Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ne každý životní cíl nutně vyžaduje měsíce nebo roky práce. Některých cílů potřebujete dosáhnout za mnohem kratší dobu – někdy se jedná o týdny, dny nebo dokonce i hodiny. Tyto cíle mohou být velmi důležité a často jsou součástí procesu, který vede k dosažení nějakého většího cíle.[1] Krátkodobé cíle jsou většinou jednodušší než dlouhodobé, ale i tak může být náročné je splnit. Pokud chcete svých krátkodobých cílů dosáhnout, je důležité, abyste se na ně soustředili a jednali včas.

Část 1
Část 1 ze 2:

Analýza cíle

 1. 1
  Ujistěte se, že se jedná o specifický cíl. U jakéhokoliv cíle je důležité, aby byl konkrétní a jasně definovaný. Práce potřebná k dosažení krátkodobého cíle netrvá většinou dlouho, a tak je důležité vyhnout se zmatku v tom, čeho chcete dosáhnout. Zmatek způsobuje zpoždění a snižuje motivaci.[2]
  • Představte si například, že píšete knihu. Abyste celý proces zvládli, rozdělíte si úkol na několik krátkodobých cílů a doufáte, že jich dosáhnete za několik jednoměsíčních úseků. Na první měsíc si například můžete stanovit cíl „začít psát knihu“. To ale není moc konkrétní. Lepší cíl by byl „tento měsíc napsat nanečisto první kapitolu“. Z takového cíle je lépe poznat, čeho vlastně chcete dosáhnout.
 2. 2
  Ujistěte se, že cíl je realistický. Je důležité, abyste si stanovili cíle, kterých jste v daném čase opravdu schopní dosáhnout. Když se vám to nepovede, odradí vás to a možná se vzdáte budoucích cílů.[3]
  • Při úspěchu naše mozky vzkvétají. Když si stanovíte dosažitelné cíle a splníte si je, budete mít motivaci jít za dalším cílem.[4] Když si naopak stanovíte cíl, který v daném časovém období nemůžete zvládnout, motivaci mít nebudete.
  • Vrátíme-li se k příkladu psaní knížky, pravděpodobně byste si nechtěli dát za cíl napsat prvních šest kapitol za měsíc. Pokud tedy ty kapitoly nejsou dostatečně krátké, asi by vás čekalo mnohem víc psaní, než za ten čas dokážete stihnout. Když se vám takový cíl nepodaří splnit, může vás to odradit od psaní další měsíc.
 3. 3
  Určete si jednotlivé kroky. Téměř každý cíl se dá rozdělit na menší kroky. Když budete vědět, jaké kroky vás čekají, bude se vám zdát, že ten cíl půjde snáze zvládnout. Díky tomu si také budete moct vytvořit jasný plán, který budete následovat, abyste cíle dosáhli.[5]
  • Řekněme například, že k vám někdo přijde na návštěvu a váš dům potřebuje velký úklid. Můžete si ten proces rozdělit do několika krátkodobých cílů: uklidit koupelnu, uklidit kuchyň, uklidit obývák atp. Ale i každý z těchto cílů můžete ještě dále rozdělit. Třeba v kuchyni možná potřebujete umýt nádobí, utřít linku, vyčistit lednici, zamést a vytřít podlahu.
 4. 4
  Odhadněte, jak dlouho vám každý krok zabere. Když budete mít pro každý z těchto úkolů časový plán a termín, budete motivovanější, zodpovědní a zaměření na daný úkol.[6]
  • Pokud například začínáte s mytím koupelny, můžete odhadnout, že vám zabere 15 minut vyčistit vanu, 15 minut vyčistit záchod, dalších 10 minut vyčistit umyvadlo, 10 minut utřídit a vyčistit lékárničku a 10 minut budete potřebovat k vytření podlahy. Pokud tento časový plán dodržíte, měli byste být schopní koupelnu za hodinu uklidit.
 5. 5
  Načrtněte si plán. Když jste si určili jednotlivé kroky, sepište si krátký plán, kterým je seřadíte do logického pořadí, aby se vám dobře následovaly.[7]
  • Může se vám zdát hloupé sepisovat kroky tak jednoduchého cíle, jako je uklízení domova. Možná to opravdu nebudete potřebovat. Ale když to uděláte, cíl se vám bude zdát hmatatelnější, což vás namotivuje.
  • Když si kroky zapíšete, budete mít také jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Dosažení cíle

 1. 1
  Určete si priority. Často se stává, že když se zaměřujeme na krátkodobé cíle, máme hodně cílů najednou. Je důležité určit si, které cíle jsou nejdůležitější, abyste jich mohli dosáhnout co nejdříve.[8]
  • Pokud k vám přijede někdo na návštěvu, možná budete potřebovat uklidit, ale také nakoupit potraviny. Možná budete chtít uklidit v autě. Taky se může hodit naplánovat něco, co vaši přátelé mohou dělat, zatímco u vás budou. Možná budete chtít udělat nějakou práci, kterou nebudete moct dělat, když u vás budou na návštěvě. Pokud se pokusíte dělat všechny tyto věci najednou, nebudete tak efektivní, jako když si vyberete nejdůležitější úkol, dokončíte ho a posunete se dál. Když se pokusíte dělat všechno najednou, možná se vám nepodaří stihnout žádný z nich.
  • Když cílům přiřadíte prioritu, vyhnete se ztrátě času poté, co jste cíl splnili. Budete mít už rozmyšleno, co je potřeba udělat dál.
 2. 2
  Dejte se do práce. Stejně jako u jakýchkoliv jiných cílů, krátkodobých cílů dosáhnete, jen když jim věnujete čas a snahu. Jakmile začnete, vybudujete si tempo, které vás dovede až do konce.[9]
  • Pokud doma máte opravdu velký nepořádek, možná vám přijde těžké s uklízením začít. Ale podívejte se na plán a vrhněte se na první kroky co nejdříve. Jakmile uklidíte jeden pokoj, pocítíte zadostiučinění a získáte motivaci pokračovat.
 3. 3
  Zůstaňte soustředění na cíl. Pokud chcete dosáhnout jakéhokoliv cíle, musíte na něm soustavně pracovat. U krátkodobých cílů je to ještě mnohem důležitější. Jelikož ke splnění cíle nemáte moc času, je důležité zaměřit se na cíl a nenechat se rozptýlit. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.
  • Sledujte, jak postupujete. Jedním okem sledujte hodiny (nebo kalendář) a druhým plán, který jste si k dosažení cíle sepsali. Když si sami pro sebe vytvoříte časový rozvrh, může to pro vás být silná motivace, abyste zůstali soustředění.[10] Nikdo nemá rád selhání.
  • Vytvořte prostředí vhodné k úspěchu. Zkuste ze svého okolí odstranit věci, které vám mohou zabránit v dosažení cílů.[11] Představte si, že budete chtít doma uklidit, ale váš pes za vámi bude celý den chodit a dožadovat se pozornosti. Možná se vyplatí dát ho někomu na odpoledne na hlídání, abyste se mohli soustředit. Pokud si myslíte, že neodoláte pokušení zahrát si svou oblíbenou videohru, dejte ovladače do šuplíku v jiném pokoji. Nevyndávejte je, dokud cíl nesplníte.
 4. 4
  Buďte přizpůsobiví. Občas možná zjistíte, že práce na krátkodobých cílech nepřináší ovoce, ve které jste doufali. Nebo pokud na něčem pracujete delší dobu, možná vás napadne lepší způsob, jak něco udělat, než jak jste si předtím naplánovali. Je-li tomu tak, netrvejte na plánu jen proto, že jste si ho předtím sestavili.[12]
  • Pokud krátkodobý cíl nevychází tak, jak jste si představovali, nebo pokud trvá mnohem delší dobu, než jste předpokládali, nemějte strach plán přepracovat. Je důležité nějaký plán mít, ale občas je třeba změnit pořadí kroků, odebrat některé kroky nebo přidat nové. Někdy také možná budete muset nějaký cíl vypustit, abyste zvládli dosáhnout jiného.
  • V našem příkladu psaní knihy si možná naplánujete napsat během měsíce první kapitolu. Ale během psaní té kapitoly možná dostanete nějaký nový nápad, na který jste předtím nepomysleli. Pokud se jedná o opravdu dobrý nápad, možná se vyplatí vrátit se k plánu a přepracovat ho, abyste do něj ten nápad mohli zahrnout. Čas, který vám to zabere, vám může zabránit v dosažení původního cíle, ale pokud to znamená, že knížka bude lepší, buďte flexibilní a plán upravte.
 5. 5
  Za úspěch se odměňte. Když dosáhnete svého krátkodobého cíle, něčím se odměňte. Říká se tomu „posílení“. Vašemu mozku to pomůže asociovat si práci na cílech s dobrými následky. Později se tak budete lépe motivovat k dosažení budoucích cílů.
  • Existují dva typy tohoto posílení. Pozitivní posílení je, když do svého života přidáte něco dobrého. Například můžete úspěch oslavit tak, že si zajdete na dobrý koktejl nebo dezert. Negativní posílení znamená, že ze života něco negativního odeberete. Představte si například, že vás nebaví venčení psa. Můžete se domluvit s jiným členem domácnosti, že ho bude venčit v den, kdy dosáhnete svého cíle.[13]
  • Posílení dobrého chování je efektivnější než trestání za špatné chování. Zvýší to vaši motivaci dotáhnout víc věcí do konce.[14]
  Reklama

Tipy

 • Může být užitečné, když váš postup zhodnotí někdo nezávislý. Buďte otevření kritice. Občas si nezávislý člověk víc všímá chyb, které vám brání v dosažení cílů.
 • Je důležité, abyste se naučili dodržovat sliby, které dáte sami sobě. Pokud si pro sebe stanovíte cíle, nesnažte se z nich vymluvit, i když vám připadají nedůležité. Tím jen připravíte půdu k tomu, abyste z něčeho vycouvali i v budoucnu.
Reklama

O tomto wikiHow

Camber Hill
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Camber Hill. Camber Hill je numerolog, autor, řečník a majitel Camber Hill Coaching se sídlem v Long Beach v Kalifornii. Více než 37 let Camber trénuje podnikatele, kreativce, obchodní manažery a profesionální sportovce. Inspiroval také kreativce v zábavním průmyslu, jako jsou profesionální režiséři, spisovatelé, herci a špičkové rozhlasové osobnosti. Jedinečné použití numerologie Camberovi umožňuje porozumět tomu, co nutí jeho klienty k vytváření dlouhodobých řešení a měřitelných výsledků. Jeho práce byla uvedena v The Human Calculator, The Human Calculator, The Los Angeles Times, Palm Springs Life Magazine a kalifornských rozhlasových programech. Je také členem Mezinárodní federace koučování a je členem představenstva správní rady ICF Orange County. Kromě toho se Camber vyznačuje jako certifikovaný vlastník podniku National Gay and Lesbian Chamber of Commerce. Tento článek byl zobrazen 2 152 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 152 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama