Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte pocit, že jste se zasekli v dětství a nedokážete dospět, pomůže vám změnit své zvyky. Být dospělý není jen o věku, ale spíše o přístupu. Čím více toho o sobě budete vědět a čím lépe se budete znát, tím dospělejší budete. Naučte se připravit se na budoucnost, užít si svá náctiletá léta a přistoupit k dospělosti s důstojností a elegancí. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Objevte sami sebe

 1. 1
  Věnujte se tomu, co vám jde. Co vás dělá jedinečnými? Co vás dělá vámi? Svá náctiletá léta využijte k tomu, abyste se přiblížili své dospělé verzi. Vaše zájmy, talenty a dovednosti vám poskytnou představu toho, kým se stanete, takže byste se měli věnovat svým talentům a snít si své největší sny. Kým se chcete stát? Objevujte sami sebe.
  • Hrajte v kapelách, věnujte se sportu, divadlu, malování a četbě. Objevujte věci, které vám jdou a zkoušejte si i věci, o kterých zatím nic nevíte. Zkoušejte si nové koníčky a činnosti, například tanec nebo focení. Možná zjistíte, že vám jde něco, co vás ještě nikdy nenapadlo zkusit.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, kde budete za deset let. Nemusíte si plánovat celý svůj život, ale měli byste se zamyslet nad tím, jakým směrem se chcete vydat. Chcete studovat? Věnujete se tomu, co skutečně chcete dělat a máte dobrý plán pro budoucnost? Chcete co nejdříve vydělávat peníze? Chcete založit kapelu, jezdit na turné a žít jako rocková hvězda? Chcete cestovat? Napište si seznam svých priorit a věcí, kterých chcete dosáhnout a začněte pracovat na tom, aby se vám to povedlo.
  • Pokud chcete jít studovat, začněte se zabývat možnostmi a vyberte si obor, kterému byste se chtěli věnovat. Najděte si místní univerzity, které by pro vás mohly být vhodné a zaměřte se i na ty, které se vám nejvíce zamlouvají. Zjistěte si, kolik by vás to stálo, zda si to vaše rodina může dovolit, kolik si můžete půjčit u banky a rozepište si náklady pro různé školy a obory.
  • Pokud chcete začít pracovat, vymyslete si rozpočet, určete si finanční cíle a zjistěte si, jakou práci byste měli hledat, abyste měli tolik peněz, kolik byste chtěli. Zjistěte si něco o rekvalifikačních kurzech a dovednostech, které budete pro své vysněné povolání potřebovat a začněte se co nejdříve připravovat.
 3. 3
  Navštěvujte různá místa a zkoušejte si nové věci. Pokud chcete rozšířit své povědomí a naučit se něco o světě, ve kterém žijete, musíte si všechno zkusit na vlastní kůži. Navštěvujte různá místa a cestujte. Když budete v pohybu, získáte mnoho důležitých zkušeností.
  • Cestování nemusí být jen odpočinková činnost pro ty, kteří mají hodně peněz. Pokud si nemůžete dovolit prázdniny v Itálii, nebo studium v zahraničí, cestujte tak, jak vám to finanční možnosti dovolí. Navštěvujte zajímavá místa ve vaší zemi, která jste ještě neviděli. Choďte do částí svého města, kde to neznáte a staňte se turistou ve svém vlastním městě.
  • Najděte si práci na farmě v zahraničí. Existují organizace, které umožňují lidem cestovat za prací po celém světě. Získáte tak cenné zkušenosti, budete moci pracovat a podíváte se do světa.
 4. 4
  Přátelte se s mnoha lidmi, které respektujete. Dopřejte si šanci socializovat se s různými druhy lidí. Travte čas s tvrdě pracujícími obdivuhodnými lidmi a své chování přizpůsobujte lidem, které respektujete. Udržujte si zdravé vztahy a budete mít jistotu, že si zachováte i zdravý rozum.
  • Najděte si pracovního idola. V práci si najděte někoho, koho obdivujete za to, co dělá a jak to dělá. Potom se od tohoto člověka začněte učit. Pokud váš kolega začínal na nejnižší pozici, ale byl schopen se vypracovat až nahoru, udělejte to samé. Spolupracujte a učte se.
  • Najděte si i životního idola. Až budete starší, snadno ztratíte kontakt se starými přáteli a nebudete mít čas si najít nové. Je snadné se jednoho dne probudit a uvědomit si, že jediní lidé, které znáte, jsou vaši kolegové. Udržujte přátelství s různými lidmi a hledejte si kamarády mezi lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Pokud vás zajímá heavy metal, najděte si přátele s podobnými zájmy, ale nevyhýbejte se ani těm, kteří se věnují něčemu úplně jinému.
 5. 5
  Buďte k sobě upřímní. Až budete starší, budete se postupně stále lépe poznávat. Pokud jste leniví, nebo vás zaskočí maličkosti, máte tendence odkládat práci, nebo se snadno rozčílíte, nemělo by vás to překvapovat. Teenagerovi tyto věci snadno projdou a dají se svést na mládí. Dospělý člověk k sobě ale musí být upřímný a musí umět pracovat s tím, co má, aby se zlepšoval. Dospělost zahrnuje spoustu práce.
  • Najděte si své silné stránky. Zjistěte si, co vám opravdu jde a co vás baví. Udělejte si čas na to, abyste tyto své silné stránky našli a mohli je rozvíjet.
  • Najděte své slabé stránky. Na čem musíte ještě zapracovat? Co vám brání dosáhnout toho, co chcete? Je důležité najít věci, které potřebují vylepšit a pracovat na nich.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Chovejte se dospěle

 1. 1
  Naučte se rozpoznávat svoji dětinskost a ovládat ji. Neexistuje žádné tlačítko, které by z vás udělalo dospělého člověka, takže neexistuje ani žádný předěl mezi dětstvím a dospělostí. Dospívání ale neznamená, že musíte opustit celé své mládí. Znamení to, že musíte ovládat svoji dětinskost a naučit se odložit svoji mladistvou energii a věnovat se dospělejším cílům a ambicím. Naučte se rozpoznávat své dětinské tendence, abyste je mohli využívat ke svému prospěchu.
  • Dětský „mód“ je chaotický. Děti jsou neorganizované, nepřipravené a většinou se řítí plnou rychlostí špatným směrem. Dětství je chaos. Životy dospělých jsou také chaotické, ale neschopnost zbavit se stresu a plánovat si své věci je znakem dítěte. Určete si oblasti svého života, které jsou velmi chaotické a zapracujte na tom, abyste to změnili.
  • Dětský „mód“ je bezradný. Dítě potřebuje, aby mu někdo zavázal tkaničky, nakrmil ho a nabídl mu emocionální podporu. Dospělý člověk se spoléhá sám na sebe, je schopen vychovat své vlastní děti a umí se zbavit sobeckosti. S postupem věku pracujte na tom, abyste se o sebe dokázali postarat sami a nemuseli se spoléhat na ostatní.
  • Dětský „mód“ je vzteklý. Když se chováte jako dítě, jste naštvaní například když nějaký kolega dostane povýšení a vy ne, nebo když se někdo z vašich starých přátel ožení a vy nikoho nemáte. Vztek je dětskou emocí. Když nedostanete to, co chcete, pohřbíte svoji frustraci a necháte ji vykrystalizovat do vzteku, tak jako dítě. Místo toho byste se ale měli naučit svoji frustraci vyjadřovat zdravým způsobem a být schopni jít dál.
 2. 2
  Naučte se říkat ne. Teenageři jsou impulzivní. Říkají ano každému dalšímu drinku, každému dalšímu večírku a jsou schopni kvůli nočnímu výletu nepřijít ráno do práce. Být dospělý znamená určit si pevné hranice, zprostit se mentality dětství a stát si za svými názory. Pokud vaši přátelé jedou na festival, ale vy nevíte, jestli se budete moci uvolnit z práce, budete jim muset říct ne. Být zodpovědný někdy znamená říkat lidem ne.
  • Čím více si budete zakládat na dlouhodobých cílech pomocí krátkodobých rozhodnutí, tím více se přiblížíte směru, kterým potřebujete jít a tím dospělejší budete. Vzít si den volna, abyste mohli hrát počítačové hry s přáteli zní možná lákavě, ale uvědomte si, že byste tím mohli ohrozit svoji šanci na povýšení a tím sami sobě sabotovat dosažení svých cílů, což je jasným znakem nedospělosti.
 3. 3
  Oblékejte se vhodně ke svému věku. Když jdete večer na skleničku, nebo jdete do práce, neberte si šortky a trička s obrázkem. Lidé by měli nosit profesionální oblečení, které se hodí k tomu, kam se zrovna chystají. Nemusíte vyhazovat všechno své staré oblečení, ale měli byste si ho nechat na volný čas.
 4. 4
  Pečujte o své tělo. Dospělý člověk už nemůže jíst samé sladkosti a pochoutky. Když začnete žít dospělý život, měli byste se zbavit svého studentského oblečení i jídelníčku.
  • Cvičte a jezte zdravě. Je smutným pravidlem, že když lidé dokončí školu, přestanou cvičit a začnou jíst kdykoli cokoli. Přibírání je potom jen otázkou času a čím starší jste, tím hůře se těchto zlozvyků zbavíte. Nedovolte, aby vám vaše lenost způsobila nadváhu.
 5. 5
  Řešte všechny překážky jako dospělý člověk. Děti se vztekají, kdykoli nedostanou to, co chtějí. Teenageři se zase bouří. Dospělí lidé jsou zodpovědní za své činy, umějí se vypořádat s překážkami a jdou dál. Stát se dospělým znamená naučit se řešit problémy a neúspěchy a vytrvat. Nemůžete se zhroutit kdykoli něco nejde tak, jak jste si představovali.
  • Tvrdá pravda života zní takto: to, že si něco zasloužíte, nemusí znamenat, že to dostanete. Myslete na své cíle, buďte šťastní a nedovolte, aby vás nespravedlivost života semlela. Život je těžký a překážky musí překonávat každý, včetně vás. [1]
 6. 6
  Udržujte si dlouhotrvající smysluplné vztahy. Mnoho vztahů z mládí se točí kolem okolností – kamarády si najdete ve škole, mezi kolegy nebo sousedy. Když dospějete, je běžné, že se odstěhujete, přestanete se stýkat se starými přáteli a najdete si nové. Může být těžké zhodnotit, které vztahy jsou ty dlouhodobé a které jsou omezeny okolnostmi. Naučte se to poznávat a aktivně pracujte na vztazích, které chcete zachovat. Zůstaňte s těmito lidmi v kontaktu, navštěvujte je a zajímejte se o jejich životy. [2]
  • Až budete dospělí, budete mít také dlouhodobé romantické vztahy. Pokud vás zajímá spíše nezávazné randění, určete si například dva měsíce, během kterých musíte zjistit, zda se nebudete cítit lépe v dlouhodobém vztahu. Pokud vás dlouhodobý vztah neláká, nebojte se ukončit svůj vztah. Měli byste sami sebe dobře znát.
 7. 7
  Zapracujte na empatii. Poznávejte nové lidi, zajímejte se o jejich životy a snažte se pochopit jejich pohled na svět. Aktivně se snažte porozumět všem, kteří se od vás něčím liší. Teenageři si často myslí, že ve srovnání se svými rodiči mají otevřenou mysl, ale později si uvědomí, že vyrostli plní předsudků o rase, třídě, pohlaví a dalších faktorech. Stát se dospělým znamená naučit se vcítit se do ostatních lidí.
  • Travte čas se staršími lidmi a učte se od nich. Teenageři se často dívají na lidi přes 30 let skrz prsty, ale dospělí lidé poznají moudrost. V práci, v sousedství a všude jinde se bavte s lidmi, kteří jsou starší než vy a snažte se něco se od nich naučit. Spřátelte se s člověkem, který u vás v práci pracuje nejdéle, nebo si najděte kamaráda mezi staršími lidmi v kostele.
  • Čtěte různé knihy a snažte se pochopit různé pohledy na svět. Naučte se vše o různých politických ideologiích dříve, než se k nějaké začnete hlásit.
 8. 8
  Buďte spolehliví. Slova dospělého člověka musejí být podpořena činy. Když řeknete, že něco uděláte, udělejte to. Vztahy, práce a celkově život pro vás budou složité, když nebudete schopni plnit své sliby. Teenagerům a dětem to často prochází, protože jsou příliš mladí. Dospělí lidé se ale musejí chovat jako dospělí. Lidé musí mít pocit, že se na vás mohou spolehnout.
  • Chovejte se ke své rodině, kolegům a přátelům s úctou. Jednoduše se chovejte tak, jak byste chtěli, aby se lidé chovali k vám. Když nebudete mít úctu k ostatním, nezískáte si ani jejich úctu. Nevrátí se vám to vždy, ale budete mnohem spokojenější a dostanete se v životě dál.
 9. 9
  Pijte s mírou. Až budete starší, každá kocovina vás bude bolet mnohem více, než když jste byli na střední škole. Tělo už toho nevydrží tolik. Navíc to, co bylo na univerzitě považováno za vtipné a rozverné chování, je ve třiceti letech považováno spíše za zoufalství. Pokud se váš život točí stále jen kolem večírků a vy nezvládáte kvůli kocovinám fungovat v práci, je na čase dospět.
  • Všeho s mírou! Být starší neznamená, že se nemůžete bavit, ale musíte si umět svůj čas lépe plánovat. Pozvěte si někoho, kdo vám pohlídá děti, na následující den si nic neplánujte a ukažte těm mladým, jak se to dělá!
 10. 10
  Buďte otevření. Dospělý člověk je sebejistý a emocionálně vyspělý tak, že nemá pocit, že na něho celý svět stále jen útočí. Nevymlouvejte se, když vás někdo bude kritizovat. Kritiku berte s rezervou, ale snažte se pracovat na tom, abyste se zlepšili.
  • Neměli byste se přestat bránit, nebo dělat ostatním lidem rohožku. Emocionálně vyspělý člověk dokáže přijímat kritiku důstojně. Buďte otevření možnosti, že nemáte vždy pravdu, ale postavte se za sebe, když vás někdo bude neprávem obviňovat.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Žijte zodpovědně

 1. 1
  Najděte si práci. Vaše první práce je důležitým krokem dospívání. Pokud nejste rentiérem už od malička, budete muset většinu svého dospělého života pracovat. Někteří začnou dříve, jiní začnou na střední škole, jiní se do práce dostanou až po univerzitě. Neexistuje přesně určená doba, kdy byste měli začít pracovat, ale nástup do práce je jedním z prvních kroků k dospělosti.
  • Brigáda je skvělým způsobem, jak získat potřebné zkušenosti a přijít k penězům v době, kdy vás ještě podporují rodiče. Postupně pracujte na tom, abyste byli soběstační a mohli se o sebe starat sami.
 2. 2
  Naučte se hospodařit s penězi. Bude lákavé si za první výplatu koupit kytaru nebo lístek na festival, ale tímto způsobem peníze utrácejí teenageři. Měli byste si peníze uložit do banky a začít spořit. Vymyslete si vyrovnaný rozpočet, který vám umožní pohodlně žít, pokryje vaše náklady a budete si moci i něco spořit. Snažte se vyrovnat své finanční závazky co nejdříve a pracujte na tom, abyste dosáhli svých dlouhodobých cílů.
  • Měsíční náklady zahrnují nájem, účty a jídlo. Většinou budete vědět, kolik vás tyto věci budou stát a budete si moci upravit rozpočet. Na jídlo si nechejte o něco více peněz, než kolik si myslíte, že budete potřebovat. Pokud si nevíte rady, týden si zapisujte, kolik peněz utratíte za jídlo a potom si tuto částku vynásobte čtyřmi.
  • Snažte se začít spořit co nejdříve. Když si budete každý měsíc odkládat peníze na spořící účet, za několik let budete mít podstatnou sumu. I když si nyní nemůžete dovolit spořit více než 1000Kč měsíčně, i to je důležitým krokem k dospělosti.
 3. 3
  Plaťte všechny své účty včas. Když se odstěhujete od rodičů, možná vás bude čekat nelehká doba. Je těžké začít být finančně nezávislý hned po škole, nebo ještě během studia, ale můžete se snažit dosáhnout zodpovědnosti a finanční svobody. Měli byste si určit přesný rozpočet a nespoléhat se na peníze od ostatních lidí.
  • Nejprve byste si měli platit sami nájem a účty, potom byste si měli začít platit účet za telefon, peníze za benzín a další náklady. Postupně se vypracujte k tomu, abyste byli úplně finančně nezávislí. [3]
 4. 4
  Plaťte vše včas, abyste byli vedeni jako spořádaný plátce. Plaťte všechny své účty včas, abyste mohli později využít možnosti bankovního úvěru. Kdykoli podepíšete leasing, smlouvu s telefonním poskytovatelem nebo s elektrárnou, nebo kdykoli včas zaplatíte svůj dluh na kreditní kartě, zapracujete na tom, abyste si později mohli vzít hypotéku na dům, nebo půjčku na něco dražšího, co si budete chtít koupit.
  • Mladí lidé jsou známí tím, že nemají zodpovědnost při používání kreditních karet. Nevyčerpávejte si každý měsíc půjčené peníze, když je potom nebudete moci vrátit. Pravidelně plaťte kreditní kartou a ihned vyrovnávejte účet. Kreditní kartu berte jako debetní kartu, aby vám vaše útraty nepřerostly přes hlavu.
  • Plaťte všechny splátky a další platby vždy včas. Neutrácejte peníze bezhlavě a neberte si zbytečné půjčky, které by zatěžovaly váš rozpočet.
 5. 5
  Začněte spořit. Ukládejte si peníze na spořící účet a nesahejte na ně jen proto, že jsou vaše. Je snadné si najít důvod, proč si koupit nějakou zbytečnost. Myslete na své dlouhodobé finanční cíle a nechejte si peníze v bance.
  • Je dobré si začít spořit také na důchod. Zaměstnavatelé vám budou odvádět na sociální pojištění určité částky z platu, ale můžete si spořit také sami.
 6. 6
  Žijte život, který si můžete dovolit. Nekupujte si věci, na které nemáte a neberte si zbytečné půjčky. Nekupujte si nic na dluh, když nebudete vědět, kdy budete schopni to splatit a nepůjčujte si peníze ani od lidí. Kreditní karty byste měli mít nejlépe jen pro případ potřeby a neměli byste je využívat pravidelně.
  • Je složité si koupit auto, dům, nebo si zaplatit studium pouze hotovostí, takže pravděpodobně budete někdy v životě muset zajít do banky a půjčit si peníze. Nejprve se poraďte s finančním poradcem a zjistěte si, jaká možnost pro vás bude nejvýhodnější.
  • Zkonsolidujte si půjčky. Když budete každý měsíc muset platit spoustu plateb, bude to pro vás matoucí a frustrující. Nejlepší tedy bude zajít do banky a nechat si všechny své dluhy zkonsolidovat.
 7. 7
  Buďte v práci ambiciózní a přebírejte nové úkoly a zodpovědnosti. Znakem dospělosti je ochota přebírat nové zodpovědnosti a postupovat v práci. Buďte ambiciózní!
  • Když budete mít příležitost dostat se na vedoucí pozici, využijte jí! Nestarejte se o to, zda jste pro to tím nejvhodnějším kandidátem.
  • Když se budete snažit na sobě pracovat v práci a ve vztazích, nebojte se někdy odmítnout požadavky, které pro vás nejsou vůbec výhodné. Být ambiciózní neznamená dělat vše, na co narazíte, ale aktivně využívat příležitostí, které vás přiblíží vašim dlouhodobým cílům.
  Reklama

Tipy

 • Dospělost neznamená věk. Všichni stárneme, ale ne všichni dospějeme.
 • Neměli byste záviset na ostatních. Život je takový, jaký si ho uděláme. Nestěžujte si a uvědomte si, že život je skutečně jen takový, jaký si ho uděláte – na svět jste přišli s ničím, odejdete bez ničeho a to, co bude mezitím, záleží jen a jen na vás.
 • Dospělost neznamená přestat se starat o rodiče. Jejich rady se vám budou hodit i když budete sami dospívat a stárnout.
 • Jste korunním svědkem své vlastní hodnoty. Když budete věřit tomu, že za něco stojíte, lidé si to budou také myslet. Když se nebudete mít rádi, lidé to poznají a také vás nebudou mít rádi. Zapracujte na sobě a zlepšete to, co se vám na sobě nelíbí, abyste mohli mít rádi sami sebe.
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

Michelle Shahbazyan, MS, MA
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Michelle Shahbazyan, MS, MA. Michelle Shahbazyan je zakladatelkou LA Life Coach, služby kariérního, životního a rodinného koučování se sídlem v Kalifornii v Los Angeles. Má více než 10 let zkušeností s životním koučingem, poradenstvím, motivačním mluvením a vztahovým poradenstvím. Má bakalářský titul v oboru Aplikovaná psychologie a MS v oboru Stavební konstrukce a management technologií na Georgia Tech University a magisterský titul v psychologii s důrazem na manželskou a rodinnou terapii na Phillips Graduate University. Tento článek byl zobrazen 16 023 krát
Kategorie: Mládí
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 16 023 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama