Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Horečka je součástí tělesné obrany proti infekci. Přestože horečka není nemoc, pokud přesahuje teploty přes 40°C, může se stát velmi nebezpečnou. Nicméně u většiny horeček není jiná možnost, než ji překonat doma. Tady je několik způsobů, jak to udělat.

Metoda 1 ze 2:
Léčba činností a opatřeními

 1. 1
  Dejte si koupel. Pokud chcete nějak léčit horečku a ulevit si, běžte relaxovat do vany plné studené vody. Voda pomůže ochladit plet a bude se odpařovat, jak se do ní položíte, což vás ještě víc ochladí.
 2. 2
  Zabalte se. Pokud vana nezní příliš vábně, použijte místo ní vlhké ručníky. Namočte malé ručníky do studené vody a rozložte je na vaše tělo. Znovu budete těžit z dalšího ochlazování při odpařování. Nechte si na čele hadřík, pro zklidnění nepříjemného pocitu, způsobeného horečkou.
 3. 3
  Snižte pokojovou teplotu. Snižte teplotu ve vašem domově, abyste si pomohli udržet se v chladu. Snížením pokojové teploty se pravděpodobně budete cítit příjemněji a také to pomůže snížit teplotou vašeho těla. Další ochlazení a úlevu může přinést větrák.
 4. 4
  Sundejte si vrstvy oblečení. Zabalení se do vrstev oblečení a dek zachytává teplo, což způsobuje, že horečka trvá déle než obvykle. Noste pouze pár vrstev oblečení a deku používejte pouze při zimnici. Pokud jste v posteli, použijte pouze prostěradlo a zbavte se deky. [1]
 5. 5
  Hodně odpočívejte. Vaše tělo bojuje s nemocí a k uzdravení se potřebuje spoustu energie. Pomožte mu jí dodat tím, že omezíte aktivitu a budete odpočívat nebo spát, co nejvíce bude možné. Vyvarujte se přílišného pohybu a pokud je to třeba, vezměte si volno v práci.
 6. 6
  Vyzkoušejte tekutou stravu. Živiny v některých potravinách mohou krmit bakterie, které způsobují vaší nemoc a horečku. Takže když máte horečku, je nejlepší vaší nemoc vyhladovět půstem. Na druhou stranu se zdá, že antioxidantů plné ovoce, také zmírňuje horečku. Z toho důvodu se postěte po dobu přetrvávající horečky, nebo zaplavte vaše tělo antioxidanty nacházejícími se ve většině ovoce. Ukázalo se, že oba přístupy zmírňují vážnost horečky. [2]
 7. 7
  Buďte hydratováni. Spolu s odpočinkem potřebuje vaše tělo k boji s nemocí v něm hodně tekutin, obzvlášť pokud držíte půst. Pijte často během dne vodu a pokud chcete, doplňte ji čistým vývarem a šťávou.
 8. 8
  Zůstaňte uvnitř. Pokud již nejste venku, když se dostaví vaše horečka, je nejlepší schoulit se a odpočívat někde uvnitř, kde je suchý vzduch a nebude se příliš měnit teplota. Pokud musíte být venku, když trpíte horečkou, zůstaňte ve stínu a omezte aktivitu. [3]
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Léčba výrobky a prostředky

 1. 1
  Jezte. Kromě ochlazování vašeho těla z venku pomáhá jedení studených potravin snižovat tělesnou teplotu zevnitř. Často zabírá cucání nanuků, ale jiné potraviny, jako je ovoce, jogurt a jablečný kompot také fungují.
 2. 2
  Vezměte si léky snižující horečku. Na horečku se zaměřuje několik léků: acetaminofen, ibuprofen, aspirin. Pro snížení horečky berte tyto volně dostupné léky podle návodu na obalu.
 3. 3
  Pijte bylinné čaje. Bylinky ve vaší kredenci a na zahradě nejsou dobré jen na vaření, některé z nich také pomáhají zmírňovat horečku. Mezi favority ve snižování horečky patří klejicha hlíznatá, máta, citronová kůra, aloisie trojlistá, meduňka lékařská, světlík lékařský, listy třapatky nachové, kopretina řimbaba, listy stévie, bez, řebříček, šanta kočičí, šalvěj, med a jablečný ocet. Vylouhujte jednu z bylinek nebo jejich kombinaci a podle chuti přidejte med. Nechte vychladnout a pijte během dne.
  • Udělejte si čaj z vinného kamene smícháním 1 a půl čajové lžičky vinného kamene, půl lžičky džusu, půl lžičky medu a 2 a půl hrnku (600 ml) vody. Smíchejte přísady a pijte.
  • Udělejte si čaj smícháním 1 čajové lžičky bazalky s ¼ čajové lžičky pepře a vodou. Zhruba pět minut ingredience vylouhujte, sceďte a pijte čaj.
  • Smíchejte 1 čajovou lžičku (15 g) oregána a 1 čajovou lžičku (15 g) majoránky s půl litrem vody. Nechte směs několik minut slabě vřít a potom vychladnout. Pokud ji uchováváte v chladničce, může se podávat po několik dní.
 4. 4
  Udělejte si jablečnou vodu. Uvařte jedno stření jablko v hrnku a půl (350ml) vody, dokud jablko nezměkne. Přelijte směs cedníkem, abyste odstranili dřeň. Podle chuti přidejte med a nechte vychladnout.
 5. 5
  Udělejte si odvar. Odvar vám pomůže spát, bude vás hydratovat a také pomůže snížit horečku. Nakrájejte hlávku salátu a zalijte ji hrncem vody. Nechte směs 15 minut usadit a přeceďte. Oslaďte medem, nechte směs vychladnout a potom jí pravidelně pijte v průběhu dne.
 6. 6
  Vyzkoušejte rozinkovou šťávu. Rozinkový džus se dělá pokrájením ¾ hrnku (115 g) rozinek a přidáním 7 ½ hrnku (1,75 litru vody). Nechte směs přijít k varu, sejměte z tepla, nechte vychladnout a přeceďte. Nechte šťávu vychladit a pijte 6 krát denně. [4]
 7. 7
  Namočte česnek do vody. Smíchejte 1 stroužek česneku s hrnkem (225 ml) vody a nechte směs louhovat. Přeceďte česnek a pomalu popíjejte. Může to snížit pravděpodobnost další horečky a ulevit od jejich příznaků.
 8. 8
  Užijte kořen anděliky. Když se uvaří a vylouhuje ve vodě, pomůže snížit horečku. Vytvořte si odvar kořene anděliky smícháním jemně nasekaného kořene s horkou vodou a povařením. Před konzumací sceďte a nechte čaj vychladnout. K oslazení směsi můžete přidat trošku medu. [5]
 9. 9
  Zkuste citronovou trávu (Voňatku citronovou). Sežeňte si 6 kořenů citronové trávy. Odřízněte pouze část s bílými konci. Rozdrťte bílou část. Připravte si střední až velký hrnek (v závislosti na to, jak velká je bílá část kořenu). Nalijte do něj 5 hrníčků pitné vody a dejte část kořene do hrnce. Zahřejte na střední teplotu, jen tak, aby byl ponořený ve vodě. 5 minut vařte. Sejměte z tepla, nalijte do džbánu nebo jakékoliv sklenice (kromě plastové) a nechte 4 minuty odstát. Podávejte okamžitě, pijte vlažné.
  Reklama

Tipy

 • Mnoho rodičů se obává, že horečky způsobí poškození mozku. Poškození od horečky se obecně neobjeví, pokud horečka nepřesáhne 42°C.
 • Pokud jste normálně fyzicky aktivní, vaše horečka by neměla trvat déle, než jeden den.
Reklama

Varování

 • Pokud vaše horečka přesáhne 40°C vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Když trpíte horečkou, necvičte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 110 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 239 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 239 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama