Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stromy čistí vzduch, hlínu a vodu a udržují naši planetu v dobrém stavu. Jsou pro lidský život tak důležité, že když žijeme v jejich blízkosti, cítíme se šťastnější a zdravější. Pokud chcete chránit stromy, můžete se starat o ty, které rostou ve vašem okolí a zasazovat nové. Je také důležité omezit spotřebu papíru. Pokud to myslíte vážně, můžete se zapojit i do nějaké organizace, která bojuje za zachování všech lesů, které na naší planetě zůstaly.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Omezte svoji spotřebu papíru

 1. 1
  Přestaňte používat papírové utěrky, ubrousky a kapesníky. Omezit spotřebu papírových produktů pro záchranu stromů se sice může zdát trochu abstraktní, protože v podstatě ani nevidíte stromy, ze kterých se papírové věci vyrábějí, ale je důležité si uvědomovat spojení mezi stromy, které milujete a věcmi, které používáte. Když se nějaký strom pokácí, zpracuje se, celulóza se vybělí a stlačí do podoby kapesníků, kterými si utíráte nos, jde stále o ten stejný strom. Pokud chcete stromy chránit, začněte používat méně těchto produktů. [1]
  • Místo papírových utěrek používejte látkové. Touto snadnou změnou omezíte velké množství papírového odpadu.
  • Místo papírových ubrousků používejte látkové ubrousky.
  • Místo papírových kapesníků používejte látkové kapesníky. Budete si na to asi chvíli muset zvykat, ale látkové kapesníky jsou jemnější, než ty papírové, takže si je jistě oblíbíte.
  • Místo papírových tašek na nákupy si noste vlastní plátěné tašky.
  • Když budete muset použít něco z papíru, kupte si recyklovanou verzi. Budete alespoň vědět, že nejde o papír z čerstvě pokáceného stromu.
  • Kupujte si recyklovaný toaletní papír. Přestat používat toaletní papír není pro většinu lidí možné, protože by kvůli tomu museli značně změnit svůj životní styl. Když ale začnete kupovat recyklovaný toaletní papír, dosáhnete alespoň malé změny. Můžete se snažit i jinak:
  • Používejte vždy jen tolik toaletního papíru, kolik skutečně potřebujete.
  • Pokud na to máte kuráž, přestaňte toaletní papír používat a naučte se po vykonání potřeby používat bidet.
  • Někteří lidé používají dokonce plátěný toaletní papír. [2]
  • Kupte si hrneček na kávu. Pokud každý den pijete kávu a dáváte si ji v papírovém kelímku (většinou i s kartonovým obalem), můžete si zvyknout nosit si do kaváren vlastní hrnec. Většina kaváren vám za to dokonce poskytne menší slevu.
  • Nechávejte si všechny výpisy zasílat elektronicky. Díky tomuto jednoduchému tipu se zbavíte spousty nepořádku a pomůžete chránit stromy. Pokud stále každý měsíc dostáváte spoustu papírových výpisů, přejděte na elektronické. Místo abyste si museli kontrolovat schránku, vám bude stačit podívat se do emailu.
  • Kupujte si dřevěné produkty z vhodných zdrojů. Pokud si chcete koupit nový dřevěný nábytek, zamyslete se nad tím, zda je vhodné si ho koupit ve velkém řetězci s nábytkem. Kupte si nábytek od prodejce, který vám poskytne záruku, že dřevo bylo získáno s minimálním dopadem na les. [3]
  • Pokud si chcete koupit nábytek, můžete si koupit i nějaký starožitný. Starožitný nábytek bývá vyroben z pevného a silného dřeva, které vydrží mnohem déle, takže rozhodně stojí za to do něho investovat.
 2. 2
  Jezte méně hovězího. Výroba hovězího masa vyžaduje tisíce tun zdrojů. Fabriky a jatka potřebují prostor, vodu a potravu pro zvířata. Produkce hovězího masa stromy extrémně zatěžuje, protože se často kácí amazonské pralesy, aby bylo více místa na dobytčí ranče. [4]
  • Nedávejte si hovězí maso v restauraci. Když si budete chtít koupit hovězí, kupte si ho u místního farmáře, kterému důvěřujete.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Chraňte stromy ve svém okolí

 1. 1
  Uvědomte si, jak stromy pomáhají vašemu domovu. Kromě pouštních oblastí většina míst na světě profituje z velkých stinných stromů. Stromy zlepšují kvalitu vzduchu, omezují erozi půdy a redukují hluk. Velké stromy chrání města před horkem tím, že ochlazují vzduch a poskytují stín. [5] Bez stromů města trpí tzv. efektem horkého ostrova, kdy budovy a ulice zadržují teplo a nutí lidi spotřebovávat více energie k ochlazení svých domovů. Proto se města jako Portland nebo New York snaží zachovat své stromy. Bez ohledu na to, kde žijete, můžete začít sami chránit stromy, které máte ve svém okolí.
  • Obecně vzrostlé dospělé stromy (například duby nebo javory) poskytují více užitku než menší mladé stromy. Proto je důležité snažit se zachovat co nejvíce starých stromů. [6]
  • Když budete umět pečovat o stromy, budete mít spoustu argumentů pro jejich zachování. Stromy můžete prořezávat a pečovat o ně i špatným způsobem. Když se to naučíte dělat dobře, budete moci své znalosti předávat i ostatním lidem.
 2. 2
  Zjistěte si, jaké u vás platí vyhlášky ohledně ochrany stromů. Každé město má své zákony, které specifikují, které stromy se musí chránit a kdy a za jakých podmínek je v pořádku stromy kácet. V některých oblastech jsou citlivé, vzácné, nebo extrémně užitečné stromy chráněny zákonem. Když se budete v těchto zákonech orientovat, budete moci lépe bránit stromy ve svém okolí. [7]
  • Kontaktujte oddělení magistrátu ve vašem městě, které má na starosti kácení stromů a zjistěte si, zda mají nějaká jasně daná pravidla ohledně kácení stromů. [8]
 3. 3
  Když uvidíte kácení stromů, zapojte se. Až budete mít více informací o tom, které stromy jsou užitečné, začněte si všímat toho, zda některé z nich lidé neprořezávají nebo nekácejí. Ať už strom stojí na veřejném pozemku, nebo na něčí zahradě, je možné s tím něco udělat. Všímejte si hlavně velkých stinných stromů, které jsou nejužitečnější a měly by být zachovány za každou cenu.
  • Když uvidíte někoho kácet strom, nejprve se ho zeptejte, proč to dělá. Některé stromy mohou být poškozené nebo nemocné, takže je jejich kácení opodstatněné. V jiných případech se stromy kácejí pouze z estetických důvodů.
  • Zjistěte si, zda je strom kácen legálně. Některé druhy stromů jsou chráněny i když stojí na soukromém pozemku. Pokud máte pocit, že by daný strom měl být zachovaný, zkuste s tím něco udělat.
 4. 4
  Snažte se chránit stromy všemi možnými prostředky. Postavte se za to, aby strom zůstal stát a majitel pozemku ho nekácel. Zkontaktujte ostatní lidi, kterým záleží na zachování stromů ve vašem okolí a dejte jasně najevo, že proti kácení zdravých strom protestujete. I když neexistuje žádný zákon na ochranu tohoto konkrétního stromu, když najdete dost lidí, kterým bude záležet na tom, aby strom zůstal stát, možná se vám podaří to změnit. I když už je příliš pozdě pro tento konkrétní strom, alespoň budete mít precedens pro příště. Můžete zkusit například toto:
  • Napište stížnost na městský úřad.
  • Založte petici proti kácení stromů ve vašem okolí. Shromážděte podpisy co nejvíce sousedů.
  • Zapojte do situace média – kontaktujte místní noviny, nebo televizní stanici.
 5. 5
  Zasazujte stromy. Je sice důležité chránit dospělé stromy, ale kromě toho byste měli myslet i dopředu a zasazovat nové stromy, které nakonec vyrostou a budou čistit vzduch a ochlazovat planetu. Mnoho měst má organizace, které zasazují stromy v oblastech, kde jich není dost. Pokud takovou organizaci ve vašem městě nemáte, můžete si ji sami založit.
  • Je důležité zasazovat správné stromy. Promluvte si s někým, kdo se ve stromech vyzná a zeptejte se ho na to, které stromy do vašeho regionu přirozeně patří a které vyrostou tak vysoko, že budou čistit ovzduší a vodu. Menší okrasné stromky vám moc nepomohou.
  • Stromy jsou vcelku drahé. Najděte si v okolí nějakou školku, která sdílí vaše názory a poskytne vám mladé stromky se slevou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Chraňte zbývající lesy naší planety

 1. 1
  Zjistěte si, jak jsou na tom lesy na naší planetě. Lesy v Brazílii, v Rusku, v Kanadě a na dalších místech světa se kácí nebo pálí každý den. Ročně planeta přichází o 78 milionů akrů deštných pralesů. [9] Vědci tvrdí, že pokud budeme lesy i nadále ničit tímto tempem, do roku 2020 bude 80-90% všech lesů vykáceno. Protože jsou lesy nezbytně důležité pro zdraví planety, je nutné kácení zabránit.
  • Většina lesů se kácí proto, aby bylo více místa pro zemědělství nebo rozvoj, aby se mohl vyrábět papír, nebo kvůli lesním požárům, které se vlivem globálního oteplování objevují stále častěji.
  • Záchrana stromu musí být globální prioritou, ale i vy se můžete snažit k tomu přispět, i když nežijete v blízkosti deštného pralesa. [10]
 2. 2
  Sdílejte svoji lásku ke stromů a lesům s ostatními lidmi. Když budete s lidmi mluvit o tom, jak je ochrana lesů důležitá, možná se nad tím zamyslí a zapojí se také. Mnoho lidí si jednoduše neuvědomuje, jak důležité je chránit lesy a jak důležité jsou stromy pro lidský život. Čím více lidem na tom bude záležet, tím větší bude šance, že se podaří zastavit kácení. [11]
  • Sdílejte své myšlenky pomocí sociálních sítí. Když uvidíte nějakou zprávu o stromech a kácení pralesů, sdílejte ji a povzbuzujte ostatní lidi, aby se také zapojili.
  • Dávejte najevo, že věříte v záchranu stromů. Chránit stromy vyžaduje změnu životního stylu, takže spousta lidí je proti tomu. Když budete dávat jasně najevo, že si myslíte, že je důležité stromy chránit, možná se vám podaří změnit názor některých lidí.
 3. 3
  Darujte peníze neziskovým organizacím, které se starají o ochranu lesů. Existuje spousta organizací, které chrání stromy po celém světě a všechny potřebují peníze. Najděte si nějakou, které budete důvěřovat a darujte jim nějakou částku.
  • Například Greenpeace se snaží zastavit kácení pralesů. Má spoustu projektů po celém světě a pracuje na záchraně ohrožených lesů. [12]
  • The Rainforest Action Network je organizace, která se snaží vzdělávat lidi ohledně problematiky lesů a pracuje na záchraně deštných pralesů. [13]
 4. 4
  Přidejte se k nějaké skupině, která se snaží zachránit stromy. Omezit spotřebu papíru a přidat se k nějaké místní organizaci je skvělé, ale pokud vám na stromech opravdu záleží, možná byste toho chtěli udělat ještě více. Staňte se členem nějaké větší neziskové organizace a začněte pracovat na záchraně stromů v celosvětovém měřítku.
  • Touha chránit stromy inspiruje aktivisty po celém světě již po desetiletí. Najděte si skupiny, které se aktivně podílejí na ochraně lesů a stromů, například tím, že se ke stromům přivazují a blokují zařízení pro kácení. Zjistěte si toho co nejvíce a rozhodněte se, jak můžete přispět i vy. [14]
  Reklama

Tipy

 • Používejte recyklovaný papír. Pište vždy na celý papír a nevyhazujte do odpadků papíry, které by se daly ještě použít. Také vždy tiskněte na obě strany papíru.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 489 krát
Stránka byla zobrazena 3 489 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama