Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Blechy jsou drobný hbitý hmyz, který žije z krve ostatních zvířat, obvykle vaší chlupaté a neškodné kočky nebo psa. Když blechy napadnou domácnost a její obyvatele, mohou být skutečným problémem. Tady je nástin několika způsobů, jak vymýtit blechy jak ve vašem domě, tak na vašich zvířatech.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Ošetření domova proti blechám

 1. 1
  Použijte botanický prášek smíchaný s boráty. Nejsnazší způsob, jak zahubit blechy je, když jsou nejzranitelnější – ve vývojovém stádiu vajíčka a larvy. Dospělá blecha přežije bez krve svého hostitele jen zhruba týden, zatímco bleší larva může žít několik měsíců, takže je důležité zaútočit nejprve na larvy. Tato směs pomůže zabránit plnému rozkvětu blech.

  • Botanické prášky jsou nejspíš nejstarší přirozené insekticidy. Boráty jsou minerály, které jsou široce používány jako konzervační prostředky na dřevo, čisticí prostředky a insekticidy, které se vůči blechám chovají jako žaludeční jedy. [1]
  • Směs botanického prášku a borátu je velmi bezpečná. Nicméně byste měli dávat pozor, abyste směs botanického prášku a borátu nevdechli. Použijte roušku při používání práškové směsi v domě.
  • Poprašte koberec, nábytek, postel, pelíšek psa nebo kočky. Je nejlepší to udělat, když domov na dlouhou chvíli opouštíte, řekněme na 24 hodin. Nechte směs den působit. Když se vrátíte, vysajte koberec a nábytek a vyperte povlečení na postelích a pelíšky.
 2. 2
  Naplňte mělké mísy vodou se saponátem Směs vody a saponátu je pro blechy jako jedovatý bazén. Když do směsi skočí, zemřou.

  • Dejte směs vody a saponátu do hodně mělké misky dost nízko k zemi, aby do ní blechy omylem skočily. Celkem dobrou práci odvede i staré frisbee.
  • Umístěte směs vedle nízko visícího zdroje světla, nejlépe noční lampičky. Blechy jsou přitahovány světlem. Když se ke světlu přiblíží, mnoho z nich spadne do směsi a zemře.
 3. 3
  Použijte na postižená místa citronový roztok. Nakrájejte celý citron na tenké plátky a dejte je do půl litru vody. Přiveďte vodu a citron k varu. Potom nechte přes noc pro maximální účinnost odležet. Nalijte do rozprašovače a postříkejte postižená místa.
 4. 4
  Použijte cedrové piliny. Cedrové piliny se prodávají ve vašich chovatelských potřebách nebo hobby marketech. Blechy nenávidí vůni cedru a udělají téměř cokoli, aby se jí vyhnuly.

  • Ujistěte se, že váš domácí mazlíček není alergický na cedr. [2] Mnoho psů může mít na cedr alergii. Takže zatímco vyhnání blech je dobrá věc, to že se vašemu psovi udělá zle určitě ne.
  • Umístěte cedrové piliny do rohů místností, do psí ohrady nebo pelíšku a pod nábytek. Mějte cedrové piliny poblíž dveří a oken, abyste zabránili blechám vstupovat dovnitř.
  • Dejte cedrové piliny do bavlněného hadříku pod váš polštář a pokud možno do vašich lůžkovin. To zajistí, že vaše postel zůstane bez škůdců. Navíc bude vaše postel hezky a svěže vonět.
 5. 5
  Rozprašte po povrchu vašeho koberce sůl. Sůl je vysoušeč, což znamená, že vytahuje z věcí vlhkost a vysouší je. Když se krystal soli přilepí na blechu, blecha při chůzi v podstatě vykrvácí k smrti.

  • Používejte na to sůl s velmi jemnými zrny. Čím jemnější tím lepší; chcete, aby byla dostatečně malá, aby se na blechu přilepila.
  • Po 7-10 dnech velmi pečlivě vyluxujte posolené místo a ujistěte se, že z koberce vysajete všechnu sůl a bleší mrtvolky. Opakujte postup ještě jednou nebo dvakrát.
  • Když skončíte s vysáváním, vyhoďte starý pytlík z vysavače a nahraďte ho novým.
 6. 6
  Vysávejte, vysávejte, vysávejte. Vysajte všechna postižená místa, včetně frekventovaných míst, kde se obvykle potulují domácí mazlíčci. Většina blech nebude schopná přežít tornádo při vysávání!

  • Lidé často sahají po silných supersacích vysavačích, ale průměrný vysavač by měl úplně stačit. [3]
  • Dejte na koberec (nebo do pytlíku ve vysavači) prášek proti molům a vysajte ho. To pomůže zabít všechny blechy, které vysajete.
  • Vždy vyhazujte pytlík z vysavače po tom, co vyluxujete. To pomůže odvrátit opětovné zamoření.
 7. 7
  Kupte si pasti na blechy. Past na blechy funguje v mnohém stejně jako osvětlená směs saponátu s vodou (výše, krok 2). Blechy přitahuje teplo a jas světla a spadnou do pasti.

  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Ošetření vašeho domácího mazlíčka proti blechám

 1. 1
  Pravidelně myjte vašeho mazlíčka. Mytí vašeho mazlíčka pomůže zahubit blechy, které na něm žijí. Nicméně spousta jiných larev a blech může čekat na naskočení na vašeho mazlíčka, takže se ujistěte, že budete tuto metodu používat s ostatními preventivními opatřeními, jako je vysávání, směsi borátu a cedrové piliny.

  • Připravte psa na koupel nanesením mýdla proti blechám poblíž psích uší, očí, čumáčku, úst a konečníku. Když blechy ucítí vodu, okamžitě budou hledat bezpečná místa ke schování se, jako je konečník. Udělejte to předtím, než psa namočíte.
  • Potom co nanesete psovi mýdlo na zranitelná místa, namočte ho a napěňte celé tělo. Nechte působit alespoň deset minut a mýdlo co nejvíce zapracovávejte. Po vysušení vyčešte mrtvé blechy.
  • Pokud váš pes reaguje špatně na mýdlo proti blechám, zkuste si pořídit mýdlo obsahující eukalypt, tea tree olej nebo cedrové dřevo. Blechy nemají rády oleje z těchto stromů, takže je využijte.
 2. 2
  Použijte na vaši kočku nebo psa produkty proti blechám. Produkty proti blechám, jako je Advantage nebo Frontline jsou lokální přípravky, která se každý měsíc aplikují na mazlíčky.

  • Obvykle se tyto lokální přípravky roztírají na kůži vašeho mazlíčka, obvykle mezi lopatky. Přípravek si potom najde cestu skrz psí nebo kočičí kožich.
  • Pokud váš mazlíček na lokální přípravky reaguje nepříznivě, vyzkoušejte místo toho trošku vazelíny. Rozetřete vazelínu na stejné místo, mezi lopatkami pod krkem. Blechy, které skočí na vazelínu se nebudou schopné uvolnit a brzy poté zahynou.
 3. 3
  Přidejte do jídla vašeho mazlíčka odstrašující prostředky. Poněvadž se blechy krmí krví zvířat, můžete je zaplašit úpravou potravy vašeho mazlíčka.

  • Existují tablety k orálnímu užití, které můžete vašemu mazlíčkovi dát. Tyto tablety napadají nervový systém blech prostřednictvím krevního oběhu a tkání vašeho psa nebo kočky. Ačkoli zahubí všechny blechy, které se na vašem mazlíčkovi krmí, nejsou prevencí blech.
  • Přimíchejte do vody ocet. Nezkoušejte to s kočkami, protože jejich pH je mnohem citlivější než psí. Vmíchejte lžíci jablečného octa do misky s vodou pro psa nebo vykoupejte zvíře ve vodě s octem.
  Reklama

Tipy

 • Předtím, než dáte vašemu mazlíčkovi koupel proti blechám, si umyjte ruce (zhruba až k loktům) zvířecím šamponem proti blechám. To zabrání blechám přeskočit během koupele na vás, pokousat vás a znovu se vrátit na zvíře. Okamžitě po mytí vašeho psa si dejte sprchu, protože některé šampony proti blechám mohou způsobit podráždění, pokud zůstanou na lidské kůži po delší dobu. Levandulové nebo rozmarýnovo-mátové výrobky (šampony a mýdla) jsou také dobrým repelentem proti blechám.
 • Kupte obojek na blechy dovnitř pytlíku do vysavače. Nastříhejte ho na 2,5 cm dlouhé kousky a uložte je do sáčku. Dejte jeden kousek do nového pytlíku do vysavače. To zahubí všechny blechy, které přežijí vysátí z podlahy, nábytku atd.
 • Když budete pátrat po blechách, můžete také najít něco, čemu se říká "bleší trus." Je to černé a hrubé, a pokud to dáte na navlhčenou utěrku, zabarví se do červena. Bleší trus je krev, kterou blechy vylučují jako odpad ze svého těla. Je to dobrý důkaz, kde se vyskytovaly.
 • Rozprašte sůl na koberečky a nechte 12-24 hodiny a potom je vysajte. Sůl zahubí blechy, ale nenechávejte sůl na koberečkách příliš dlouho, mohou zvlhnout.
 • Buďte při použití insekticidů střídmí. Používejte je v dobře větraných prostorech a noste rukavice. Pokud možno vyhledávejte přírodní alternativy a udržujte lůžkoviny v čistotě. Opakovaná expozice insekticidům může být pro zvířecí i lidské zdraví škodlivá.
Reklama

Varování

 • Když používáte bleší bomby, vypadněte z domu!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 20 924 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 20 924 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama