Stáhnout PDF Stáhnout PDF

“Jak bude, pro všechno na světě, kdy možné pojmy z chemie a fyziky vysvětlit tak důležitý biologický fenomén, jakým je první láska?”
— Albert Einstein


Definovat lásku je těžké. Jak ji nezaměnit s nekritickým zbožňováním nebo s chtíčem? Lásku se snažili definovat filozofové i psychologové, nebo se alespoň pokoušeli najít její hranice. Pokud tedy i vy hledáte lásku, následující informace vám mohou být užitečné.

Láska není jen riziko, ačkoliv to riziko je velké a může člověka vrhnout do propasti, odkud se nedostane, dokud se nevypořádá se svými zraněnými city.

Jak je možné jednoduše vysvětlit a definovat lásku? Ani staří lidé se spoustou zkušeností nedovedou slovo láska do hloubky a přesně vysvětlit. Láska je nekonečný příběh a otevřená kniha, kterou každý chápe jinak. Lásku má každý ve svém vlastním srdci, kde leží vzpomínky a láska vrhá stíny, které se odrážejí na duši. Láska znamená dát druhému moc, aby vám zlomil srdce, ale věřit, že to neudělá.


Postup

 1. 1
  Abyste mohli definovat lásku, zamyslete se nad tím, co pro vás znamená. Chcete-li, můžete být odvážní a napsat si pocity a myšlenky, které ohledně lásky máte. Slovníky definují lásku různými způsoby. Láska je například:
  • Silný pozitivní pocit náklonnosti nebo potěšení, například "Jeho radost z toho, že ho má ona ráda"
  • Jakýkoliv objekt vřelé náklonnosti nebo oddanosti, například: "Divadlo bylo její první láska". "Francouzská kuchyně je moje láska".
  • Milovaný/á: milovaná osoba; používá se k vyjádření náklonnosti.
  • Silný pocit sexuální touhy a přitažlivosti, například "Ona byla jeho první láska" nebo "Ona miluje svého manžela."
  • Sexuální láska: sexuální vztah mezi dvěma lidmi, například "Oni byli zamilovaní." "On je bez lásky už několik měsíců".
 2. 2
  Přečtěte si, jak staří Řekové dělili lásku na čtyři kategorie. Zamyslete se nad tím, jaký druh lásky cítíte ke svým blízkým.
  1. Agape je bezpodmínečná láska. Je to láska, kterou si "zvolíte", i když není dokonalá. Dobrý příklad je "Bůh nás všechny miluje i s našimi hříchy".
  2. Philia je charita nebo bratrská láska, kterou řídí naše zdravé a nezdravé potřeby a touhy. Proto je město Philadelphia nazýváno "městem bratrské lásky".
  3. Storge je slovo pro rodinnou lásku a fyzické projevy "náklonnosti", potřeba tělesného kontaktu a doteku. Občas je to láska mezi velmi blízkými přáteli (například film Dej si pohov, kámoši).
  4. Eros je fyzická "sexuální" touha, milostný pohlavní styk. Je to kořen slova erotický, a erotika.
 3. 3
  Uvědomujte si chvíle, kdy k něčemu nebo k někomu pociťujete lásku.
 4. 4
  Přemýšlejte o důvodech, proč dotyčného člověka milujete. Je to opravdová láska, nebo jenom spojení, které bude snadné kdykoliv přerušit? Pokud můžete ze vztahu něco získat, je možné, že vás přitahuje právě to, a že touhu zaměňujete za lásku.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, zda byste měli stejné pocity i kdyby se vzhled druhého člověka výrazně změnil. Není to jen fyzická přitažlivost?
 6. 6
  Pokuste se zachytit své pocity v metafoře, v básni nebo písničce. "Láska je jako..."
 7. 7
  Definujte lásku jako psycholog: Rozdělte lásku na tři součásti.
  1. Vášeň je součástí fyzické touhy, sexuálního chování a vzrušení. Je to fyzická stránka lásky.
  2. Intimita je emocionální aspekt: blízkost, duševní spojení a pocit přátelství.
  3. Oddanost je vědomé rozhodnutí zůstat spolu dlouhou dobu: jste ochotni tento krok učinit?
 8. 8
  Zeptejte se sami sebe, zda je láska navěky. Ať už uběhne jakákoliv doba nebo se vám do cesty postaví jakékoliv překážky, opravdová, skutečná láska to překoná. Může to být daleko od skutečné reality, ale mnoho lidí tato představa uklidňuje.
  • Tato bláhová představa o lásce je velmi oblíbená, ale láska má bohužel i méně radostné okamžiky a někdy nevyjde. Snáze se to řekne, než prožívá. Nejčastější důvody, proč láska nevychází, je její záměna za jiné city, které mezi dvěma lidmi panují (když si jsou milenci předurčeni a musí najít jeden druhého).
  • Láska může zapříčinit válku, v případech lásky k víře nebo lásky k penězům, válka může přimět lidi krást a vraždit, láska může jednoho dovést k sebevraždě a také může rozbíjet manželství a rodiny, může přenášet nemoci a plodit zlo.
  • Ve filozofické rovině navíc nic netrvá věčně, ani láska. Nikdy nic nevydrželo věčně, od začátku věků a nikdo neví, zda je možné, aby cokoliv vydrželo navěky. Je to paradox, že lásku obdivujeme pro její věčnost, přičemž věčnost už ze své podstaty nemá žádné rozuzlení ani výsledek. Pokud by lidská mysl byla nějak schopná přetrvat věky, lidská povaha je taková, že vztek, nuda, a/nebo netrpělivost dříve či později ukončí jakýkoliv vztah, pokud by měl dostatek času.
  Reklama

Tipy

 • Bezpodmínečná láska neznamená jen starat se o toho druhého. Znamená to, že sladíte vlastní štěstí s tím jeho způsobem, který vám oběma obohatí život.
 • Pro inspiraci si můžete přečíst slavnou báseň od Elizabeth Barrett Browningové, „Jak milovat?“ a zamyslete se i nad citátem od Shakespeara: "Láska není láska/která se mění, když změnu najde" (Sonet 116)
 • Láska znamená uvědomovat si její existenci a strukturu, biologický význam, který během evoluce našeho druhu získal obrovskou moc, pochopit její funkci, ale zároveň dovolit sám sobě doufat a nechat se láskou proměnit jak fyzicky, tak psychicky.
 • Pokud vás nějaká věc v chování partera/ky zraňuje neboirituje, seberte odvahu a řekněte to. Jen tak můžete druhému dát šanci, aby na svém chování zapracoval dřív, než bude vaše láska zničena.
Reklama

Varování

 • Lidé se zamilovávají a někdy láska zkrátka skončí. Pokud se vaše "opravdová láska" ukáže jako násilník, nebo kvůli ní častěji pláčete, než se smějete, ukončete to a najděte si opravdový, zdravý vztah.
Reklama

Související články

Jak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamilovalJak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamiloval
Jak poznat, kdy je správná doba na sexJak poznat, kdy je správná doba na sex
Jak získat muže ve znamení býkaJak získat muže ve znamení býka
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak se mazlit v poloze lžičekJak se mazlit v poloze lžiček
Jak přestat myslet na svou bývalou láskuJak přestat myslet na svou bývalou lásku
Jak dávat najevo láskuJak dávat najevo lásku
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak někoho romanticky obejmoutJak někoho romanticky obejmout
Jak zajistit, aby vás partner miloval víceJak zajistit, aby vás partner miloval více
Jak se s partnerem mazlitJak se s partnerem mazlit
Jak udělat dojem na dívkuJak udělat dojem na dívku
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak zařídit, aby se do vás manželka znovu zamilovalaJak zařídit, aby se do vás manželka znovu zamilovala
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 741 krát
Kategorie: Láska
Stránka byla zobrazena 4 741 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama