X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 5 135 krát
I při nejintenzivnějším praní je téměř nemožné udržet bílé oblečení pořád opravdu bílé. Naštěstí ovšem existuje několik triků, které můžete vyzkoušet, abyste své bílé oblečení opět rozzářili a dali mu původní odstín i poté, co se nešťastnou náhodou obarvilo nebo zešedlo.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Namáčení před praním
-
1Namočte oblečení v roztoku sody.[1] Smíchejte 4 litry teplé vody se šálkem (250 ml) jedlé sody buď ve dřezu, nebo v nějakém lavoru. Dobře promíchejte, dokud se soda nerozpustí. Ušpiněné bílé oblečení pak do roztoku namočte a zajistěte, aby byl každý kousek úplně ponořený. Nechte máčet přibližně osm hodin.
- Jedlá soda bělí a zároveň pohlcuje pachy, takže tento postup má rovnou několik výhod. Co víc, jedlá soda změkčuje příliš tvrdou vodu, oblečení tedy nebude tolik vystaveno tvrdé vodě a minerálům, v ní obsažených, které mohou látku špinit, pokud jej necháte máčet v roztoku sody.
-
2Vezměte si na pomoc aspirin. Rozpusťte pět 325 mg tablet aspirinu v osmi litrech horké vody. Namočte bílé oblečení do roztoku na přibližně 8 hodin. Zajistěte, aby byla látka po celou dobu máčení ponořená.
- Jestli potřebujete proces urychlit, můžete aspirin nejprve rozdrtit, než ho smícháte s vodou. Pak se rychleji rozpustí a přímo uvolní do vody větší množství účinné látky.
- Můžete samozřejmě také vhodit pár aspirinů přímo do pračky během praní bílého prádla, ale delší namáčení v aspirinu se doporučuje, protože má lepší výsledky, než druhý způsob.
-
3Použijte zubní pastu.[2] Smíchejte celou tubu (180 ml) zubní pasty na bázi peroxidu nebo jedlé sody spolu s ½ šálkem (125 ml) prášku do pečiva, ¼ šálkem (60 ml) soli a 2 šálky (500 ml) bílého octa. Míchejte, dokud směs nezačne kypět. Namočte v ní staré, ušpiněné bílé oblečení na 3 – 4 hodiny a poté opláchněte studenou vodou.
- Pro lepší výsledky použijte klasickou zubní pastu v tubě, nikoli tu, která je ve formě gelu. Zubní pasta by také měla obsahovat jedlou sodu.
-
4Namočte prádlo do saponátu.[3] Smíchejte 60 ml prášku na praní nebo jaru na nádobí ve dřezu nebo umyvadle plném vody. Ponořte bílé oblečení do roztoku a nechte dvě hodiny máčet.
- Místo prášku na praní nebo saponátu na nádobí můžete také použít šampon na vlasy, ale snažte se vybrat pokud možno čirý a bez vůně. Barvivo ze šamponu by mohlo bílé oblečení poškodit a vonné oleje jakbysmet.
-
5Namočte oblečení v citronové šťávě.[4] Naplňte velký hrnec vodou a přidejte plátky z jednoho nebo dvou citronů. Přiveďte obsah hrnce k varu za vysoké teploty. Pak vypněte hořák a vložte své bílé oblečení. Nechte v horké citronové vodě hodinu máčet.
- Nakrájejte citrony raději na plátky než na čtvrtky. Je potřeba, aby se do vody uvolnilo co nejvíc dužniny, protože jen tak se do ní dostanou látky i z vnitřních blan, které se v citronu nacházejí.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Speciální ošetření skvrn
-
1Vyzkoušejte odstraňovač rzi na látky.[5] Namočte skvrnu ve vlažné vodě. Pak naneste speciální odstraňovač rzi, který se používá na textil – musí ho výt dost na to, aby se do látky vsákl. Vydrhněte místo starým kartáčkem na zuby, abyste prostředek zapracovali do vláken důkladněji, a pak nechte asi 5 minut odpočinout. Chemikálii poté vypláchněte z látky vlažnou vodou.
- Tento způsob obzvlášť dobře funguje na skvrny v podpaží. Většinou jsou totiž způsobeny reakcí potu a deodorantu nebo antiperspirantu a ošklivé žluté fleky jsou způsobuje hliník a nikoliv samotný pot. Odstraňovač rzi funguje na skvrny od kovu a proto si poradí i se skvrnami od hliníku.
-
2Naneste citronovou šťávu.[6] Potřete skvrnu trochou šťávy z citronu a několik minut drhněte starým zubním kartáčkem. Nechte usadit 5 – 10 minut a potom opláchněte.
- Stejným způsobem funguje destilovaný bílý ocet.
- Kyseliny v octu i citronové šťávě jsou dostatečně šetrné, aby nepoškodily vlákna látky, ale zároveň účinné, aby rozpustily hlínu a jiné zásadité substance.
-
3Vydrhněte skvrny solí. Hned jakmile si ušpiníte bílý oděv něčím tmavým, vydrhněte postižené místo trochou soli. Sůl jednak pohlcuje vlhkost ze skvrny a vytáhne i trochu barvy, dokud je stále v tekutém stavu.
- Takové ošetření funguje pouze tehdy, dokud je skvrna čerstvá a vlhká. U suchých, starých skvrn nezabírá.
-
4Použijte komerčně prodávané prostředky na odstraňování skvrn. V dnešní době jich existuje velké množství. Můžete je sehnat v supermarketu, ale dejte si pozor na to, aby se konkrétní výrobek hodil pro materiál, ze kterého je váš oděv vyroben. Vždy se také řiďte instrukcemi, napsanými na obalu.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Účinnější praní
-
1Přidejte do pracího cyklu ocet. Nalijte do pračky před začátkem máchání 1 šálek (250 ml) bílého octa. Pozor, dělejte to jen tehdy, pokud perete pouze bílé oblečení, jinak se ostatní odbarví.
-
2Perte s pomocí jedlé sody. Nasypte 1 šálek (250 ml) jedlé sody přímo do bubnu pračky, do které dáváte bílé prádlo. Pak nechte proběhnout normální běžný prací cyklus.
- Nedávejte jedlou sodu do nádobky, kam obvykle sypete prací prášek.
- Místo jedlé sody můžete také používat sodu na praní. Obě jsou si podobné, soda na praní má dokonce nižší pH, takže je na oblečení účinnější a zároveň bezpečnější.
-
3Vhoďte do pračky trochu boraxu.[7] Nasypte na bílé prádlo, které jste dali do pračky, ½ šálku (125 ml) boraxu. Dejte ho přímo do bubnu spolu s oblečením a pak zapněte pračku na standardní prací cyklus.
- Nepřidávejte borax do nádobky, kam obvykle dáváte prací prášek.
- Borax se trochu podobá jedlé sodě tím, jak bělí oblečení a pohlcuje pachy.
-
4Použijte chlorové bělidlo. Pokud perete pouze bílé oblečení, přidejte plný vršek lahve chlorového bělidla k prádlu přímo do bubnu. Pokud se bojíte příliš silných účinků chlorového bělidla, zkuste nějaké bez obsahu chloru, nebo s pomalým účinkem, například 3% roztok peroxidu vodíku.[8]
- Máte-li v domě tvrdou vodu s vysokým obsahem železa, nepoužívejte chlorové bělidlo. Chlór spolu s železem mohou bílému oblečení dodat nažloutlý nádech. Použijte v takovém případě raději bělidlo na bázi kysličníku.
-
5Zkuste průmyslově vyráběný odbarvovač.[9] Pro obzvlášť citlivé látky můžete zkusit přidat do pračky vršek lahve plný komerčního odbarvovače. Tyto přípravky seženete ve většině supermarketů nebo drogerií. Vždy se řiďte návodem na obalu.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Základy správného praní
-
1Vsaďte na přídavky k prášku. Promyslete si, jaké metody a jaké látky chcete před praním nebo při něm použít. Než budete prát bílé oblečení, rozmyslete se, zda použijete namáčení nebo odstraňovač skvrn ještě předtím, než prádlo vložíte do pračky, a jestli a čím později obohatíte prací prášek.
-
2Bílé prádlo perte vždycky odděleně. Bílé oděvy byste měli prát na co nejvyšší možnou teplotu, která nepoškodí materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Bílou také perte pouze s další bílou. Opravdu velmi špinavé bílé textilie byste také měli prát odděleně od těch, které jsou méně ušpiněné.
- Voda nejlépe odstraňuje skvrny od hlíny při minimální teplotě 50°C.
- Zatímco je sice pravda, že teplá voda si poradí s určitým druhem skvrn, u bílého oblečení, které bylo vypráno mnohokrát a jednoduše zašedlo, to neplatí. Všechny změny barvy se už vpily do vláken, takže je potřeba postupovat razantně a použít opravdu velmi horkou vodu, jako když perete čerstvé skvrny od hlíny.
- Zkuste použít speciální prací saponát při každém praní bez ohledu na to, jaké metody použijete předtím a jaký prací cyklus jste zvolili. Prášek se speciálními enzymy je nejúčinnější a měli byste použít maximální množství, které se na lahvi doporučuje, aby bylo praní co nejúčinnější.
- Myslete na to, že pokud máte tvrdou vodu, budete možná potřebovat více pracího prášku. Možná bude dobrý nápad nainstalovat změkčovač vody pro celý dům, takže přímo voda, která se dostane do pračky, bude o něco měkčí.
- Máte-li doma vodu s vysokým obsahem železa, zkuste při praní používat prostředek, který železo odstraní.
-
3Nechte oblečení uschnout na slunci. Slunce má přirozený bělicí účinek, když tedy bílé prádlo pověsíte na slunci, hezky uschne a zároveň se vybělí.
- Pokud nemůžete z nějakého důvodu sušit oblečení na slunci, třeba kvůli počasí, místu, kde bydlíte nebo z jakékoliv jiné příčiny, zkuste ho sušit v sušičce. Nezískáte sice výhody sušení v přírodě na slunci, ale sušička by prádlo neměla poškodit. Zkontrolujte na štítku oblečení, že je vhodné do sušičky.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Voda
- Starý zubní kartáček
- Dřez, umyvadlo nebo lavor
- Jedlá soda
- Aspirin
- Bělicí zubní pasta
- Prášek na praní
- Citronová šťáva
- Odstraňovač rzi z textilií
- Sůl
- Komerční odstraňovač skvrn
- Ocet
- Borax
- Bělidlo
- Průmyslový odstraňovač barvy
Reference
- ↑ http://www.rd.com/home/cleaning-organizing/6-secret-laundry-ingredients/
- ↑ http://makeitorfixit.com/use-toothpaste-to-whiten-your-white-clothes/
- ↑ http://www.homemademamas.net/2012/01/dirty-little-secrets-how-to-get-your.html
- ↑ http://www.apartmenttherapy.com/lemons-for-whitening-39494
- ↑ http://www.ablogaboutlove.com/2012/04/best-laundry-tip-ive-never-heard-of-it.html
- ↑ http://www.apartmenttherapy.com/5-ways-to-naturally-clean-whit-51266
- ↑ http://www.goodlifeeats.com/style/how-to-keep-whites-looking-white
- ↑ http://www.realsimple.com/beauty-fashion/clothing-care/make-damaged-clothing-accessories-new-10000001621469/page4.html
- ↑ http://www.marthastewart.com/267832/the-wash-cycle
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get White Clothes White Again
Italiano:Far Tornare Bianchi i Capi Bianchi
Português:Recuperar o Branco das Roupas Brancas
Nederlands:Kleding weer wit krijgen
中文:去除白衣服上的污渍
العربية:تبييض الملابس البيضاء من جديد
Tiếng Việt:Tẩy trang phục trắng
日本語:白い服の白さを取り戻す
Stránka byla zobrazena 5 135 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama