Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý má své sny. Je jedno, jestli jsou velké nebo malé, všechny jsou pro nás důležité. Nemusíme být otroky vlastní lenosti. Správným přístupem je říkat si neustále, že na to máte. S trochou plánování pro vás bude dosažení vašich cílů hračkou.

Metoda 1 ze 3:
Nastavte si cíle

 1. 1
  Začněte pracovat na svých cílech již dnes. Zeptejte se sami sebe: „Co mohu dnes udělat pro to, abych se přiblížil dosažení svých cílů?“ Tento první krok je zároveň také nejdůležitější. Díky němu se dáte do práce a zabráníte tomu, abyste to vzdali a cítili se zklamaní. Jak řekla Eleanor Rooseveltová: „Každý den udělejte alespoň jednu děsivou věc.“
 2. 2
  Při nastavení cílů si pamatujte slovíčko SNART. Jde o akronym a mnemonickou pomůcku, která vám pomůže udržet si správný směr. [1] Poradci a koučové používají tuto pomůcku, protože lidi donutí skutečně se zamyslet a nastavit si správné cíle, kterých budou schopni dosáhnout. SMART znamená:
  • S – Specifický (nebo signifikantní)
  • M – Měřitelný (nebo smysluplný)
  • A – Akční (nebo dosažitelný)
  • R – Relevantní (nebo uspokojivý)
  • T – Termínovaný (nebo časově omezený)
 3. 3
  Když se budete držet tohoto akronymu, nastavujte si specifické a dosažitelné cíle. Takové cíle jsou například „chci zhubnout 10 kg za tři měsíce“ nebo „chci vyhrát turnaj ve Scrabblu“. Konkrétní a dosažitelné cíle vám pomohou udržet si správný směr.
  • Nekonkrétní cíl jako například „chci se stát lepším člověkem“ je tak vágní, že je vám prakticky k ničemu. Můžete se stát lepším člověkem díky tomu, že umyjete nádobí, nebo díky tomu, že vyřešíte problémy lidstva. Chápete? Místo abyste si dávali takto obecné cíle se držet konkrétních věcí. Když si například dáte za cíl, že budete o svátcích pomáhat lidem bez domova, jistě to z vás udělá lepšího člověka.
 4. 4
  Ujistěte se, aby bylo možné měřit vaše pokroky. Jak jinak zjistíte, zda jste svého cíle dosáhli? Dosáhnete toho, až budete mít pocit, že jste na konci? To by mohlo být nespolehlivé. Nejlepší je, když budete mít možnost své pokroky úspěšně měřit.
 5. 5
  Zeptejte se sami sebe, zda je váš cíl dosažitelný. Naplánovali jste si přesně, co chcete dělat? Tento krok je o tom, jak prakticky dosáhnout svého cíle a nemyslet pouze na teorii svých snah. Mezi těmito dvěma věcmi je následující rozdíl:
  • Teoreticky možný cíl je například letět na měsíc. Ano, někdo to již dokázal, takže je to technicky možné. Jakou ale máte šanci, že se tam skutečně dostanete? Pokud je to váš největší sen a jste astronautem, možná se vám to někdy povede. Pro většinu z nás to ale není praktický cíl.
  • Osobní praktický cíl je například stát se profesionálním astronautem. Je to velmi těžké, ale je to mnohem dosažitelnější a praktičtější cíl, než snažit se dostat na měsíc.
 6. 6
  Snažte se nastavit si cíl, který je pro vás důležitý a jehož dosažení si užijete. Většina lidí si stanovuje cíle, které jsou spojeny s jejich potřebami a touhami. Lidé, kteří jsou přehlíženi, si stanovují takové cíle, aby si jich ostatní všimli. Lidé, kteří mají nadváhu, chtějí zhubnout. Jednou za čas si ale člověk stanoví takový cíl, kterému není oddán, ale myslí si, že by ho splnit měl. (Například stát se právníkem jen proto, že je právníkem i váš otec.) Snažte se těmto situacím vyhnout.
  • Lidé na konci svého života často litují toho, že ho nežili naplno a soustředili se jen na plnění očekávání ostatních lidí. [2] Buďte sami k sobě upřímní a stanovujte si jen cíle, které jsou pro vás důležité.
 7. 7
  Stanovte si časový limit pro dosažení svého cíle. Když si nastavíte časovou hranici, budete mít větší motivaci úkol splnit. Bez omezení vás nebude nic nutit se do toho pustit, bude vám to trvat déle a nebude vás to bavit.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Začínáme

 1. 1
  Rozdělte si svůj cíl na menší části. Nastavte si dosažitelné, ale ambiciózní mezi-cíle. Mnoho lidí chce zhubnout, přestat lenošit, napsat knihu, zamilovat se, cestovat nebo hrát na kytaru. [3] Všechny tyto cíle jsou ale těžko dosažitelné, když jste na to sami. Snažte se rozdělit si svůj cíl na menší části, které pro vás budou zvladatelnější.
  • Zhubnutí si například můžete rozdělit na menší části. Můžete mít dlouhodobý cíl zhubnout 10kg a rozdělit si ho na 5x 2kg. Můžete si dokonce rozdělit i samotné hubnutí na části – zdravé jídlo, cvičení a ovládání chutí.
 2. 2
  Přemýšlejte. Existují různé způsoby, jak dosáhnout vašeho cíle? Napište si všechno, co vás napadá, bez ohledu na to, jak hloupé se vám to může zdát. Můžete například začít chodit na kurzy herectví, nebo můžete zkusit vstoupit do nějaké reality show.
 3. 3
  Používejte vizualizaci. Zavřete oči a představte si, že jste dosáhli svého cíle. Kde jste? Jak jste se tam dostali? Jak se cítíte? Dělejte to tak často, jak můžete. Nenechejte se rozhodit tím, co se děje kolem vás. Soustřeďte se na to, čeho chcete dosáhnout. Nezapomínejte na svůj cíl a budete schopni překonat všechny nesnáze. Je také dobré zkusit sami sebe zhypnotizovat.
 4. 4
  Čtěte inspirující příběhy lidí. Je skvělé nechat se povzbudit někým, kdo si prošel tím, co vás čeká a může vám poradit. Najděte si tedy příběhy úspěšných lidí a čtěte si je, dodají vám motivaci, díky které zvládnete vše. Zde uvádíme příklady takových příběhů, které vám mohou pomoci dosáhnout svého cíle:
  • „Všiml jsem si, že lidé, kteří dosáhnou všeho, co chtějí, nikdy nečekají na to, až se věci sami stanou. Jdou ven a zajistí, aby se staly.“ [4] - Leonardo da Vinci
  • „Nic na světě nemůže nahradit vytrvalost. Nenahradí ji ani talent; nic není běžnější než neúspěšný člověk s talentem. Ani genialita; nedoceněný génius je téměř příslovečný. Pouze vytrvalost a odhodlání jsou všemocné.“ [5] - Calvin Coolidge
  • „Nic dobrého nikdy nevzniklo chladnokrevně. Je nutné použít teplo, abychom něčeho dokázali. Každý úspěch je příběhem zapáleného srdce.“ [6] - Arnold Glasow
 5. 5
  Požádejte o pomoc. Nikdo vám nemůže přesně říct, co máte dělat, abyste svého cíle dosáhli, ale je dobré zeptat se lidí, kteří podobných úspěchů již dosáhli. Poučte se ze zkušeností ostatních, ale nesnažte se je imitovat.
  • Dobrým zdrojem pomoci může být nějaký mentor. To je někdo, kdo je většinou starší a zkušenější, kdo se vyzná ve vašem oboru a chce vám pomoci. Najděte si profesionála, kamaráda nebo někoho z rodiny, kdo by vám mohl dělat mentora a navést vás tím správným směrem, nebo si nechejte někoho takového alespoň doporučit.
  • Pokud se chcete stát jazzovým muzikantem, zkuste si najít skvělého trumpetistu nebo pianistu a zeptejte se ho na radu. Pokud se chcete stát starostou města, spřátelte se s bývalými kandidáty a starosty a snažte se od nich něco naučit. Pokud se snažíte vypořádat se se svým složitým dětstvím, může vám pomoci nějaký psycholog nebo někdo, kdo si prošel tím samým.
 6. 6
  Vyhledejte pomoc. Najděte si informace a znalosti, které potřebujete. Čtěte knihy, poslouchejte ostatní lidi a sledujte filmy a videa. Zrychlete svůj proces učení tím, že budete napodobovat to, co dělají ostatní úspěšní lidé. Ušetříte si tím čas a brzy zaznamenáte výsledky.
 7. 7
  Buďte pozitivní. Vždy důvěřujte sami sobě a tomu, že dosáhnete svého cíle. Jakmile tomu přestanete věřit, nikdy se vám to nepovede.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak dosáhnout svého cíle

 1. 1
  Stavějte na svých minulých úspěších, které jsou pro váš cíl důležité. Je jedno, jak malé se vám vaše úspěchy zdají, stejně si je všechny napište. Může jít například o to, že jste se přidali do komunity lidí, kteří chtějí zhubnout, nebo že jste přišli z práce domů dříve a připravili jste pro celou rodinu skvělé jídlo. Jakmile si svůj seznam napíšete, budete se divit tomu, jak úspěšní jste ve všem, co děláte a brzy se vám podaří dosáhnout i těch největších cílů.
 2. 2
  Sázejte na malé výhry. Pamatujte si vše, co se vám v životě povedlo. Nechejte tyto úspěchy, aby vás motivovaly a posilovaly. Díky nim budete schopni dosáhnout i těch větších cílů. Pomůže vám to vyhrát každou bitvu svého života.
 3. 3
  Poučte se ze svých chyb. Chybování a učení se z chyb by se mělo vyučovat jako předmět ve škole, místo aby se děti učily, jak se chybám vyhýbat. Když se snažíte dosáhnout svého cíle, s největší pravděpodobností budete dělat chyby. Neberte to jako něco špatného, i chyby jsou důležité pro dosažení úspěchu.
  • Dělejte tolik chyb, kolik zvládnete a nebojte se jich. Jen se snažte nedělat stejné chyby dvakrát. Nic vás nepoučí tak, jako pořádná chyba, ať už je to trapas před dívkou vašich snů, pokus uběhnout maraton pro propité noci nebo žádost o zvýšení platu, která byla zamítnuta. Jakmile si uvědomíte, co vás tyto chyby naučili, máte vyhráno. Nezapomínejte na to a nakonec vyhrajete na celé čáře.
 4. 4
  Oslavte každý menší cíl nebo záchytný bod. Záchytný bod je něco, podle čeho můžete měřit své cíle a udržovat si správný směr. Například pokud se vám stane něco příjemného, zastavte se a užijte si to. Život je spíše o cestě, než o samotném cíli a je důležité, jak se do svého cíle dostanete. Oslavte každý úspěch, abyste si udrželi motivaci a stále myslete na svůj cíl.
 5. 5
  Naslouchejte svému vnitřnímu dialogu. To, co si říkáte v duchu, vás emocionálně a duševně ovlivňuje. Jde o váš obranný systém, který se snaží vás držet v minulosti a omezuje vaše vnímání. Převezměte kontrolu a neposlouchejte svého vnitřního kritika. Všímejte si všech výmluv, které sami sobě předkládáte, abyste se vyhnuli práci na svých cílech. Například když si budete říkat „pokud neodejdu z práce dřív, nebudu mít čas uvařit“, pouze se vymlouváte. Musíte si uvědomit, že pokud svého cíle chcete skutečně dosáhnout, je pouze na vás, abyste to udělali.
 6. 6
  Buďte vášniví. Snažit se dosáhnout něčeho, pro co nemáte zápal je jako snažit se vyhrát závod s prázdnou nádrží. Zapojte se – nemusíte vždy milovat vše, co děláte, hlavně pokud je dosažení cílů někdy otrava, ale snažte se vždy myslet na to pozitivní. I když vás to někdy nebaví, měli byste si na svém snažení najít něco, co vám bude dodávat energii.
  • Pravidelně kontrolujte, jestli myslíte na své dětské sny. Vždy tyto sny sdílejte se svými blízkými. Tímto k sobě přitáhnete to, co si přejete a začnete aktivně pracovat na svých snech z mládí.
 7. 7
  Upravujte a znovu zhodnocujte své cíle. Zapisujte si své cíle tak, abyste na ně nezapomněli. Postupně je upravujte a přidávejte nové a průběžně pracujte na tom, abyste jich dosáhli.
 8. 8
  Dělejte si záložní plány. Nikdy nezapomínejte na problémy, se kterými byste se mohli potýkat a připravujte se na ně. Pozitivní myšlení je důležité, ale připravit se je lepší, než nechat se zavalit každou překážkou, která se objeví.
  • Nezapomeňte, že se budete nevyhnutelně potýkat s problémy. Neočekávejte, že půjde vše přesně podle plánu – život si vždycky najde způsob, jak narušit vaše plány. Buďte na vše připraveni a nedovolte, aby vám problémy narušily vaše snahy.
 9. 9
  Zkoušejte nové věci a využívejte příležitosti, které se vám naskytnou. Někdy vás život zavede přesně tam, kam chcete jít. Řekněme, že se snažíte zhubnout a zjistíte, že jste velmi dobří v přípravě zdravých jídel. Proč se tedy nezkusit stát šéfkuchařem v nějaké zdravé restauraci a naučit ostatní, jak vařit chutně a zdravě?
 10. 10
  Vytrvejte. Nyní když víte, jak na to se snažte nepřestávat. Některé kroky jsou zábavnější, než ostatní, ale vždy se držte svého plánu. Vyhněte se rozptýlením a soustřeďte se. Představte si, jak skvělé bude dosáhnout toho, co si přejete!
  Reklama

Tipy

 • Důvěřujte sami sobě.
 • Neposlouchejte ostatní, když se vás snaží zastavit a říkají, že je nemožné dosáhnout vašeho cíle. Ignorujte je a stále se snažte. Dokažte jim, že se mýlí!
 • Najděte si komunitu. Ostatní lidé s podobnými cíli vám mohou pomoci, podpořit vás a dodat vám motivaci. Každý den s těmito lidmi mluvte. Pokud je nemůžete potkávat osobně, najděte si nějaké takové lidi na internetu a pište si s nimi.
 • Buďte sami k sobě upřímní. Váš cíl nebude tak uspokojivý, když ho nedosáhnete poctivými prostředky.
 • Nezapomeňte na citát Lao-Tse: „Cesta dlouhá tisíce mil začíná jediným krokem.“
 • Vždy se snažte mít dobrou náladu (usmívejte se a myslete pozitivně). Je vědecky dokázáno, že když k práci přistupujete s dobrou náladou, dosáhnete svého cíle 2-20x rychleji. Představte si, že byste všechno stihli 20x rychleji, než jste předpokládali! Jak jednoduché je se soustředit, když máte dobrou náladu! Nenechejte se tedy zpomalovat nepříjemnými myšlenkami.
 • Všechno si pište. Psaní posiluje myšlení. I když to nikdo jiný než vy neuvidí, napište si své cíle – dodá vám to větší sílu!
Reklama

Varování

 • Někdy se stává, že když jsou lidé úspěšní, ostatní se snaží jim jejich úspěch znemožnit. V psychologii se říká: „Nefunkční lidé nezvládnou vidět zdravý pokrok charakteru u ostatních lidí.“ Nedovolte těmto lidem, aby vás zpomalovali.
 • Každá mince má dvě strany. Naučte se přijmout radu a kritiku.
 • Nesnažte se obléci si kalhoty přes hlavu. Pokud něco nejde nebo se vám to nezdá jako správná věc, nedělejte to.
 • Nesdílejte své cíle s lidmi, kteří by vás mohli zpomalit. Raději si najděte lidi, kteří jsou vám blízcí a budou vás podporovat. Když se naučíte zkoušet stále nové věci a zlepšovat se, přiblížíte se svým cílům.
 • Věci nevyjdou vždy tak, jak si je plánujeme. Držte se svých cílů a buďte flexibilní. Někdy něco vyjde, jen jinak, než jsme si to plánovali. To ale neznamená, že je to špatně. Mějte mysl stále otevřenou.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 92 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 222 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 6 222 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama