Zvažujete emancipaci? Emancipace je právní proces, který umožní teenagerům dosáhnout nezávislosti od svých rodičů nebo poručníků. Věk, kdy je možné emancipace dosáhnout, se liší podle země, ve které žijete, v České republice je to 16 let. Emancipovaní teenageři nemají stejná práva a povinnosti, jako ostatní nezletilí lidé. V tomto článku se dozvíte, jak dosáhnout právní emancipace a jak tento proces probíhá.

Část 1 ze 4:
Rozhodněte se, zda chcete dosáhnou emancipace

 1. 1
  Uvědomte si, co emancipace obnáší. Když člověk dosáhne plnoletosti, což je v České republice ve věku 18 let, stává se z něj před zákonem dospělý člověk, který má práva a povinnosti, které jsou s dospělostí spojené. Teenageři, kteří dosáhnou emancipace před dovršením 18 let života, mají stejná práva a povinnosti, jako dospělí lidé. Jejich rodiče nemají povinnost je finančně podporovat a nemohou se spoléhat na to, že naplní jejich potřeby. Zvažte následující práva povinnosti, které byste po dosažení emancipace měli: [1]
  • Museli byste si najít vlastní bydlení a sami si platit nájem.
  • Museli byste se starat o vlastní jídlo, oblečení a další materiální potřeby.
  • Mohli byste se provdat nebo oženit, získat řidičský průkaz, nebo se přidat k armádě bez svolení vašich rodičů.
  • Mohli byste podepisovat smlouvy bez svolení rodičů a měli byste povinnost dodržovat podmínky těchto smluv.
  • Mohli byste prodávat a kupovat nemovitosti.
  • Mohli byste se sami přihlásit na vysokou školu.
  • Mohli byste se sami rozhodovat o lékařské péči, kterou podstoupíte a museli byste za ni sami platit.
 2. 2
  Měli byste vědět, co vám umožní dosáhnout emancipace. Existuje spousta důvodů, proč teenageři chtějí dosáhnout právní nezávislosti na svých rodičích, například možnost sňatku před dovršením 18 let, nebo možnost uniknout z nefunkčního rodinného prostředí. Pokud se vás týkají některé z následujících důvodů, zvažte právní emancipaci. [2]
  • Jste legálně vdaní nebo ženatí a chcete mít stejná práva, jako dospělí lidé.
   • V tomto případě dosáhnete emancipace se souhlasem svých rodičů a svolením soudu.
  • Jste finančně nezávislí a chcete mít všechna práva, která jsou s tím spojená.
  • Vaši rodiče nebo poručníci vám řekli, že s nimi nemůžete bydlet.
  • Vaši rodiče nebo poručníci vás sexuálně nebo emocionálně zneužívají.
  • Situace u vašich rodičů nebo poručníků doma je pro vás morálně neúnosná.
  • Vaši rodiče nebo poručníci vám ukradli peníze.
 3. 3
  Seznamte se s alternativami emancipace. Není jednoduché přijmout práva a povinnosti dospělého člověka v mladém věku. Mnoho teenagerů nemá potřebné zdroje na to, aby si mohli sami platit nájem, oblečení a potraviny bez pomoci rodičů a soud neudělí emancipaci nikomu, kdo neprokáže, že se o sebe dokáže postarat sám. Kromě toho emancipace často způsobí trvalé potíže v rodině a měli byste ji zvažovat pouze v případě, že nemáte jinou možnost. [3]
  • Promluvte si se školním poradcem nebo s nějakým dospělým kamarádem a zjistěte, jaké možnosti máte. Důvěryhodná osoba vám jistě pomůže dohodnout se s rodiči a zajistit, že s nimi budete schopni žít až dokud nedosáhnete dospělého věku.
  • Pokud s rodiči žít nechcete, protože s nimi nevycházíte, nebo odmítáte dodržovat jejich pravidla, nejlepší pro vás pravděpodobně bude jít bydlet k nějakému příbuznému nebo kamarádovi a nepokoušet se prozatím dosáhnout právní emancipace.
  • Pokud vás rodiče zneužívají, emancipace stále nemusí být vhodnou alternativou, protože emancipovaným lidem nemohou pomoci orgány sociálně-právní ochrany dětí. Ve vašem případě bude možná nejlepší kontaktovat sociálku, která zajistí, aby byly vaše potřeby naplněny.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Připravte se na emancipaci

 1. 1
  Vydělejte si vlastní peníze a naučte se s nimi hospodařit. Pokud chcete dosáhnout emancipace, musíte u soudu prokázat, že jste nezávislí a že máte práci. Pokud nemáte práci, měli byste si ji co nejdříve najít.
  • Napište si životopis, který bude zahrnovat všechny vaše předchozí pracovní zkušenosti, dobrovolnickou práci, koníčky a další aktivity. Začněte si procházet inzeráty na pracovní pozice, které nevyžadují vysokoškolský diplom ani maturitu.
  • Snažte se co nejvíce peněz ušetřit. Neutrácejte za oblečení a za zábavu. Co potřebujete si nakupte v secondhandu, nebo se to snažte sehnat zadarmo. Na potravinách šetřete a kupujte si levné věci, jako jsou fazole, salát, nebo tuňák v konzervě. Jděte do banky a otevřete si spořící účet.
 2. 2
  Najděte si nový domov. Pokud se snažíte dosáhnout emancipace, musíte u soudu prokázat, že jste si našli trvalé bydlení. Pravděpodobně si prozatím nebudete moci dovolit koupit dům, takže si najděte malý a levný byt k pronájmu, nebo se dohodněte s nějakým kamarádem, že budete bydlet trvale u něj.
 3. 3
  Požádejte rodiče o souhlas. Proces emancipace bude jednodušší, když vaši rodiče budou souhlasit s tím, že je to pro vás nejlepší. Když s tím souhlasit nebudou, budete muset u soudu prokázat, že se o vás nestarají.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Zahajte proces emancipace

 1. 1
  Vyplňte žádost o emancipaci. Ve většině zemí tuto žádost můžete vyplnit sami, nebo ji mohou vyplnit rodiče s pomocí právníka, nebo i bez něj. Zajděte si na místní soud a požádejte o prázdnou žádost a potom ji vyplňte společně se všemi ostatními formuláři, které musíte poskytnout, například: [4] :
  • Místopřísežné prohlášení, které popisuje vaše důvody pro žádost o emancipaci.
  • Finanční výkaz, který popisuje vaši finanční situaci.
  • Potvrzení o vašem zaměstnání, kterým doložíte, že jste schopni platit své závazky.
  • Potvrzení o vaší sociální nezávislosti.
  • Místopřísežné prohlášení podepsané vašimi rodiči, nebo jiným dospělým člověkem, který vás osobně zná a myslí si, že je emancipace nejlepším možným řešením vaší situace. Může to být váš lékař, sociální pracovník, psycholog, učitel, školní poradce, ředitel vaší školy, nebo církevní představitel.
 2. 2
  Vyplněnou žádost odevzdejte i s ostatními dokumenty a zaplaťte poplatek. Až budete mít všechny papíry vyplněné, odevzdejte je u soudu a zaplaťte poplatek. Poplatky se liší podle země – ve Spojených Státech se platí 150-200 dolarů, v České republice se za podanou žádost neplatí nic.
  • Pokud nejste schopni poplatek zaplatit, požádejte u soudu o jeho odpuštění.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Získejte emancipaci

 1. 1
  Dostavte se k z předběžnému slyšení. Po zpracování dokumentace obdržíte datum předběžného slyšení, na které se musíte dostavit buď s právníkem, nebo bez něj. Vaši rodiče budou na toto slyšení také pozváni a když budou chtít, mohou se dostavit.
  • Soud se musí ujistit, že jste schopní se o sebe finančně a sociálně postarat.
  • Vaši rodiče nebo poručníci budou mít šanci proti vašemu přání protestovat a uvést své důvody.
  • V některých případech je nutné provést šetření. Pokud se zjistí, že vám rodiče nebo poručníci jsou schopni zajistit přijatelný domov a nepřejí si vaši emancipaci, vaše žádost bude pravděpodobně zamítnuta.
  • Pokud se zjistí, že jsou všechny důkazy pravdivé, váš případ postoupí dál a bude vám stanoveno datum soudního slyšení.
 2. 2
  V některých případech je nutné provést šetření. Pokud se zjistí, že vám rodiče nebo poručníci jsou schopni zajistit přijatelný domov a nepřejí si vaši emancipaci, vaše žádost bude pravděpodobně zamítnuta.
  • Pokud se zjistí, že jsou všechny důkazy pravdivé, váš případ postoupí dál a bude vám stanoveno datum soudního slyšení.
  • Pokud vy nebo vaši rodiče proti rozhodnutí soudu vznesete námitky, ať už bude rozhodnutí jakékoli, budete moci podat odvolání.
 3. 3
  Začněte žít jako dospělý člověk. Až získáte emancipaci, budete za svůj život zodpovědní sami a nebudete se moci spoléhat na nikoho. Už nebudete mít právo žádat od svých rodičů finanční podporu, takže se musíte snažit odvádět dobrou práci a musíte včas platit všechny své účty, abyste byli schopni si vytvořit stabilní život.
  Reklama

Tipy

 • Čím dospělejší a nezávislejší budete, tím větší šanci budete mít, že vám soud emancipaci udělí.
 • Pokud máte dost peněz, pomůže vám, když si najdete právníka. Budete mít větší šanci, že vám soud emancipaci udělí.
 • Emancipace neznamená to, že budete oddělení od svých rodičů, ale znamená to, že za vás vaši rodiče již nebudou právně zodpovědní.
 • Teenageři většinou získají emancipaci pouze v případě, že je to v jejich nejlepším zájmu. *Pravděpodobně se vám nepodaří ji získat v případě, že žijete se svými rodiči ve stabilním a milujícím prostředí, ale špatně s nimi vycházíte. K emancipaci by mělo docházet pouze za extrémních podmínek.Reklama

Varování

 • Emancipace vám poskytne spoustu práv, ale ne všechna práva dospělých lidí. Nebudete moci pít alkohol, volit, nebo přestat chodit do školy.
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak líbat
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak bezbolestně přijít o panenství
Jak být hezká
Jak poznat, jestli se líbíte muži
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak na první polibek s klukem
Jak si vést deník
Jak projít neohlášeným testem na drogy
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak se rychle zbavit cystického akné
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 55 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 211 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 3 211 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama