Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Citování externích zdrojů je skvělý způsob, jak dát čtenářům vědět, že kroky v článku wikiHow jsou tím nejlepším způsobem, jak provést nějaký úkol. Nejúčinnějším způsobem, jak poskytnout tyto reference, je použití řádkových (textových) citací. Tento článek vám ukáže, jak správně formátovat citace, takže budete moci automaticky generovat číslované odkazy na vaše zdroje v sekci "Zdroje a citace".

Postup

 1. 1
  Najděte pro svůj článek neutrální, autoritativní a vhodné zdrojové materiály. V ideálním případě by se mělo jednat spíše o původní články než o souhrny informací z mnoha zdrojů, například z Wikipedie. Tyto informace by měly pocházet od renomovaných organizací nebo autorů a neměly by být přidávány za účelem vlastní propagace.
  • Nepřidávejte žádné odkazy, které nejsou přímým zdrojem informací sdílených na stránce a které nejsou prověřené nebo neutrální. Pokud se zdá, že se snažíte propagovat konkrétní weby nebo služby nebo opakovaně přidávat odkazy na stejný web na více místech, je pravděpodobné, že daný web bude na černé listině, což zabrání jeho budoucímu použití na wikiHow. Konkrétní informace o zásadách odkazů naleznete v našem článku nazvaném Zásady externích odkazů.
 2. 2
  Přidejte citaci. Chcete-li to provést, otevřete svůj článek pro úpravy a umístěte kurzor za první část informace, která vyžaduje citaci nebo odkaz.
  • Zadejte referenční značku a adresu URL následujícím způsobem: <ref>http://www.example.com/exact-page-you-found-information-on</ref>
  • U materiálů, které nejsou online, jako jsou knihy nebo časopisy, zadejte informace potřebné k identifikaci práce mezi otevřené a zavřené referenční značky. Patří sem příjmení autora, první iniciála, rok vydání (v závorkách), název práce, názvy kapitol, čísla stránek a další informace potřebné k vyhledání referenčního materiálu.
  • Pokud je zdrojem kniha, můžete čtenářům pomoci vyhledat knihu online přidáním čísla ISBN (International Standard Book Number) do reference.
 3. 3
  Přidávejte odkazy k citacím, které používáte. Tento postup opakujte, dokud nedokončíte přidávání všech referencí, které chcete přidat. Na konci každého bodu nebo návrhu uveďte odkaz, kde se čtenáři mohou podívat na zdroj; je v pořádku opakovat referenční odkazy, pokud jste je použili pro více než jeden bod.
 4. 4
  V případě potřeby vytvořte sekci „Zdroje a citace“. Pokud používáte Průvodce s průvodcem, měla by pro něj již existovat sekce. Pokud používáte Pokročilý editor, můžete jej přidat ručně; mělo by to být na úplném konci stránky, pod všemi souvisejícími wikiHows a mělo by být označeno, "== Zdroje a citace ==".
 5. 5
  Napište {{reflist}} v sekci "Zdroje a citace". Tato šablona automaticky generuje kód k vytvoření číslovaného seznamu citací. Nepotřebuje před sebou odrážku.
 6. 6
  Uložte stránku a vyzkoušejte své odkazy. Pokud je vše v pořádku, udělali jste nyní významný pokrok ve zlepšování kvality a spolehlivosti informací na wikiHow.
  Reklama

Tipy

 • Pro zjednodušení je často nejlepší použít adresu URL pouze jako referenci, nikoli jako štítek. URL řekne čtenáři přesně, odkud informace pocházejí. Kromě toho zabírá méně místa na stránce úprav a nenadělá editorům zmatek.
 • Zde popsaný formát citací je primárně určen k použití při citování faktických informací na podporu obsahu na wikiHow a k prokázání přesnosti článku. Nepoužívejte tento typ citace pro odkazy na další informace nebo jiné stránky, které přímo nepodporují informace před číslovaným odkazem.
 • Při použití průvodce nebo pokročilého editoru můžete stále přidávat odkazy na obecnější referenční materiály; pokud je to však možné, doporučuje se místo obecných odkazů používat řádkové (textové) citace.
 • Pokud používáte stejný zdroj více než jednou, je nejlepší opakovat celý odkaz, než použít „ref name“. Tímto způsobem, pokud někdo odebere první odkaz v následné úpravě, neztratí se také zbývající odkazy.
 • Doporučujeme uvádět zdroje, abyste se vyhnuli plagiátorství.
Reklama

Varování

 • Vždy důkladně zkontrolujte, zda jste uzavřeli každou referenci zakončením </ref>. Pokud tak neučiníte, způsobí to při ukládání nebo náhledu stránky vážné chyby formátování.
Reklama

Související články

Pomohl vám tento článek?

Reklama