Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina králíků nebude nikdy potřebovat koupel, protože jsou to čistotná stvoření, která dobře pečují o svoji srst. Občas budete muset svého králíka umýt, pokud se zašpiní. Přestože byste měli být velmi obezřetní ohledně koupání králíka, veterinář vám může sdělit, že je koupel potřeba. Naučte se nejlepší způsoby jak umýt králíka a jak mu připravit koupel.

Část 1
Část 1 ze 3:

Mytí králíka

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si pomůcky. Položte je poblíž umyvadla, nebo zdroje vody. Budete potřebovat teplou vodu o tělové teplotě (takže nebudete cítit ani horkou, ani studenou když do vody ponoříte loket), ručník, džbán na vodu, suché ručníky a žínku na obličej, nebo malý ručník. [1]
  • Možná budete chtít, aby vám někdo pomohl, především pokud váš králík začne být neposedný. Nechte někoho, aby jemně, ale pevně držel králíka, zatímco jej umýváte.
 2. 2
  Zabezpečte svého králíka. Abyste mohli umýt králíkovi zadek, jemně (jej nebo ji) uchopte na zádech, břichem proti vám. Nejbezpečnější způsob jak to udělat, je použít jednu ruku, kterou zformujete do sedátka ve tvaru lžíce a druhou ruku, do které položíte spodní část zad králíka. Budete muset králíka jemně uchopit za kůži na krku, zatímco jej budete krotit. [2] Opřete králíka čelem k umyvadlu a zadkem směřujícím k vodě.
  • Může pomoci, když králíkovi zakryjete oči malým ručníkem. Tma může králíka zklidnit a také byste na něj měli mluvit klidně a jemně.
 3. 3
  Odstraňte ze srsti nepořádek. Před tím, než oblast vyčistíte, odstraňte zbytky exkrementů, které se nalepily na srst. Vyčešte, co můžete a poté špinavou část opláchněte vodou. Nechte chvíli vodu vsáknout a poté kartáčujte zbytky exkrementů, dokud nezměknou a neodlepí se.
  • Možná byste měli nosit rukavice, abyste si nezašpinili ruce a dostat se mezi kůži a exkrementy vám pomůže kartáč se širokými zuby. [3]
 4. 4
  Oblast navlhčete a opláchněte. Opakovaně oblast namáčejte a oplachujte, abyste vyčistili srst. Pokud má váš králík některé části obzvláště špinavé (například zadek), čištění zabere čas a trpělivost. Pokud umýváte skvrny od moči, dělejte to stejně, ale oplachujte oblast spoustou vody, dokud nepoteče čistá. Neustále nahrazujte špinavou vodu, která se hromadí v umyvadle. Na poslední opláchnutí použijte vždy čistou vodu. [4]
  • Pokud králíka oplachujete, nemusíte používat šampon, protože samotná voda bude fungovat dobře. Šampony pro lidi mohou poškodit srst vašeho králíka, protože mají špatné PH. Pokud jste přesvědčeni, že potřebujete šampon, požádejte svého veterináře o doporučení, nebo předpis.
 5. 5
  Vysušte svého králíka. Rychle přesuňte králíka na velký, suchý ručník. Zabalte jej do ručníku a velmi jemně drbejte vlhkou část, dokud není suchá. Králičí kůže je citlivá a může se snadno potrhat, takže nebuďte při sušení hrubí. [5] Jakmile je králík vysušený, držte jej uvnitř teplé místnosti na 12 až 24 hodin. To jej uchrání před nachlazením.
  • Když vysoušíte pouze plochu srsti, nepoužívejte fén na vlasy. Hluk může vašeho králíka vyděsit a fén na vlasy jej může přehřát.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Koupání králíka

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si pomůcky. Abyste mohli dát králíkovi koupel, budete potřebovat 2 lavory, nebo ploché vany, džbán na vodu, šampon (pokud je předepsaný od veterináře), suchý ručník a druhý ručník, nebo protiskluzovou podložku. Složte jeden z ručníků a položte na něj konec lavoru, nebo vany, tím vytvoříte hluboký a mělký okraj. Napusťte vanu teplou vodou, takže mělký okraj není hlubší než 1 palec a nastavte protiskluzovou podložku, nebo ručník navíc na dno vany.
  • Ujistěte se, že je v místnosti teplo. V místnosti by mělo být takové teplo, abyste se cítili příjemně v plavkách, aniž by vám bylo chladno.
 2. 2
  Namočte králíka. Položte králíka do vody, hlavou směřující k mělkému okraji. Vezměte džbán a jemně polévejte králíka vodou, směrem od zadku k hlavě. Nepolévejte králíkovi hlavu a dávejte si pozor, aby se mu nedostala voda do uší, nebo očí. [6]
  • Možná budete potřebovat něčí pomoc, především pokud je králík plachý, nebo se snaží utéct. Nechte někoho jemně, ale pevně králíka přidržovat, zatímco jej koupete.
 3. 3
  Pokud vám to předepíše veterinář, použijte šampon. Pokud je váš králík léčený kvůli problémům, veterinář může předepsat šampon. Jakmile je srst králíka pořádně namočená, nalijte si do vlhké dlaně množství šamponu o velikosti mince a rozetřete si jej do dlaní. Mýdlovými prsty masírujte srst a pořádně šampon zapracujte.
 4. 4
  Opláchněte šampon. Znovu zkontrolujte teplotu vody ve vaně, abyste se ujistili, jestli je stále teplá. Naplňte džbán a opatrně polévejte králíka vodou. Jakmile jste několikrát králíka opláchli, přeneste jej do druhého lavoru, nebo vany. Naplňte džbán a opláchněte králíka ještě několikrát, dokud voda nepoteče čistá.
  • Dávejte si pozor na to, aby hloubka vody zůstala okolo jednoho palce. Pokud potřebujete, přesuňte králíka do druhé vany a vylijte přebytečnou vodu z vany, která byla používána. [7]
 5. 5
  Osušte králíka. Rychle přesuňte králíka na velký suchý ručník. Zabalte jej a velmi jemně jej drbejte do sucha. Možná budete potřebovat ručníky navíc, abyste králíka osušili kompletně. Králičí pokožka je citlivá a jednoduše se potrhá, takže nebuďte při sušení příliš hrubí. [8] Jakmile je váš králík suchý, držte jej uvnitř teplé místnosti na 12 až24 hodin. To ho uchrání před nachlazením.
  • Fén na vlasy používejte opatrně, protože může králíka vystrašit. Pokud používáte fén na vlasy, použijte jej na nejchladnější nastavení a držte jej nejméně 12 palců od králíka. [9]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Poznejte, kdy králík potřebuje koupel

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte si rizika spojená s koupáním králíka. Protože králíci jsou pod zemí žijící, tunelující zvířata, může jim připadat nepřirozené být ponořeni do vody. Kvůli tomu mají tendenci panikařit, což jim může způsobit nepříjemné zkroucení a mohou se zranit. Také se mohou pokusit vyskočit z vody, což může zapříčinit pád z výšky. [10] Keep in mind:
  • Protože anatomie králíků je zaměřena na sklánění hlavy k zemi aby se nakrmili, nemohou zvednout hlavu vysoko. To je vystavuje nebezpečí, že se utopí i v mírně mělké vodě.
  • Králíkům začne být brzy zima, takže koupání králíka ve špatné teplotě zvyšuje riziko, že se nachladí.
  • Koupání odstraňuje z králíkovy srsti přirozené oleje, které ji vyživují a tvoří voděodolnou ochranu pokožky před deštěm.
  • Králíkova srst je velmi jemná, takže pokud je mokrá, má tendenci se zacuchávat, kvůli čemuž bude srst rozcuchanější, než byla původně.
 2. 2
  Zkuste svého králíka kartáčovat. Přemýšlejte o tom, proč si myslíte, že váš králík potřebuje vykoupat. Pokud je jeho srst zacuchaná, je lepší jej opatrně a trpělivě kartáčovat hřebenem a kartáčem. Králíci hodně pelichají a jejich kožich může být udušen srstí, která má vypadnout. Ta může být často vytrhnuta bezbolestně ukazováčkem a palcem, bez potřeby koupání. [11]
  • Nikdy nekoupejte svého králíka z kosmetických důvodů, aby hezky voněl, nebo aby měl lesklý kožich. Pokud váš králík zapáchá, zkontrolujte jeho zdravotní stav, nebo mu vyměňte podestýlku. Čistěte jeho kotec denně a měňte špinavou podestýlku za čistou, aby váš králík nezačal zapáchat.
 3. 3
  Zjistěte, jestli váš králík potřebuje vykoupat. Veterinář vám může doporučit koupel, pokud má váš králík určité parazity, nebo kožní problémy, které nejdou léčit lokálními insekticidy. Ale nejčastějším důvodem ke koupání králíka je, pokud má pelety, nebo exkrementy přilepené okolo zadku. Také někteří inkontinentní králíci se mohou zašpinit, takže je důležité jej umývat, aby k němu nebyly přitahovány mouchy. Mytí také pomůže předcházet opaření kůže od moči. [12]
  • Protože kožní problémy jsou vzácné a většinou jsou léčeny lokálními antibiotiky, není pravděpodobné, že by váš veterinář doporučoval koupel.
  Reklama

Tipy

 • Nedávejte králíka pod sprchu, protože je to pro plaché králíky příliš hlasité a děsivé. Místo toho používejte džbán.
 • Uvědomte si, že králičí páteř je křehká a snadno se zlomí, takže mluvte na králíka tiše a jemně, nikdy nepoužívejte hrubou sílu, abyste králíka převalili.
 • Ujistěte se, že králíka vysušíte pořádně, protože králíci jsou náchylní k podchlazení, což bývá často osudné.
Reklama

Varování

 • Nikdy králíka nenamáčejte, nebo neponořujte do vody. Leknutí a zima je nebezpečná a může vašeho králíka zabít.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 11 356 krát
Stránka byla zobrazena 11 356 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama