Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ačkoli se na kliky často pohlíží jako na cvik pro posílení horní poloviny těla, ve skutečnosti se jedná o cvičení s vlastní vahou, kterým procvičíte celé tělo. K ovládnutí správné techniky budete muset rozvinout své svaly na zádech, břiše, hrudníku a pažích. Jestliže máte s kliky v současné době problém a zatím nedokážete udělat ani jeden, držte se našeho tréninkového plánu a s pomocí planků a postupného zvyšování zátěže se vám brzy podaří odcvičit první set plnohodnotných kliků.

Část 1
Část 1 ze 5:

Provádění kliků se zapřením o kolena

 1. 1
  Klekněte si na podložku a zapřete se o zem rukama. Nohy zvedněte tak, jako byste se chystali cvičit planky se zapřením o kolena.
 2. 2
  Tělo posuňte dopředu, dokud se nedostanete do pozice planku se zapřením o kolena.
 3. 3
  Pomalu ohněte lokty a klesněte hrudníkem k zemi. Krk udržujte po celou dobu narovnaný - neohýbejte ho dolů! Celý klik byste měli táhnout hrudníkem, ne bradou.
 4. 4
  Hrudníkem zastavte těsně nad podložkou. Pokud se do této úrovně nedokážete dostat, jděte co nejníže dokážete.
 5. 5
  Na 5 sekund zastavte. Nyní vytlačte tělo zpět do pozice, kdy máte plně napnuté paže. Proces klikování, při kterém v nejnižším bodě na několik sekund zastavíte, vám pomůže vybudovat sílu pro zvedání vyšší tělesné hmotnosti.
 6. 6
  Proveďte 10 kliků se zapřením o kolena a mezi opakováními dodržujte pravidelné pauzy. Rychlejších výsledků dosáhnete tím, že po odcvičení setu kliků provedete 60 sekundový plank.
 7. 7
  Kliky se zapřením o kolena provádějte každý druhý den po dobu jednoho týdne. Po vybudování silnějšího svalstva hrudníku a celé horní poloviny těla můžete cvičení zintenzivnit a klikovat každý den. [1]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Provádění planku se zapřením o kolena

 1. 1
  Připravte si prostor pro cvičení doma nebo v posilovně. Potřebovat budete cvičební protiskluzovou podložku, která vás udrží ve stabilní pozici.
 2. 2
  Při poranění kolenou a zápěstí proveďte potřebné úpravy. Jestliže máte slabá zápěstí, na každou stranu podložky položte jednoruční činku s hranatým závažím (zhruba 2.5 kilogramu) nebo závaží samotné. Jestliže máte problémy s koleny, připravte si dvě cvičební podložky na sebe.
  • Do činek nebo závaží se při klikování zapřete a zmírníte tak tlak, působící na vaše zápěstí.
 3. 3
  Naučte se plank se zapřením o kolena. Klekněte si na podložku a zapřete se rukama o zem. Poklesněte v bocích překřižte kotníky.
  • Na paže přenesete více hmotnosti, když překřížené nohy zvednete a přitlačíte blíže k hýždím.
  • Tělo posuňte dopředu a dostaňte tak záda od ramen až po zadek do rovné linie.
  • Paže držte napnuté a nenechte ramena zapadnout do svých kloubních jamek. Předejdete tomu zvednutím hrudníku a zatnutím středu těla.
  • Pohled zaměřte jen kousek před podložku a udělejte tak z krku a hlavy prodloužení celého planku.
 4. 4
  Upravte svou pozici. Jestliže máte slabý střed těla nebo trup, váš plank pravděpodobně nebude zcela rovný. To znamená, že oblast mezi vašemi hýžděmi a rameny bude výše než kolena.
  • Jakmile posílíte, měli byste se začít pokoušet oblast mezi koleny a rameny postupně narovnávat. Nenechte zadek klesnout příliš nízko, jinak do cviku nezapojíte střed těla a poraníte si spodní záda.
 5. 5
  V tomto planku držte pokaždé 15 až 60 sekund. Proveďte dvě opakování s 30 sekundovou pauzou. První týden cvičení opakujte každý druhý den.
  • Jakmile vydržíte v planku se zapřením o kolena 60 sekund, můžete přejít na další krok tréninkového plánu. [2]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Ovládnutí plného planku

 1. 1
  Připravte si svou cvičební podložku. Obujte si sportovní boty, které podpoří vaše kotníky a dodají vám na potřebném tření.
  • Lidé, kteří jsou zvyklí cvičit jógu, možná upřednostní nácvik planků naboso.
  • Pokud je to možné, cvičte tak, abyste mohli kontrolovat kvalitu svého planku v zrcadle.
  • Pro podporu zápěstí můžete použít závaží nebo jednoručky tak, jak jsme popisovali u planků se zapřením o kolena.
 2. 2
  Klekněte si na podložku a zapřete se rukama tak, jako byste se chystali provádět plank se zapřením o kolena.
 3. 3
  Zatněte svaly středu těla a zaměřte se přitom na zvednutí hlubokých břišních svalů.
 4. 4
  Přesuňte svou hmotnost do horní části těla. Jednu nohu natáhněte za sebe, upravte svou váhu a potom natáhněte i druhou nohu.
  • Nohy byste měli mít od sebe zhruba na šířku boků.
  • Paže by měly být od sebe na šířku ramen.
 5. 5
  Upravte pozici svého těla tak, aby tvořilo rovnou linii od temene až po kotníky. Pokud jste před zrcadlem, natočte hlavu a zkontrolujte, zda zaujímáte správnou pozici.
  • Ujistěte se, že zápěstí spočívají přímo pod vašimi rameny.
 6. 6
  Plný plank držte zhruba 15 sekund. Vaším cílem je dosáhnout 60 sekund plného planku s pravidelným dýcháním. Plank provádějte každý druhý den a pokaždé zvyšujte počet patnáctisekundových intervalů.
  • Jestliže je pro vás počítání obtížné, nastavte si kuchyňskou minutku nebo časovač na mobilu a časomíru si položte vedle sebe na zem. Po spuštění času okamžitě přejděte do planku.
  • Jakmile vydržíte v plném planku celých 60 sekund, můžete přejít na další krok tréninku - kliky se zvýšenou oporou a se zapřením o kolena.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Provádění kliků s vyvýšenou podpěrou rukou

 1. 1
  Připravte si nižší lavičku nebo nějakou tyč, umístěnou nízko nad zemí. Venku vám dobře poslouží například tyč u stojanu na kola.
 2. 2
  Ujistěte se, že na zvoleném povrchu neuklouznete. Dostatečného tření dosáhnete například na betonu, asfaltu nebo na podlaze v tělocvičně.
 3. 3
  Ohněte se a chytněte zvolenou tyč, případně ruce položte na lavičku nebo podobný vyvýšený povrch. Zkontrolujte, zda máte ruce od sebe na šířku ramen.
 4. 4
  Podsaďte pánev a zpevněte svaly středu těla. Natáhněte za sebe jednu nohu a potom to samé proveďte i s druhou nohou.
 5. 5
  Narovnejte se a v náklonu zaujměte pozici plného planku.
 6. 6
  Ohněte lokty a tělem klesněte tak, že se váš hrudník téměř dotkne tyče nebo lavičky. Takto vydržte tři sekundy a potom se vraťte do výchozí polohy.
 7. 7
  Proveďte deset kliků a dodržujte mezi nimi patřičné pauzy. Na konci každého cvičení proveďte jeden 60 sekundový plank. [3]
  • Pokud vás ruce a hrudník bolí, jeden den v tréninkovém plánu klidně přeskočte a nechte svaly zregenerovat.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Provádění plných kliků

 1. 1
  Vraťte se na cvičební podložku. Pokud zvládnete 60 sekundový plank a 10 kliků s vyvýšenou oporou rukou, pak pravděpodobně zvládnete i několik standardních kliků.
 2. 2
  Přesuňte se do pozice plného planku.
 3. 3
  Ohněte lokty a přiveďte tělo k podložce tak, že se jí hrudníkem téměř dotknete. Ve spodní poloze se na jednu sekundu zastavte a potom se vraťte do výchozí pozice. Jestliže nedokážete přivést hrudník tak nízko, zastavte se v nejnižší možné poloze na tři sekundy a potom se vraťte do výchozí pozice.
 4. 4
  Každý den cvičte co nejvíce kliků. Pokaždé se snažte udělat o dva kliky více, než předchozí den.
  Reklama

Tipy

 • Při provádění planků i kliků vždy pravidelně dýchejte. Pokud držíte plank, počítejte do 4 při nádechu a do 4 při výdechu. Pokud cvičíte kliky, nadechujte se při cestě dolů a vydechujte při cestě nahoru.
 • Chcete-li procvičit tricepsy, držte lokty po celou dobu klikování u těla, namísto abyste je při klesání nechali vyčnívat do stran.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní, protože kliky mohou způsobit změny vašeho krevního tlaku. Před započetím cvičení se poraďte o jeho bezpečnosti se svým lékařem.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sportovní boty
 • Cvičební podložku
 • Hranaté závaží
 • Kovovou tyč nebo lavičku

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 28 589 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 28 589 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama