Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Podávání výpovědi a ukončení pracovního poměru nemůžete brát na lehkou váhu. Můžete se ocitnout v nepříjemné situaci z finančního hlediska, stejně jako z hlediska pocitů. To si člověk většinou neuvědomí, dokud se nepostaví před nadřízeného a neoznámí mu své úmysly. Čtěte dál a naučte se, jak dát výpověď efektivně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava

  1. 1
    Zkontrolujte si finance. Přestože k výpovědi můžete mít velmi dobré důvody, napřed se ujistěte, že máte nějakou rezervu. Pokud už nemáte několik jiných nabídek práce, počítejte s rezervou alespoň na 6 měsíců, nebo mějte nějaké jiné finanční prostředky, které vás podrží po dobu nezaměstnanosti. Naplánujte si, jak budete čerpat ze své rezervy, nebo jak si přivyděláte, než získáte novou práci.
    • Pamatujte si, že pokud dáváte výpověď z vlastního rozhodnutí a bez udání závažného důvodu, ovlivní to výši případné státní podpory v nezaměstnanosti.
  2. 2
    Začněte hledat práci. Pokud to jde, podejte výpověď až poté, co už máte nabídku jiné práce. Vyhnete se tak tomu, že byste se octli dlouhodobě bez práce v případě, že by vám nevyšlo hledání nové práce tak, jak jste doufali. Pokud už nechcete či nemůžete čekat, začněte se alespoň rozhlížet, jaké jsou současné nabídky a jaká je konkurence.
    • Pokud už pomalu hledáte novou práci, dejte si pozor, aby si toho v práci někdo nevšiml. Možná se s tím budete chtít někomu svěřit a rozhodit sítě, ale dobře si rozmyslete, komu své plány odhalíte.
  3. 3
    Zhodnoťte svoji současnou práci. Přemýšlejte o tom, proč chcete skončit a jaké jsou výhody a nevýhody. Můžete udělat něco pro to, abyste se vyvarovali nepříjemných aspektů a zvýšili šanci na ty příjemné? Pokud chcete dát výpověď kvůli výši platu, můžete požádat o přidání? Pokud chcete skončit kvůli nepříjemnému kolegovi, můžete požádat o přeložení? Zvažte ještě, že byste se svými nadřízenými probrali, jak se cítíte a dali jim šanci pokusit se zlepšit vaši situaci předtím, než dáte výpověď.
  4. 4
    Pročtěte si smlouvu. Prostudujte si veškeré dokumenty, které jste při nástupu podepsali a které se týkají způsobu uzavření/ukončení, délky a podmínek pracovní smlouvy. Porušením smlouvy se vystavujete riziku právního a finančního postihu. Zkontrolujte si také, jaká je požadovaná výpovědní lhůta.
  5. 5
    Zkopírujte si informace, o které nechcete přijít. Pokud máte seznam kontaktů, které jsou pro váš obor důležité, zkopírujte si je ještě před podáním výpovědi – mohlo by se stát, že pak už nebudete mít šanci. Jen si dejte pozor, abyste ve skutečnosti nezcizili informace, které se považují za majetek firmy.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Talking to Your Boss

  1. 1
    Oznamte svou výpověď nadřízenému osobně. Vysvětlete, proč jste se tak rozhodli a zeptejte se, co můžete udělat pro to, abyste po sobě zanechali „čistý stůl“. Pokud vaše společnost vyžaduje písemnou formu výpovědi, sepište ji po osobním setkání a pošlete emailem a/nebo vytiskněte.
  2. 2
    Sepište svou výpověď krátce a zdvořile. Pokud chcete, můžete zmínit důvod svého odchodu, vaše plány do budoucna, případně i něco o své budoucí práci. Buďte upřímní.
  3. 3
    Dodržte požadovanou výpovědní lhůtu. Pokud vám pracovní smlouva udává lhůtu dvou měsíců, dodržte je. Nemusíte za sebou pálit mosty, ani nechávat šéfa v nepříjemné situaci. Může se vám stát, že budete někdy potřebovat pomoc (například reference).
  4. 4
    Co se týče veřejného oznámení své výpovědi, jednejte podle požadavků svého nadřízeného. Možná to chce chvíli držet v tajnosti do doby, než za vás najde náhradu nebo než jinak vyřeší celou situaci. Pokud nekončíte ze dne na den, dopřejte mu pár dní, než informaci sdělíte všem kolegům (za předpokladu, že vám k tomu nadřízený dal svolení).
  5. 5
    Nezanedbávejte práci. S tím, jak postupně dokončujete své úkoly a předáváte práci někomu, kdo po vás vše převezme, zachovejte kvalitu práce. Pokud budou ke konci vašeho zaměstnaneckého poměru výsledky pokulhávat, nebo když půjdete třeba na měsíc na neschopenku, nevypadá to dobře a mohlo by vás to stát dobré refrence, nebo třeba výpomoc při ucházení se o novou práci.
    Reklama

Tipy

  • Zachovejte si chladnou hlavu. Pokud je váš šéf zároveň váš kamarád, může se stát, že se budete cítit provinile, že dáváte výpověď. Nenechte do toho ale emoce zasahovat, tohle je jen byznys a měli byste si zachovat profesionální přístup.
  • Některé společnosti se snaží rozmluvit svým rezignujícím zaměstnancům rozhodnutí tím, že jim nabídnou vyšší plat, lepší pozici, větší kancelář apod. Na přijmutí takové nabídky není nic špatného, ale měli byste si uvědomit, jaké důvody vás přiměly společnost opustit. Nezůstávejte, pokud daná nabídka tyto důvody dostatečně nevyváží.
  • Pokud hledáte novou práci s pomocí personální agentury, požádejte je o pomoc s výpovědí ze současného zaměstnání v případě, že si něčím nejste jistí. Měli by vědět co dělat.
Reklama

Varování

  • Ujistěte se, že váš pracovní stůl a veškeré pracovní soubory jsou aktuální pro případ, že byste museli z práce odejít okamžitě.
  • Některé společnosti nechávají z bezpečnostních důvodů odcházet zaměstnance v den, kdy podají výpověď. Počítejte s tím a neberte si to osobně.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 740 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 3 740 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama