Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina lidí si neuvědomuje, čeho jsou schopní, takže se o nic nepokoušejí. Ať už chcete uběhnout maraton, napsat knihu, naučit se hrát na cello, nebo někoho pozvat na rande – když si řeknete, že to dokážete, nebudete s tím mít problém. Musíte se naučit žít s tím, že možná neuspějete a vše vám půjde snáze.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Najděte si pomoc

 1. 1
  Naučte se řešit své vztahy. V kategorii článků o vztazích na wikiHow najdete spoustu rad, které vám pomohou najít si partnera a vyřešit nejčastější problémy, které se vztazích objevují.
 2. 2
  Naučte se zacházet s počítači a elektronikou. V sekci článků o počítačích najdete spoustu článků, díky kterým se naučíte pracovat s každým operačním systémem, instalovat, mazat a používat programy a také porozumět mnoha technickým zařízením.
 3. 3
  Získejte práci, stáž, nebo povýšení. V sekci článků o práci najdete informace o všem, co potřebujete vědět, abyste uspěli v pracovním světě. Naučíme vás vše od hledání práce až po zvládání stresu.
 4. 4
  Získejte rady určené teenagerům. V sekci článku pro mladé a děti najdete rady ohledně problémů, které se vás týkají. Najdete zde vše od vztahů přes školu a módu až po tělesné problémy.
 5. 5
  Naučte se dělat si úkoly bez problémů. V sekci článků o vzdělání a komunikaci najdete užitečné rady ohledně psaní, studia, vzdělávacího systému a dalších témat.
 6. 6
  Naučte se zvládat finanční záležitosti. V sekci o financích a obchodu najdete informace o rozpočtech, návod na založení společnosti, znalosti nutné pro orientaci na burze a spoustu dalších informací.
 7. 7
  Naučte se cestovat. V sekci s články o cestování najdete užitečné rady ohledně cestování po světě. Protože je wikiHow mezinárodní komunita, najdete spoustu článků od místních a sezónních cestovatelů.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Výzkum a porozumění

 1. 1
  Určete si to nejdůležitější. Když se rozhodnete, že chcete udělat něco, těžkého, nejprve byste měli zjistit, co bude nejdůležitější. Díky tomu se budete moci soustředit na to, co vám pomůže vašeho cíle dosáhnout.
  • Pokud se například chcete naučit krasobruslit, nejprve se budete muset naučit bruslit.
  • Pokud si chcete otevřít restauraci, nejdůležitější bude stát se dobrým kuchařem (pokud chcete v restauraci vařit), nebo se naučit provozovat společnost (pokud chcete být pouze majitelem).
  • Pokud se chcete přestěhovat do jiné země, nejdůležitější bude získat v této zemi práci.
 2. 2
  Rozdělte si svůj cíl na menší části. Jakmile zjistíte, co bude nejdůležitější, budete muset začít myslet i na dílčí věci. Jde o věci, na které se budete muset soustředit, abyste dosáhli svého hlavního cíle.
  • U příkladu s krasobruslením se budete muset naučit konkrétní pohyby a budete muset zapracovat na tom, abyste dokázali bruslit v rytmu hudby.
  • U příkladu s restaurací se budete muset naučit vést podnik, nebo dodržovat hygienické předpisy.
  • U příkladu s odjezdem do jiné země se budete muset naučit jazyk, zvyknout si na kulturní normy a projít imigračním procesem.
 3. 3
  Zbavte se nedůležitých věcí. Než postoupíte dál, budete se muset zamyslet nad tím, zda vše, co děláte, má skutečně smysl. Možná děláte spoustu věcí, o kterých vám lidé říkají, že byste je měli dělat, ale ve skutečnosti nejsou důležité a odvádějí vaši pozornost od vašeho skutečného cíle.
  • U příkladu s krasobruslením může jít například o to, že ze začátku nebudete potřebovat extrémně drahé a krásné brusle. Krasobruslaři je sice většinou mívají, ale na jejich schopnosti to nemá žádný vliv.
  • U příkladu s restaurací je pravděpodobně zbytečné kupovat si hned ze začátku drahé věci a nábytek. Když nebudete umět zacházet s kuchyňskými přístroji, budou vám k ničemu. Zaměřte se na dobré jídlo a skvělý servis, aby se k vám lidé rádi vraceli.
  • U příkladu se stěhováním byste se neměli zabývat tím, zda nosíte správné oblečení, nebo zda zapadáte mezi místní populární lidi.
 4. 4
  Určete si své cíle. Rozhodněte se, jak daleko chcete zajít. Chcete se něco naučit? Chcete dosáhnout určitého stupně úspěchu? Musíte vědět, kde chcete skončit, jinak budete mít pocit, že nemáte žádný konkrétní cíl a nebudete mít šanci uspět.
 5. 5
  Zjistěte, jaké znalosti a dovednosti budete potřebovat. Jakmile budete mít jasno v tom, čeho chcete dosáhnout, začněte přemýšlet o tom, co k tomu budete potřebovat. Co se týče sportovních cílů, budete pravděpodobně muset zapracovat na své kondici. Co se týče práce, budete muset zlepšovat své dovednosti. Pokud se chcete přestěhovat, budete se muset učit jazyk atd.
 6. 6
  Naplánujte si celý postup. Zjistěte, co musíte udělat a v jakém pořadí to musíte udělat. Když budete mít plán, bude pro vás snazší se ho držet. Bude se vám hodit také při získáváte informací.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Naučte se vše potřebné

 1. 1
  Najděte si dobrý zdroji informací. Hledejte kvalitní zdroje informací, abyste se mohli učit. Mělo by jít o věrohodné zdroje. Budete je potřebovat k tomu, abyste se mohli začít učit to, co chcete umět.
  • Pokud se například chcete odstěhovat do jiné země, projděte si vládní webové stránky této země. Co se týče sportu, čtěte si oficiální stránky asociací. Pokud vás zajímají koníčky a umění, na internetu najdete spoustu diskusních serverů, na kterých vám poradí zkušení lidé.
 2. 2
  Najděte si mentora. Najděte si někoho, kdo vyniká tom, co se chcete naučit. Pomůže vám získat informace, které na internetu nenajdete. Chovejte se slušně a uctivě tohoto člověka požádejte o pomoc.
 3. 3
  Začněte chodit do školy. Někdy není snadné se něco naučit a je nutné najít si školu nebo kurz, ve kterém získáte potřebné dovednosti. Pokud se vám nedaří, měli byste tuto možnost zvážit. Nemusíte chodit na univerzitu – staňte se učněm, nebo si najděte večerní kurz.
 4. 4
  Postupujte pomalu. Nemyslete si, že se vám podaří vašeho cíle dosáhnout přes noc. Není snadné se něco naučit, takže budete muset plánovat a věnovat tomu spoustu energie. Nevzdávejte se svého odhodlání a pracujte na sobě krok za krokem. Nakonec svého cíle dosáhnete.
 5. 5
  Soustřeďte se. Pokud chcete uspět, musíte se na svůj cíl soustředit. Nepřebíhejte od jedné věci ke druhé a nemyslete si, že můžete dělat více věcí najednou. Naučit se něco vyžaduje čas a odhodlání. Soustřeďte se a podaří se vám to.
 6. 6
  Neztrácejte odhodlání a vášeň. Když lidé zapomenou na to, proč něco dělají, snadno se vzdají. Někdy to bude těžké nebo nudné, ale musíte věřit, že se vám podaří to překonat. Až svého cíle dosáhnete, uvidíte, že to stálo za to.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Naučte se cokoli díky wikiHow

 1. 1
  Na wikiHow najdete opravdu všechno. Protože tuto stránku tvoří spousta různých lidí, najdete články skutečně na všechna témata. Pokud hledáte něco konkrétního, nebojte se podívat se! Když něco nenajdete, můžete nám dát vědět a my se o to postaráme!
 2. 2
  Zbavte se strachu ze Slendermana – zjistěte si něco o věcech, kterým nerozumíte.
 3. 3
  Vyrobte si dort z plenek – naučte se dělat věci, o kterých jste ani nevěděli.
 4. 4
  Naučte se mluvit smyšleným jazykem.
 5. 5
  Jak chodit s nudistou – naučte se i to, co pravděpodobně nebudete nikdy potřebovat.
 6. 6
  Jak se zapsat do Guinessovy knihy rekordů – naučte se věci, které jste si vždy přáli dokázat.
 7. 7
  Jak to udělat, aby si lidé mysleli, že jste nesmrtelní – pokud chcete, naučte se něco jen tak pro zábavu.
 8. 8
  Všechny tyto věci a mnoho dalších najdete na wikiHow. Klikněte na logo a otevřete si hlavní stránku, ze které si můžete vyhledat vše, co vás zajímá. Použijte vyhledávací panel a nezapomeňte, že máme opravdu vše, co vás může zajímat!
  Reklama

Tipy

 • Nestarejte se o to, co si myslí ostatní lidé. Uvědomte si, že dokážete vše, co si usmyslíte.
 • Strach z neúspěchu vám může zničit život. Zvykněte si na to, že se vám nemusí podařit vše, o co se budete snažit. I toto se budete muset naučit. Nedovolte, aby vás to zastavilo. Hemingway se nenarodil jako skvělý spisovatel – každý musel tvrdě pracovat na tom, čeho dosáhnul.
 • Nepochybujte o realitě – i neočekávané věci vám mohou pomoci dosáhnout vašeho cíle.
 • Důvěřujte sami sobě.
 • Když vaše snahy selžou, vymyslete nový plán.
 • Mějte dobrý přístup.
 • Hledejte podporu u svých blízkých.


Reklama

Varování

 • Některé věci byste měli raději přenechat expertům – tedy pokud se sami nechcete stát odborníkem!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 950 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 950 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama