Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
Tento článek byl zobrazen 15 812 krát
Kožní výrůstky jsou nezhoubné kousky kůže, které se často objevují u starších psů všech plemen.[1] Mohou se objevit kdekoliv na těle psa, ale nejčastěji je nacházíme na místech jako jsou kolena, po stranách beder, v podpaží a po stranách předních nohou. Kožní výrůstky jsou samy o sobě neškodné, ale mohou se zachytit. Vytvoří se rána, která se může infikovat. Mějte na paměti, že odstraňování kožních výrůstků doma znamená menší komplikace. Je tedy lepší nechat provést zákrok veterinářem. Pokud však chcete výrůstek odstranit sami doma, rozhodně byste to s veterinářem měli předem konzultovat.
Postup
-
1Přesvědčte se, že se jedná o kožní výrůstek. Kožní výrůstky u psů si lze snadno splést s bradavicemi, které jsou nebezpečnější, protože mohou přerůst v zhoubné nádory. Na rozdíl od bradavic mají kožní výrůstky úzký stonek, který je přichycen ke kůži.[2] Mohou být ploché nebo ve tvaru slzy, je jimi možné kývat a mají stejnou barvu jako kůže psa.[3]
-
2Očistěte oblast kolem výrůstku. Jestli je kolem výrůstku srst, ostříhejte ji. Odstraňte všechny ostříhané chlupy. Je pak lépe vidět, jestli je celá oblast čistá.[4]
-
3Dezinfekce. Vydezinfikujte oblast kolem výrůstku dezinfekčním prostředkem nebo jódem. Namočte kousek vaty a potřete jí výrůstek i oblast kolem něj.[5]
-
4Vezměte si k sobě někoho, kdo vám pomůže. Zavolejte někoho, kdo má rád psy, aby vašeho psa držel a uklidňoval. Je potřeba, aby stál pes klidně a vy mohli výrůstek bezpečně odstranit.
-
5Připravte si sterilizační misku. Předtím, než budete kožní výrůstek stříhat, vysterilizujte si zahnuté chirurgické nůžky. Pokud chcete k odstranění použít strunu, nit nebo zubní nit, rovněž ji vysterilizujte. Ke sterilizaci můžete použít mělkou misku z plastu. Nalejte do ní 250 ml vody a 10 ml 10% jodovaného povidonu. Je vhodnější než jodová tinktura. Ponořte nůžky do roztoku alespoň na jednu minutu a vysterilizujte je.
- Je důležité, abyste použili zahnuté nůžky. Tak můžete ustříhnout kožní výrůstek co nejblíže ke kůži.
Reklama
-
1Jestliže chcete výrůstek odstranit hned, ustříhněte jej. Použijte zahnuté nůžky a ustříhněte stonek výrůstku co nejblíže kůži. Bude to hodně krvácet, takže si nezapomeňte připravit sterilní čtverce.
-
2Jestliže můžete počkat, stáhněte stonek výrůstku, aby odpadl sám. Použijte k tomu strunu, nit nebo zubní nit a omotejte ji kolem stonku tak pevně a co nejblíže kůži, jak to jen jde. Ze začátku je to trochu bolestivé, ale po několika minutách to už váš pes nebude cítit.
- Denně místo kontrolujte. Asi tři dny bude výrůstek oteklý, pak by se měl začít scvrkávat. Nakonec ztmavne a asi po týdnu upadne.
-
3Gázovým čtvercem tlačte na ránu. Pokud zákrok vykoná veterinář, může ránu kauterizovat. Kauterizace je proces zcelování ran pálením. Není možné provést kauterizaci doma. Namísto toho vyvíjejte sterilním gázovým čtvercem přímý tlak na ránu, dokud krvácení nepřestane. To bývá někdy účinnější než kauterizace.[6]
-
4Bezpečně přikryjte celou oblast sterilním čtvercem. První čtverec nesundávejte a celou oblast přikryjte dalším sterilním čtvercem. Rána se zahojí za 3 až 5 dnů, je však důležité, aby si ji pes neolizoval.
-
5Dávejte pozor na ránu. Ujistěte se, že se do rány nedostala infekce. Jestliže se vám rána zdá infikovaná, vezměte svého psa k veterináři.
-
6Na krk použijte límec. Jestliže se pes snaží opakovaně ránu lízat, použijte plastový límec. Límec ve tvaru kužele zabrání psovi olizovat podvázaný kožní výrůstek nebo ránu po jeho odstranění.Reklama
Tipy
- Předtím, než budete svému psovi odstraňovat kožní výrůstky, poraďte se s veterinářem. Pokud jsou kožní výrůstky velké, anebo jsou na obličeji, zajděte se svým psem raději k veterináři a nepokoušejte se je odstranit sami.
Reference
- ↑ http://www.merckvetmanual.com/pethealth/dog_disorders_and_diseases/skin_disorders_of_dogs/tumors_of_the_skin_in_dogs.html?qt=skin%20tag&alt=sh
- ↑ https://www.vetinfo.com/dog-skin-tag-treatment.html
- ↑ http://www.dogster.com/lifestyle/lipomoa-skin-tags-on-dogs-lumps-fatty-tumor-mast-cell-tumors
- ↑ http://www.hsvma.org/assets/pdfs/surgery-basics.pdf
- ↑ http://www.research.psu.edu/arp/surgery/animal-preparation
- ↑ http://themedicinejournal.com/articles/does-cauterizing-a-wound-really-work/