Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Koně potřebují různé injekce — od ročního očkování po léky. Mohou být chvíle, kdy budete muset poskytnout injekci sami, místo volání veterináři. Kdyby jste museli dát svému koni injekci, věděli byste co dělat? Koně jsou velká, silná zvířata, takže na prvním místě mějte svoji bezpečnost. Požádejte o rady a mějte s sebou zkušeného přítele, který vám pomůže. Nicméně předtím, než začnete, potřebujete znát základní informace o tom, jak poskytnout koni injekci.

Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava na injekci

 1. 1
  Požádejte měkoho, kdo má s koni zkušenosti, aby vám pomohl.[1] Jestliže čtete tento článek, nejspíše nemáte příliš zkušeností s poskytováním injekcí. Je to dobrá myšlenka mít někoho, kdo vám pomůže — buď někoho, kdo má s koni zkušenosti nebo vašeho veterináře. Měli byste určitě mít zkušeného profesionála, který na vás dohlédne když budete dávat svoji první injekci. Jestliže váš veterinář nemůže přijet, zjistěte, jestli vám může pomoci veterinární technik.
 2. 2
  Nechte si pomoct od profesionála, pokud se jedná o koně, který se bojí jehel. Kůň, který se bojí jehel, je schopný poznat, na co se chystáte, i když nevidí jehlu! Rozčílí se i před tím, než ucítí píchnutí, protože ví, co bude následovat a chce tomu zabránit. Toto chování může zahrnovat netečnost, kousání a kopání. Pro bezpečnost v této situaci je nejlepší sehnat si profesionála, který to udělá.
  • Jestliže nemáte dostatek zkušeností, mohlo by to dopadnout tak, že ublížíte koni, i když se sami vyhnete zranění. Je tu možnost, že se jehla zalomí přímo v koni. To mu může způsobit poškození svalů, a může být dokonce potřeba chirurgické odstranění.
 3. 3
  Zeptejte se svého veterináře na bezpečnostní opatření.[2] Kvůli bezpečnosti byste měli vědět, zda by lék mohl být nebezpečný, kdybyste ho omylem vpravili do sebe. Například některá koňská sedativa mohou člověku způsobit zástavu dechu (přestat dýchat).
 4. 4
  Použijte zbrusu novou jehlu pro každou injekci. I propichování jehly skrz víčko na lahvičkách léků ji trochu otupuje. Toto dělá injekce pro koně více bolestivé. Jehla musí být tak ostrá jak je to jen možné, aby pronikla do koňské kůže rychle a lehce. Když se setkáte s koněm, který se bojí jehel, může to být způsobeno tím, že v minulosti prožil bolest spojenou s tupou jehlou.
 5. 5
  Jak dát nitrosvalovou (NS) injekci.[3] [4] Toto je nejběžnější metoda, během které jehla projde kůží do spodní části svalu. Protože svaly mají dobrou krevní zásobu, lék se příjemně vstřebá do krevního oběhu.
  • Některé léky mohou pálit, když se podávají NS. Obaly těchto produktů mohou odrazovat od podávání léku NS způsobem. Na druhou stranu, některé NS injekce obsahují konzervanty, které nejsou vhodné pro cévní injekce.
  • Není pravděpodobné, že budete muset dávat nitrožilní injekci. Nepokoušejte se o to, jestliže nejste kvalifikovaný veterinář nebo veterninární technik.
 6. 6
  Rozhodněte, do které části aplikujete koni injekci. Dvě nejběžnější místa pro injekce jsou krk a hýždě. Kterékoliv z těchto míst je v pořádku—závisí to především na vašich osobních preferencích. To znamená, že je lepší dát plachému koni injekci do krku, kde nemůžete být pokopáni. Velké svaly na hýždích jsou lepší, když potřebujete aplikovat velké množství léku (10ml nebo více).[5]
  • Pokaždé se informujte u svého zvěrolékaře, nebo na návodech na obalech léků, na doporučená místa vpichu.
 7. 7
  Postavte se na bezpečné místo. Osoba, která vám pomáhá (pomocník), by měl stát na stejné straně od koně, jako vy. Hlava koně by měla být trochu otočená směrem k pomocníkovi. To snižuje riziko, že někdo dostane ránu, nebo bude pošlapán od koně, jestliže bude špatně reagovat během podání injekce.
  • Je nejlepší nesvazovat koně. Velká fyzická reakce může ublížit koni nebo pomocníkům, nebo může poškodit výstroj.
 8. 8
  Uklidněte koně. Ať váš pomocník mluví potichu ke koni, zatímco vy se přesunete na pozici, ze které budete aplikovat injekci. Jestliže kůň vypadá neklidně, pokuste se použít škubnutí, abyste ho udrželi klidného během injekce. Přestože to může vypadat nepohodlně, škubnutí je naprosto bezpečné a humánní, a je to obecně používané na zmenšení stresu koně. Nejčastější způsob škubnutí je za smyčku lana připojenou k tyči.
  • Umístěte koňův horní pysk do smyčky lana.
  • Utáhněte smyčku otáčením tyčí dokola.
  • Toto jemné utahování horního pysku má uklidňující efekt, jako když kočičí matka chytne koťátko za krk.
  • Je nejlepší, aby váš pomocník utahoval lano, abyste měli volné ruce pro aplikování injekce.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Stanovení místa na krku pro injekci

 1. 1
  Proč spoustu lidí preferuje injekce do krku.[6] [7] Jedna z vašich hlavních starostí je, aby aplikace injekce bylo bezpečné pro všechny zúčastněné. Když aplikujete injekci do krku, stojíte v docela bezpečné pozici vedle koňského ramene—daleko od kopajících zadních nohou. Dokud stojíte u jeho hlavy, máte také nad koněm více kontroly. Když to shrneme, injekce do krku poskytnou bezpečnější prostředí než injekce do stehna a jsou tedy dobrou volbou.
 2. 2
  Seznamte se s anatomií koňského těla na místech, kde dostává injekce. Zaměřte se na trojúhelník mezi bodem ramene a lopatkou. Horní strana trojúhelníku je "šíjový vaz"— oblouk svalu podél horní části krku. Nižší část trojúhelníku je tvořena krční kostí, která se plazí směrem nahoru od ramene ve tvaru"S".
  • K nalezení trojúhelníku položte zápěstí proti přednímu ramenu koně, zhruba ve třetině krku.
  • Místo, kde je vaše dlaň, je bezpečné místo pro injekci.
 3. 3
  Určete ideální místo pro injekci. Jestliže dáte injekci moc vysoko na krku, lék může trefit šíjový vaz, který drží hlavu vzpřímenou. To je pro koně extrémně bolestivé a bude mu činit bolest každý pohyb hlavou. Ale když aplikujete injekci příliš nízko, jehla může narazit na kost krční páteře, což je také pro koně bolestivé.
  • Můžete také natrefit na krční žílu, jestliže půjdete příliš nízko. Jestliže nejste způsobilý k podání léků nitrožilně, váš kůň může zemřít.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Stanovení místa pro injekci do hýždě

 1. 1
  Výhody a nevýhody injekce do hýždě.[8] [9] Toto místo pro injekci je mnohem efektivnější než místo na krku, ale také více nebezpečné, protože musíte stát blíž k zadní části koně a hrozí nebezpečí pokopání. Hýždě jsou preferované místo pro aplikování velkého množství léku (10ml nebo více). Například penicilin chodí ve velkých lahvích.
 2. 2
  Poznejte anatomii hýždě. Vaším cílovým svalem pro tento typ injekce je "pološlašitý sval", což je zadní sval koňského zadku. Představte si koně sedícího jako pes — pološlašitý sval je ten, na kterém by seděl. U hříbat je to nejdelší sval v těle, což je další důvod pro NS injekci.
 3. 3
  Najděte ideální místo pro injekci. Začněte hledat místo na hýždi (kostnaté místo trochu dál od zadní pánve). Pusťte imaginárně vertikální přímku dolů k zemi, podél zadní části nohy. Injekci aplikujete do vypouleného svalu, který naleznete podél této přímky.
  • Buďte opatrní abyste aplikovali injekci do svalu, ne do mezery, kde se sval střetává se sousedícím svalem.
  • V této mezeře je pomalý krevní oběh. Lék aplikovaný na tomto místě nebude absorbovaný správně, a bude méně efektivní.
 4. 4
  Vyhněte se aplikaci injekce do horní části kostrče.[10] Horní část kostrče/hýždě bývá populárním místem pro injekce, protože můžete stát stranou a nejste ohroženi kopnutím. Ale krevní zásoba této oblasti není nijak dobrá, takže lék může být méně efektivní, když ho aplikujete zde. Mimoto, jestliže se vpich zanítí, může být velmi těžké se ho zbavit.
  • Injekce do vrchní části hýždě aplikujte jen tehdy, kdy nemáte jinou možnost.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Aplikace injekce

 1. 1
  Neplácejte koně na místě pro injekci. Někteří lidé poplácají koně několikrát na místě pro injekci, ale to je špatný nápad. Poplácání jsou rychlé rány dlaní před tím, než koně píchneme jehlou. Někteří věří, že to znecitliví kůži a kůň pak necítí jehlu. Ale poplácání je pouze varuje, že se něco děje—obzvláště jestli tuto techniku praktikujete pokaždé před injekcí. Kůň bude klidnější, když nebude vědět co se děje.
 2. 2
  Oddělte jehlu od stříkačky. Když poprvé vpichujete jehlu, udělejte to bez léku. To vám umožní vycouvat a ujistit se, že máte dobře a přesně umístěnou jehlu.
 3. 3
  Nastavte jehlu do úhlu 90°. Použijte ostrou, novou, sterilní jehlu pro každou injekci, vpíchněte jehlu do svalu hladkým, jistým pohybem. Jehla by měla tvořit 90° úhel se svalem. Vpíchněte jehlu až na doraz k hrdlu (část, kde se metalická jehla napojuje na stříkačku).
 4. 4
  Popotáhněte jehli zpět před každou injekcí. Mnoho léků může být pro koně jedovatých, jestliže se dostanou do cévy. V horších případech to může znamenat smrt. Abyste se tomu vyhnuli, vždy "popotáhněte" jehlu zpět před každou injekcí. Tento jednoduchý způsob vás ujistí, že je jehla ve svalu a ne v cévě.
  • Když vpíchnete jehlu do místa určeného pro vpich, vtáhněte trochu krve do stříkačky.
  • Jestliže je jehla v cévě, uvidíte, jak se krev dostává do hubice (část, která čouhá z kůže)
  • Odstraňte jehlu a neaplikujte injekci.
  • Použijte novou, ostrou jehlu a znovu nalezte místo pro vpich, poté opakujte popotáhnutí jehly zpět, dokud si nejste jistí, že jste na správném místě.
 5. 5
  Připojte stříkačku k jehle. Popotáhněte jehlu zpět ještě jednou, pro zkontrolování krve. Jestliže je vše čisté, potom zmáčkněte souvisle píst pro aplikaci injekce. Když je stříkačka prázdná, vyndejte jehlu i stříkačku společně.
 6. 6
  Vyřešte případné krvácení. V místě vpichu se může objevit trochu krve na kůži koně. Jestliže se tak stane, jemně na místo tlačte vlněný tampon minimálně dvě minuty. Během dvou minut by mělo krvácení přestat, jestliže nepřestane, pokračujte v přidržování tamponu u rány, dokud krev nepřestane téct.
 7. 7
  Ukliďte pořádně jehlu a stříkačku. Použité, jsou považovány za "nemocniční odpad," což znamená, že je nemůžete jen tak vyhodit do koše. Musíte je uklidit v souladu s pravidly schválenými místními autoritami.
  • Skladujte použité jehly a stříkačky v plastových kontejnerech s víkem. Můžete použít prázdné nádoby od zmrzliny.
  • Odevzdejte nádobu vašemu veterináři pro bezpečné zničení odpadu.
  • Ujistěte se, že udržujete nádobu z dosahu dětí, dokud jsou pod vaším dohledem.
  Reklama

Tipy

 • Vždy zůstávejte klidní poblíž koně. Jestliže jste nervózní nebo vystrašení, kůň bude také.
 • Nikdy nedávejte injekce, jestliže si nejste jistí, nebo jste nezkušení a nemáte zkušeného experta přes koně u sebe.
 • Vždy použijte novou jehlu pokaždé, když dáváte injekce.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Spoluautorem tohoto článku je Pippa Elliott, MRCVS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 6 505 krát
Kategorie: Zvířata
Stránka byla zobrazena 6 505 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama