše nezbytné. Naplánujte si schůzky tak, ať uděláte více delších tras, abyste nemuseli jezdit na stejná místa vícekrát.
  • Nezapomeňte si zkontrolovat otvírací dobu daných úřadů. Ujistěte se, že na dané místo dorazíte v rámci doby, kdy je otevřeno. Můžete také nakoupit online nebo věci zařídit přes telefon.
 5. 5
  Přesvědčete svého nadřízeného, aby vás nechal pracovat z domova. Pokud to vaše zaměstnání dovoluje, i jeden den v týdnu, kdy budete pracovat z domova, sníží vaše nároky na dojíždění do práce o 20%.
 6. 6
  Jezděte hybridním automobilem. Pokud hledáte nové vozidlo, zvažte koupi hybridního automobilu. Tento druh aut, které jezdí jak na benzín, tak na elektrickou energii, se rychle stávají velice oblíbenými a jsou dostupné již v celé řadě modelů.[9] Tato vozidla vylučují nejen méně výfukových plynů, ale také vám ušetří peníze za časté návštěvy k čerpací stanici.
 7. 7
  Starejte se o své auto. Pokud máte auto, udržujte jej stále v dobrém stavu, pravidelně v něm měňte olej, a vzduchový filtr a také opravujte všechny možné otvory, ze kterých by mohly unikat kapaliny. Pravidelně také kontrolujte pneumatiky a mějte je vždy řádně nahuštěné.
 8. 8
  Sledujte spotřebu pohonných hmot a udělejte vše pro to, abyste zvýšili počet ujetých kilometrů na litr benzínu nebo nafty.
 9. 9
  Létejte méně letadlem. Ať již létáte za prací nebo na dovolenou, snižte počet letů, které podnikáte. Letadla vypouštějí obrovské množství oxidu uhličitého a dalších plynů znečišťující životní prostředí, jejichž množství se každoročně po celém světě zvyšuje v závislosti na počtu letů.[11] Podílejte se na ochraně životního prostředí a létejte méně.[12]
  • Létejte ekonomickou třídou. Pokud je v letadle více lidí, relativní vliv na dopad splodin na životní prostředí se tak rozloží mezi více osob.
  • Je lepší, pokud někde strávíte delší dobu, než abyste cestovali tam a zpět.
  • Cestujte místními vlaky a autobusy.
  • Využijte technologii pro telekonference, spíše než abyste návštěvu uskutečnili osobně.
 10. 10
  Pokud je to možné, snažte se přestěhovat blízko vaší škole, zaměstnání a dalším důležitým místům, která využíváte. Pokud to nejde, zkuste bydlet alespoň v dosahu MHD nebo si pořiďte kolo. Pokud se chystáte stěhovat do rodinného domu, zvažte také možnosti dopravy z dané oblasti.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 7:
Přizpůsobte svůj domov

 1. 1
  Nainstalujte si speciální světla a solární potrubí. Tyto dva vynálezy budou nainstalovány do vaší střechy nebo stropu tak, aby do místnosti vpouštěli více světla. Díky tomu ušetříte energii, kterou byste jinak spotřebovali k osvětlení domu. Některé typy těchto zařízení umí přeměnit světlo na elektřinu.
 2. 2
  Přejděte na úsporné nebo LED žárovky. Tyto dva typy žárovek jsou sice dražší, ale vydrží vám mnohem déle, než běžné žárovky. Využívají také pouze jednu čtvrtinu energie.
  • Výměnu žárovek proveďte nejdříve na těch světlech, která využíváte nejvíce.
 3. 3
  Utěsněte všechny škvíry v domě. Podívejte se po místech, kudy vám z domu utíká teplo. Najdete je nejčastěji kolem oken, dveří, komínů a střechy. Nejlepším materiálem pro utěsnění těchto škvír je polyuretanová pěna, která vyplní i větší otvory.[13]
  • Opravte všechna vlahká místa ve sklepě tak, že nejprve odstraníte izolaci a najdete vlhkost. Můžete si koupit speciální cement a omítky na vlhká místa, pomocí kterých se problémů s vlhkostí zbavíte. Při výměně izolace buďte obzvláště pečlivý, aby nebyla pomačkaná a zcela překryla všechny spoje. Pokud utěsníte všechny škvíry a otvory, zabráníte také hmyzu a hlodavcům, aby navštěvovali váš dům.
  • Utěsněte také všechny otvory kolem vypínačů a zásuvek, hlavně těch venkovních. Vypněte proud, ověřte si, že práce na elektřině je bezpečná a odmontujte všechny zásuvky a vypínače. Do míst kolem nich aplikujte polyuretanovou pěnu a nechte ji zatvrdnout.
  • Zkontrolujte zvenku dveře a okna a ujistěte se, že správně těsní. Pokud za větrných dní pozorujete průvan, budete muset najít místa, kde jsou škvíry a okna či dveře opravit.
  • Kouřové pero nebo zapálená vonná tyčinka vám ukáže, kde v domě je průvan.
 4. 4
  Na půdu a vnější zdi instalujte izolace. Kvalitní vrstva izolace není tak drahá a může značně zlepšit pohodlí a efektivitu vašeho domova.
 5. 5
  Zkontrolujte kapající kohoutky. Pokud kohoutky ve vašem domě kapou a nemůžete je opravit okamžitě, umístěte pod ně alespoň nějakou nádobu, do které se bude kapající voda zachytávat. Tuto vodu pak můžete použít pro jakýkoliv účel, třeba i na zalévání květin.
  • Zkontrolujte také toaletu. Nakapejte pár kapek potravinářského barviva do nádržky s vodou, ne do mísy a 10 minut vyčkejte bez splachování. Pokud objevíte v míse barvu, toaletu opravte, protože z nádržky také odkapává voda.
 6. 6
  Na okna si nainstalujte pomůcky, které maximalizují uchovávání energie. Vyberte si takové žaluzie a závěsy, které váš dům v létě ochladí a v zimě zahřejí. Například těžké závěsy v chladném období pomohou udržet v místnosti teplý vzduch.
  • Pokud žijete v horkém prostředí, které je v létě již běžné i v Evropě, zapřemýšlejte nad instalací reflexivních fólií do oken nebo jejich zatmavení pomocí barvy. Odvrátíte tak horké sluneční paprsky od svého domu. Podívejte se po nabídce firem ve vašem okolí a zkonzultujte s nimi, jaká varianta pro vás přichází v úvahu. Zatmavení oken, do kterých svítí přímé slunce, pomůže také ochránit barvy na vašich látkách a čalounění.
 7. 7
  Zasaďte bariérové stromy a keře a ochraňte tak svůj dům. Opadavé stromy vám v létě poskytnou stín a chlad a v zimě zase dovolí slunečním paprskům, aby prozářily a osvětlily váš interiér. Stále zelené stromy vám poskytnou bariéru před větrem v létě i zimě.
  • Zvažte dobře velikost a stromů a keřů, které chcete zasadit a zasaďte je dostatečně daleko od domu, aby vám v budoucnu svou velikostí a kořenovým systémem nenarušily základy domu.
 8. 8
  Udržujte všechna zařízení v dobrém stavu a vybírejte si úsporná zařízení, pokud kupujete nové.
  • Cívky lednice čistěte minimálně jednou za rok.
  • Průduchy u sušičky prádla také pravidelně, alespoň jednou ročně vyčistěte. Vyčistěte filtr po každém použití sušičky.
 9. 9
  Nainstalujte si do toalety zařízení pro úsporu splachování. Takovéto zařízení vám ročně ušetří stovky litrů vody, ochráníte tak životní prostředí a snížíte svůj účet za vodu.
  • Do nádržky své současné toalety můžete také vložit lahev s vodou. Prostor, který lahev zabírá, se nezaplní vodou a při každém spláchnutí tak ušetříte několik litrů vody a toaleta vám i přesto bude správně fungovat. (K tomuto účelu nepoužívejte cihlu, ta by se vám v nádržce s vodou mohla rozpadnout).
  • Snažte se snížit hladinu vody v nádržce toalety. Mnoho toalet má nastavení, díky kterému můžete kontrolovat vodní hladinu.
 10. 10
  Na střechu domu si nainstalujte solární panely. Tyto panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu a díky nim tak ušetříte. (Instalace panelů vás přijde asi na 250.000 korun). Spotřeba energie se tak odrazí na vyúčtování, ušetřit můžete až 20% energie, pokud budete používat solární panely.
  • Mějte však na paměti, že i výroba solárních panelů má negativní dopad na životní prostředí. Při výrobě solárních panelů vznikají toxické chemikálie a panely se také mimo jiné nedají recyklovat.[14]
 11. 11
  Pořiďte si jen malý dům, který pohodlně pojme celou vaši rodinu (a zkuste se zbavit nepotřebných věcí. Ušetříte peníze nejen při výstavbě, ale i údržbě prostor, které byste jinak nevyužili, a ušetříte za vytápění a chlazení těchto prostor.
  • Pokud již máte větší obydlí, než potřebujete, můžete někoho ubytovat, ať už člena rodiny nebo spolubydlícího.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 7:
Přizpůsobte i okolí domu

 1. 1
  Založte si zahrádku. Na zahradě si můžete pěstovat vlastní ovoce, zeleninu a bylinky.
  • Vyzkoušejte metody, které nevyžadují nadměrné zalévání a hnojení. Pokud přidáte do záhonů mulč, udržíte na nich vláhu a nebudete muset tak často zalévat.[15]
  • Vypěstujte si oblíbené ovoce a zeleninu a nebudete je muset kupovat v obchodě.
  • Využijte nádoby na sběr dešťové vody. Touto vodou můžete na své zahradě zalévat.
 2. 2
  Přizpůsobte svůj dvůr a zahradu zvířatům. Moderní doba vůči fauně moc přátelská není, podnikněte proto kroky, abyste tento trend zlepšili a okolí vašeho domu bylo pro zvířata přívětivější.[16]
  • Zasaďte různé druhy rostlin. Pokud zvířatům poskytnete důvod, aby vaši zahradu navštívila, přijdou. Pokud budete mít zasázené různé druhy rostlin, přilákáte tak různá zvířata.
  • Vybudujte rybníček pro žáby na svém zadním dvorku. Žabí populace pomalu vymírají, protože mizí jejich přirozené prostředí. Pokud jim takové prostředí vytvoříte, možná se tam rozmnoží a zabydlí.[17]
 3. 3
  Zredukujte zatravněné plochy. Trávníky vyžadují spoustu péče, sekání, zalévání a hnojení. Proměňte některé travnaté plochy ve skalky a osaďte je rostlinami, které přilákají zvířata, jako jsou motýli a ještěrky.[18]
 4. 4
  Vyhněte se pesticidům, herbicidům a chemickým hnojivům. Pesticidy zabíjejí každý rok stovky ptáků a dalších zvířat. Pokud máte na zahradě plevel, vytrhejte jej a záhony můžete překrýt netkanou textilií, která růstu plevele zabrání.
  • Hnojit můžete například kompostem, který si sami vytvoříte ze zbytků ovoce, zeleniny a trávy a nezatížíte tak svou zahradu chemickými hnojivy. Vyzkoušet můžete i další moderní techniky bio hospodaření.
  • Pokud musíte chemická hnojiva použít, nepoužívejte jich více, než je nutné. Ujistěte se, že přebytečné hnojivo nespláchne dešťová voda do kanálů.
 5. 5
  Zasaďte strom. Na každé zahradě by měly být stromy, protože dokáží absorbovat oxid uhličitý a vylučují kyslík, zlepšují také vodní podmínky ve svém okolí a pomáhají tomu, aby byla půda pro okolní rostliny úrodnější.[19]
  • Opadavé stromy zasazené v blízkosti vašeho domu vám v létě poskytnou ochlazení a v zimě díky absenci listí váš dům prohřeje slunce.
  • Pokud zasadíte ovocné stromy, je to pro vás další výhoda, protože budete moci sklízet vlastní ovoce a nebudete jej muset kupovat v obchodě.
 6. 6
  Založte si kompost. Rozmyslete si, kam na dvoře umístit kompost, kam budete vyhazovat slupky z ovoce a zeleniny a další bio produkty. Můžete na kompost přidat žížaly, které odpad pomohou proměnit na výživnou, úrodnou půdu, ze které si poté sklidíte vlastní výpěstky. Nezapomeňte, že kompost by měl být co nejdále od veškerých vodních zdrojů.
 7. 7
  Na zahradě používejte hrábě. Vyhněte se všem přístrojům vyžadujícím elektřinu, pokud potřebujete shrabat listí. Udělejte to ručně pomocí hrábí a vyhnete se tak i nepříjemnému hluku.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 7:
Používejte věci opakovaně

 1. 1
  Oblečení a další věci nakupujte v secondhandech. Pokud se lépe porozhlédnete, najdete krásné předměty, které ještě zdaleka nedosloužily.
 2. 2
  Darujte nebo se podělte různé předměty z domácnosti. Místo, abyste tyto věci vyhodili, zamyslete se nad tím, zda by je ještě někdo nevyužil. Věnujte oblečení a další vybavení charitě. Mnoho organizací si v dnešní době věci rádo vyzvedne.
  • Sbazar.cz je jednou z webových stránek, kde můžete koupit, či nabídnout použité věci.
 3. 3
  Recyklujte. Proměňte zbytečné předměty, které byste jinak vyhodili v něco originálního a krásného. Vyrábějte šperky, doplňky do bytu nebo si ozdobte oblečení. Podívejte se na návody na wikiHow a vyrobte si různé, zajímavé věci.
 4. 4
  Kupte nebo vyrobte si látkovou nákupní tašku. Berte si ji s sebou kamkoliv jdete na nákup. Mnoho obchodů v dnešní době již nepodporuje rozdávání plastových nákupních tašek, pořiďte si proto vlastní, kterou můžete používat stále dokola.
  Reklama

Metoda 7
Metoda 7 ze 7:
Staňte se aktivistou

 1. 1
  Kontaktujte vládní úředníky. Zavolejte nebo pošlete e-mail zastupitelům na místní radnici. Zeptejte se na možnosti obnovitelných zdrojů a ochranu životního prostředí.
 2. 2
  Účastněte se manifestací. Většina měst pořádá manifesty za životní prostředí. Aby byly tyto akce efektivní, je třeba, aby se sešlo mnoho lidí. Zúčastněte se manifestace ve své komunitě. Vyrobte si transparenty, aby bylo vaše poselství i vidět.
  • Požádejte členy rodiny a přátele, aby se k vám připojili.
 3. 3
  Připojte se k organizaci za ochranu životního prostředí. Vyberte si takovou organizaci, která se zaměřuje na aspekty životního prostředí, jako je Greenpeace, nebo další místní organizace ve vašem okolí a staňte se jejím členem.[21]
 4. 4
  Napište článek do novin. Využijte těchto médií a upozorněte na problémy životního prostředí. Psát můžete například o úniku škodlivých látek do řek a ohrožení životů zvířat. Můžete tak pomoci zahájit diskuzi ve vaší komunitě a upozornit tak na určitý problém životního prostředí, který se týká všech.
  • Můžete také požádat lokální noviny, aby článek napsali za vás.
 5. 5
  Věnujte peníze na životní prostředí. Vyberte si nějakou organizaci, které se zabývá řešením problémů životního prostředí. Věnujte této organizaci peníze. Různým organizacím můžete darovat různé částky, od symbolických, až po závratné. Přispívejte ideálně pravidelně, každý měsíc nebo rok.
  • Peníze, které věnujete neziskovým organizacím, lze odečíst z daní. Požádejte o účtenku, abyste mohli dar doložit k daňovému přiznání.
 6. 6
  Věnujte svůj volný čas dobrovolnictví. Sbírejte odpadky, vzdělávejte ostatní, spravujte kola, sázejte stromy, pozorujte ptačí a zvířecí populace. Toto je jen několik málo způsobů, jak můžete udělat něco dobrého pro životní prostředí.
  Reklama

Tipy

 • Nekupujte věci, které nepotřebujete. Ušetříte peníze, nezaplníte svůj dům zbytečnostmi. V první řadě si uvědomte, že tyto věci nepotřebujete, protože je nikdy nepoužijete. Ušetříte tak materiál, energie a práci ostatních. Mohli byste si místo této věci nějakou půjčit, sehnat použitou nebo se bez ní obejít?
 • Nepoužívejte plastové tašky. Sice je seženete velmi snadno, ale nejsou vhodné pro životní prostředí.
 • Nepoužívejte palmový olej! Tento olej se získává z olejových palem z oblastí v Indonésii a Africe a při jejich těžení dochází ke značnému ničení deštných pralesů. Podívejte se na složení potravin a kosmetických výrobků, které kupujete. Vyhněte se společnostem, které ve velkém vyvážejí obrovská množství palmového oleje. Patří sem například Nestlé. Naopak podporujte společnosti, které se použití palmového oleje vyhýbají, jako je Gap a Coca Cola.
 • K ochraně životního prostředí můžete přispět i tak, že budete ochraňovat včelstvo a další hmyz, které mají na životní prostředí obrovský vliv.
 • Staňte se veganem. Veganská strava je nezdravější a nejméně zatěžující pro životní prostředí.
 • Sbírejte dešťovou vodu a použijte ji k různým účelům (např. zalévání zahrady, venkovní úklid nebo pítko pro ptáky).
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 151 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 24 834 krát
Stránka byla zobrazena 24 834 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama