Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pro každého z nás je těžké pravdivě definovat sám sebe. Často se lidé zaměřují na své negativní stránky nebo se příliš srovnávají s ostatními. Pouze vy však dokážete definovat, kým doopravdy jste. Tento článek vám dá několik rad, jak nejlépe se definovat a jak na sebe nahlížet z té pozitivní stránky.

Část 1
Část 1 ze 2:

Objevování vlastní identity

  1. 1
    Poznejte sami sebe. Pokud se chcete definovat, tak je pro vás klíčové sebepoznání. Pro sebepoznání je důležitá schopnost sebereflexe bez sebemenších předsudků. Nejprve byste tedy měli zjistit, co vás stimuluje a jaké jsou vaše myšlenkové pochody.[1]
    • Metoda všímavosti („mindfulness“) je o tom, že pozorujete své myšlenky a vzorce myšlení. Například: Při všímavosti si uvědomíte, že máte tendenci domnívat se, že ostatním na vás a vašich názorech nezáleží. Takovéto myšlenky však mohou ve vás spustit úzkost a depresi, takže je důležité je zachytit co nejdříve. Jejich zachycení vám také pomůže lépe si uvědomit svoji vlastní identitu.[2]
    • Při všímání si svých myšlenek a myšlenkových vzorců se musíte snažit své myšlenky nijak neposuzovat. To znamená, že si jich budete sice plně vědomi, ale nebudete se nimi více zabývat nebo se za ně odsuzovat. Každý člověk má nějaké negativní myšlenky. Tím, že si jich povšimnete, je nakonec vyplavíte z mysli.
  2. 2
    Všimněte si, jak sami sebe berete. Jakmile si začnete všímat toho, jakým způsobem myslíte o sobě a o svém okolí, začněte si všímat toho, s čím se identifikujete. Všimněte si skrze jaké skupiny nebo hnutí se projevuje vaše identita. To vše vám ukazuje, jak sami sebe vnímáte a jak vyjadřujete svoji osobnost.[3]
    • Zamyslete se nad náboženským vyznáním, národností, sexuální identitou, atd.
    • Zamyslete se nad rolemi, v kterých se v životě nacházíte, např.: v práci, v rodině (matka, otec, sestra, bratr,…), v milostném vztahu (partner, singl), atd.
  3. 3
    Poznamenejte si své myšlenkové pochody a sebedefinice. Postupně si o sobě dělejte poznámky, abyste lépe viděli své myšlenkové pochody a definice vlastní osoby a lépe pochopili, jak se chováte a kým vlastně jste. Na papíře budete schopni lépe vidět v souvislostech za koho se vlastně považujete a bude pro vás jednodušší eliminovat všechny negativní myšlenky.
    • Navštivte psychologa, který vám může pomoci zjistit, jakým způsobem myslíte a jak se chováte. Také vám může pomoci vyřešit vaše negativní myšlenky.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vytváření sebedefinice

  1. 1
    Poznamenejte si své negativní myšlenky. Poznamenejte si své negativní myšlenky a věnujte jim pozornost, lépe se jich pak zbavíte. Když je ze sebe dostanete ven na papír, tak se jich dokážete snadněji zbavit i z vaší mysli. [4]
    • Neomezujte se v negativním slova smyslu. Sebedefinice určuje činy. Takže, pokud se berete za osobu, která zažila pouze špatné vztahy, tak jste zároveň přišli o potenciál mít skvělé vztahy. Jde o ten příběh, který o sobě vyprávíte. Vy mu totiž uvěříte a budete se podle toho i chovat.
  2. 2
    Zjistěte si své životní hodnoty. Nedefinujte se na základě nějakých vnějších vlivů, protože ty se neustále mění. Charakterizujte se na základě svých životních hodnot, abyste získali trvalou a stálou definici sebe sama.[5]
    • Vězte, že nepřijdete o svoji identitu, pokud ji založíte na svých životních hodnotách, jako jsou soucit, odvaha a integrita.
    • Napište si seznam svých životních hodnot a vědomě se podle nich každý den chovejte. Pokud je odvaha vaší hlavní životní hodnotou, zastaňte se slabšího na autobusové zastávce. Pokud si nejvíce ceníte upřímnosti, nelžete, když ztratíte něčí hodinky. Pokud si naopak nejvíce ceníte soucitu, věnujte se dobrovolnictví v místní charitě.
  3. 3
    Definujte se pozitivně. To neznamená, že byste si neměli být vědomi nějakých negativních událostí, které se odehrály ve vašem životě. Jsou součástí vaší identity, stejně jako ty pozitivní. Jen vás prostě nedefinují.[6]
    • To znamená, že byste se neměli nechat řídit vnějšími událostmi. Vaše identita vychází z vašeho nitra a z vašich životních hodnot.
    • Nezapomeňte, že negativní zkušenosti vám dávají ponaučení. Pokud jste se spálili ve vztahu, vezměte si z toho ponaučení do budoucna. Co vás to naučilo o tom, jak být dobrým člověkem?
    Reklama

Tipy

  • Buďte k sobě upřímní, ale ne příliš kritičtí. To znamená, že byste si neměli říkat: „Jsem hnusná,“ nebo „Jsem hloupý.“
  • Nikdy nezapomeňte, že jen a pouze vy můžete definovat sami sebe. Jste jediní, kdo rozhoduje o tom, kým doopravdy jste.
Reklama

Varování

  • Nesrovnávejte se s ostatními. Nebylo by to férové vůči vám, ale i vůči ostatním. Každý člověk za sebou má jiný příběh, pochází z jiných poměrů, má jiné obavy a strachy, jiná očekávání od života a od sebe samého. Srovnávání se je příliš zjednodušený náhled na sebe a na ostatní.
  • Nedávejte se do nějaké škatulky a nesnažte se jí hlava nehlava držet.
Reklama

O tomto wikiHow

Camber Hill
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Camber Hill. Camber Hill je numerolog, autor, řečník a majitel Camber Hill Coaching se sídlem v Long Beach v Kalifornii. Více než 37 let Camber trénuje podnikatele, kreativce, obchodní manažery a profesionální sportovce. Inspiroval také kreativce v zábavním průmyslu, jako jsou profesionální režiséři, spisovatelé, herci a špičkové rozhlasové osobnosti. Jedinečné použití numerologie Camberovi umožňuje porozumět tomu, co nutí jeho klienty k vytváření dlouhodobých řešení a měřitelných výsledků. Jeho práce byla uvedena v The Human Calculator, The Human Calculator, The Los Angeles Times, Palm Springs Life Magazine a kalifornských rozhlasových programech. Je také členem Mezinárodní federace koučování a je členem představenstva správní rady ICF Orange County. Kromě toho se Camber vyznačuje jako certifikovaný vlastník podniku National Gay and Lesbian Chamber of Commerce. Tento článek byl zobrazen 3 307 krát
Kategorie: Různé
Stránka byla zobrazena 3 307 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama