X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 5 461 krát
Včely se starají o krásnou zahradu. Když po ní s bzučením poletují, zároveň opylují květiny a ty díky tomu budou dobře prospívat a mít opravdu nádherné, bohaté květy. Že žádné včely na zahradě nemáte? Nebojte se, dají se snadno přilákat určitými druhy divokých květin, ovoce, zeleniny a dokonce i slunečnic – nechte svou zahradu trochu zdivočet a poskytněte včelám úkryt a vodu. Přečtěte si tento článek a naučte se, jak do zahrady přilákat víc včel.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Vysázejte květiny, které včely přitahují
-
1Sázejte květiny, které jsou ve vaší lokalitě původní. Včely se vyvíjely spolu s květinami, které rostly divoce a tak budou zjednodušeně řečeno nejlépe reagovat na rostliny, které dobře znají. Jaké rostliny jsou u vás původní? Pokud si nejste jistí, zajděte do zahradnictví nebo zahradního centra a požádejte o mix lučních travin, nebo si udělejte průzkum na internetu a semena zakupte online. Pokud nechcete, aby vaše zahrada vypadala zanedbaně a divoce, vyberte si jen několik druhů, které se budou hodit ke stávajícím a které včely nalákají.
- Čím víc divokých rostlin zasijete, tím víc včel nalákáte a tím lépe bude vaše zahrada prospívat. Přirozené, původní rostliny mohou zahradě pomoci víc, než si dokážete představit!
- Snažte se na zahradě pěstovat rozmanité druhy nejrůznějších tvarů a velikostí, ne jen jeden nebo dva. Čím zajímavější a rozmanitější zahrada bude, tím více živočišných druhů bude lákat a tím bude větší její biodiverzita. Neplatí to jen o včelách ale i o jiném užitečném hmyzu.[1]
-
2Sázejte rostliny s jednoduchými okvětními plátky. Květy s plátky pouze v jedné řadě jsou pro včely atraktivnější než ty, které mají květy plné. Je to proto, že obsahují více pylu, než plnokvěté odrůdy, a tak poskytují včelám o něco více potravy. Je pro ně navíc jednodušší se k pylu dostat, protože musí překonat jen jednu řadu okvětních plátků.[2] Tady je několik tipů ne květiny, které včely doslova milují:
- Astry
- Karafiáty
- Heřmánek
- Krásenky
- Krokusy
- Jiřiny
- Náprstníky
- Pelargonie
- Topolovky
- Hyacinty
- Měsíčky
- Máky
- Růže
- Sněženky
- Slunečnice
- Cínie
-
3Vybírejte si rostliny se žlutými, bílými, modrými a fialovými květy. Tyto barvy přitahují včely víc, než růžová, oranžová a červená. Samozřejmě, že vaše zahrada nemusí být celá jen žlutá, modrá a fialová, ale když budete mít dostatek květů těchto odstínů, včely si budou bzučet víc než spokojeně.
-
4Sázejte rostliny tak, aby kvetly po etapách. Pokud vám na zahradě vykvete všechno najednou, včely se nasytí a pak budou o hladu dřív, než vůbec přijde léto. Pěstujte různé druhy rostlin, které pokvetou během jara, přes léto až do podzimu, aby včely u vás na zahrádce vždycky našly něco k snědku a rády se k vám proto vracely.
-
5Nezapomínejte ani na kvetoucí zeleninu a ovoce. Bobule, melouny, dýně, okurky a ovocné stromy, zejména třešně, ty všechny mají voňavé květy, které včely lákají. A naopak včely jsou pro tyto rostliny přínosem, takže když je zasadíte, uděláte dobře pro zahradu i včely.[3] Následující ovoce a zelenina jsou pro včely velmi přitažlivé:
- Borůvky
- Cukrové melouny
- Okurky
- Tykve
- Třešňové stromy
- Papriky
- Dýně
- Cukety
- Jahody
- Vodní melouny
-
6Sázejte bylinky, které přitahují včely. Máte-li místo na malou bylinkovou zahrádku, můžete ji využít jako další lákadlo pro včely. Některé druhy včel přitahuje máta, šalvěj, rozmarýn, tymián, meduňka a mnoho jiných bylinek.[4] Tady je seznam několika z nich, které včely rády vyhledávají:
- Meduňka
- Kostival
- Šanta kočičí
- Koriandr
- Fenykl
- Levandule
- Máta
- Rozmarýn
- Šalvěj
- Tymián
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Udělejte ze zahrady včelí ráj
-
1Nechte zahradu trochu zdivočet. Pokud máte precizne sestřižený trávník, sbíráte každý klacík a na zahradě není ani jediné místečko s blátem, včely u vás domov nenajdou, ať už květin vysázíte kolik chcete. Včely jsou divocí živočichové, které potřebují k životu přírodní prostředí. Jestliže chcete, aby se u vás zabydlely, udělejte následující:
- Nechte na dvorku a zahradě nějaké otevřené plochy, které připomínají louku.
- Nechte kousek trávníku neposekaný, aby na něm rostl divoký heřmánek.
- Pár spadlých větviček nebo uschlé křoví nechte ležet a nesbírejte je. Včely je mohou využít jako úkryt.
- Nechte na zahradě holá, nezarostlá místečka s hlínou, která se po dešti změní v bláto. Některé druhy včel žijí pod zemí a budou vám vděčné za přístup k bahnu, které potřebují.
-
2Připravte včelám koupel. Včely obvykle nemohou používat pítka pro ptáky, protože nedokáží přistát v hluboké vodě. Potřebují ostrůvek, na který bezpečně dolétnou a dojdou až k okraji, kde se napijí nebo vykoupou, aniž by se utopily. Koupel pro včely vyrobíte z širokého, plochého talíře nebo tácu, na jehož okraje naskládáte kamínky a oblázky. Kameny a dno nádoby pak zalijte vodou. Včelí koupel umístěte na zahradu do blízkosti květin, které včely nejvíc přitahují. Ty pak budou moci sedat na oblázky a pít vodu nebo se v ní koupat.
-
3Poskytněte včelám úkryt. Rozkládající se vegetace a pařezy jsou pro včely skvělým útočištěm. Čím dál více zahradníků dnes buduje včelí úly a hmyzí domečky. Pokud to s včelami myslíte opravdu vážně a chcete, aby na vaší zahradě dobře prospívaly, zvažte tuto možnost také. Malý včelí úkryt začněte budovat následujícím způsobem:
- Vezměte malou dřevěnou krabičku a natřete ji výraznou barvou, nejlépe bílou, žlutou, zářivě modrou nebo fialovou. Použijte přírodní organickou barvu, která včelám neublíží.[5]
- Vyložte krabičku trubičkami pro hnízdění – postavte je vertikálně. Můžete je koupit v zahradnictví nebo si je jednoduše vyrobit – srolujte recyklovaný hnědý papír okolo tužky, uskřípněte, a ruličku slepte k sobě tak, aby oba konce zůstaly volné.[6] Celou krabičku naplňte připravenými trubičkami tak, aby jejich otevřené konce byly vidět a včely do nich mohly zalézt.
- Otočte krabičku na bok. Použijte tolik trubiček, aby z krabičky nevypadly, pokud s ní pohnete. Zavěste krabičku na strom nebo kůl ve výšce očí – na místě, které je chráněno před deštěm a větrem.
- Poblíž odkryjte na kousku plochy trochu zeminy a jílu, které včely využívají ke stavbě svých hnízd.[7]
-
4Přestaňte používat všechny druhy pesticidů. Včely jsou velmi citlivé a pesticidy a jiné chemikálie, které se v zahradách používají, je poškozují. Máte-li problém se škůdci, snažte se ho řešit s pomocí přírodních odpuzovačů. Jestliže rostliny postřikujete, dělejte to až po západu slunce, kdy včely přestávají být aktivní. Rozhodně nepoužívejte nic, o čem je známo, že včely hubí.Reklama
Tipy
- Rostliny, které přitahují včely, jsou atraktivní také pro motýly.
- Místo pesticidů se spolehněte raději na přirozené nepřátele škůdců, jako jsou pavouci nebo berušky, případně škůdce sbírejte rukou a postřikujte přírodními prostředky.
- Seznamte se s místním včelařem a zeptejte se, zda byste si mohli na zahradu také pořídit úly.
- Včely mají rády mělké kaluže – poskytněte jim nějaké a pravidelně v nich vyměňujte vodu, aby nezahnívala a nelíhly se v ní larvy komárů – nechcete si přece přidělávat na zahrádce problémy!
- Pokud jste rádi, že máte na zahradě včely, připravte jim místo ke hnízdění. Typ hnízda závisí na druhu hmyzu, který chcete hostit – jiné potřebují zemní druhy, jiné lesní druhy, jiné třeba čmeláci.
- Pokud se ve vašem bydlišti plošně provádějí chemické postřiky, zkuste s tím něco udělat, včelám totiž pesticidy velmi škodí.
Reklama
Varování
- Pokud máte vy něbo někdo z vaší rodiny alergii na včely, buďte velmi opatrní. Raději se včely nepokoušejte vůbec přitahovat, případně osobu s alergií varujte a učiňte nezbytná ochranná opatření – nechoďte bosí, nezdržujte se poblíž keřů a rostlin, které včely lákají, a noste u sebe antihistaminika. Chovejte se zodpovědně.
- Včely v hnízdě nerušte.
- Jamile budete mít na zahradě víc včel, pohybujte se opatrněji, nechoďte pokud možno bosi, obzvlášť ne mezi květinami.
- Nenechávejte včelám jako potravu sladké sirupy, cukr ani limonády. Potřebují zdravé zdroje potravy, ne uměle vyráběné sladkosti.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Vhodné rostliny. Použijte nejlépe takové, které se u vás přirozeně vyskytují.
- Voda
- Hnízda (nepovinné)
Reference
- ↑ http://www.thedailygreen.com/going-green/tips/bee-friendly-plants
- ↑ http://www.gardeners.com/Attracting-Beneficial-Bees/5024,default,pg.html
- ↑ http://www.honeybeesuite.com/how-to-attract-bees-to-your-garden/
- ↑ http://www.thedailygreen.com/going-green/tips/bee-friendly-plants
- ↑ http://www.davidsuzuki.org/what-you-can-do/food-and-our-planet/create-a-bee-friendly-garden/
- ↑ http://www.davidsuzuki.org/what-you-can-do/food-and-our-planet/create-a-bee-friendly-garden
- ↑ http://www.davidsuzuki.org/what-you-can-do/food-and-our-planet/create-a-bee-friendly-garden/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Attract Honey Bees
Español:atraer abejas de miel
Português:Atrair Abelhas
中文:吸引蜜蜂
Nederlands:Honingbijen aantrekken
Italiano:Attirare le Api
Русский:привлечь медоносных пчел
日本語:庭にミツバチを呼び寄せる
Stránka byla zobrazena 5 461 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama