Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Parkour je přirozeným způsobem, jak vytrénovat lidské tělo tak, aby bylo schopné skákat a pohybovat se z místa na místo šplháním, výskoky a přeskoky. Toto 'umění pohybu' nevyžaduje žádné zvláštní vybavení ani stavby – jediným nástrojem je vaše tělo. Ovládnutí parkouru vyžaduje vytrvalost, kuráž a disciplínu, výsledek však stojí za to.

Část 1
Část 1 ze 3:
Co vše budete potřebovat

 1. 1
  Investujte do páru dobrých bot. Potřebujete boty, které vám dají dobrý záběr a umí absorbovat nárazy (i v oblasti špičky nohy!) – tedy žádné boty na skateboard, ani kopačky. Potřebujete mít lehkou a poddajnou obuv. Nejde až tak o ochranu nohy, jako spíše o schopnost boty přizpůsobit se jejímu tvaru a přilnout k povrchu. [1] Řada špičkových traceurů (těch, kdo dělají parkour) doporučuje boty bez plastové výztuhy ve středu klenby. Ta by zhoršila vaši schopnost balancovat na věcech typu zábradlí, což přímo zvyšuje pravděpodobnost úrazu.
  • Nejlepší jsou boty s dobrou plochou podrážkou s minimem plastových špuntíků. Ty se často používají na běžeckých botách, při tréninku si je však rychle otrháte. Aby vám boty vydržely, měly by ideálně mít podrážky vyrobené z jednoho nebo dvou kusů pořádné gumy, která se lehce neutrhne.
  • Pro změkčení kočičích dopadů se vám budou hodit dobré chrániče špiček. Samozřejmě zde platí bez ohledu na typ boty to, že pokud vám bota perfektně nepadne, nebude vám dobře sloužit. Boty musí být pohodlné, jinak budou zvyšovat riziko zranění při dopadech.
  • Nedělejte si hlavu se značkami. Když dáte tréninku, co je třeba, stejně můžete boty za pár měsíců vyhodit. Vzhledem k tomu, že budete trénovat venku, boty si taky rychle ušpiníte. Nevyhazujte proto peníze za to, aby vaše chodidla vypadala stylověji.
 2. 2
  Sežeňte si pohodlné oblečení. Pokud se v šatech můžete rychle hýbat a neomezují vás, budou dobré. Jen si dejte pozor, aby se vám nesvlékaly, a vy jste se s nimi při pohybu nemuseli potýkat.
  • Lezecké kalhoty vám nabídnou volnost pohybu, budou dobře sedět, jsou odolné a nebudou vám překážet. Doporučujeme kalhoty Gramicci, strečové kalhoty Prana Zion (dobré), North Face a Arborwear. Odolnost a volný pohyb nabídnou i kalhoty Dickies. Naopak nedoporučujeme džíny, protože jsou příliš tuhé a budou vás omezovat v pohybu. A znovu platí, že pokud máte své oblíbené tepláky (které vám nepadají!), vezměte si je.

  • Ani trička nepotřebujete žádná speciální, nejlepší jsou však ta, která odvádí pot. Nabízí je obchody s volnočasovým vybavením a botami na běhání. Zvažte tričko s dlouhým rukávem, které vás při prvních pokusech ochrání před odřeninami.

   • Potřebujete se ochlazovat, takže byste asi neměli nosit bavlnu.
 3. 3
  Nepodléhejte touze po rukavicích. Nejspíš si myslíte, že musíte své jemné prstíčky ochránit před všemi těmi tvrdými a nejspíše i špinavými povrchy, které cestou potkáte, musíte však odolat. Nechcete totiž svůj mozek připravit o hmat – stejně totiž budete potřebovat vědět, jaký je povrch na dotek, abyste posoudili, jak obtížně se po něm poleze. Sice se možná párkrát škrábnete, budete však mít mnohem lepší odhad. [1]
  • Prvních pár týdnů budete asi po návratu z tréninku potřebovat led. Ruce si však za chvíli na tuto novou zátěž zvyknou.
 4. 4
  Najděte si kamaráda. Nejen že si ve dvou lépe udržíte motivaci, ale také si můžete vzájemně ukazovat triky, které by vás ani nenapadly, což vás donutí k učení se nových věcí.
  • Další možností je trenér parkouru. Někdo, kdo se v parkouru už chvíli pohybuje, vám pomůže neuvěřitelně zrychlit začátky učení – a také vám pomůže, abyste se nezranili. Pokud právě teď na svých sociálních sítích nenacházíte tepající energii tisíců traceurů, začněte hledat. Po celém světě existují parkurové skupiny, které neustále přijímají nové členy. [2]
 5. 5
  Najděte si pár tréninkových lokalit. Najděte si ve své betonové džungli místo, které vypadá trochu jako bludiště, avšak není tak náročné (a nebezpečné) jako Velká čínská zeď. Jakmile najdete jedno, najděte další. Pro osvěžení mysli i svých schopností budete potřebovat řadu různých překážek.
  • Než začnete skákat z jedné garáže na druhou, zkuste nejprve vypilovat svůj běh přes park. Skvrny od trávy lze vyřešit mnohem snáze než zlomené kosti.
  • Vyhýbejte se soukromému majetku. Policie k vám nepřijede ve stylu "Paráda, kámo! Jak ses naučil takhle skákat? Ukážeš mi ty svoje vyrýsovaný lýtka?". Pokud se dostanete do problémů, buďte slušní a příjemní. Jen málo lidí ve vašem okolí pochopí, o co vám jde, a tak je to v pořádku.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Naučte se pohyby

 1. 1
  Začněte zlehka. Pokud se zraníte, máte po zábavě. Nepokoušejte se o překážku, kterou si myslíte, že byste mohli být schopni dát. Může vás přemoci nervozita, která vám pokazí přistání. I když si myslíte, že se nezraníte, měli byste zamyslet nad tím, jak věci, které děláte, dlouhodobě ovlivňují vaše tělo. Tělo musíte vytrénovat tak, aby bylo schopné a zvyklé provádět určité úkony, aniž by se přepínalo nebo zhmoždilo.
  • Začněte zjišťovat, co vaše tělo dokáže. Jak daleko a jak vysoko skočíte? Jak rychle se umíte skulit do klubíčka? Zjistíte, o které techniky se můžete opřít, a které potřebují dopilovat. Navíc získáte povědomí o svém těle a naučíte se ho kontrolovat.
 2. 2
  Vypilujte dopady. Tady je jednoduchý doskok, který budete potřebovat při všech základních dopadech. Techniku z tohoto dopadu využijete i v pokročilejších dopadech (parkurový dopad do kotoulu). Je proto velmi důležité, abyste se tuto techniku naučili a vypilovali jako první. Zde jsou čtyři klíčové body, které vždy musíte mít na paměti:
  • 1) Dopadejte na nohy rozkročené zhruba na šířku ramen.
  • 2) Musíte dopadnout na špičky nohou. Vaše tělo tak zafunguje jako pružina a rozloží energii dopadu. Pokud dopadnete na paty, zachová se jako tuhá deska a poraníte si zbytek kloubů a těla.
  • 3) Nohy se vám nesmí pokrčit o víc než 90°. Pokrčením nohou o více než 90° příliš zatěžujete kolena a zpomalujete se.
  • 4) Když se pohybujete dopředu nebo skáčete z větší výšky, nahněte se mírně vpřed a nechte část energie pohltit své ruce. Zabráníte tak nohám, aby se pokrčili o více než 90°, a budete moci pokračovat v běhu. Tento jednoduchý dopad používejte jen při nízkých seskocích.
 3. 3
  Naučte se kotoul přes rameno. Tento pohyb patří mezi nejzákladnější, avšak nejužitečnější dovednosti traceura. Kotoul přes rameno je kotoul vedený napříč přes záda a jedno rameno. Tyto kotouly jsou důležité, protože umožňují převést pohyb z pádu do pohybu vpřed, takže můžete rychle pokračovat v běhu.
  • Když děláte kotoul přes pravé rameno, měli byste pravou ruku přitáhnout k tělu a hlavu a krk přitisknout na hruď. Pak se překulte přes pravé rameno a na konci se postavte na pravou nohu. Důvodem, proč se překulit diagonálně, je menší namožení zad a páteře.
 4. 4
  Trénujte přeskoky. Díky nim překonáte snadno a rychle překážky. Přeskoky by vám v podstatě měly umožnit udržet si rychlost při překonávání překážky.
  • Najděte si zábradlí. Když k němu přiběhnete, položte na něj obě ruce a nohy natáhněte doprava. Když se koleny dostanete nad zábradlí, uhněte si pravou rukou a přehoďte přes něj nohy. Poté byste měli s lehkostí a zachováním rovnováhy dopadnout na zem. Pokud máte problémy s rovnováhou, může vám pomoci, když si najdete jinak vysoké zábradlí.
   • Jakmile to vypilujete, trénujte přeskok na levou stranu.
 5. 5
  Začněte skákat ze zhruba 1 metru. Nikdy byste neměli skákat z větší výšky, než do jaké dokážete vyskočit. Je to proto, že opakovanými dopady na nohy z velkých výšek si poškodíte kolena. Buďte proto při tréninku opatrní.
  • Najděte si schodiště. Začněte po částech a postupně přidávejte. Jakmile desetkrát skočíte schod v klidu, s dopadem na špičky a bez problémů s rovnováhou, pokračujte o jeden výš. Opakujte to, dokud každý schod neskočíte 10×, vždy bez námahy a s dopadem na špičky. Pokud máte problém s rovnováhou, opakujte, dokud nezmizí. [3]
 6. 6
  Vytahujte se pomocí svalů. Jak jinak byste dokázali vylézt na zeď? Ty stejné svaly, které používáte při shybech, zaměstnáváte, i když visíte na zdi a chcete ji přelézt. Najděte si hrazdu nebo tyč dost daleko od stropu a trénujte.
  • Při shybu se začněte přitahovat o něco výš. Dostaňte se do bodu, kdy máte lokty zároveň s hrazdou. Pak se přitáhněte ještě výše a dostaňte hrudník nad hrazdu. Propracujte se až do fáze, kdy se budete schopni přitáhnout a narovnat ruce nad hrazdou tak, abyste ji měli v úrovni pasu. K pohybu z visu vzhůru si pomozte nohama.
  • Zkraťte intervaly na zlomky sekundy. Jakmile zvládnete základy, začněte si stopovat čas na daném okruhu. Kolik sekund dokážete srazit?
  • Tohle je okamžik, kdy se vám bude hodit kamarád. Vyberte si místo a najděte body A a B. Pak si tento okruh zaběhněte, buďto každý sám, nebo oba zároveň. Co dělá ten rychlejší z vás, co ten pomalejší neumí? Zlomky sekund tu a tam se na konci sčítají a pomohou vám dopilovat vaši techniku.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Dostaňte se do formy

 1. 1
  Dostaňte se do formy aerobním tréninkem. Od rána do noci budete běhat, skákat a kutálet se, takže prioritou číslo jedna je dostat vaše plíce do formy. Skočte na běhací pás, rotoped, začněte plavat a boxovat. Když se pak dostanete na překážkovou dráhu, nebudete se muset na každém vrcholku rozdýchávat. [3]
  • Do parkurového tréninku se hodí i aktivity jako jóga a lakros (a další týmové sporty). Pokud to zlepší vaši výdrž, dělejte to. Pokračujte, dokud v pohodě nevydržíte celou hodinu v pohybu.
 2. 2
  Zapracujte na sobě s vahou vlastního těla. Jakmile zprovozníte plíce, zaměřte se na svaly. Nepotřebujete moc vzpírat činky, protože na rovinu – je rychlejší auto přeskočit, než si jej odtlačit z cesty. Potřebujete k tomu však neustále pracovat s vahou svého vlastního těla, které neustále někam vytahujete a zvedáte. Začněte tedy cvičit kliky, shyby, dřepy a zkracovačky tak často, jako by vás za to platili. [3]
  • Mohlo by se zdát, že čím častější trénink, tím lepší. Tělo však potřebuje čas na regeneraci. Cviky na výstavbu svalstva proto dělejte ob den (můžete ale i dvakrát denně, pokud nebude trénink příliš intenzivní), aby měly svaly čas se zahojit. Dlouhodobě tím hodně získáte.
 3. 3
  Přidávejte si. Když zaběhnete 5 km a z každého uvedeného cviku zvládáte tři sety po 15 dvakrát denně, dobře pro vás. Nyní přidejte. Nenechte tělo zavadnout. Na další týden si nastavte hranici o 10 % výš. Pomůže vám to psychicky a zvýšíte svou motivaci.
  • Přidejte další cviky, nebo si porušte plán cvičení. Když budete tělo stále překvapovat, posílíte si všechny možné svalové skupiny. Pokud normálně plavete, běžte si zahrát rugby. Na jeden den vyměňte dřepy a zkracovačky za vzpory a sklapovačky. Můžete tak zlepšit i své soustředění.
  Reklama

Tipy

 • Začněte na přátelštějším povrchu, třeba na trávě. Beton chyby neodpouští.
 • Nikdy nezačínejte s parkourem, aniž byste se rozehřáli. Stejně jako před každým intenzivním pohybem, i tady musíte svaly na plnou zátěž připravit.
 • Věřte si. Když zaváháte, zraníte se.
 • O složitější parkourové kousky se pokoušejte teprve poté, co dokonale zvládnete pohyb, který chcete provádět.
 • Vyvarujte se všech nebezpečných aktivit a dávejte pozor na věci okolo.
 • Noste s sebou lahev vody. Budete za ni vděční, až budete mít chuť odpadnout do louže na betonu.
 • Oblečte si něco, u čeho je vám jedno, že to roztrháte nebo ušpiníte. Také si s sebou noste něco, čím si budete moci bandážovat ruce, pokud přijdete do styku s opravdu hodně hrubým povrchem.
 • Cvičte, kdykoliv budete mít chvilku.
 • Vždy si berte s sebou kamaráda. Nejen že vás udrží v pohybu, ale když se zraníte, vždy vám může pomoci.
Reklama

Varování

 • Nemůžete běhat, dokud se nenaučíte chodit, takže začněte zlehka. Parkour není o tom, vypadat cool. Nejprve vypilujte jednoduché pohyby a pak se teprve pokoušejte o opravdové kousky.
 • Než s parkourem začnete, musíte mít fyzičku – to prostě nejde přeskočit. Dejte si záležet na přípravě a na konci budete sklízet její plody.
 • Jednou se nejspíš zraníte. Tohle je skutečnost, kterou je třeba přijmout, abyste si při rozmýšlení svého dalšího pohybu začali věřit.
 • Po šplhací parkourové etapě si vždy ruce obruste smirkovým papírem, jinak se vám kůže rozpraská do masa.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 72 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 030 krát
Kategorie: Sporty
Stránka byla zobrazena 6 030 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama