Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože si vaši rodiče stěžují na to, že za jejich časů byla škola mnohem těžší, dnešní studenti mají více práce, než kdykoli dřív. Domácí úkoly ale nemusí být nezvladatelné. Naučte se plánovat si rozvrh pro dělání domácích úkolů a když si s něčím nebudete vědět rady, požádejte o pomoc. Neodkládejte domácí úkoly! Přečtěte si tento článek a dejte se do toho.

Část 1
Část 1 ze 4:
Práce na domácích úkolech

 1. 1
  Připravte si vše, co budete potřebovat. Když budete muset uprostřed úkolu do matematiky hledat pravítko nebo kružítko, rozptýlíte se a bude pro vás problém se vrátit k práci. Když si všechno dobře naplánujete, měli byste mít připravené vše, co budete potřebovat ke splnění úkolu a nebudete se muset ničím zdržovat. .
  • Až začnete na úkolech pracovat, nevstávejte, dokud nebudete mít všechno dokončené. Pokud máte žízeň, připravte si pití ještě než začnete. Zajděte si na toaletu a ujistěte se, že budete schopni pracovat tak dlouho, jak budete potřebovat.

  Jakmile vstoupíte do svého prostoru a začnete pracovat, zkuste nepřestat, dokud nemáte naplánovanou přestávku. Pokud si přejete rychlé občerstvení nebo pití, připravte si to hned, než začnete. Vydejte se i do koupelny a ujistěte se, že budete bez přerušení pracovat až do další přestávky.

 2. 2
  Odstraňte všechny zdroje rozptýlení. Vypněte si telefon i počítač a udělejte si co největší klid a ticho. Když věnujete domácím úkolům veškerou svoji pozornost, budete je mít hotové rychleji, protože nebudete muset řešit více věcí najednou.
  • Studenti se často snaží dělat si úkoly, u toho sledovat televizi nebo poslouchat rádio a ještě si psát s kamarády na Facebooku. Bude pro vás mnohem lepší si udělat v klidu úkoly a soustředit se jen na ně. Potom se budete moci věnovat dalším věcem.
  • Telefon a sociální sítě si kontrolujte pouze v pauzách. Odměňujte se tím za splněné úkoly a neztrácejte čas při studiu.
 3. 3
  Soustřeďte se vždy jen na jeden úkol. Vyberte si úkol, kterému se budete věnovat a plně se na něho soustřeďte. Až potom se vrhněte na nějaký další. Je nejlepší udělat jednu věc od začátku až do konce, abyste měli čistou hlavu a mohli se věnovat něčemu jinému. Když budete dělat vždy jen jednu věc, budete se lépe soustředit. Na vše ostatní zapomeňte a zaměřte se na to, co právě děláte. Můžete klidně požádat někoho o pomoc.
  • Pokud zjistíte, že je nějaký úkol namáhavější a zabere vám více času, můžete ho na chvíli odložit a věnovat se něčemu jinému. Po takové pauze se k němu ale znovu vraťte a opět na něm pracujte.

  Pokud se jeden úkol ukáže jako náročný a časově náročný, je v pořádku přejít na chvíli na něco jiného. Jednoduše, nezapomeňte si vyšetřit dostatek času na to, abyste se vrátili zpět a znovu to vyzkoušejte.

 4. 4
  Každou hodinu si dejte pauzu. Určete si konkrétní čas, který věnujete jiným věcem a tyto přestávky dodržujte. Přesně si určete, jak dlouhé přestávky budete mít a neprotahuje je. Když budete mít příliš dlouhé pauzy, mohli byste se začít věnovat něčemu jinému a do úkolů už by se vám nechtělo.
  • Zjistěte, co u vás nejlépe funguje. Někteří studenti si dělají úkoly hned po příchodu ze školy, aby je měli co nejdříve za sebou. Jiní zase odpočívají a úkoly si dělají večer, aby se stihli trochu uvolnit.
  • Možná vám připadá dobré udělat si všechny úkoly najednou bez přestávky, ale když si nebudete dělat pauzy, nebudete produktivní. Je těžké se soustředit déle, než 45 minut v kuse na jedinou věc. Dopřejte si trochu odpočinku a uvidíte, že potom budete mít více energie.
 5. 5
  Po přestávkách se znovu ponořte do studia. Nedovolte, aby se vám přestávky protáhly. Někdy je těžké se vrátit zpět k učivu, ale snažte se odolat a nepřestávejte pracovat, dokud nebudete mít vše hotovo.
  • Prvních patnáct minut po přestávce pracujete nejlépe, protože máte čistou hlavu. Chvíli si tedy odpočiňte a potom se do toho znovu pusťte.
 6. 6
  Odměňujte se za dokončené úkoly. Za splněné úkoly si dejte něco za odměnu, například si pusťte jeden díl svého oblíbeného seriálu, nebo si chvíli zahrajte počítačovou hru. Odměnou musí být něco, co jste si kvůli úkolům odepřeli, abyste měli větší motivaci vše dokončit.
  • Pokud máte problémy se soustředěním, požádejte rodiče, kamaráda, nebo sourozence, aby vám pomohl. Než si půjdete dělat úkoly, dejte mu svůj telefon, aby vás nelákalo si s ním hrát a požádejte ho, aby vám nedovolil jít si hrát videohry nebo se jít věnovat něčemu jinému. Až budete hotovi, ukažte mu, že jste úkoly splnili a bavte se. Jednoduše si zajistěte, abyste neměli možnost podvádět.
 7. 7
  Věnujte domácím úkolům tolik času, kolik bude potřeba. I když vás bude lákat úkoly uspěchat a jít si hrát na počítači, zpomalte a udělejte si je správně. Nemá smysl něco dělat špatně nebo uspěchaně. Dopřejte si tolik času, kolik budete potřebovat, abyste úkoly udělali správně.
  • Můžete se ujistit tím, že po dokončení úkolů dáte svoji práci zkontrolovat rodičům. Když budete vědět, že vám odbytý úkol neprojde, nebudete mít důvod spěchat. Zpomalte a udělejte to pořádně.
 8. 8
  Po skončení práce si své úkoly zkontrolujte. Až doděláte poslední úkol, nezavírejte učení do šuplíku a neházejte sešity do batohu. Udělejte si krátkou přestávku a po chvíli se k úkolům vraťte, abyste si je zkontrolovali. Opravte chyby v pravopisu, překlepy a numerické chyby ve výpočtech. Když už jste úkolům věnovali tolik času, neublíží vám si je pořádně zkontrolovat.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Plánování domácích úkolů

 1. 1
  Napište si seznam všech svých domácích úkolů. Měli byste mít v poznámkách místo, na které si budete psát všechny své úkoly, abyste o nich měli přehled. Někteří studenti používají plánovač nebo kalendář, jiní si úkoly píšou jednoduše do poznámek. Najděte si systém, který vám bude vyhovovat a pište si všechna zadání úkolů na jedno místo.
  • Je běžné si v rychlosti rozepsat matematické příklady, které máte doma počítat, nebo si napsat jen číslo strany z učebnice. Všechna zadání si ale pište na jedno místo, abyste věděli, kde je najdete.
  • Napište si ke každému zadání co nejvíce detailů. Pište datum, čísla stran z učebnice a další pokyny, které vám učitel sdělil. Pomůže vám to naplánovat si domácí úkoly lépe. Je dobré si tyto informace zapisovat do plánovače.
 2. 2
  Ujistěte se, že zadání rozumíte. Je důležité si před každým úkolem pročíst zadání a ujistit se, že rozumíte tomu, co se od vás očekává. Když si napíšete seznam příkladů, které máte vypočítat, přečtěte si je a zkuste si najít ty nejsložitější. Projděte si zadání do literatury, abyste získali představu o tom, jak dlouho vám to bude trvat, jak těžké to bude a zda musíte po přečtení odpovědět na nějaké otázky.
  • Nemusíte dělat domácí úkoly až doma. Zadání si projděte hned jak ho dostanete, abyste měli příležitost se učitele zeptat na cokoli, co vám nebude jasné.
 3. 3
  Najděte si pohodlné místo. Úkoly se nejlépe dělají někde, kde budete mít úplný klid a kde budete moci věnovat práci tolik času, kolik budete potřebovat. Ať už budete úkoly dělat kdekoli, budete potřebovat klidné a tiché místo. Můžete si připravit také něco k jídlu a něco k pití.
  • Doma si můžete úkoly dělat u stolu ve svém pokoji. Zavřete si dveře a vypněte si televizi i počítač. Někteří studenti se u sebe v pokoji špatně soustředí, protože mají kolem sebe spoustu her, počítač, hudební nástroje a další zdroje rozptýlení. Možná tedy bude lepší si úkoly dělat v kuchyni nebo v obýváku, kde vás budou rodiče kontrolovat. Když se nebudete ničím rozptylovat, budete to mít rychleji za sebou.
  • Mezi lidmi můžete dělat úkoly třeba v knihovně nebo v kavárně. V knihovnách musíte být potichu a nebude vás tam nic rozptylovat. Školní knihovny bývají často otevřené dlouho do večera, takže si v nich můžete udělat úkoly hned po skončení školy. Některé školy mají také speciální studovny určené k tomu, aby si v nich studenti dělali úkoly. [1]
  • Zkuste to střídat. Když si budete dělat úkoly vždy na stejném místě, brzy vás to přestane bavit. Některé studie prokázaly, že změna prostředí vám pomůže být aktivnější, protože budete muset zpracovávat nové informace. Nebudete stále na stejném místě a uvědomíte si, že musíte pracovat tvrději. [2]
 4. 4
  Nejprve si udělejte ty nejdůležitější úkoly. Na konci školního dne si připravte ty nejdůležitější úkoly a seřaďte si je tak, aby vám zbyl čas na vše, co budete muset udělat. Pokud máte více úkolů, nebo máte některé úkoly na následující den a jiné například do konce týdne, musíte si je správně rozvrhnout. Budete si muset rozdělit čas tak, abyste všechno stihli a nejprve se věnovat těm nejtěžším úkolům.
  • Začněte s úkolem, který vám zabere nejvíce času. Nesnášíte matematiku? Nebo vám četba do angličtiny zabere nejvíce času? Začněte s tím, co vyžaduje nejvíce práce a času, abyste na to měli nejvíce času. Potom se budete moci přesunout k úkolům, které zvládnete splnit rychleji.
  • Začněte s úkoly, které nejvíce spěchají. Pokud musíte do následujícího dne vypočítat 20 příkladů a do konce týdne si přečíst jednu kapitolu z nějaké knihy, nejlepší bude začít s matematikou, abyste měli dost času. Úkoly na následující den byste měli dělat co nejdříve.
  • Začněte s úkoly, které jsou nejdůležitější. Domácí úkol do matematiky je sice těžký, ale pokud za něho dostanete jen několik bodů, měli byste se věnovat raději důležitým větším projektům. Věnujte svůj čas úkolům, na kterých nejvíce záleží.
 5. 5
  Připravte si rozvrh. Každý den má jen 24 hodin. Vyhraďte si na domácí úkoly dost času, aby se vám podařilo je všechny stihnout, odhadněte si, jak dlouho vám každý úkol bude trvat a určete si, kolik času jim budete muset dohromady věnovat. Dopřejte si dostatek času na každý úkol a ujistěte se, že vám zbyde i trochu volna.
  • Nastavte si budík, abyste pracovali tak dlouho, jak musíte. Čím méně času strávíte rozptylováním a chatováním přáteli, tím dříve budete hotovi. Pokud máte pocit, že zvládnete všechno za půl hodiny, nastavte si budík a pracujte co nejpilněji, abyste to skutečně stihli. Když se vám nepodaří všechno dokončit, pracujte ještě o něco déle.
  • Sledujte, kolik času strávíte na každém úkolu. Pokud vám úkol do matematiky trvá v průměru 45 minut, každý den si na to vyhraďte tolik času. Když zjistíte, že vám to trvá už hodinu, dejte si pauzu a chvíli pracujte na něčem jiném.
  • Po každých 50 minutách práce si udělejte 10 minut pauzu. Je důležité si dělat přestávky, abyste se neunavili. Když nebudete mít pauzy, nebudete pracovat tak efektivně. Nejste přece robot!
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Udělejte si čas

 1. 1
  Začněte si dělat úkoly hned teď. Je jednoduché si najít důvody, proč byste neměli začít dělat úkoly a vyhýbat se práci. Pokud ale pravidelně nestíháte dokončit svoji práci včas a vše odkládáte na poslední chvíli, měli byste na tom zapracovat. To nejjednodušší, co můžete udělat, je začít dělat úkoly včas. Na nic nečekejte a dejte se do toho![3]
  • Opravdu potřebujete po škole sledovat televizi, nebo si hrát hry na počítači? Nebylo by jednodušší se hned po příchodu ze školy věnovat úkolům, abyste na to nemuseli myslet a dělat to později? Když budete čekat až do večera, budete si muset znovu číst všechny své poznámky a nebudete mít na učení už tolik síly. Udělejte si všechny úkoly hned po příchodu ze školy.
  • Pokud máte na nějaký úkol tři dny, nečekejte až do poslední chvíle. Rozdělte si ho na části a každý den udělejte kousek, aby vám to netrvalo tak dlouho. To, že je datum odevzdání až za několik dní neznamená, že můžete celou práci odložit. Začněte hned, abyste měli náskok. Zkuste dříve vstát, nebo jít později spát a udělejte to tak, abyste nebyli zbytečně příliš unavení.
 2. 2
  Zkuste si dělat úkoly v autobuse po cestě do školy. Byli byste překvapení, kolik času nazbyt během dne najdete. Dlouhá cesta autobusem je skvělou příležitostí k vypracování snadnějších úkolů a splnění povinné četby.
  • Pokud máte do školy hodně čtení, čtěte si v autobuse. Nasaďte si sluchátka a soustřeďte se jen na to, o čem si čtete.
  • Autobus vás bude možná rozptylovat, ale můžete toho využít. Protože pojedete s mnoha spolužáky, můžete dát hlavy dohromady a pracovat společně. Řešte spolu matematické příklady a snažte se společně přijít na výsledky. Když budete pracovat všichni a nebudete opisovat od těch chytřejších, nebude to podvádění! Možná si v autobuse dokonce najdete i nové kamarády.
 3. 3
  Začněte si dělat úkoly už o přestávkách. Někdy jsou přestávky dlouhé a nudné. Když dorazíte na další hodinu dříve a nezdržíte se s kamarády na chodbě, můžete si během přestávky začít dělat domácí úkoly. Představte si, že můžete všechny příklady do matematiky vypočítat ještě dříve, než odejdete ze školy!
  • Nespoléhejte se na přestávky! Když budete úkoly dělat na poslední chvíli o přestávkách před hodinami, učitelé vás nebudou mít rádi a nebudete mít žádný čas na opravu. Uspěchaný úkol většinou nedopadne dobře. Vždy si po sobě všechny úkoly důkladně zkontrolujte.
 4. 4
  Dělejte si úkoly při čekání na kroužky a autobus. Pokud po škole čekáte hodinu na sportovní trénink, můžete se jen tak flákat, ale také se můžete začít věnovat domácím úkolům. Nevymlouvejte se na nedostatek času, když spoustu času jen tak promarníte. Využívejte každé volné chvíle a brzy budete mít všechny úkoly hotové.
  • Dělejte si úkoly při čekání na vlak, na nudném fotbalovém zápase vašeho sourozence, nebo při čekání na kamaráda. Využijte veškerý čas navíc, který během dne budete mít.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Požádejte o pomoc

 1. 1
  Pokud si nevíte rady s těžkými úkoly, požádejte o pomoc svého učitele. Učitel, který vám domácí úkol zadal, by měl být schopen vám zodpovědět všechny dotazy. Pokud máte s nějakým úkolem problém a nepodaří se vám ho vyřešit, nedělejte si s tím těžkou hlavu. Když nebudete schopni nějaký úkol splnit ani když se budete hodně snažit, požádejte o pomoc svého učitele.
  • Když požádáte učitele o pomoc, nebude to znamenat, že vám daný předmět nejde, nebo že jste hloupí. Každý učitel si váží studentů, kteří berou učivo tak vážně, že se nebojí požádat o pomoc. Zeptejte se na vše hlavně pokud jste ve škole ten den chyběli.
  • Požádat o pomoc není to samé jako stěžovat si na úkoly, nebo se vymlouvat. Když budete u matematických příkladů sedět pět minut a na zbytek se vykašlete, abyste potom svému učiteli řekli, že to bylo příliš těžké, nedostanete žádnou úlevu. Pokud jsou úkoly těžké, navštivte učitele co nejdříve a udělejte si čas na to, abyste to s jeho pomocí nakonec zvládli.
 2. 2
  Najděte si doučování. Některé školy nabízejí možnost doučování, nebo speciálních hodin cvičení v různých předmětech. Může být dobré si nechat pomoci od někoho, kdo látce rozumí a naučí vás dělat si úkoly efektivně.
  • Pokud nemáte tuto možnost ve škole, najděte si soukromé doučování. Můžete si najít placené doučování u soukromého učitele, nebo u nějakého staršího žáka.
  • Požádat o pomoc neznamená být špatný student. Spousta studentů chodí na doučování jen aby měli jistotu, že budou mít dost času a motivace k dokončení domácích úkolů. Být pilným studentem není jednoduché! Není nic špatného na tom požádat o pomoc. Představte si, že byste se báli si říct o cokoli! Nebyli byste schopni si ani objednat v restauraci!
 3. 3
  Pracujte s ostatními studenty. Najděte si spolužáky, se kterými budete moci dělat domácí úkoly. Navzájem si pomáhejte a dávejte na sebe pozor, abyste se neflákali.
  • Nepodvádějte. Rozdělte si zadání tak, aby každý ze skupiny udělal kus práce a neopisujte od sebe navzájem výsledky. Raději si každý příklad rozeberte a společně zkuste najít řešení. Když budete dělat každý svoji práci, neměli byste mít žádné problémy.
 4. 4
  Promluvte si s rodiči. Požádejte rodiče, sourozence nebo jiné příbuzné, aby vám s úkoly pomohli. Všichni to mají za sebou a vědí, čím si procházíte. Když budete mít někoho, kdo vám pomůže, bude to pro vás snadnější, i když vám třeba nebude schopný říct všechny výsledky vašich úkolů.
  • Někteří rodiče nevědí, jak svým dětem pomoci s úkoly a nakonec je za ně všechny udělají. Buďte k sobě upřímní. Požádat o pomoc neznamená dovolit rodičům, aby úkoly udělali za vás.
  • Někteří starší příbuzní budou možná znát různé věci jinak a budou se vám snažit vnutit, že jste se ve škole naučili něco špatně. Vždy používejte k řešení úkolů postupy, které jste se naučili ve škole a diskutujte se svým učitelem o možných alternativách.
  Reklama

Tipy

 • Pokud jste zmeškali školu, zavolejte nějakému spolužákovi a požádejte ho o poznámky a zadání domácích úkolů.
 • Úkoly si dělejte na dobře osvětleném tichém místě, abyste na to měli klid a šlo vám to rychleji.
 • Nedělejte si s úkoly starosti, ale neodkládejte je. Když se budete stresovat, nebudete schopni úkoly udělat správně, takže se uklidněte a uvolněte se.
 • Jděte brzy spát, dobře se vyspěte a jezte zdravě. Budete se díky tomu lépe soustředit a nebudete unavení. Většina teenagerů potřebuje 9-10 hodin spánku, takže byste neměli ponocovat a myslet si, že vám budou stačit čtyři hodiny spánku.
 • Dělejte si ve škole poznámky a buďte aktivní. Naučíte se toho více a díky poznámkám pro vás budou úkoly mnohem snadnější.
 • Zvýrazňujte si klíčová slova, abyste lépe porozuměli otázkám.
 • Vstávejte o víkendu dříve a dělejte si domácí úkoly. Ráno se budete nejvíce soustředit. Když začnete brzy, budete mít za chvíli všechno hotové a budete moci zbytek dne věnovat odpočinku.
 • Pokud děláte domácí úkoly, ve kterých se otázky opakují, můžete několik nich přeskočit a věnovat se těžším zadáním. Pokud máte pocit, že si něco potřebujete zopakovat, zabývejte se podobnými otázkami. Tyto snadné otázky jsou ale většinou jednodušší, než ty, které se později objeví na testu.
 • Začínejte vždy s nejtěžšími předměty a postupujte k těm snadnějším. Nerozptylujte se a pracujte pilně.
 • Zavřete se v pokoji, aby vás neobtěžovali sourozenci a měli jste na učení naprostý klid.
Reklama

Varování

 • Nenechávejte si domácí úkoly schválně ve škole a nevymlouvejte se na to! Učitel vám řekne, že jste si je měli udělat v pauze na oběd, nebo před hodinou. Když budete úkoly zapomínat, dáte tím najevo, že jste nezodpovědní, což také není žádná omluva. Mohlo by se stát, že byste dostali ještě nějaké úkoly navíc. Nebuďte hloupí a dělejte si domácí úkoly!
 • Pokud jste si úkoly neudělali, neříkejte učiteli „Mám ho hotový, ale nechal jsem ho doma.“ Každý učitel pozná, že je to lež.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Stůl
 • Psací potřeby
 • Klidný pokoj, ve kterém se budete schopni soustředit
 • Různé učební pomůcky

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 143 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 153 krát
Stránka byla zobrazena 7 153 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama