Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dát najevo lásku tomu, kdo si ji zaslouží, je umění, a tak jako jiné druhy umění vyžaduje velkou dávku zkušeností. Především, každý člověk na lásku reaguje jinak. Někdo raději slyší krásná slova, někdo potřebuje vidět láskyplné chování, a jiný zase lásku vyjadřuje gesty. Ať už je to váš kamarád, příbuzný, manžel/ka nebo partner/ka, snažte se lásku vyjadřovat různými slovy i činy, abyste ukázali, že vám na tom druhém záleží.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Dejte lásku najevo slovy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozdávejte komplimenty. Občas je snadné si myslet, že lidé okolo nás vědí, jak moc nám na nich záleží a jak moc je oceňujeme, ale ve skutečnosti to tak být nemusí. Aby bylo jasné, nakolik si svých blízkých ceníte, nezapomínejte je chválit. Vaše kamarádka vás vždy podporuje? Poděkujte jí. Manželce to dnes opravdu velmi sluší? Pochvalte ji. Přitahuje vás váš muž tak, jako nikdo jiný na světě? Řekněte mu to. Určitě se bude dmout pýchou.
  • Začněte s něčím jednoduchým. "Opravdu si tě moc vážím" nebo "Jsem moc ráda, že se známe", jsou dvě bezpečné věty, se kterými nemůžete šlápnout vedle.
  • Jak muži, tak ženy mají rádi komplimenty ohledně svého zevnějšku a osobnostních vlastností. "Ty jsi tak krásná/mužný/chytrý/roztomilá" může mít velký účinek. "Ty jsi tak hodná/inteligentní/milý" je také dobré.
  • Buďte ale upřímní. Odolejte pokušení lichotit někomu jen proto, aby se cítil dobře. Pokud vám nechutná, jak manželka vaří, nelžete (ale oceňte čas a snahu, který jídlu věnovala). Pokud nejsou komplimenty upřímné, neznamenají nic. vaši lež navíc lidé snadno prohlédnou.[1]
 2. 2
  Dodávejte druhým odvahu. Součást skutečné lásky je doufat, že vaši přátelé a milovaní lidé porostou, a podporovat je v tom. Řekněte své kamarádce, že se chcete vrátit do školy a dodělat ji. Představte si, že vám hned skočí do řeči s tím, že je to ztráta peněz a času. Cítili byste se milovaní? Nejspíš ne. Myslete na to, až přijde čas někomu dát najevo lásku. Podporujte vaše blízké v jejich snech a v tom, co je dělá šťastnými.[2]
  • Tady je další příklad. Řekněme, že vám váš přítel svěří, že chtěl vždycky být detektivem. Přemýšlí, že by změnil zaměstnání a přihlásil se k policii. Jak budete reagovat? Vždycky na něj bylo spolehnutí. Podpoříte ho v cestě za jeho snem, nebo si z něj budete dělat legraci? Který přístup nejlépe ukazuje, že ho milujete?
  • Komplimenty, které byly zmíněny výše, mohou druhé podpořit. Snažte se podpořit sebevědomí svých milovaných tím, že poukážete na jejich silné stránky - možná tvrdě pracuje, má dobré srdce, nebo má nějaký nevšední talent.
  • Je také možné své blízké podpořit svou solidaritou. "Věřím, že to dokážeš" nebo "Nezapomeň, že jsem tu kdykoliv pro tebe", může druhého opravdu nakopnout.
 3. 3
  Žádejte o radu. Ať už se jedná o vaši maminku, souseda, kamaráda nebo životního partnera, když někoho požádáte o radu, dáváte najevo, že si ho vážíte a věříte jeho názoru. Přinese mu to dobrý pocit, posílí pocit vlastní hodnoty a upevní váš vztah. Za zeptání nic nedáte a nemůžete nic ztratit. Rozhovorem můžete jen získat.
  • Váš dotaz nemusí být ani o něčem důležitém. Zeptejte se, zda ten druhý ví o nějaké nové, dobré restauraci, nebo kam jezdí do autoservisu. Životní krize jsou skvělé příležitosti pro vyhledávání rad, ale nikdy se nesnažte problémy uměle vytvářet.
 4. 4
  Myslete liberálně. Po mnoha a mnoha letech vztahu je těžké hýčkat si partnera nebo kamarádku stejně, jako na začátku vztahu. Představte si, že jste ve vztahu už několik let. Přirozeně se dělíte o domácí práce, vy zcela samozřejmě myjete nádobí a on vynáší koš. Zkrátka to děláte, protože jste na to zvyklí, ale pravda nejspíš je, že partner neskáče z vynášení koše nadšením. Určitě ocení, když mu za to poděkujete a bude rád, že si někdo jeho snahy všiml.[3]
  • Když vyjadřujete své díky, snažte se být konkrétní: "Opravdu si cením toho, že pomáháš s nádobím" nebo "Děkuji za tvůj čas".
  • Zastavte se na chvíli, a myslete na svého partnera. Je velmi pravděpodobné, že pro vás udělal spoustu drobností, kterých jste si ani nevšimli. Nakupuje sám od sebe potraviny? Pere utěrky? Čeká na vás na parkovišti? Ukazuje vám, že vás miluje - oplaťte laskavost a poděkujte za ni!
 5. 5
  Vyjádřete své city. Nejlepší způsob, jak dát někomu najevo, že pro vás znamená mnohem víc, než kdokoliv jiný, je otevřít se, a své city mu vyznat. Nemusí to znamenat, že vyzradíte všechna svá tajemství. Otevřít se kamarádovi nebo partnerce ukáže vaši důvěru. Budou se díky vám cítit výjimeční. Pochopitelně tuhle důvěru vložte jen do někoho, ke komu ji opravdu chováte. Jsou jiné způsoby, jak někomu dát najevo lásku, pokud na upřímné vyznání ještě nejste připraveni!
  • Než druhému vyznáte svá nejtemnější a nejhlubší tajemství, musíte si být jisti, že váš vztah je pevný a opravdový. Musíte takovému člověku upřímně důvěřovat. Nesvěřujte svá tajemství letní lásce nebo kamarádovi, se kterým jste se seznámili dnes odpoledne.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Ukažte lásku v každodenním chování

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte dobrým posluchačem. I naslouchání může být aktem lásky. Ať už mluví vaše kamarádka nebo partner, ukažte lásku i beze slov, jen očima a řečí těla. Odložte mobil, natočte se směrem k tomu druhému a hltejte každé slovo. Kdy se vám naposledy stalo, že vám někdo věnoval tolik pozornosti, že jste si to opravdu uvědomovali? Je to poměrně vzácný, ale skvělý pocit.[4]
  • Zatímco váš drahý mluví, udělejte všechno proto, abyste byli dobrým posluchačem. Věnujte mu svou plnou pozornost. odložte všechno, co držíte v ruce, ať je to knížka, nebo telefon, poslouchejte, co ten druhý říká, a o odpovědích přemýšlejte. Pokud nevíte, co říct, pomůže i pevné objetí.
  • Snažte se být vždycky dobrým posluchačem, i když se nejedná o žádnou zvláštní příležitost. Když se setkáte s kamarádem, zeptejte se ho, jaký měl den. Měl by mít vaši plnou pozornost, i kdyby jen četl seznam na nákup. nejvíce na vaší pozornosti záleží ve chvíli, kdy ji ten druhý nečeká.
 2. 2
  Buďte vřelí. Lidé mají rádi, když se jich někdo dotýká. Potřebujeme dotek, abychom se cítili dobře. Potřebujeme se cítit jako společenští tvorové, jako když nám druhým záleží a dávají nám pocit bezpečí. Je to úplně přirozené. Co víc, průzkumy ukazují, že podvědomě máme raději ty lidi, kteří se nás dotýkají více, než ty, kteří to nedělají.[5] Nejen že můžete dotekem ukázat svoji lásku, ale také tím upevníte váš vztah.
  • Ujasněme si, že slovem "dotyk" není myšlen jen intimní nebo sexuální kontakt. Ruka na rameni, plácnutí si rukama, popleskání po zádech, - to všechno má stejný účinek. Dotek má moc prolomit fyzickou bariéru a dát tím najevo, že si uvědomujete přítomnost milované osoby, záleží vám na ní a cítíte se s ní blízcí.
  • Dlouze a pevně milovaného člověka obejměte. Stejně jako jiné druhy doteku, je objetí skvělé k vyjádření lásky a budování spojení. Stačí jen sedm vteřin.[6] Vědci nevědí proč, ale i pouhých sedm vteřin je doba, která je potřeba ke skutečné blízkosti.
  • Neznamená to objetí z lítosti nebo třeba při gratulaci. Je to báječné objetí jen tak, bez důvodu. Nejsou za ním žádné skryté motivy, žádné pocity viny, neděláte ho z povinnosti. je to objetí z lásky, protože vám jde jen o to, druhému ukázat, že vám na něm záleží.
  • Pokud je vám to oběma příjemné, zkuste pohlazení na předloktí, ovinutí ruky kolem ramenou, přitulení nebo polibek. To vše jsou dobré způsoby, jak projevit vřelost.
 3. 3
  Udělejte ve svém životě jeden pro druhého místo. Vztah může růst a sílit jedině tehdy, když věci sdílíte, ať už se jedná o vašeho partnera nebo o dobrou kamarádku. O co ze svého života se můžete podělit? Šuplík ve skříni? Zvláštní skleničku jen pro toho člověka, když se k vám zastaví? Školní pomůcky? Udělejte z milovaného člověka skutečně součást svého života. Tím ukazujete, že vám na něm záleží.[7]
  • Součást toho, že zahrnete druhého do svého života, může být představení přátelům a rodině. Každý touží být tím oceňovaným kamarádem, ať je to partner, partnerka nebo třeba sourozenec. Dejte jim pocit, že jsou důležití - tedy alespoň tak důležití, že o nich mluvíte a chlubíte se jimi svým přátelům a dalším milovaným lidem.
  • Jak už bylo řečeno předtím, ptejte se na radu, lichoťte a děkujte. Tím vším milované osobě ukážete, že vám na ní záleží.
 4. 4
  Najděte si nějaký soukromý žert nebo nezapomenutelný společný zážitek. Vztahy jsou právě o těchto malých chvílích, které strávíte společně, a kterým nikdo jiný než vy dva doopravdy nerozumí. Abyste si tyhle momenty uchovali, podpořte je. Jak? Buďte kreativní. Vyrobte si CD se všemi písničkami, které pro vás dva něco znamenají. Nechte si vyrobit hrníček s potiskem své společné fotky z dovolené. Darujte svému milovanému něco, co mu bude připomínat skvělé společné chvíle. Svým úsilím dáte najevo, že si těch chvil ceníte i vy.[8]
  • Takové gesto nemusí být velké. Jde jen o to dokázat partnerovi nebo kamarádovi, že na ně myslíte.
  • Zmínil se někdy kamarád, že sbírá samolepky aut? Přineste mu pár balíčků. Vtipkovali jste s přítelem o koblihách plněných sýrem? Udělejte si je! Pak bude tento zážitek dvojnásobně výjimečný.
 5. 5
  Oblékejte se tak, abyste se líbili. Pokud jste zadaní, vezměte si na sebe šaty, které se na vás partnerovi nebo partnerce nejvíc líbí. Má vaše žena ráda, když máte na sobě kravatu? Překvapte ji. Líbíte se jí v leteckých brýlích a kožené bundě? vezměte si je na sebe. Nemusíte nic říkat, buďte si jistý, že dobře ví, že se tak oblékáte pro ni.
  • Stejný princip platí pokud se týká vůní, jídla a dalších věcí. Dává váš manžel přednost konkrétní odrůdě vína? Kupte cestou z práce lahev!
  • Má vaše dívka slabost pro pizzu s ančovičkami? Nechte jí jednou za čas, ať si ji užije. Bude se k vám pravděpodobně chovat se stejnou laskavostí, takže budete oba šťastnější.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Projevujte lásku zvláštní pozorností

Stáhnout PDF
 1. 1
  Dávejte dárky. Většina lidí se cítí milovaná, když dostane dárek. Není pro ně ani tak důležité, co jim kdo dal, jako samotný akt darování, který je vyjádřením lásky. Opravdu se počítá hlavně myšlenka.[9] Může to být dárek k nějaké příležitosti, narozeninám nebo výročí. Ještě lepší je čas od času neočekávaná pozornost jen tak.
  • Dárek může být klasický a nadčasový, jako jsou květiny nebo bonboniéra. Nebo to může být třeba vlastnoručně vyrobené blahopřání.
  • Nezapomenutelné dárky jsou velmi často ty, které nečekáme. Pokud se někdy váš milovaný zmíní třeba o knížce, která se mu líbí, ale nemůže si ji dovolit, bude si pamatovat, pokud mu tu knihu koupíte k Vánocům.
  • Ať velké, nebo malé, dárky říkají "Myslím na tebe". Obdarovaný je vidí jako akt potvrzení náklonnosti a lásky. Dejte nicméně pozor na to, aby gesto ladilo s vaším chováním. Představte si, že své mámě darujete obrovský pugét květin, ale pak jí několik měsíců ani nezavoláte. Vaše odmítání hodnotu dárku značně snižuje.
 2. 2
  Udělejte dobrý skutek. Představte si, jaké by to bylo, muset zůstat přes noc čekat na letišti. A teď si představte, že vám kamarád, který bydlí dvě hodiny cesty autem, nabídne, že vás odveze. Co kdyby vám někdo blízký poskytl bezúročnou půjčku ve chvíli, kdy se dostanete do finanční tísně? Oboje jsou láskyplná gesta, nabídnutá jen tak, aniž by za ně ten druhý okamžitě žádal něco nazpátek. Ukázat lásku často znamená nesobecky pomáhat.
  • Až příště půjdete s někým, koho máte rádi, na oběd, večeři nebo kávu, zaplaťte celý účet.
  • Nabídněte se, že pomůžete s nějakým nepříjemným úkolem, jako je třeba stěhování, nebo úklid v garáži.
  • Někdy jsou ty nepromyšlenější dárky takové, které druhému opravdu ukážou vaši lásku, nebo takové, pro které se musíte trochu obětovat. Právě ty nazýváme "dobré skutky". Pokud máte kamarádku, která potřebuje zavézt v 5 ráno na letiště, nabídněte se, že ji odvezete, i když v tu hodinu normálně spíte. Snahou ukazujete, že vám na kamarádce záleží tak moc, že kvůli ní přetrpíte i trochu nepohodlí.
 3. 3
  Plánujte si společný čas. Někteří lidé rádi dostávají dárky, jiní se cítí nejvíce milovaní, když mohou kvalitně trávit čas s přáteli, rodinou nebo partnerem. Důležité je, aby to byl čas trávený skutečně společně, a ne jen vedle sebe. věnujte tomu druhému plnou pozornost.[10] Plánujte společné zážitky. Ať už to bude společná lekce tance, návštěva opery, bruslení na ledu nebo paintball. Společné zážitky vás báječně stmelí, a fakt, že jste ho připravili, říká mnoho.
  • Společný čas můžete strávit třeba i sledováním filmu. Můžete si zajít někam na kávu. Můžete si zahrát stolní hru, nebo spolu podniknout nějaký výlet.
  • Když budete plánovat čas s člověkem, kterého máte rádi, dokážete, že chcete, aby byl opravdovou součástí vašeho života. Všechno tohle byste mohli dělat i sami, ale místo toho jste pozvali i druhého. Záleží vám na něm. A on to určitě bude vědět.
 4. 4
  Naučte se vařit. Ne nadarmo staré přísloví říká, že "láska prochází žaludkem". Mnoho lidí projevuje svou lásku právě jídlem. Jídlo a příprava jídla pro druhé je jeden ze způsobů, jak si vybudovat hluboké pouto a ukázat náklonnost. Pozvěte nejlepší kamarádku na její oblíbené jídlo, včetně drinku, dezertu a předkrmu. Bude jí hned jasné, že ji máte opravdu rádi.
  • Vůbec nevadí, pokud nejste zdatní kuchaři. Místo jídla můžete pro toho druhého připravit nějakou oblíbenou aktivitu, nebo jinou věc. Jezdí vaše žena ráda na koni? Naplánujte si vyjížďku. Má váš partner rád chryzantémy? Vyzdobte jimi celou místnost. Důležité je ukázat, že dotyčného milujete a myslíte na něj.
 5. 5
  Myslete na to, že lidé přijímají a ukazují lásku různými způsoby. Možná si myslíte, že kamarádovi či partnerce dáváte najevo lásku pořád, ale pokud zjednodušeně řečeno nemluvíte jejich jazykem, nevšimnou si toho. Někteří lidé například dávají najevo lásku fyzickým dotykem, jiní používají gesta, a další ji posuzují podle kvalitně stráveného společného času. Je možné, že budete muset svůj přístup trochu pozměnit, abyste vzájemně vyhověli svým potřebám a očekáváním.[11]
  • Je dobré dávat lásku najevo několika různými způsoby, abyste pokryli všechny základní. Zkuste gesta, slova, doteky, dárky i kvalitně strávený společný čas. Pokud chcete, aby se lidé, které máte rádi, cítili opravdu docenění, dávejte jim svou lásku jak fyzicky, tak duševně. Dělejte velké i malé věci. Dělejte tiché drobnosti i okázalé velké akce. Pak svou lásku snadno dokážete.
  Reklama

Tipy

 • Vymyslete si své vlastní verze, jak druhému dát najevo lásku, jinak vám hrozí že spadnete do stokrát okoukaných klišé. Čím více budou vaše činy a slova osobnější a opravdovější, tím budou mít větší účinek.
 • Velmi důležitou vlastností, když dáváte najevo lásku, je naslouchání. Když nasloucháte, dostanou se k vám věci, které vám milovaná osoba říká, jako jsou její sny, radosti a podobně. Později můžete tyhle informace využít k tomu, abyste dotyčného překvapili nebo pro něj udělali něco hezkého. Nápady pak dokážete doslova ušít milovanému člověku na míru.
Reklama

Související články

Jak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamilovalJak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamiloval
Jak získat muže ve znamení býkaJak získat muže ve znamení býka
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak se mazlit v poloze lžičekJak se mazlit v poloze lžiček
Jak přestat myslet na svou bývalou láskuJak přestat myslet na svou bývalou lásku
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak někoho romanticky obejmoutJak někoho romanticky obejmout
Jak poznat, kdy je správná doba na sexJak poznat, kdy je správná doba na sex
Jak se s partnerem mazlitJak se s partnerem mazlit
Jak mít trvalý a šťastný vztahJak mít trvalý a šťastný vztah
Jak zajistit, aby vás partner miloval víceJak zajistit, aby vás partner miloval více
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak zařídit, aby se do vás manželka znovu zamilovalaJak zařídit, aby se do vás manželka znovu zamilovala
Jak udělat dojem na dívkuJak udělat dojem na dívku
Reklama

O tomto wikiHow

Allen Wagner, MFT, MA
Spoluautorem článku je :
Terapeut pro manželství a rodinu
Tento článek spoluautorem článku je Allen Wagner, MFT, MA. Allen Wagner je licencovaný terapeut pro manželství a rodinu žijící v Los Angeles v Kalifornii. V roce 2004 získal magisterský titul z psychologie na Pepperdine University. Specializuje se na práci s jednotlivci a páry a na způsobech, jak mohou zlepšit své vztahy. Spolu s manželkou, Talií Wagner, je autorem Married Roommates. Tento článek byl zobrazen 25 421 krát
Kategorie: Láska
Stránka byla zobrazena 25 421 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama