Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zvažujete emancipaci? Emancipace je právní proces, který umožní teenagerům dosáhnout nezávislosti od svých rodičů nebo poručníků. Věk, kdy je možné emancipace dosáhnout, se liší podle země, ve které žijete, v České republice je to 16 let. Emancipovaní teenageři nemají stejná práva a povinnosti, jako ostatní nezletilí lidé. V tomto článku se dozvíte, jak dosáhnout právní emancipace a jak tento proces probíhá.

Část 1
Část 1 ze 4:

Rozhodněte se, zda chcete dosáhnou emancipace

  1. 1
    Uvědomte si, co emancipace obnáší. Když člověk dosáhne plnoletosti, což je v České republice ve věku 18 let, stává se z něj před zákonem dospělý člověk, který má práva a povinnosti, které jsou s dospělostí spojené. Teenageři, kteří dosáhnou emancipace před dovršením 18 let života, mají stejná práva a povinnosti, jako dospělí lidé. Jejich rodiče nemají povinnost je finančně podporovat a nemohou se spoléhat na to, že naplní jejich potřeby. Zvažte následující práva povinnosti, které byste po dosažení emancipace měli: [1]
    • Museli byste si najít vlastní bydlení a sami si platit nájem.
    • Museli byste se starat o vlastní jídlo, oblečení a další materiální potřeby.
    • Mohli byste se provdat nebo oženit, získat řidičský průkaz, nebo se přidat k armádě bez svolení vašich rodičů.
    • Mohli byste podepisovat smlouvy bez svolení rodičů a měli byste povinnost dodržovat podmínky těchto smluv.
    • Mohli byste prodávat a kupovat nemovitosti.
    • Mohli byste se sami přihlásit na vysokou školu.
    • Mohli byste se sami rozhodovat o lékařské péči, kterou podstoupíte a museli byste za ni sami platit.
  2. 2
    Měli byste vědět, co vám umožní dosáhnout emancipace. Existuje spousta důvodů, proč teenageři chtějí dosáhnout právní nezávislosti na svých rodičích, například možnost sňatku před dovršením 18 let, nebo možnost uniknout z nefunkčního rodinného prostředí. Pokud se vás týkají některé z následujících důvodů, zvažte právní emancipaci. [2]
    • Jste legálně vdaní nebo ženatí a chcete mít stejná práva, jako dospělí lidé.
      • V tomto případě dosáhnete emancipace se souhlasem svých rodičů a svolením soudu.
    • Jste finančně nezávislí a chcete mít všechna práva, která jsou s tím spojená.
    • Vaši rodiče nebo poručníci vám řekli, že s nimi nemůžete bydlet.
    • Vaši rodiče nebo poručníci vás sexuálně nebo emocionálně zneužívají.
    • Situace u vašich rodičů nebo poručníků doma je pro vás morálně neúnosná.
    • Vaši rodiče nebo poručníci vám ukradli peníze.
  3. 3
    Seznamte se s alternativami emancipace. Není jednoduché přijmout práva a povinnosti dospělého člověka v mladém věku. Mnoho teenagerů nemá potřebné zdroje na to, aby si mohli sami platit nájem, oblečení a potraviny bez pomoci rodičů a soud neudělí emancipaci nikomu, kdo neprokáže, že se o sebe dokáže postarat sám. Kromě toho emancipace často způsobí trvalé potíže v rodině a měli byste ji zvažovat pouze v případě, že nemáte jinou možnost. [3]
    • Promluvte si se školním poradcem nebo s nějakým dospělým kamarádem a zjistěte, jaké možnosti máte. Důvěryhodná osoba vám jistě pomůže dohodnout se s rodiči a zajistit, že s nimi budete schopni žít až dokud nedosáhnete dospělého věku.
    • Pokud s rodiči žít nechcete, protože s nimi nevycházíte, nebo odmítáte dodržovat jejich pravidla, nejlepší pro vás pravděpodobně bude jít bydlet k nějakému příbuznému nebo kamarádovi a nepokoušet se prozatím dosáhnout právní emancipace.
    • Pokud vás rodiče zneužívají, emancipace stále nemusí být vhodnou alternativou, protože emancipovaným lidem nemohou pomoci orgány sociálně-právní ochrany dětí. Ve vašem případě bude možná nejlepší kontaktovat sociálku, která zajistí, aby byly vaše potřeby naplněny.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Připravte se na emancipaci

  1. 1
    Vydělejte si vlastní peníze a naučte se s nimi hospodařit. Pokud chcete dosáhnout emancipace, musíte u soudu prokázat, že jste nezávislí a že máte práci. Pokud nemáte práci, měli byste si ji co nejdříve najít.
    • Napište si životopis, který bude zahrnovat všechny vaše předchozí pracovní zkušenosti, dobrovolnickou práci, koníčky a další aktivity. Začněte si procházet inzeráty na pracovní pozice, které nevyžadují vysokoškolský diplom ani maturitu.
    • Snažte se co nejvíce peněz ušetřit. Neutrácejte za oblečení a za zábavu. Co potřebujete si nakupte v secondhandu, nebo se to snažte sehnat zadarmo. Na potravinách šetřete a kupujte si levné věci, jako jsou fazole, salát, nebo tuňák v konzervě. Jděte do banky a otevřete si spořící účet.
  2. 2
    Najděte si nový domov. Pokud se snažíte dosáhnout emancipace, musíte u soudu prokázat, že jste si našli trvalé bydlení. Pravděpodobně si prozatím nebudete moci dovolit koupit dům, takže si najděte malý a levný byt k pronájmu, nebo se dohodněte s nějakým kamarádem, že budete bydlet trvale u něj.
  3. 3
    Požádejte rodiče o souhlas. Proces emancipace bude jednodušší, když vaši rodiče budou souhlasit s tím, že je to pro vás nejlepší. Když s tím souhlasit nebudou, budete muset u soudu prokázat, že se o vás nestarají.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Zahajte proces emancipace

  1. 1
    Vyplňte žádost o emancipaci. Ve většině zemí tuto žádost můžete vyplnit sami, nebo ji mohou vyplnit rodiče s pomocí právníka, nebo i bez něj. Zajděte si na místní soud a požádejte o prázdnou žádost a potom ji vyplňte společně se všemi ostatními formuláři, které musíte poskytnout, například: [4] :
    • Místopřísežné prohlášení, které popisuje vaše důvody pro žádost o emancipaci.
    • Finanční výkaz, který popisuje vaši finanční situaci.
    • Potvrzení o vašem zaměstnání, kterým doložíte, že jste schopni platit své závazky.
    • Potvrzení o vaší sociální nezávislosti.
    • Místopřísežné prohlášení podepsané vašimi rodiči, nebo jiným dospělým člověkem, který vás osobně zná a myslí si, že je emancipace nejlepším možným řešením vaší situace. Může to být váš lékař, sociální pracovník, psycholog, učitel, školní poradce, ředitel vaší školy, nebo církevní představitel.
  2. 2
    Vyplněnou žádost odevzdejte i s ostatními dokumenty a zaplaťte poplatek. Až budete mít všechny papíry vyplněné, odevzdejte je u soudu a zaplaťte poplatek. Poplatky se liší podle země – ve Spojených Státech se platí 150-200 dolarů, v České republice se za podanou žádost neplatí nic.
    • Pokud nejste schopni poplatek zaplatit, požádejte u soudu o jeho odpuštění.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Získejte emancipaci

  1. 1
    Dostavte se k z předběžnému slyšení. Po zpracování dokumentace obdržíte datum předběžného slyšení, na které se musíte dostavit buď s právníkem, nebo bez něj. Vaši rodiče budou na toto slyšení také pozváni a když budou chtít, mohou se dostavit.
    • Soud se musí ujistit, že jste schopní se o sebe finančně a sociálně postarat.
    • Vaši rodiče nebo poručníci budou mít šanci proti vašemu přání protestovat a uvést své důvody.
    • V některých případech je nutné provést šetření. Pokud se zjistí, že vám rodiče nebo poručníci jsou schopni zajistit přijatelný domov a nepřejí si vaši emancipaci, vaše žádost bude pravděpodobně zamítnuta.
    • Pokud se zjistí, že jsou všechny důkazy pravdivé, váš případ postoupí dál a bude vám stanoveno datum soudního slyšení.
  2. 2
    V některých případech je nutné provést šetření. Pokud se zjistí, že vám rodiče nebo poručníci jsou schopni zajistit přijatelný domov a nepřejí si vaši emancipaci, vaše žádost bude pravděpodobně zamítnuta.
    • Pokud se zjistí, že jsou všechny důkazy pravdivé, váš případ postoupí dál a bude vám stanoveno datum soudního slyšení.
    • Pokud vy nebo vaši rodiče proti rozhodnutí soudu vznesete námitky, ať už bude rozhodnutí jakékoli, budete moci podat odvolání.
  3. 3
    Začněte žít jako dospělý člověk. Až získáte emancipaci, budete za svůj život zodpovědní sami a nebudete se moci spoléhat na nikoho. Už nebudete mít právo žádat od svých rodičů finanční podporu, takže se musíte snažit odvádět dobrou práci a musíte včas platit všechny své účty, abyste byli schopni si vytvořit stabilní život.
    Reklama

Tipy

  • Čím dospělejší a nezávislejší budete, tím větší šanci budete mít, že vám soud emancipaci udělí.
  • Pokud máte dost peněz, pomůže vám, když si najdete právníka. Budete mít větší šanci, že vám soud emancipaci udělí.
  • Emancipace neznamená to, že budete oddělení od svých rodičů, ale znamená to, že za vás vaši rodiče již nebudou právně zodpovědní.
  • Teenageři většinou získají emancipaci pouze v případě, že je to v jejich nejlepším zájmu. *Pravděpodobně se vám nepodaří ji získat v případě, že žijete se svými rodiči ve stabilním a milujícím prostředí, ale špatně s nimi vycházíte. K emancipaci by mělo docházet pouze za extrémních podmínek.


Reklama

Varování

  • Emancipace vám poskytne spoustu práv, ale ne všechna práva dospělých lidí. Nebudete moci pít alkohol, volit, nebo přestat chodit do školy.
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10   12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 779 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 4 779 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama