Stáhnout PDF Stáhnout PDF

K dilataci děložního hrdla dochází v průběhu aktivního porodu, zvětšuje se prostor pro dítě na cestu porodními cestami. Pochva se roztahuje přirozeně, když je tělo připravené rodit, ale pokud je nutné, aby se věci pohnuly rychleji, dilatace může být stimulována pomocí léků nebo mechanickými technikami. Dilataci děložního hrdla je nejlepší ponechat v rukou lékaře nebo porodní asistentky, kteří zajistí, aby dilatace byla prováděna bezpečně a efektivně, bez ohledu na to, co mohlo být příčinou. Čtěte dále a dozvíte se více o dilataci děložního hrdla.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Podstoupení chemické nebo mechanické dilatace

 1. 1
  Pochopte, kdy je nutné děložní hrdlo dilatovat. Pokud se děložní hrdlo dilatuje, když se porod posune do své "aktivní" fáze, zasažením do tohoto procesu, místo aby plynul přirozeně, je v podstatě stejné, jako vyvolání porodu. Existuje řada důvodů, proč se lékař nebo porodní asistentka mohou rozhodnout, že dilatace bude nejlepší pro průběh porodu:
  • Pokud jste dva týdny po termínu bez známek začátku porodu.[1]
  • Pokud vám praskla plodová voda, ale nemáte žádné kontrakce.
  • Pokud máte infekci v pozdější fázi těhotenství.
  • Pokud máte nějaký problém s placentou.
  • Pokud máte zdravotní stav, kdy čekání na porod příliš dlouho, představuje riziko.
  • Pokud jste podstoupila dilataci a kyretáž.
 2. 2
  Mějte na paměti rizika vyvolání porodu. Vyvolání porodu by nemělo být provedeno pro pohodlí, protože může představovat riziko pro matku i dítě. Vyvolání porodu by nemělo být bráno na lehkou váhu - ujistěte se, že jste pochopili, co přesně zažije vaše tělo předtím, než budete souhlasit s podáním léků. Vyvolání porodu zvyšuje riziko těchto komplikací:
  • Císařský řez.[2]
  • Předčasný porod.
  • Snížení srdeční frekvence a příjem kyslíku u dítěte.
  • Podružné infekce.
  • Děložní ruptury.
 3. 3
  Promluvte si se svým lékařem o lécích používaných pro dilataci děložního hrdla. Nejběžnější lék používaný pro tento účel je syntetický prostaglandin. Dinoproston a misoprostol jsou dva syntetické prostaglandiny, které mohou být použity. Oba tyto léky jsou podávány orálně nebo vaginálně.
  • Tyto léky mají vedlejší účinky, které mohou mít vliv na zdraví dítěte. Ujistěte se, že budete mluvit se svým lékařem o rizicích dříve, než užijete lék.
 4. 4
  Zjistěte, zda budou použity mechanické dilatátory. Někdy lékaři používají nástroje, které dilatují děložní hrdlo mechanicky, nikoli chemicky. Buď hrotem balónového katétru nebo druhem mořské řasy s názvem laminaria, která je vložena k děložnímu hrdlu.
  • Jakmile je vložen balónový katétr, fyziologický roztok se vstříkne do balónu, což způsobuje rozšíření a dilataci děložního hrdla.
  • Laminaria je druh mořské řasy původem z Japonska, která při navlhčení tvoří hustý, lepkavý gel. Sušené stonky mořských řas jsou sestaveny do "stanů", které se postupně rozšiřují. Vrstva řasy je umístěna dovnitř děložního čípku, kolem děložního hrdla na podporu dilatace. I když byla laminaria použita na stimulaci před dilatací a kyretáží, bezpečnost jeho použití během těhotenství nebyla zatím prokázána.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Urychlení začátku porodu bez lékařského zásahu

 1. 1
  Mějte sex se svým partnerem. Sexem začíná uvolňování prostaglandinu v těle, které může vést ke stimulaci a dilataci děložního hrdla. Poraďte se se svým lékařem, než budete mít sex v tomto bodě těhotenství. Ve většině případů je sex v této fázi těhotenství naprosto bezpečný, dokud nepraskne plodová voda. I když studie spojující sex a dilataci děložního hrdla nejsou zcela průkazné, mnoho lékařů i nadále doporučuje tuto metodu pacientům, kteří jsou v tomto stadiu těhotenství netrpěliví.
 2. 2
  Stimulujte bradavky. Stimulování bradavek uvolňuje hormon oxytocin, který vyvolává porod.[3] Masírujte si bradavky nebo požádejte partnera, aby to udělal za vás.
 3. 3
  Pozor na příznaky dilatace děložního hrdla, pokud jste blízko konce těhotenství. To znamená, že rodíte a je čas promluvit si s lékařem nebo porodní asistentkou. Jak hlava dítěte začíná tlačit na děložní hrdlo, čípek začne řídnout a otevírat se. Váš lékař může provést jednoduché vyšetření k určení, zda začala dilatace a řídnutí děložního hrdla, což naznačuje, že můžete být ve velmi raných fázích porodu.
  Reklama

Varování

 • Neužívejte žádné byliny ani léky na podporu dilatace děložního hrdla, pokud vám nebyly doporučeny lékařem nebo porodní asistentkou.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Jennifer Butt, MD
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný porodník a gynekoložka
Tento článek spoluautorem článku je Jennifer Butt, MD. Jennifer Butt, MD, je atestovaný porodník a gynekoložka, která provozuje soukromou praxi, Upper East Side OB / GYN, v New Yorku ve státě New York. Spolupracuje s Lenox Hill Hospital. Získala titul BA v biologických studiích na Rutgers University a titul MD na Rutgers - Robert Wood Johnson Medical School. Poté absolvovala stáž z porodnictví a gynekologie ve Fakultní nemocnici Robert Wood Johnson University Hospital. Dr. Butt je certifikovaná Americkou porodnickou a gynekologickou radou. Je členkou Americké asociace porodníků a gynekologů a členkou Americké lékařské asociace. Tento článek byl zobrazen 5 695 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 695 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama