Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Žáby jsou fascinující živočichové, a při jejich chytání si můžete užít spoustu zábavy. Většina žab je neškodná, ale jejich odchycení je i pro zkušeného lovce výzva. Tady je několik tipů na to, jak se stát úspěšným lovcem žab!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyberte si správné místo

  1. 1
    Žáby se všeobecně nejčastěji vyskytují v rybnících nebo mokřadech, ale najít je můžete i blízko čisté, stojaté vody. Blátivé louže nebo dřevěné klády na slunných místech také často slouží jako úkryty pro žáby. Mělká voda a rákosím zarostlé břehy řek jsou dalším vhodným lovištěm, kde můžete žáby najít.
    • Pokud uslyšíte šplouchání, jakmile se přiblížíte k vodě, jsou to s velkou pravděpodobností žáby. Snažte se pohybovat co nejtišeji a nepohybujte rákosím, větvemi a podobně, abyste žáby nevyplašili.
    • Žáby se instinktivně bojí lidí. Pokud se na jednom místě lidé pokoušejí žáby chytat velmi často, budou velmi opatrné a budou se lidem vyhýbat. Může proto stát za to zkusit najít místo, kde je žab dostatek, ale lidé je nijak neruší. Pořád budou uskakovat – nejsou hloupé – ale chytíte je snáze.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Chytání do sítě

  1. 1
    Nejjednodušší způsob, jak chytit žábu, je s pomocí sítě na násadě.
    • Vyberte si malou síťku, kterou lehce udržíte v ruce. Otvory v síti by měly být dostatečně malé, aby jimi ani drobnější žába nemohla prostrčit hlavu. Síťky s velkými otvory (jako jsou třeba rybářské) se na lov žab nehodí, protože žába jimi může prostrčit hlavu nebo nohu a nechtěně se zranit. Síťky na motýly jsou zase příliš nestabilní a lehké.
    • Ústí sítky by mělo být kulaté a dostatečně široké, aby zakrylo celou žábu. Dobrý nápad je ohebné ústí síťky, které vám dovolí žábu odchytit i za kamenem nebo pod kládou.
    • Držadlo síťky by mělo být ve vyváženém poměru k vaší tělesné výšce, případně jen o trochu delší. Příliš dlouhé rukojeti, jaké mají třeba některé síťky na motýly, jsou pro lov žab velmi nepraktické. S kratším držadlem se vám bude mnohem lépe manipulovat.
    • Pokut chytáte žábu v noci, zkuste ji paralyzovat světlem. Zasviťte na žábu nebo ropuchu ostrým a jasným světlem, až bude tmavá noc. Žába se chová v takové situaci stejně jako srna na silnici – ztuhne na místě a pro vás bude snadné ji chytit.
  2. 2
    Zvolte si vhodnou pozici, ve které se vám bude žába dobře chytat. To, v jaké poloze žábu odchytnete, závisí především na okolním terénu. Pokud je žába na rovné ploše, postavte se tak, abyste síť přehodili naplocho přes ni tak, aby mezi okrajem síťky a terénem nevznikla mezera, kterou žába může prolézt. Je to nejjednodušší způsob, jak žábu chytit – pokud jste začátečník, doporučujeme chytat žábu zásadně tímto způsobem na plochém povrchu, než získáte potřebný grif.
    • Pokud je vaše žába ve vodě, natočte síťku tak, abyste úlovek podebrali zespoda a vyzdvihli z vody.
    • Používáte-li ruce, stoupněte si tak, abyste byli za žábou. Žáby mají široké periferní vidění, ale otočit hlavu o tolik, aby si viděly za záda, opravdu nedokážou. Protože budete potřebovat trochu více času, abyste se k žábě připlížili blíž, nejlépe vám to půjde zezadu.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Odchycení žáby

  1. 1
    Chytněte žábu. Jak to uděláte, záleží mimo jiné na tom, kde vaše žába sedí. Jestliže je na zemi, přehoďte přes ni síťku. Pokud byla ve vodě, musíte ji do síťky nabrat zespoda a pak ji vytáhnout nahoru.
    • Na zemi: Teď, když jste přes žábu přehodili síťku, se skloňte a ruce opatrně oviňte okolo zad a nohou žáby. Jednu dlaň položte tak, aby držela boky a kyčle žáby – nohy budou směřovat rovně ven a dozadu. Pak můžete žábu zvednout, takže bude obalená v síťce spočívat na vaší dlani.
    • Ve vodě: Teď, když se žába nachází na dně síťky, se bude pravděpodobně snažit vyskočit ven. Buď ji rychle přesuňte do kbelíku, nebo ji chyťte v oblasti kyčlí a boků tak, aby nohy směřovaly rovně ven a dozadu.
    • Pokud používáte ruce: Pomalu a tiše spouštějte ruku dolů, až budete tak blízko žáby, že ji chytnete za boky a kyčle. Nemačkejte žábu příliš silně, i když máte radost z úlovku, mohli byste žábě opravdu hodně ublížit.
  2. 2
    Přesuňte žábu do druhé ruky nebo do kbelíku. Vysvoboďte žábu ze sítě a opatrně si ji vezměte do druhé ruky, nebo ji vypusťte do kbelíku. Pokud ji chcete vzít do druhé ruky, držte ji stejným způsobem, jaký jsme popsali výše. Držte ji za boky, s nataženýma nohama. Nechte žábu, aby si pohodlně opřela přední nohy a prsty o vaši druhou dlaň. Když ji budete takhle držet, nevyskočí vám z dlaně a nezraní se.
    • Pokud chcete žábu přesunout do kbelíku, zkontrolujte, že je kýbl dostatečně vysoký a žába z něj nevyskočí. Nezapomeňte dovnitř dát trochu vody, hlíny a pár stébel rákosu. Díky tomu bude celý proces pro žábu o něco příjemnější a méně stresující. Uvědomte si, že žába je pravděpodobně zmatená a vyděšená. Pokud ji chcete v kbelíku chvíli mít, můžete ho zakrýt víkem, ve kterém je dostatek větracích otvorů, aby se žába neudusila (můžete nahradit třeba sítí). To jen pro případ, že se vaše žába osmělí a pokusí se z kýble utéct. Víko by mělo na kbelíku dobře sedět – žába v ohrožení dokáže vyskočit mnohem výše, než byste si mysleli!
    • Pokud se rozhodnete žábu si ponechat, měli byste mít doma už předem připravené terárium, ve kterém žábu ubytujete. Na internetu najdete spoustu článků o tom, jak se starat o žábu.
    Reklama

Tipy

  • Dotknout se žáby sice není smrtelně nebezpečné, nicméně někteří lidé jsou citliví na látky, které vylučuje kůže některých druhů ropuch (včetně běžné ropuchy obecné). Mezi příznaky podráždění patří vyrážka a pálení v drobných oděrkách a rankách. Manipulujte s žábou opatrně a pak si dobře umyjte ruce.
  • Pokud žába okamžitě neuskočí, nemyslete si, že je to proto, že by "vás měla ráda". Nejspíše je jednoduše zmatená z toho, že jste ji odchytili, a jakmile šok poleví, půjde si zase svou cestou.
  • Žáby nebo ropuchy se při odchytu často strachy pomočí. Moč vám může potřísnit kůži nebo oděv.
  • Mnoho druhů žab a ropuch je zákonem chráněných, obzvláště ty vzácné. V některých oblastech je také zakázáno žáby chytat. Zjistěte si to raději předem.
  • Pokud žába vyskočí, neházejte po ní síťku a neutíkejte, můžete žábě velmi ublížit.
  • Pokud chcete žábu přesunout do kbelíku, neplňte ho vodou příliš, jinak se vám utopí.
  • Snažte se být co nejvíce potichu.
  • Pokud na vás svítí slunce, dávejte pozor, aby váš stín nedopadl na žábu (může to být těžké), protože by ji to mohlo vyděsit a žába pak uskočí.
Reklama

Varování

  • Pokud je to možné, nenatírejte si ruce žádným repelentem ani opalovacím přípravkem. Žáby mají extrémně citlivou pokožku a chemikálie jim škodí. I když repelenty a tělová mléka jsou ve své podstatě neškodné substance, snažte se jimi žab nedotýkat.
  • Některé druhy žab v tropických krajích (takzvané šípové žáby) vylučují extrémně toxický sekret, který působí jako nervový jed. Kontakt s kůží této žáby je smrtící. Šípové žáby obvykle mívají velmi jasné, varovné zbarvení, například jasně červené, oranžové nebo zářivě žluté – pokud takovou žábu najdete, nedotýkejte se jí!
  • Žáby všeobecně nejsou příliš vhodnými adepty na domácí mazlíčky. Péče o většinu z nich je náročná, vyžadují speciální potravu, jsou velmi křehké a citlivé na změny, nezbytná je dobrá filtrace vody. Jejich chov se nedoporučuje začátečníkům, ale pouze lidem, kteří mají s obojživelníky zkušenosti a jsou ochotní věnovat žábám dostatek času, aby dobře a dlouho prospívaly.
  • Neubližujte žábě. Pokud si ji chcete nějaký čas ponechat, připravte pro ni terárium a zacházejte s ní opatrně. Po nějakém čase ji nezapomeňte vrátit zpátky do přírody, kde jste ji nalezli.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Síťka
  • Atlas žab pro určení
  • Kbelík/nádoba
  • Terárium pro žáby (za předpokladu, že si žábu chcete nějaký čas ponechat a pouze pro krátkou dobu, nikoliv dlouhodobě)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 788 krát
Kategorie: Zvířata
Stránka byla zobrazena 9 788 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama