Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina lidí začne ztrácet své "mléčné zuby" kolem věku 6 let. Pokud máte uvolněný zub, který vás doháněl k šílenství celé týdny, ale vy jste se báli ho vytáhnout ven, nemějte strach! Můžete dostat nepříjemný, uvolněný zub ven bez problémů. Pomocí několika jednoduchých triků, budete mít svůj zub pod polštářem a čekat na vílu Zubničku, dříve než se nadějete!

Část 1
Část 1 ze 2:
Odstranění zubu

 1. 1
  Hýbejte zubem vaším jazykem. Skvělá věc na použití jazyka k uvolnění zubu je, že to můžete dělat téměř kdekoli, bez ohledu na vše. Zkuste tlačit zub tam a zpět, kroutit ze strany na stranu, nebo dokonce směrem ke středu úst; cokoli můžete dělat s jazykem, než vás začne bolet, je v pořádku.
  • Můžete cítit svědění na spodní části zubu, blízko kořene. To je známka toho, že se zub chystá vypadnout.
 2. 2
  Použijte prst a zahýbejte trochu zubem. Každý den můžete zahýbat uvolněným zubem, použijte čistý prst.[1] To pomůže, aby zub postupně vypadl sám. Nicméně nezkoušejte hýbat zubem silou.
  • Ujistěte se, že si umyjete ruce mýdlem a teplou vodou, než se pokusíte o tuto metodu.
 3. 3
  Zkuste kousání do křupavé potraviny. Další způsob, jak dostat uvolněný zub ven je prostě tím, že si vychutnáte normální, zdravou svačinu! Jablka nebo hrušky jsou výborné rozhodnutí, protože mají tvrdé slupku a křupavou texturu.[2]
  • Pokud je váš zub velmi uvolněný, mohlo by být těžké kousat s ním do potravin. Nicméně, kousání ostatními zuby a pak žvýkání může jistě pomoci, aby se uvolnil.
  • Pokud zub není příliš uvolněný a vy se do něčeho tvrdě zakousnete, mohlo by to být bolestivé. Buďte opatrní, dokud nebudete vědět, jak se vám se zubem kouše.
 4. 4
  Čistěte si zuby. Když je zub opravdu uvolněný, stačí na něj jen trochu zatlačit, aby vypadl. Někdy dokonce i čištění zubů stačí, aby zub vypadl (nebo se více uvolnil). Čistěte si zuby jako normálně (alespoň dvakrát denně), ujistěte se, že uvolněný zub čistíte lehce.[3]
 5. 5
  Chytněte zub gázou.[4] [5] Můžete zatahat za zub, abyste pomohli ho uvolnit, i když není připraven vypadnout, nebo pokud ho nechcete vytáhnout. Pomocí sterilní gázy na prstě, uchopte zub a jemně tahejte nebo kruťte.
  • Pokud chcete zub vytáhnout, můžete použít stejnou metodu, zubem rychle zakruťte a trhněte. Gáza může také pomoci nasáknout veškerou krev.
  • Můžete také použít malé množství ústního anestetika na zub a okolí dásní, než za něj začnete tahat, pokud máte obavy z bolesti.
 6. 6
  Zkuste počkat. Pokud se vám zdá, že zub prostě nevypadne, není prostě připraven vypadnout, takže buďte trpěliví.[6] Pokud vás váš uvolněný zub nebolí, nerozptyluje nebo nestojí v cestě jiným zubům, nemáte důvod se obávat a počkejte.
  • Obvykle mléčné zuby vypadávají v tom pořadí v jakém vyrůstaly, začínají vypadávat ve věku šest až sedm let.[7] Nicméně, mohou vypadávat v různém pořadí a v různém čase. Váš zubní lékař bude prohlížet vaše zuby a odpoví na jakékoliv dotazy, které můžete mít ohledně ztráty zubů.
 7. 7
  Netrhejte zub, který nechce vypadnout. Obecně platí, že je to špatný nápad, pokoušet se odstranit zub, který je jen lehce uvolněný, ale není připraven vypadnout. Trhání zubu může ublížit a často vede k silnému krvácení a možné infekci. Pokud je zub vytržen před tím, než je dospělý zub připraven vyrůst, mohou být problémy v budoucnosti, jako jsou křivé zuby nebo nedostatek prostoru pro nové zuby.[8] [9]
  • Triky na vytržení zubu, jako je například uvázání jednoho konce provázku kolem zubu a druhého konce kolem kliky a pak zabouchnutí dveří, není dobrý nápad. Mohou zlomit zub nebo způsobit další zranění.
  • Pokud si náhodně vytrhnete jeden z vašich zubů před tím, než je připraven k vypadnutí přirozeně, obraťte se na svého zubaře, který může pomoci a postarat se o tento problém.
 8. 8
  Když vše ostatní selže, navštivte zubaře. Pokud vám váš mléčný zub způsobuje bolest a nejde vyndat bez ohledu na to, co se snažíte dělat, nebojte se vyhledat pomoc. Naplánujte si schůzku se svým zubním lékařem, on nebo ona bude moci říct, co drží váš zub od normálního vypadnutí a může být dokonce schopen bezbolestně vám zub vytáhnout.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Co dělat po odstranění zubu

 1. 1
  Vykloktejte si po tom, co váš zub vypadne. Můžete očekávat minimální krvácení, když ztratíte zub. Když vám vypadne zub, měli byste se pokusit kloktat vodu nebo několikrát vyplivnout, dokud plivete krev a ne čisté sliny.
  • Nemusíte se nutně znepokojovat, pokud to vypadá, že je tam hodně krve. Jak okolí zubu krvácí, krev se mísí se slinami a může to vypadat, že je tam více krve, než ve skutečnosti.
  • Můžete namíchat kloktadlo se slanou vodou, smíchejte 1/4 lžičky soli a 1/2 šálku teplé vody. Míchejte, aby se vše spojilo a kloktejte. Sůl pomáhá v boji proti infekci.
 2. 2
  Použijte gázu k zastavení krvácení. I když byl váš zub uvolněný, že se zdálo, že sotva visí na dásni, můžete trochu krvácet, když vypadne. Nebojte se, je to naprosto normální. Pokud se vám to stane, dejte malé kousky čisté gázy do otvoru po zubu, aby nasákly krví.[10]
  • Kousněte do gázy, aby držela na místě, asi na 15 minut. Ve většině případů, krvácení netrvá tak dlouho. Pokud stále krvácíte, zavolejte vašemu zubnímu lékaři.[11]
 3. 3
  Vezměte malé množství volně prodejného léku proti bolesti. Pokud vás vaše ústa po vypadlém zubu trochu bolí, nemusíte čekat, až bolest odejde. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen mohou pomoci tlumit bolest a cítit úlevu v ústech; jen se ujistěte, že užijete správnou dávku pro váš věk a velikost podle pokynů na lahvi.
  • Poproste dospělého, aby vám pomohl užít správnou dávku léku.
  • Děti by neměly užívat aspirin, pokud lékař nerozhodl jinak.
 4. 4
  Použijte studený obklad proti otoku. Ochlazení oblasti může také pomoci s jakoukoli bolestí, kterou může mít po ztrátě zubu. Dejte několik kousků ledu do igelitového sáčku (nebo použijte sáček mražené zeleniny) a zabalte sáček do tenké látky. Podržte ho na vaší tváři v místě, kde vás ústa bolí asi 15-20 minut. Bolest, otok a zánět by se měli postupem času snižovat.[12] [13]
  • Ve většině lékáren si můžete také koupit studené obklady. Udělají stejnou službu, jako domácí obklady.
 5. 5
  Navštivte zubního lékaře, pokud bolest nezmizí. Většina zubů, které vypadnou přirozeně, by neměli způsobit žádné dlouhodobé bolesti. Nicméně někdy, když se zub uvolňuje nebo vypadne kvůli zranění nebo zubnímu onemocnění, můžete cítit bolest nebo může dojít k poškození. Někdy mohou nastat dokonce i vážnější problémy, jako jsou abscesy (tekutinou naplněné "bubliny" způsobené infekcí). Pokud se neléčí, mohou tyto problémy zhoršit váš zdravotní stav, proto určitě navštivte zubního lékaře, pokud bolest po ztrátě zubu nemizí sama.
  • Někdy může zůstat kousek zubu v dásni. Obvykle vypadne později. Nicméně, pokud je v místě zarudnutí, otok nebo bolest způsobená kusem zubu, který zůstává v dásni, poproste zubního lékaře o pomoc.[14]
  Reklama

O tomto wikiHow

Tu Anh Vu, DMD
Spoluautorem článku je :
Atestovaný dentista
Spoluautorem tohoto článku je Tu Anh Vu, DMD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 5 698 krát
Kategorie: Zdraví | Rodinný život
Stránka byla zobrazena 5 698 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama