Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stát se mužský modelem neznamená mít volné vstupenky na nejlepší večírky ve městě. Znamená to tvrdou práci s dlouhými hodinami a někdy také se špatným platem. Pro muže je ale trochu snazší stát se modely než pro ženy, protože u mužů neplatí tak přísné fyzické požadavky a také mohou pracovat mnoho let – někteří modelové pracují až do svých padesáti let. Pokud chcete vědět, jak na to, čtěte dál.

Část 1
Část 1 ze 3:

Ukažte se

  1. 1
    Splňte požadavky na modely. Mužští modelové to mají co se týče požadavků na vzhled o něco jednodušší než jejich kolegyně-ženy, ale stále je nutné splnit určité standardy. Pokud některý z nich nesplňujete, nevadí – když na to budete opravdu mít, najdete si práci i pokud nemáte dostatečnou výšku nebo váhu. Zde je několik základních pravidel pro modely, které by vám měly pomoci rozhodnout se, zda na to máte: [1]
    • Většina mužských modelů měří 180-190cm.
    • Na rozdíl od modelek, které pracují většinou pouze do 25-30 let, pracují modelové až do 50 let.
    • Muži mezi 16 a 25 lety předvádějí a reprezentují značky pro mladé.
    • Muži mezi 25 a 35 lety zase zastupují značky pro dospělé muže.
    • Většinou modelové váží něco mezi 70 a 80kg, ale vždy jde hlavně o BMI.
    • Modelingový průmysl většinou nezaměstnává ochlupené muže. Připravte se na to, že se budete muset holit nebo depilovat.
  2. 2
    Rozhodněte se, jaký modeling chcete dělat. Typ práce může ovlivnit to, jak budete práci hledat, jaké fotky si budete muset pořídit a jak vůbec začnete svoji kariéru. Například pokud chcete předvádět oblečení, budete muset splnit jiné požadavky, než katalogový model, který má představovat realistickou podobu muže. Zde jsou typy mužského modelingu:
    • Módní modelové, kteří podporují nějakou značku.
    • Modelové, kteří spolupracují s předními návrháři módy pro muže.
    • Foto modelové, kteří spolupracují pouze s některými periodiky.
    • Manekýni, kteří předvádějí oblečení na přehlídkách.
    • Modelové, kteří předvádějí oblečení v showroomech a na akcích.
    • Komerční fotomodelové, kteří se fotí pro reklamy, billboardy a časopisy.
    • Katalogoví modelové, kteří se fotí do katalogů s oblečením.
    • Promotéři, kteří pracují na akcích a podporují nějakou značku.
    • Speciální modelové, kteří používají v modelingu pouze určitou část svého těla, například ruce, nohy, vlasy atd.
    • Modelové, kteří mají představovat skutečné lidi.
    • Glamour modelové, kteří se fotí s důrazem na model spíše než na produkt nebo reklamu.
  3. 3
    Dostaňte se lidem do povědomí. Můžete tento krok sice přeskočit a přejít rovnou k podepsání smlouvy s agentem, ale vždy je dobré mít nějaké zkušenosti s modelingem, abyste měli na čem stavět při spolupráci s agenturami. Snažte se dostat se do místních novin, do televize, časopisu nebo klidně i na nějakou lokální přehlídku. Možná si vás někdo všimne a osloví vás!
    • Neznamená to ale to, že byste měli přijímat úplně všechny nabídky práce. Nezapomínejte na to, že se snažíte vytvořit si dobrou image, takže byste neměli dělat nic, co je pod vaši úroveň. Nenechávejte se fotit od někoho, kdo není skutečným fotografem ani nedělejte nic, co je vám proti srsti.
    • Nefoťte se nikdy odhalení, pokud za to nedostanete dobře zaplaceno. Možná vám říkají, že fotit bez oblečení zdarma je v pořádku, ale nevěřte jim. Takové věci nefoťte, pokud nejde o profesionální a důstojnou práci, nějakou známou značku nebo společnost, která vám zaplatí velké peníze. Když budete fotit nazí s pochybnými fotografy, nikdy nevíte, kde vaše fotky skončí.
  4. 4
    Nechejte si udělat profesionální fotky. Jistě si budete moci vytvořit své portfolio až po sepsání smlouvy s agenturou, ale budete potřebovat nějaké fotky ještě dříve, jinak nebudete mít moc šanci zaujmout někoho z modelingového průmyslu. Nenechávejte si fotky dělat u nějakého amatéra s fotoaparátem, raději si zaplaťte dobrého fotografa, který bude zárukou kvality.
    • U každého fotografa podepište tzv. Model Release. Budete mít jistotu, že budete přesně vědět, co se bude s vašimi fotkami dít.
    • Nemarněte čas s „portrétním“ fotografem. Chcete dělat modeling a ne se fotit na ročenku.
    • Nějaké fotky obličeje ovšem budete potřebovat. Nezapomeňte ale ani na fotky celé postavy.
    • Protože lidé, kteří vás budou zaměstnávat, budou chtít vědět, jak vypadáte, nechejte si udělat i fotky celé postavy v šortkách a tílku.
    • Druhá fotka by měla být v běžném volnočasovém oblečení a třetí v saku nebo ve smokingu.
    • Vždy mějte černobílé, ale i barevné fotografie.
  5. 5
    Vyhněte se podvodu. Podvodníci jsou bohužel častou součástí modelingového průmyslu. Napálit vás mohou vlastně kdykoli, od focení pochybných fotek s amatérskými fotografy, až po podepisování smluv s neschopnými agenty. Zde je několik věcí, na které byste si měli dávat pozor: [2]
    • Fotografové, kteří chtějí za nafocení booku příliš mnoho peněz. Jakmile se upíšete nějaké agentuře, budete si moci tvořit své portfolio, takže se vykašlete na fotografy, kteří si za své služby říkají o zbytečně velké peníze a tvrdí vám, že je to jediný způsob, jak získat dobrého agenta.
    • Agentury, které chtějí velké částky předem. Pokud vás agent požádá o zaplacení nějaké vysoké částky například za portfolio, odejděte. Agenti by neměli mít žádné peníze, dokud vám neseženou placenou práci. Takové nedůvěryhodné agentury většinou nemají mnoho klientů, jsou na poli modelingu nové, nebo nemají kontakty nezbytné k tomu, aby vám sehnaly práci.
    • Drahé modelingové školy. Pamatujte si, že neexistují žádné certifikované školy modelingu. Jistě existují lidé, kteří vás mohou naučit chodit, pózovat a pracovat s výrazy tváře, ale to samé se můžete naučit i z knih nebo z internetu. Tyto školy mohou tvrdit, že vám seženou práci, ale nenechejte se oklamat. Vždy si zjistěte informace od někoho, kdo ji navštěvoval a ptejte se na reference dalších modelek.
    • Lidé, kteří vás jen tak osloví. Jistě, čas od času slyšíte příběhy modelek, které nějaký agent oslovil například na ulici nebo v klubu, ale většinou se takto chovají pochybní lidé, kteří mají pocit, že z vás mohou vylákat nějaké peníze. [3] Pokud po vás někdo chce peníze, většinou je lepší s tímto člověkem přerušit kontakt. Může jít sice opravdu o někoho důvěryhodného, ale riskovat se nevyplácí.
    • Lidé, kteří vám nabízejí peníze výměnou za osobní informace. Vyhýbejte se online stránkám jako je Model Mayhem, kde vám lidé nabízejí peníze například za informace ke kreditní kartě a další. Mohli byste se stát obětí zločinu odcizení identity.
  6. 6
    Přestěhujte se do velkého města. Pokud to s modelingem myslíte vážně, neměli byste zůstávat ve městě, kde je jen jedna velká křižovatka. Měli byste se přestěhovat do New Yorku, Los Angeles, Londýna, Milána nebo do Paříže, nebo klidně až na Východ do Hong Kongu nebo Thajska. Nemusíte se ale stěhovat hned, pokud si to nemůžete dovolit. Nejprve se snažte prorazit na lokální úrovni a na schůzky do velkých měst cestujte.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Najděte si agenta

  1. 1
    Zajděte si na konkurz. Jde o akci, při které mohou všichni přijít do modelingové agentury a zkusit štěstí. Budete si muset vystát frontu s mnoha dalšími modely a budou si vás po jednom zvát na individuální konkurzy. Často budete několik hodin čekat jen na to, aby vám řekli, že vás nechtějí. Může to být nepříjemné, ale i to je součástí modelingu. [4]
  2. 2
    Jděte na speciální konkurz. V tomto případě jde o konkurzy, při kterých agentury cestují po malých městech a hledají modely. Protože přijedou až k vám, budete muset zaplatit malý poplatek, většinou několik stovek korun. Je to skvělé, pokud žijete ve městě, kde není moc příležitostí k modelingu. I zde ale nejsou vaše šance příliš vysoké. Minimálně byste ale měli získat cenné kontakty. [5]
  3. 3
    Zúčastněte se nějaké modelingové soutěže. Je sice těžké vyhrát, ale když se vám to povede, mohlo by to nastartovat vaši kariéru. Vždy se účastněte pouze seriózních soutěží, při kterých nebudete muset platit vysoké zápisné. Mnoho z těchto soutěží vám dokonce zajistí místo v agentuře v případě, že vyhrajete. A i když nevyhrajete, můžete se prosadit jinak. [6]
    • Vždy si dobře projděte požadavky na soutěžící. Je více než pravděpodobné, že budete muset donést několik svých fotografií.
  4. 4
    Účastněte se modelingových veletrhů a akcí. Jde o skvělý způsob, jak se trochu zviditelnit a také se setkat s ostatními modely a agenty. Bohužel jsou vstupenky na tyto akce dost drahé (většinou několik tisíc korun), takže pokud se do toho dáte, budete se muset snažit z toho vytěžit co nejvíce. [7]
  5. 5
    Zastupujte se sami. Místo sepisování smluv s agenturami se můžete zastupovat sami. Prohledejte si internet a najděte si dobré agentury, například Elite Models atd. a zapište si jejich emailové adresy. Potom jim pošlete profesionální email s několika vašimi fotografiemi v různých pózách. Portfolio budete potřebovat ještě před tím, ale jistě se vám to může vyplatit.[8]
  6. 6
    Upište se hledačům talentů. Jde o dobrý a relativně levný způsob, jak se zviditelnit a nemuset se zastupovat sám. Najděte si dobrou společnost, která hledá talenty na poli modelingu a zaplaťte poplatek (většinou 1000-2000Kč). Tato společnost vám pomůže najít práci. Budete u nich muset vyplnit profil, který budou předkládat velkým agenturám.
  7. 7
    Upište se agentovi. Jakmile najdete dobrého agenta, kterému se líbíte, podepište s ním smlouvu. I zde ale buďte opatrní a neplaťte žádné peníze předem. Skutečný agent by měl dostávat peníze až po tom, co dostanete peníze vy. A i když se vám zdá, že máte dobrého agenta, vždy dejte smlouvu k pročtení také právníkovi, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku. [9]
    • Když se bavíte s agentem, zeptejte se na odbory, do kterých můžete vstoupit a také se zeptejte na to, zda máte povoleno přijímat modelingové zakázky ve volném čase.
    • Pokud jste se upsali velkému agentovi a máte šanci si vydělat hodně peněz, měli byste si také najít dobrého účetního, který vám pomůže získat přehled o svých výdělcích.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Život mužského modela

  1. 1
    Začněte si hledat práci. Až se upíšete agentovi, budete si muset vybudovat dobré portfolio, které vám později pomůže získat více práce. Agentury vám pomohou u modelingových interview, kterým se říká go-sees. Začněte na ně chodit, chovejte se profesionálně a nenechejte se odradit tím, že vás hned nepřijmou.
    • Agentura vám nemůže zaručit, že získáte práci, ale dobrý agent by si vás nevzal, kdyby si nemyslel, že v tomto byznysu nemáte vůbec žádnou šanci.
    • Mějte trpělivost, na první pokus nedostanete práci u Calvina Kleina, i když jste si to možná mysleli.
  2. 2
    Buďte profesionální. Ať už jste prorazil naplno nebo teprve začínáte, jistě nechcete, aby si lidé mysleli, že jste nevděčný, nespolehlivý nebo chodíte pozdě. Pokud chcete uspět, zde je několik věcí, které budete muset bezpodmínečně splnit, stejně jako u každé jiné profese:
    • Na schůzky choďte včas.
    • Buďte slušní a profesionální ke všem bez rozdílu.
    • Investujte do osobního trenéra a dodržujte zásady zdravého životního stylu – jezte zdravě a cvičte.
    • Pečlivě se starejte o své tělo, pravidelně se holte a dodržujte hygienu.
    • Když musíte ráno pracovat, nikdy nezůstávejte v baru a dobře se vyspěte. Nedostatek spánku se vždy projeví na vašich očích a dodá vám zdravější vzhled.
  3. 3
    Nechejte si svoji současnou práci. Jistě jste slyšeli příběhy o modelech, kteří byli objeveni náhodou někde na ulici nebo v kasinu v Las Vegas, ale pravdou je, že většina úspěšných modelů musela dlouho a tvrdě pracovat, aby vůbec dokázali získat smlouvu s agentem. To znamená, že pokud nejste jedním z mála šťastlivců, kteří se dokážou modelingem uživit, měli byste si nechat svoji současnou práci, nebo si kromě modelingu najít ještě jiný zdroj příjmů.
    • Pokud máte tolik práce, že byste modeling nestíhali, najděte si jinou práci. Mnoho modelů si přivydělává například prací barmana.
  4. 4
    Udržujte se fyzicky a duševně zdraví. Přestože je mužský modeling o něco uvolněnější než ten ženský, také muži se stávají oběťmi problémů, jako je nízké sebevědomí, pocity nejistoty nebo i horší – poruchy příjmy potravy. Zde je několik věcí, které byste si měli pamatovat v průběhu celé své kariéry: [10]
    • Stále jezte zdravě, cvičte a připomínejte si, že jste dobrý člověk. Nedovolte modelingovému průmyslu, aby vás dostal na kolena. Odmítnutí je součástí této práce a pokud máte nízké sebevědomí a nejste si sami sebou jistí, modeling pro vás nebude to pravé.
    • Součástí modelingu je někdy návštěva různých večírků a seznamování s mnoha lidmi, ale dávejte si pozor na závislosti na drogy a alkohol. Když budete závislí, budete emocionálně i fyzicky trpět a také se to podepíše na vašem vzhledu.
    Reklama

Varování

  • Při spolupráci s agenturou si všechny dokumenty opatřete písemně. Přečtěte si smlouvu důkladně a všemu porozumějte ještě dříve, než ji podepisujete. Zeptejte se na to, zda má agentura oprávnění podnikat v tomto oboru a také si o ní zjistěte všechny dostupné informace.
  • Vyhněte se podvodníkům a nespolupracujte s agenturami, které chtějí vysoké poplatky předem, chtějí peníze za kurzy nebo po vás chtějí, abyste využívali pouze jejich fotografa atd.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 906 krát
Kategorie: Modely a Modeling
Stránka byla zobrazena 18 906 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama