Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když už to musíte udělat vy, měli byste se alespoň snažit udělat to jemně. Ať už jde o podřízeného, se kterým jste se spřátelili, nebo o starého kamaráda, kterému jste ve vaší společnosti sehnali práci, v tomto článku se dozvíte, jak správně rozlišovat mezi přátelskou zodpovědností a zaměstnavatelskými povinnostmi a vyhazov kamarádovi co nejvíce usnadnit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Promluvte si

 1. 1
  Snažte se mluvit co nejstručněji. Pokuste se kamarádovi co nejrychleji sdělit, že ho musíte propustit a potom hned přejděte do role kamaráda. Pokud si o tom váš kamarád bude chtít později promluvit, setkejte se s ním na skleničku a promluvte si detailněji, ale při samotném vyhazovu byste se měli snažit udělat to co nejrychleji.
  • Oddělte svoji roli zaměstnavatele od role kamaráda. Až budete kamarádovi říkat, že ho propouštíte, chovejte se jako jeho šéf, ne kamarád. Je to důležité nejen proto, abyste to udělali správně, ale také proto, aby to kamarád snáze nesl.
 2. 2
  Jděte rovnou k věci. Buďte upřímní a řekněte kamarádovi, že ho propouštíte. Když budete chodit kolem horké kaše nebo se snažit své rozpaky skrýt humorem, kamarád by si mohl myslet, že vaše rozhodnutí není konečné. Když se budete chovat takto nejistě, může to vaše přátelství nakonec poškodit ještě více.
 3. 3
  Vysvětlete kamarádovi, že si vašeho přátelství ceníte. Ujasněte si, že vaše přátelství se zaměstnaneckým vztahem nemá nic společného a že kamaráda propouštíte z profesionálních důvodů. Práce je pouze otázkou ekonomiky. Zkuste to trochu zlehčit tím, že kamarádovi vysvětlíte, že tato situace nijak nenaruší váš vztah a ujistíte ho, že když bude chtít, budete i nadále kamarádi jako dříve.
 4. 4
  Podpořte svého kamaráda. Vysvětlete mu, jaké dostane odstupné, pomozte mu odstěhovat si věci a zajistěte, aby ho nikdo neobtěžoval. Jednoduše se mu snažte odchod z práce co nejvíce zpříjemnit.
  • Nabídněte kamarádovi, že mu pomůžete najít jinou práci. Jako dobrý přítel byste mu měli poskytnout dobré doporučení a pomoci mu najít novou práci. Zkuste se po nějaké práci poohlédnout ještě dříve, než kamaráda propustíte.
 5. 5
  Než se spolu začnete opět vídat jako přátelé, nějakou dobu počkejte. Váš kamarád bude pravděpodobně smutný a neměli byste ho obtěžovat pozvánkami na kávu nebo na fotbal. Buďte mu k dispozici, ale pouze tak, jak bude sám chtít.
  • Pošlete mu zprávu s tím, že jdete na fotbal a budete rádi, kdyby šel s vámi, ale nechejte ho, aby se rozhodl sám. Nenuťte ho, aby s vámi šel proto, že se bude cítit provinile.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Rozhodněte se, co řeknete

 1. 1
  Připravte se na to, jak bude kamarád reagovat. Bez ohledu na to, kdo kamaráda propustí, se bude jistě cítit trapně a ublíženě, protože přijde o práci. Je možné, že se s vámi bude chtít hádat a bude naštvaný. Fakt, že ho z práce vyhodil jeho kamarád, celou situaci ještě zkomplikuje. Pokud nechcete o vaše přátelství přijít, musíte si uvědomit, že vás kamarád bude pravděpodobně obviňovat a musíte se připravit na to, jak tuto situaci budete řešit.
  • Představte si ty nejhorší věci, které by vám kamarád mohl ve vzteku říct. Neberte si je osobně a vymyslete si, jak na ně budete reagovat.
 2. 2
  Naplánujte si, co řeknete. Můžete si napsat malý scénář a zapamatovat si ho. Při rozhovoru se tohoto scénáře držte. Neměli byste být zaskočení a nevědět, co máte říkat. Mluvte co nejupřímněji a nejstručněji. Musíte k tomu přistupovat tak, jako kdybyste vyhazovali jakéhokoli jiného zaměstnance.
  • Pokud vám šéf řekl, abyste vyhodili svého kamaráda, nemusíte na sebe převzít vinu. Vysvětlete kamarádovi, proč ho chce nadřízený vyhodit a mějte s ním soucit. I v případě, že se svým šéfem souhlasíte, byste to kamarádovi neměli říkat:
   • „Bohužel nemůžu nic udělat. Moc bych si přál, abych to mohl změnit, ale není to v mé moci.“
  • Pokud váš kamarád udělal něco skutečně špatného a rozhodnutí o propuštění jste učinili vy, zaměřte se na ostatní zaměstnance, kterým toho dlužíte stejně tolik, jako svému kamarádovi:
   • „Známe se už dlouho a jsi můj dobrý kamarád, ale takto to fungovat nemůže. Musím myslet i na ostatní zaměstnance. Když je neposlechnu, celá společnost se může rozpadnout.“
  • Pokud váš kamarád nepodává dostatečné výkony, nebo se nehodí pro danou práci, berte rozhovor jako příležitost ukázat mu, že může uspět někde jinde:
   • „Chtěl bych tě vidět na místě, kde budeš šťastný a kde budeš moci dělat to, co ti opravdu jde. Bohužel to ale není tady.“
 3. 3
  Zkuste to brát jako příležitost kamaráda utěšit. Uvědomte si, že je lepší, když ho propustíte vy, než kdyby to udělal nerudný šéf, kterému na jeho citech vůbec nezáleží. Berte celou situaci jako nešťastnou věc a využijte své znalosti a schopnosti k tomu, abyste to kamarádovi usnadnili.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Najděte alternativy

 1. 1
  Zkuste vymyslet plán pro zlepšení výkonů. Pokud je možné dát kamarádovi ještě jednu šanci, vytvořte konkrétní detailní plán zlepšení, který bude muset splnit během určité časové doby. Naplánujte si týdenní schůzky a diskutujte spolu o jeho pokrocích.
  • Dejte mu jasně najevo, že když nesplní požadavky, budete ho muset propustit. Když se mu to nepodaří, budete ho moci propustit s vědomím, že jste udělali vše pro to, abyste mu pomohli zlepšit se a zůstat.
  • Zdokumentujte si váš rozhovor a veďte si záznamy. Možná budete muset řešit problémy a stížnosti spojené s přechozími rozhovory, takže je lepší mít vše zaznamenáno.
 2. 2
  Změňte kamarádovi pracovní pozici nebo popis práce. Pokud na to máte pravomoc, zkuste kamarádovi najít ve firmě jinou práci, nebo mu dejte příležitost, aby odešel sám. Budete s ním muset projít nepříjemným rozhovorem a dát mu najevo, že není dostatečně výkonný, ale řekněte mu, že si vašeho přátelství vážíte a chcete mu nabídnout méně zodpovědnou práci.
  • Snažte se najít pracovní pozici, na které by nedostatky vašeho kamaráda nebyly tak důležité. Váš kamarád bude buďto muset opustit společnost, nebo zůstat, ale vykonávat jinou práci, která mu půjde lépe. [1]
  • Můžete kamaráda také povýšit, nebo přeložit. Není to sice nejlepší řešení, ale zbavíte se tím zodpovědnosti za jeho vyhození. Pokud mu můžete zajistit jinou práci u podobné společnosti, vyřešíte tím svůj problém.
 3. 3
  Požádejte někoho, aby to udělal za vás. Vyhazovat z práce svého kamaráda rozhodně není dobré, někdo by mohl říct, že jde o střet zájmů. V tomto případě si promluvte se svým nadřízeným, nebo manažerem oddělení a zkuste požádat, zda by vašeho kamaráda nemohl propustit někdo jiný.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že jste svým zaměstnancům stanovili dosažitelné cíle. Když jim budete dávat nezvladatelnou práci, buď je budete muset propouštět, nebo to budete muset změnit.
 • Neměli byste mluvit o osobních záležitostech v době, kdy řešíte pracovní věci. Řekněte svému kamarádovi, že musíte jasně oddělit vaše přátelství od vašeho profesionálního vztahu a že je vaší povinností zajistit, aby v práci vše fungovalo jak má.
 • Pokud máte pocit, že jde o střet zájmů, nechejte si poradit od svých nadřízených.
 • Najděte si nové věci, které budete moci podnikat jako přátelé. Pokud se vaše přátelství točilo kolem práce, vymyslete si nové činnosti, které spolu budete moci dělat.
 • Než budete propouštět zaměstnance, poraďte se se svými nadřízenými a s právníkem.
Reklama

Varování

 • Propouštění by mělo proběhnout v souladu se zákonem. Musíte si dát pozor, aby na vás kamarád nemohl podat žalobu.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 862 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 2 862 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama