Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte nějaké onemocnění, připravujete se na chirurgický zákrok, zdravotní testy, nebo se zotavujete po operaci, může vás váš lékař požádat, abyste drželi tekutou dietu.[1] Cílem této diety je odstranit veškeré jídlo a jeho zbytky z trávicího traktu.[2] Na rozdíl od pevné stravy, tekutiny procházejí trávicím traktem snadněji a nezanechávají v něm nechtěné zbytky. Pokud je vám doporučena tekutá dieta, je důležité vědět jaké tipy tekutin a jídla můžete konzumovat.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na tekutou dietu

 1. 1
  Promluvte si se svým lékařem. Pravděpodobně vám tekutou dietu doporučil váš lékař nebo chirurg. Ale pokud jste se rozhodli tuto dietu dodržovat z jiného důvodu, je důležité promluvit si s lékařem, zda je tato dieta pro vás bezpečná.
  • Zeptejte se svého lékaře na důvod tekuté diety, jak dlouho ji budete dodržovat a co přesně můžete během této diety konzumovat.
  • Také se zeptejte, zda byste měli omezit fyzickou aktivitu, přerušit užívání doplňků stravy nebo přerušit nebo změnit užívání léků, které pravidelně užíváte.
  • Požádejte svého lékaře, aby přezkoumal všechny potenciální nežádoucí účinky, které předpokládá, že mohou nastat během vaší tekuté diety.
 2. 2
  Jděte nakupovat. Jakmile vám je jasné, co smíte a nesmíte během tekuté diety jíst, jděte nakupovat. Klíčem k úspěchu je být připraven; mějte připravenou správnou tekutou stravu.
  • Doplňte si zásoby jídla, které můžete jíst, tak budete mít vše připravené doma.
  • Je dobré mít vše, co potřebujete doma. Je velmi těžké dodržovat předepsanou dietu, pokud nemáte správné suroviny doma nebo v práci.
  • Doplňte suroviny jako je: vývar, nanuky, želé, ochucené vody, čaj, káva a čisté ovocné džusy (jako jablečný džus nebo hroznový džus).
 3. 3
  Připravte se na nežádoucí účinky. Tekutá dieta může být spojována s několika nežádoucími účinky. Závisí to na tom, co smíte při této dietě konzumovat a jak dlouho ji musíte dodržovat.
  • Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a zahrnují: hlad, bolest hlavy, nevolnost, slabost a průjem.
  • Zavolejte svému lékaři, pokud se příznaky zhorší, nebo pokud budete mít pocit nevolnosti. Řekněte lékaři, kdy se objevily příznaky a jak vás ovlivňují.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Dodržování tekuté diety

 1. 1
  Pijte mnoho druhů nápojů. Když dodržujete tekutou dietu, můžete pít spoustu tekutin, ne jen vodu. Lépe se vám bude tato dieta dodržovat, pokud budete tekutiny střídat.
  • Pití různých tekutin během dne může pomoci zvládnout hlad, bez dalších nežádoucích účinků.
  • Mezi nápoje můžete zahrnout: vodu (obyčejnou, sycenou nebo ochucenou); čistý džus bez vlákniny (jako jablečný džus), ovoce, ochucené džusy, sportovní nápoje, limonády, vývar; káva a čaj (bez přídavku mléčných výrobků).[3]
 2. 2
  Konzumujte vhodné potraviny. I když dodržujete tekutou dietu, je pár potravin, které můžete jíst.
  • Pokud budete jíst některé z těchto jídel, můžete se cítit o něco lépe, než pít celý den jen tekutiny.
  • Potraviny, které můžete přidat do své diety, jsou: želatina, nanuky (bez mléčných výrobků, kusů ovoce, čokolády a ořechů) a tvrdé bonbóny.[4]
  • Doplňte dietu také slanými tekutinami, jako je kuřecí nebo hovězí vývar.
 3. 3
  Rozdělte kalorie obsahující tekutiny do celého dne. Pokud můžete pít kalorické tekutiny během vaší diety, je důležité je rozdělit do celého dne.[5]
  • Pokud dodržujete tekutou dietu, váš příjem kalorií bude nízký. To může vést k poklesu cukru v krvi a vy se můžete cítit slabí, můžete mít závratě nebo nevolnost.
  • Vzorek jídelníčku, jak si ho můžete během dne rozvrhnout: snídaně: sklenice šťávy bez vlákniny, jeden šálek kávy nebo čaje bez mléka a mléčných výrobků (sladidlo podle chuti), svačina: jeden šálek želatiny, oběd: jeden šálek vývaru, jeden šálek šťávy bez vlákniny, svačina: jeden šálek vývaru, večeře: jeden šálek želatiny a jeden šálek vývaru, večerní svačina: jeden šálek šťávy bez vlákniny.
  • Diabetici budou muset často komunikovat se svým lékařem. Kromě toho by měly dostatečně pít slazené nápoje a vypít kolem 200 g sacharidů během dne.[6]
 4. 4
  Omezte fyzickou aktivitu. Když dodržujete tekutou dietu, nekonzumujete dostatečné množství kalorií a dalších živin, které podporují fyzickou aktivitu.
  • Pokud jste normálně velmi aktivní člověk, bude vám doporučeno snížit nebo omezit vaši fyzickou aktivitu. Například pokud normálně 45 min. běháte, měli byste jít místo toho na 30 min. procházku.
  • Mírné aktivity, jako je chůze a běžné denní aktivity byste měli při dodržování tekuté diety zvládat bez problémů.
  • Pokud máte pocit, že jste příliš unavení, máte nevolnosti nebo závratě během nebo po fyzické aktivitě, okamžitě zastavte a přerušte cvičení po dobu dodržování tekuté diety.
  Reklama

Varování

 • Tekutá dieta vám nemusí poskytovat důležité vitamíny a minerály, nezbytné pro funkci vašeho těla. Dodržujte tekutou dietu pouze ze zdravotních důvodů pod dohledem lékaře. Není to zdravá dieta, pokud je vaším cílem zhubnout.
 • Pokud vás čeká kolonoskopie, vyhýbejte se potravinám s červeným zbarvením. Lékaři ho mohou během vyšetření zaměnit s krví.


Reklama

O tomto wikiHow

Claudia Carberry, RD, MS
Spoluautorem článku je :
Registrovaná dietoložka
Tento článek spoluautorem článku je Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry je ambulantní dietoložka na University of Arkansas for Medical Sciences. V roce 2010 získala MS ve výživě z University of Tennessee Knoxville. Tento článek byl zobrazen 5 593 krát
Stránka byla zobrazena 5 593 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama