Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výprask je tradiční metodou tělesných trestů, která se používá při trestání dětí. Jde o formu trestů, která je značně kontroverzní, ale stále lidí pořád souhlasí s tím, že je možné dítěti dát výprask citlivě a bezpečně a že tím lze snadno řešit jeho špatné chování. Pokud jste se rozhodli zbít své dítě, přečtěte si tento článek, abyste věděli, jak to udělat klidně, opatrně a tak, aby to vašemu dítěti pomohlo poučit se z jeho chyb.

Část 1 ze 2:
Zamyšlení a rozhovor o výprasku

 1. 1
  Ujistěte se, že to skutečně chcete udělat. Než svému dítěti oznámíte, že dostane výprask, musíte si být stoprocentně jistí, že chcete udělat toto a ne použít jinou formu trestu, například domácí vězení nebo odepření privilegií. Pokud máte jistotu, za žádných okolností od tohoto rozhodnutí nesmíte upustit.
 2. 2
  Vysvětlete svému dítěti, co udělalo špatně, proč to bylo špatné a jak to mohlo změnit. Měli byste to udělat tak, aby se vás dítě mohlo zeptat na různé otázky a přesně rozumělo tomu, co od něj očekáváte. Jako rodič, který se mu chystá dát výprask, si musíte zachovat klid a nerozčilovat se.
 3. 3
  Rozhodněte se, kde dítěti výprask dáte. Nikdy byste neměli své dítě bít před ostatními lidmi, hlavně před jeho sourozenci. Mohlo by to pro něj být velmi trapné. Tím byste mohli způsobit, že k vám dítě začne chovat nenávist a tento trest by dopadl velmi kontraproduktivně.
 4. 4
  Až se rozhodnete, kde budete dítěti dávat výprask, oznamte svému dítěti, že dostane výprask. Pravděpodobně bude naštvané a nebude s tím souhlasit. Možná bude také trochu nervózní. To vše můžete očekávat. Měli byste pochopit jeho reakce, ale zároveň byste si měli stát za svým.
 5. 5
  Řekněte dítěti, že se nemá hýbat a že by nebylo moudré se snažit trestu vyhnout nebo se bránit například rukama. Když si bude stěžovat, řekněte mu, že si tím nepomůže. Pláč je ovšem přirozenou reakcí a nikdy byste za něj své dítě neměli trestat.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Provádění výprasku

 1. 1
  Bijte své děti vždy otevřenou dlaní a nikdy žádným nástrojem. Pásky jsou velmi nebezpečné a měli byste se jim za každou cenu vyhnout.
  • Některé rodiny, kultury a země preferují výprask „na holou“, jiné zase dávají přednost bití přes oblečení. Můžete si sami vybrat, ale zamyslete se nad následujícími faktory – kulturní normy (a ponížení a pocity vašeho dítěte), bezpečí dítěte (když ho budete bít na holé tělo, uvidíte, jak moc mu kůže zčervená, ale zároveň nebude mít takovou ochranu před vaší rukou), věk vašeho dítěte a to, zda mu nevadí být před vámi nahé a také to, co má na sobě (v některém oblečení ho to bude bolet více či méně). Pro vás je možná výprask přijatelnou formou trestu, ale snažte se za každou cenu zabránit tomu, aby to pro vaše dítě bylo traumatizující. Rozhodujte se podle toho, protože vy sami víte, co je pro vaše dítě nejlepší.
 2. 2
  Sundejte si všechny prstýnky. Když si je necháte, vaše dítě to bude bolet mnohem více a mohli byste zranit i sami sebe. Jistě nechcete mít na sobě nic, co by mohlo dítěti přivodit vážnější úraz. Také si vyndejte všechny věci z kapes, abyste mohli dítě přehnout přes svůj klín. Všechny tyto věci položte na stůl nebo na židli.
 3. 3
  Přehněte si dítě přes koleno. Sedněte si a ohněte si přes sebe dítě tak, abyste ho měli položené na klíně čelem dolů.
 4. 4
  Během výprasku s dítětem nemluvte. Rozhovor si můžete nechat na později – nyní se s tím jednoduše vypořádejte.
 5. 5
  Uvolněte ruku a končetiny, jednu ruku položte dítěti na záda a druhou rukou ho bijte po zadku. Také dítě by se mělo snažit být uvolněné a nemělo by mít úplně rovné nohy.
 6. 6
  Nebijte dítě příliš silně. Nemusíte dítě bít moc silně, abyste ho naučili disciplíně. Když to přeženete, mohli byste ho zranit a přivodit mu trauma. Navíc jde spíše o symbolický význam výprasku, než o skutečnou bolest. Sledujte reakce svého dítěte a když se bude zdát, že ho bijete moc silně, přestaňte. Vyhněte se oblasti pohlavních orgánů, kostrči a ledvinám. Sledujte, jak moc je zadek vašeho dítěte červený – pokud má obě půlky zarudlé, měli byste přestat.
 7. 7
  Po skončení výprasku si s dítětem promluvte. Řekněte mu, že jste to udělali proto, že ho milujete a disciplína je součástí lásky. Zdůrazněte, že když se bude chovat dobře a nebude se dostávat do problémů, už ho nikdy nebudete muset znovu zbít.
 8. 8
  Snažte se udělat z výprasku pozitivní zkušenost. Možná to zní divně, ale když dítěti dáte výprask správně, můžete ho tím naučit cennou lekci do budoucna. Jistě z toho máte špatný pocit, ale uvědomte si, že výprask z vás nedělá automaticky zlého člověka, protože když to uděláte ze správného důvodu a správným způsobem, jde o produktivní součást rodičovství.
 9. 9
  Řekněte svému dítěti, že ho budete vždy milovat. Obejměte ho a dejte mu pusu. Možná vás bude několik dní nenávidět, ale nakonec vám jistě odpustí.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy byste neměli dávat výprask pouze chlapcům – dívky byste měli stavět na stejnou úroveň. Kdyby si chlapci mysleli, že je diskriminujete kvůli jejich pohlaví, začali by vás nenávidět. Dítěti dávejte výprask vždy v soukromí, bez ohledu na jeho pohlaví.
 • Neměli byste děti bít moc často. Když to budete dělat neustále, nebude to fungovat (protože každé dítě je jiné), nebo si na to zvyknou, což by se nikdy nemělo stát. Správný výprask by měl být ojedinělou záležitostí a neměl by se opakovat častěji, než několikrát do roka.
 • Pokud chcete zbít teenagera, doporučujeme použít lopatku.
 • Přesto je vždy lepší použít jinou formu trestu.
 • Chlapce by měli bít jejich otcové a dívky zase jejich matky.
 • Nejlepší věk pro první výprask je asi 4-5 let. Mladší děti byste nikdy bít neměli, ale pro starší děti to může být skutečně poučné. I u náctiletých je výprask stále možný, ale měli byste si to dobře rozmyslet. Když to nebude fungovat, zkuste jiné formy trestů.
Reklama

Varování

 • Nikdy dítě nebijte jinak, než na zadek. Hlavně se vyhýbejte hlavě a trupu.
 • Nebijte děti, pokud nejste jejich rodiče nebo poručníci – to platí hlavně pro slečny na hlídání. Je to nelegální a navíc by vás mohli obvinit ze sexuálního obtěžování.
 • Nikdy nebijte dítě ve chvíli, kdy se zlobíte.
 • Pokud chcete dítě zbít na veřejnosti, budete se muset vypořádat s reakcemi lidí, kteří jsou zásadně proti bití dětí, i když je to prakticky legální. Platí to hlavně pro země, ve kterých se na výprasky pohlíží skrz prsty. Nikdy byste tedy své dítě neměli bít před lidmi.
 • Nikdy dítěti nedávejte výprask v jedoucím vozidle.
 • Když dítěti dáte výprask, nedávejte mu už žádný jiný trest (například domácí vězení) – jeden trest bohatě stačí.
 • Nebijte děti mladší 8 let žádnými nástroji. Vyhýbejte se páskům a podobným věcem.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 76 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 438 krát
Stránka byla zobrazena 15 438 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama