Tento článek spoluautorem článku je Ni-Cheng Liang, MD. Dr. Ni-Cheng Liang je certifikovaný pulmonolog a ředitelka pulmonální integrativní medicíny ve společnosti Coastal Pulmonary Associates přidružené k síti Scripps Health Network v San Diegu v Kalifornii. Působí také jako dobrovolná asistentka medicíny na Lékařské fakultě University of California v San Diegu a dobrovolně pracuje na bezplatné klinice UCSD Medical Student-Run pro nepojištěné pacienty. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Liang specializuje na plicní a dýchací problémy, výuku všímavosti, wellness pro lékaře a integrativní medicínu. Dr. Liang získala titul (MD) na Lékařské fakultě University of Maryland. Dr. Liang byla v letech 2017 a 2019 zvolena za nejlepší lékařku v San Diegu. Získala také ocenění American Lung Association of San Diego Lung Health Provider of the Year 2019.
Tento článek byl zobrazen 8 173 krát
Dýchání do břicha, neboli bránicové dýchání, je technika hlubokého dýchání, při kterém se do těla dostane maximální množství kyslíku. Mělký dech způsobuje dušnost a úzkost, zatímco hluboké dýchání zpomaluje tep a stabilizuje krevní tlak. Jde o skvělou techniku, která se vám bude hodit například ve chvílích stresu. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Základy dýchání do břicha
-
1Pomalu a zhluboka se nadechněte. Zaplňte vzduchem celé své plíce a odolejte pokušení rychle vydechnout. Bude to pravděpodobně vyžadovat trochu cviku, protože většina lidí dýchá rychle a mělce, ne pomalu a hluboce. Zaměřte se na svůj dech a nadechujte se nosem – je to lepší, protože nos filtruje nečistoty a toxiny ze vzduchu. [1]
- Lidé často dýchají rychle a mělce, aniž by si to uvědomovali. Každodenní stresy nás rozptylují a způsobují, že zapomínáme na to, jak dýcháme.
- Hluboké dýchání vám pomůže lépe vnímat vaše tělo. Pociťujte, jak se vám do plic dostává vzduch. Když se budete soustředit na hluboké dýchání, zapomenete na to, co vás trápí a zklidníte se.
-
2Roztáhněte břicho. Při nádechu do břicha se uvolněte a nechejte si přirozeně zvednout břicho pod bránicí. Vzduch by se vám měl dostat až do břicha a roztáhnout bránici. Kdybyste sledovali malé dítě jak spí, všimli byste si, že se jim automaticky zvedá bříško, ne hrudník. [2] Dospělí lidé často automaticky dýchají mělce. Potlačujeme emoce, zatahujeme břicha a místo abychom se uvolnili, jsme stále napjatí. Až se naučíte správně dýchat, zbavíte se tohoto napětí.
- Lehněte si, stoupněte si, nebo si rovně sedněte. Když se budete hrbit, nebudete se moci nadechnout pořádně.
- Položte si jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Když ucítíte, jak se vám ruka na břiše zvedá, budete vědět, že dýcháte správně.
-
3Vydechujte až do konce. Můžete vydechovat nosem, ale i ústy. Při výdechu přitáhněte břicho k páteři a vydechněte z plic všechen vzduch. Potom se opět zhluboka nadechněte nosem a pokračujte tímto způsobem. Výdech by měl být dvakrát tak dlouhá, jako nádech a měli byste se při něm zbavit veškerého vzduchu v plicích. [3]
-
4Zkuste se pětkrát za sebou hluboce nadechnout. Okamžitě si tím zpomalíte tep a snížíte krevní tlak a také zapomenete na stresující myšlenky. Pohodlně se posaďte a trénujte si to.
- Nezapomínejte na to, že by se vám při nádechu mělo břicho zvednout více, než hrudník.
- Až se naučíte takto dýchat, zkuste to 10-20x za sebou. Všímejte si toho, že se vám do těla najednou dostane mnohem více kyslíku.
-
5Praktikujte toto dýchání kdykoli a kdekoli. Až budete umět takto dýchat, využívejte tuto metodu ve stresujících situacích. Někdy není možné najít si místo, kde můžete být chvíli sami, ale několikrát se zhluboka nadechnout můžete i za stolem, v metru, nebo při telefonickém rozhovoru. Využívejte hluboké dýchání jako metodu okamžitého zklidnění.
- Kdykoli si všimnete, že dýcháte rychle a mělce, vědomě to změňte a přejděte k hlubokému dýchání. Uvidíte, že se budete ihned cítit lépe.
- Čím častěji to budete trénovat, tím přirozenější to pro vás bude. Uvědomte si, že když jste byli děti, bylo to pro vás samozřejmé.
Reklama
Jak se zklidnit pomocí hlubokého dýchání
-
1Počítejte do čtyř a pomalu se nadechujte. Při nádechu nosem počítejte do čtyř a nespěchejte. Toto cvičení vám umožní regulovat váš dech a soustředit se pouze na to, abyste skutečně dýchali zhluboka. Pamatujte na to, že by se vám mělo zvedat břicho. [4]
- Toto cvičení funguje jako sedativum. Když budete ve stresu, nebo se budete pouze potřebovat zklidnit, najděte si nějaké klidnější místo a chvíli dýchejte tímto způsobem.
- Toto dechové cvičení vám také může pomoci usnout.
-
2Zadržte dech na sedm vteřin. Uvolněte se a zadržte dech – nevydechujte. Můžete si v hlavě počítat do sedmi, nebo použít stopky.
-
3Vydechujte osm vteřin. Pomalu začněte ústy vydechovat a přitom počítejte do osmi. Načasujte si výdech tak, aby byl zhruba dvakrát tak dlouhý, jako nádech. Při výdechu přitáhněte břicho k páteři a snažte se vydechnout co nejvíce vzduchu.
-
4Tímto způsobem se nadechněte čtyřikrát za sebou. Nadechněte se, zadržte vzduch a potom opět vydechněte. Pokaždé si počítejte do 4-7-8, abyste dech neměnili. Po čtyřech nádechách byste se měli cítit mnohem klidněji, ale pokud chcete, opakujte toto cvičení i déle.Reklama
Dechové cvičení pro načerpání energie
-
1Sedněte si rovně na židli s opěradlem a udržujte si rovná záda. Tato poloha je pro toto cvičení důležitá. Jde o kombinaci rychlého a pomalého dýchání. Protože jde o metodu dýchání určenou pro načerpání energie, je lepší ji provádět vsedě a ne vleže.[5]
-
2Začněte tím, že se několikrát pořádně zhluboka nadechnete. Nadechujte se pomalu a do plna a potom také pomalu vydechujte. Zopakujte tento postup asi čtyřikrát, abyste byli naprosto uvolnění. [6]
-
3Potom se 15x rychle nadechněte nosem. Mějte zavřená ústa a dýchejte pouze nosem co nejrychleji. Měli byste sice dýchat rychle, ale přesto do břicha.
- Je dobré položit si ruku na břicho, abyste měli jistotu, že dýcháte správně. U tohoto cvičení byste měli dávat dobrý pozor na to, abyste dýchali správně.
- Hlavou, rameny a krkem byste vůbec neměli pohybovat. [7]
-
4Udělejte další kolo 20 nádechů. Po krátké pauze využijte stejnou metodu a dvacetkrát se nadechněte. Nadechujte se i vydechujte nosem a dýchejte až do břicha.
-
5Ve třetím kole se nadechněte 30x. Tato série nádechů bude poslední. Opět se nadechujte i vydechujte nosem a dýchejte až do břicha.
-
6Na chvíli si odpočiňte a věnujte se něčemu jinému. Měli byste cítit příval energie a měli byste po zbytek dne fungovat mnohem lépe. Protože je tato technika tak silná, nedoporučujeme ji provádět před spaním.
- Když budete mít pocit, že omdlíte, ihned přestaňte. Pokud to budete chtít později zkusit znovu, nedělejte to moc dlouho v kuse.
- Těhotné ženy, lidé trpící panickou poruchou a lidé, kteří trpí různými záchvaty, by tato cvičení neměli provádět. [8]
Reklama
Tipy
- Nezvedejte ramena ani hrudník – při dýchání by se vám mělo zvedat pouze břicho.
- Buďte jemní a mějte trpělivost.
Varování
- Pokud trpíte astmatem, tato cvičení u vás mohou vyvolat záchvat.
- Pokud se vám udělá špatně, nebo budete omdlévat, dýcháte příliš rychle.
Reference
- ↑ http://www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Mental_Health_Letter/2009/May/Take-a-deep-breath
- ↑ http://www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Mental_Health_Letter/2009/May/Take-a-deep-breath
- ↑ http://psychcentral.com/lib/learning-deep-breathing/0003203
- ↑ http://www.drweil.com/drw/u/ART00521/three-breathing-exercises.html
- ↑ http://www.amsa.org/healingthehealer/breathing.cfm
- ↑ http://www.chopra.com/community/online-library/tips/bhastrika-breath
- ↑ http://www.chopra.com/community/online-library/tips/bhastrika-breath
- ↑ http://www.chopra.com/community/online-library/tips/bhastrika-breath