Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Játra mají spoustu funkcí, které slouží k zachování zdraví celého těla. Játra zpracovávají vše, co jíte, pijete a absorbujete skrz kůži a proto jsou vystaveny mnoha škodlivým látkám. Mezi příznaky toho, že jsou játra poškozená, patří alergie, podvýživa, vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů, nebo žlučové kameny. Pročištění jater vám může pomoci se těchto problémů zbavit. Existují produkty pro čištění jater, které seženete v lékárnách a v obchodech se zdravou výživou, ale můžete si játra očistit i doma pomocí několika běžných produktů. Zde je několik způsobů, jak si pročistit játra.

Metoda 1 ze 4:
Grapefruit a sůl Epsom

 1. 1
  Uvědomte si prospěšné účinky čištění jater. Tato 24 hodinová detoxikace je určena k odstranění toxinů z jater a vyplavení žlučníkových kamenů ze žlučníku.
  • Může lidem pomoci zbavit se problémů, jako je chronické akné, kvasinkové infekce a příznaky spojené se syndromem zvýšené propustnosti střeva.
  • Budete potřebovat pouze sůl Epsom, extra panenský olivový olej a jeden velký grapefruit.
 2. 2
  Připravte své tělo na pročištění. Několik dní před touto detoxikací byste měli jíst spoustu jablek a pít co nejvíce jablečné šťávy, abyste na ni své tělo důkladně připravili.
  • Poslední den před detoxikační vypijte každé 2-3 hodiny 250 ml jablečné šťávy.
  • Ráno si dejte lehkou snídani, která nebude obsahovat žádný tuk, například zdravé smoothie, nebo celozrnné cereálie s ovocem.
 3. 3
  Připravte si solnou směs a vypijte ji. Ve 14 hodin odpoledne první den detoxikace si smíchejte 4 lžíce soli Epsom se 3 šálky vody.
  • Nalejte si směs do velkého džbánu a nechejte ji vychladnout v lednici. Po 14.00 nejezte už žádné jídlo.
  • V 18.00 vypijte tři čtvrtě šálku solné směsi. Pokud je pro vás její chuť nepříjemná, můžete přidat vitamín C v prášku. Ve 20.00 vypijte další tři čtvrtiny šálku této směsi.
 4. 4
  Připravte si grepovou směs a vypijte ji. Ve 21.45 si odšťavněte jeden velký grep (měli byste získat půl až tři čtvrtě šálku šťávy) a nalijte šťávu do sklenice.
  • Přidejte půl šálku olivového oleje a důkladně směs protřepejte, aby se přísady promísily.
  • Vypijte tuto směs oleje a grepové šťávy (pokud to bude nutné, použijte brčko) a jděte si lehnout – je to důležité, jinak detoxikace neproběhne správně.
  • Lehněte si na pravý bok a přitáhněte si pravé koleno k hrudníku a snažte se usnout.
 5. 5
  Zakončení detoxikace. Následující den ráno vypijte další tři čtvrtě šálku solné směsi ihned po probuzení a zbytek vypijte o dvě hodiny později.
  • Po dalších dvou hodinách můžete přejít na ovocné šťávy a po dalších dvou hodinách na pevnou stravu – neměli byste ovšem jíst nic těžkého ani nezdravého.
  • Druhý den po detoxikaci můžete očekávat, že půjdete na toaletu vícekrát, než jednou. Pravděpodobně ve stolici uvidíte kulaté zelené kameny – žlučové kameny. Je naprosto normální mít žlučové kameny ve stolici. Znamená to, že detoxikace proběhla správně. [1]
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Brusinková šťáva

 1. 1
  Zjistěte, jaké prospěšné účinky má tato detoxikace. Toto pročištění se používá k čištění jater a tlustého střeva. Odstraní z vašeho těla toxiny a odpadní látky a zbaví vás pocitu nafouknutého břicha, dodá vám více energie a usnadní vám hubnutí.
  • Budete potřebovat neslazenou brusinkovou šťávu, skořici, drcený zázvor, muškátový oříšek, 2-3 pomeranče, 2-3 citrony a několik balíčků stévie (přírodního sladidla).
 2. 2
  Připravte své tělo na detoxikaci. Než se pustíte do této detoxikace, musíte svá játra připravit tím, že budete 7 dní jíst zdravě. Pomůže vám to vyhnout se únavě a pocitům těžkosti v den detoxikace.
  • Jezte spoustu listové zeleniny (zelí, salát, kapusta), košťálové zeleniny (brokolice, květák, růžičková kapusta), citrusových plodů, potravin s obsahem síry (vejce, česnek a cibule) a potravin zdravých pro játra (chřest, řepa, celer).
  • Také byste měli pít dostatek vody (alespoň 3 litry denně) a vyhýbat se zpracovaným potravinám, sacharidům a potravinám s obsahem lepku. Vynechejte alkohol, nápoje s kofeinem a zbytečné léky.
 3. 3
  Připravte si očistný nápoj z brusinek. V den detoxikace si připravte brusinkový nápoj. Nejprve si nařeďte neslazenou brusinkovou šťávu filtrovanou vodou v poměru 1:3, abyste měli 3 litry tekutiny. Tuto tekutinu nalijte do hrnce a dejte ji vařit na střední plamen.
  • Dejte lžičku skořice, lžičku zázvoru a lžičku muškátového oříšku do sítka na čaj a vložte ho do vařící brusinkové šťávy. Pokud chcete silnější odvar, dejte koření přímo do tekutiny. Nechejte směs vařit 15-20 minut a potom ji sundejte z plotny a nechejte ji vychladnout.
  • Až bude tekutina studená, vymačkejte si pomeranče a citrony a přidejte šťávu k brusinkovému odvaru. Ochutnejte výslednou směs a v případě potřeby ji oslaďte stévií.
 4. 4
  V průběhu dne tuto směs popíjejte. V den detoxikace pijte brusinkovou směs po sklenicích o 250 ml.
  • Střídejte brusinkovou šťávu s filtrovanou vodou, dokud nevypijete alespoň 2.5 l každé z těchto tekutin. Uvědomte si, že budete chodit často na toaletu!
  • Můžete si také dvakrát denně vzít doplněk stravy pro čištění střev (například dvě lžičky psylia v prášku, nebo dvě lžíce drcených lněných semen) – jednou ráno a jednou večer.
 5. 5
  Umožněte svému tělu, aby se z detoxikace vzpamatovalo. Následující tři dny byste měli dodržovat stejná pravidla, jako týden před detoxikací, jinak nedosáhnete dostatečně dobrých výsledků.
  • Můžete jíst také zdravé bakterie, například organické kyselé zelí, nebo bílý jogurt s obsahem aktivních kultur. [2]
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Jablečný ocet

 1. 1
  Výhody této detoxikační metody. Jablečný ocet se již dlouho používá jako domácí metoda léčby jaterních onemocnění a slouží také k čištění krve.
  • Má také ovšem spoustu jiných prospěšných účinků – napomáhá trávení, podporuje hubnutí a dokáže vás zbavit akné.
  • Uvědomte si, že jablečný ocet bude fungovat pouze v případě, že ho zkombinujete se zdravou a vyváženou stravou.
 2. 2
  Kupte si organický nefiltrovaný jablečný ocet. Kupte si ten nejkvalitnější organický jablečný ocet s vysokým podílem živin.
  • Důkladně lahvičku protřepejte, abyste uvolnili sedlinu na dně – této sedlině se říká „matka“ a jde o nejvýživnější část jablečného octa.
 3. 3
  Každý den pijte jablečný ocet. Jablečný ocet vám může pročišťovat játra průběžně a nemusíte kvůli tomu držet žádný půst.
  • Stačí si jen rozmíchat 2-3 lžičky octa ve sklenici vody a před každým jídlem tuto směs vypít.
  • Můžete si také rozmíchat 1-2 lžíce jablečného octa ve sklenici vody a vypít ji každé ráno na prázdný žaludek.
 4. 4
  Jablečný ocet můžete používat i jinými způsoby. Zde je několik způsobů, jak používat jablečný ocet:
  • Uvařte si čaj z horké vody a lžíce jablečného octa. Můžete si ho osladit medem.
  • Udělejte si salátový dresink – smíchejte si jablečný ocet s olejem ze lněných semen a s medem.[3]
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Potraviny, které čistí játra

 1. 1
  Jezte česnek. Česnek se hodí pro všechny, kteří chtějí pročistit svá játra, protože aktivuje jaterní enzymy, které zbavují tělo toxinů. Obsahuje také alicin a selen, což jsou látky, které podporují zdravou funkci jater.[4]
 2. 2
  Jezte listovou zeleninu. Listová zelenina, jako je špenát, kapusta, rukola, pampeliškové listy, nebo mangold, dokonale pročišťují játra – odstraňují těžké kovy, pesticidy a herbicidy (které poškozují játra) a zvyšují produkci a tok žluči.
 3. 3
  Jezte grepy. Grepy obsahují speciální protein glutation, který se váže na toxiny a odvádí je z těla pryč. Můžete si dát celý grep, nebo vypít sklenici čerstvé grepové šťávy k snídani. Podpoříte tím funkci jater a zároveň tělu dodáte vitamín C, pektin a spoustu antioxidantů.
 4. 4
  Jezte avokádo. Avokádo také obsahuje glutation, což je sloučenina, která odstraňuje z jater toxiny a zajišťuje jejich správnou funkci. Některé výzkumy prokazují, že když budete jíst 1-2 avokáda za týden po dobu 30 snů, můžete tím zvrátit poškození jater.[5]
 5. 5
  Jezte vlašské ořechy. Vlašské ořechy obsahují glutatoin, aminokyselinu arginin a omega-3 mastné kyseliny, které detoxikují játra a snižují hladinu čpavku v těle. Čpavek způsobuje mnoho nemocí. Dejte si k svačině hrst vlašských ořechů, nebo si ořechy přidávejte do salátů. [6]
 6. 6
  Jezte kurkumu. Kurkuma je v podstatě super potravina pro játra – chrání játra před toxiny a pomáhá regenerovat poškozené jaterní buňky. Také podporuje tvorbu žluči a posiluje funkci žlučníku, což je další čistící orgán. Dávejte si kurkumu do luštěninových pokrmů, nebo do zeleninových jídel a užívejte si její prospěšné účinky.
 7. 7
  Čemu se vyhnout. Existují potraviny, které játra poškozují, zahrnují je toxiny a omezují jejich správnou funkci. Mezi tyto potraviny patří zpracovaná jídla, tučná jídla, jako jsou uzeniny a mleté maso, smažená jídla, margarín a hydrogenované oleje a všechny potraviny s obsahem umělých barviv a příchutí.
 8. 8
  Berte doplňky stravy. Existuje spousta přírodních doplňků stravy, které podporují zdravá játra. Patří mezi ně kyselina jablečná, pampeliškový kořen a mléčný bodlák. Seženete je v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou. Berte je podle pokynů uvedených v příbalovém letáku.[7]
 9. 9
  Pijte detoxikační čaje. Některé bylinné čaje vyplavují z těla a z jater toxiny a zároveň hydratují tělo. Nejlepší čaje pro čištění jater jsou například čaje z pampeliškového kořene, ze zázvoru, hřebíčku, heřmánku, skořice a přesličky. Snažte se vypít alespoň dva šálky bylinného čaje denně a pokud chcete, slaďte si je medem.
  Reklama

Tipy

 • Olej ze lněných semen, bakterie acidophilus, kapsle ornithinu a mléčný bodlák seženete v obchodech se zdravou výživou.
 • Doporučujeme nejprve provést očistu tlustého střeva a ledvin. Tato detoxikace do těla vypustí spoustu toxinů, takže tím zatížíte ledviny, které budou muset toxiny odfiltrovat. Kromě ledvin se s toxiny bude vypořádávat také tlusté střevo.
 • Vyhýbejte se tučným jídlům a acetaminofenu.
 • Mléčný bodlák si můžete přidat ke každé očistě jater, buď ve formě kapslí, nebo sirupu. Můžete jíst 2 kapsle po 120 mg, nebo 5 kapek sirupu. Tato bylina pomáhá regenerovat buňky poškozené toxickými látkami.
Reklama

O tomto wikiHow

Raj Vuppalanchi, MD
Spoluautor od:
Akademický hepatolog
Tento článek spoluautor od Raj Vuppalanchi, MD. Dr. Raj Vuppalanchi je akademický hepatolog, profesor medicíny na lékařské fakultě Indiana University a ředitel klinické hepatologie na IU Health. S více než deseti lety zkušeností vede Dr. Vuppalanchi klinickou praxi a poskytuje péči pacientům s různými poruchami jater ve Fakultní nemocnici v Indianapolis. Na lékařské fakultě Indiana University absolvoval dvojí stipendia v oboru klinické farmakologie a gastroenterologie-hepatologie. Dr. Raj Vuppalanchi je deska certifikovaná pro interní medicínu a gastroenterologii americkou radou interního lékařství a je členem Americké asociace pro studium onemocnění jater a American College of Gastroenterology. Jeho výzkum zaměřený na pacienta se věnuje hledání nových způsobů léčby různých jaterních poruch a také použití diagnostických testů pro neinvazivní stanovení jaterní fibrózy (přechodná elastografie) a portální hypertenze (ztuhlost sleziny). Tento článek byl zobrazen 2 896 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 896 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama