Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Starý papír má své kouzlo. Zde je několik způsobů, jak z nového papíru vykouzlit list se starým nádechem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:
Zmačkání a namočení

 1. 1
  Zmačkejte papír.
 2. 2
  Postříkejte papír tekutinou. Můžete použít vodu, vychladlý čaj nebo kávu, nebo dokonce pomerančový džus.
 3. 3
  Vytvarujte papír. Díky tomu, že papír namočíte, se vám s ním bude lépe pracovat. Můžete odtrhnout rohy, nehtem vyškrábnout malé kousky nebo vytvořit sklady.
 4. 4
  Rozložte papír a nechte jej uschnout. Můžete jej položit na papírový ubrousek na kuchyňskou linku nebo použít fén na vlasy.
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 7:
Malování

 1. 1
  Spařte čaj nebo kávu. Pokud používáte čaj, schovejte si čajový sáček.
 2. 2
  Rozložte svůj papír na rovný povrch.
 3. 3
  Natřete papír tekutinou. Pokud používáte kávu, namočte štětec nebo cíp měkkého hadříku do tekutiny a v tazích ji aplikujte na papír. Pokud používáte čaj, otírejte sáček o papír a znovu jej namáčejte do čaje, aby zůstal dostatečně vlhký. Použitím čaje docílíte nažloutlé barvy, zatímco káva papír obarví dohněda.
 4. 4
  Nechte papír uschnout. Nechte papír rozložený na rovném povrchu, dokud neuschne, nebo proces urychlete fénem.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 7:
Rozpouštědlo (káva, čaj, pomerančový džus) a pečení

 1. 1
  Vyberte si rozpouštědlo. Abyste papíru dodali starý vzhled, můžete jej namočit do kávy (získáte tmavý papír), do čaje (pro střední barvu) nebo do pomerančového džusu (pro světlé zabarvení) nebo můžete zvolit kombinaci mleté kávy a čaje. Pokud použijete džus, následující krok vynechte. Existuje několik způsobů, jak papíru dodat starý vzhled, dokonce i když jde o zcela nový papír. Můžete na něj něco napsat a tento dopis pak někomu poslat. Nepřehánějte to se žádným z kroků, papír by nedopadl tak dobře, jak si přejete.
 2. 2
  Spařte kávu nebo čaj (volitelné). Pro rozpouštědlo světlejší barvy použijte velmi malé množství kávy nebo sáček s čajem několikrát ponořte do horké vody a vytáhněte. Pro tmavší barvu použijte více mleté kávy nebo nechte sáčky s čajem ve vodě 5 minut. Protože k uvaření kávy nebo čaje potřebujete horkou vodu, nechte rozpouštědlo zchladnout, než postoupíte k dalšímu kroku – nechcete si přece spálit prsty.
 3. 3
  Položte papír na pečící papír. Pečící papír by měl být větší, než list papíru, který upravujete, aby jeho rohy nepřesahovaly.
 4. 4
  Nalijte na pečící papír rozpouštědlo. Začněte tekutinu lít do rohu pečícího papíru, ne přímo na bílý papír. Na papír nalijte jen takové množství tekutiny, aby se vytvořila malá loužička. Papír nemusí být v tekutině ponořený, protože tekutinu vsákne.
 5. 5
  Předehřejte troubu. Nastavte teplotu na 90°C. Bude předehřátá, než se papír nasákne tekutinou.
 6. 6
  Nechte papír nasáknout tekutinou 5 minut. Dostatečná doba dovolí papíru nasáknout potřebný pigment z rozpouštědla. Pokud si na papíře všimnete suchých míst, pomocí lžíce přidejte tekutinu.
 7. 7
  Vylijte přebytečnou tekutinu. Jedním prstem přichyťte papír k pečícímu papíru, poté nakloňte plech nad dřez a slijte tekutinu. Papír můžete také opatrně přenést na čistý kus pečícího papíru.
 8. 8
  Přizpůsobte papír (volitelné). Předtím, než vložíte plech s papírem do trouby, můžete provést několik úprav tak, aby papír vypadal starší, zatímco je stále vlhký a snadno se s ním pracuje. Z okraje odtrhněte tenký proužek, který zanechá zvlněné okraje. Prstem můžete vyrýpnout kousky papíru. Můžete je zmuchlat a použít jako tiskátka na jiných místech papíru. Jako tiskátka můžete použít například také vidličku, která do papíru otiskne zajímavý vzor.
 9. 9
  Vložte plech s pečícím papírem a papírem do trouby. Pokud máte tu možnost, vložte plech na prostřední rošt.
 10. 10
  Pečte pět až sedm minut. Během pečení papír hlídejte. Jakmile uvidíte, že se okraje papíru začaly vlnit, je hotovo.
 11. 11
  Vyndejte papír z trouby a nechte jej zchladnout. Nechte papír chladnout asi 10 až 15 minut předtím, než na něj začnete psát.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 7:
Káva a žár

 1. 1
  Připravte si kávu. Udělejte ji ale silnější, pokud připravujete instantní, použijte více granulované kávy, pokud děláte klasickou, použijte více mleté kávy. Množství kávy v prášku bude mít vliv na výslednou barvu papíru.
 2. 2
  Kávu na papír rozetřete štětcem. Aplikujte kávu tak dlouho, dokud papír nezmění barvu a již nebude bílý. Papír osušte hadříkem a postup zopakujte dvakrát až pětkrát. Záleží na tom, jak tmavý papír chcete ve výsledku mít.
  • Pokud při manipulaci s papírem nechtěně odtrhnete kousek papíru nevadí to, protože tato místa můžete později opálit a nedostatky tak skrýt.
 3. 3
  Použijte svíčku nebo plynový hořák. Držte okraje papíru asi 2-3 cm od plamene, ale dost blízko na to, aby se papír začal zabarvovat. Pokud vám okraj papíru chytí, žádný strach. Zatřeste papírem nebo plamínek sfoukněte. Zůstane po něm tmavě hnědá stopa.
 4. 4
  Zopakujte na všech částech papíru, kde si přejete mít tento vzor. Papír bude nyní vypadat velmi staře.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 7:
Plamen

 1. 1
  Pracujte nad dřezem. Pokud náhodou zapálíte papír, můžete jej pustit do dřezu. Pokud používáte tuto metodu, na papír byste měli psát až poté, co papír opálíte, abyste náhodou nepřišli o text.
 2. 2
  Zapalte svíčku nebo použijte zapalovač. Pokud používáte zapalovač, požádejte druhou osobu, aby vám jej podržela, zatímco vy budete manipulovat s papírem oběma rukama.
 3. 3
  Opalte okraje. Podržte papír asi 1-2.5 cm od plamene a pohybujte jím vpřed a vzad. To způsobí tmavší vzhled papíru, který někde ležel dlouho dobu a podepsal se na něm zub času. Varování: Papír nedržte u svíčky příliš dlouho na jednom místě. Pokud upustíte hořící papír a upadne vám například na koberec, může se stát, že zapálíte celý dům a to určitě nechcete.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 7:
Elektrický sporák

 1. 1
  Najděte kus nezabarveného papíru. Pokud je papír, který chcete nechat ohořet bílý, přeskočte tento krok. Pokud opalujete barevný kus papíru, budete potřebovat ještě list bílého papíru, který vložíte mezi hořák a váš papír. Barva z barevného papíru by jinak mohla přilnout na hořák. I u této metody byste na papír měli psát až po jeho opálení.
 2. 2
  Položte bílý papír pod barevný a oba položte na hořák elektrického sporáku.
 3. 3
  Zapněte hořák na střední teplotu.
 4. 4
  Vezměte lžíci nebo vidličku a přitlačte na místa, která chcete opálit.
 5. 5
  Nechte papír vychladnout.
  Reklama

Metoda 7
Metoda 7 ze 7:
Hlína z dvorku

 1. 1
  Vykopejte na svém dvorku nebo v místním parku malou jamku.
 2. 2
  Vložte papír dovnitř. Přilijte trochu vody.
 3. 3
  Zakryjte papír hlínou.
 4. 4
  Vyčkejte tři až čtrnáct dní, v závislosti na tom, jak chcete mít starý papír.
 5. 5
  Vyhledejte svůj papír se starým vzhledem!
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Použijte kombinaci metod. Například můžete papír navlhčit a zmačkat a poté opálit jeho okraje.
 • Papír vypadá starší, pokud jej opálíte, zatímco je stále vlhký.
 • Metodu s plamenem si nejdříve vyzkoušejte nanečisto na starém kusu papíru.
 • Do kávy můžete přimíchat i malé množství kurkumy, abyste papíru dodali nažloutlou barvu.
 • Papír můžete natřít i zeleným čajem nebo zředěným žlutým potravinářským barvivem. Nechte uschnout.
 • Při manipulaci s ohněm buďte velmi opatrní.
Reklama

Varování

 • Pokud používáte metodu namočení, nenamáčejte více než jeden list papíru najednou. Listy by se vám slepily k sobě. Místo toho namočte stránky jednotlivě s použitím téhož čaje.
 • Papír nedávejte příliš blízko k plameni, mohl by začít hořet.
 • Papír nenechávejte namočený příliš dlouho, mohl by se rozmočit.
 • Při použití plamene, elektrické trouby a plynových hořáků požádejte o pomoc rodiče.
 • Pokud je papír popsaný perem, nenamáčejte jej, tekutina by rozmazala inkoust. Na psaní raději použijte propisku.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Metoda pečení: Papír, rozpouštědlo (káva, čaj nebo pomerančový džus), plech na pečení, trouba.
 • Metoda barvení: Rozpouštědlo (káva nebo čaj); štětec nebo měkký hadřík, případně čajové sáčky.
 • Metoda s plamenem: Svíčka nebo zapalovač, dřez, nad kterým budete pracovat.
 • Metoda s elektrickou troubou: Bílé listy papíru, hořák elektrického sporáku
 • Metoda zmačkáním a navlhčením: Rozpouštědlo (káva nebo čaj, případně pomerančový džus a voda), fén na vlasy (volitelné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 206 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 440 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 19 440 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama