Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Akrylová barva je velmi oblíbená při rukodělné tvorbě, domácích dekoracích a obecně všude, kde se něco maluje. Je vodou ředitelná, ale pokud vám ulpí na oblečení, může zanechat skvrny. Naštěstí je možné ji v mnoha případech rychle odstranit. Všechny metody fungují a nezáleží na tom, zda je barva mokrá, nebo již zaschla, ale pokud je stále mokrá, vždy ji nejdříve setřete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Příprava oblečení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nečekejte. Ať už si vyberete jakoukoliv metodu odstranění akrylové barvy z oblečení, čím rychleji skvrnu začnete odstraňovat, tím větší pravděpodobnost máte, že ze skvrny zcela zbavíte. [1]
 2. 2
  Seškrábněte naschlou barvu lžící nebo nožem. Pokud je barva stále mokrá, vysajte ji papírovým kapesníkem a snažte se odstranit co nejvíce barvy. Je velmi důležité to provést rychle.
  • Štětec vám může pomoci barvu nabrat, zejména pokud jí na oblečení máte velké množství. Je to také dobrá volba, pokud k odstranění barvy nechcete použít kuchyňské náčiní.
 3. 3
  Zachovejte klid. Nepanikařte a ještě tričko nevyhazujte. I když je to váš oblíbený kousek, možná jej ještě zachráníte. Jednejte rychle a postupujte podle následujících kroků.
 4. 4
  Vysajte co největší možné množství barvy papírovým kapesníkem nebo savým hadříkem. Tato metoda funguje pouze v případě, že je barva ještě mokrá. Vysávejte, ale barvu po oblečení neroztírejte. Vysajete tak barvu, která se ještě nestihla vpít do látky. Roztíráním byste si ji zbytečně rozmazali všude a zvětšili skvrnu. Jakmile skvrnu vysajete, postupujte dále podle těchto kroků. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Odstranění skvrny pomocí isopropyl alkoholu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Namočte skvrnu v isopropyl alkoholu. Skvrna by měla alkoholem zcela nasáknout, nešetřete proto. Isopropyl alkohol můžete koupit online nebo v drogerii za relativně nízkou cenu. 100 ml lahvička vás přijde na cca 74 korun.
 2. 2
  Seškrábejte barvu. Použijte nehet, dřívko, minci nebo jakýkoliv jiný předmět k seškrábnutí barvy z látky. Snažte se ji spíše odloupnout než seškrábat. Při tomto postupu odlupujte po směru vláken látky, ne proti. Snažte se odloupnout co nejvíce barvy a poté přistupte k dalšímu kroku. [3]
 3. 3
  Vložte oblečení do pračky. Nastavte cyklus, který byste normálně použili na daný kus oblečení a perte s běžným pracím prostředkem. Praní by mělo odstranit zbytek barvy, která na oblečení ještě zůstala po sloupnutí barvy a odstranění alkoholem.
 4. 4
  Usušte oblečení jako obvykle. Doufejme, že skvrna z oblečení zmizela. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, můžete zkusit proces zopakovat, ale možná je již pozdě.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Odstranění barvy pomocí amoniaku a octa

Stáhnout PDF
 1. 1
  Namočte oblečení se skvrnou do studené vody. Ponořte jej do kýble nebo umyvadla s vodou. Nechte oblečení asi minutu namočené předtím, než budete pokračovat. Chcete, aby oblečení bylo zcela mokré.
 2. 2
  Smíchejte 1 šálek/240ml amoniaku, 1 šálek/240ml bílého vinného octa a hrst soli. Směs vytvořte zvlášť v misce, zatímco se vám oblečení namáčí. [4]
 3. 3
  Slijte vodu z oblečení. Oblečení poté vyždímejte, abyste se zbavili přebytku vody. Vyždímejte oblečení tak, aby z něj nekapala voda.
 4. 4
  Namočte houbičku nebo hadřík do směsi amoniaku a octa se solí. Touto směsí třete skvrnu a nebojte se přitlačit. Drhněte skvrnu a namáčejte houbičku do roztoku tak dlouho, dokud se vám nebude zdát, že skvrna mizí.
 5. 5
  Vypláchněte oblečení ve vodě. Zkontrolujte, zda skvrna zmizela. Zopakujte postup, pokud je stále viditelná. Doufejme, že i po zopakování postupu skvrna zcela zmizí. Výsledek uvidíte okamžitě. [5]
 6. 6
  Takto ošetřené oblečení dejte do pračky. Vyperte a poté usušte jako obvykle. Oblečení znovu zkontrolujte, zda skvrna zcela zmizela. Pokud nejste spokojeni, můžete postup zopakovat, ale již pravděpodobně nedosáhnete lepšího výsledku.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Odstranění barvy pomocí prostředku na praní

Stáhnout PDF
 1. 1
  Obraťte oblečení naruby – nebo alespoň tu část, na které je barva. Držte skvrnu pod tekoucí teplou vodou a snažte se opláchnout co nejvíce barvy.
 2. 2
  Smíchejte prací gel a vodu v poměru jedna ku jedné. To je směs, kterou se pokusíte odstranit barvu. Tato metoda je účinná, protože prací gel máte pravděpodobně k dispozici. [6]
 3. 3
  Namočte hadřík nebo houbičku do tohoto roztoku. Začněte čistit skvrnu a nebojte se trochu přitlačit. Nedrhněte však příliš silně. Můžete lehce použít i nehty. Snažte se odstranit co nejvíce barvy.
 4. 4
  Propláchtěte vodou. Zkontrolujte, zda je na oblečení skvrna patrná. Pokud jste spokojeni, přestaňte, pokud ne, pokračujte v čistění. [7]
 5. 5
  Vyperte jako obvykle. Vyperte oblečení tak, jak jste zvyklí. Ujistěte se však, že daný kousek prádla smí být prán v pračce. Poté oblečení usušte tak, jako to běžně děláte. A zkontrolujte, zda je skvrna stále na oblečení. Doufejme, že tam již není.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Odstranění skvrny okenou nebo lakem na vlasy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Jemně skvrnu vysajte papírovým kapesníkem nebo hadříkem. Barvu neroztírejte. Tento krok podnikněte pouze v tom případě, že je skvrna stále mokrá. [8]
 2. 2
  Na hadřík nebo houbičku nastříkejte trochu okeny či laku na vlasy. Navlhčený kousek podržte nad lahvičkou s odlakovačem a navlhčete jej acetonem. Pokud doma máte okenu či lak na vlasy, oba tyto produkty by skvrnu měly odstranit.
  • Doporučujeme vyzkoušet použít přípravek na části oděvu, který není viditelná, například vnitřní strana lemu, abyste si byli jisti, že daná látka snese toto ošetření chemikáliemi. Pokud ne, vyzkoušejte jinou metodu.
 3. 3
  Setřete barvu z oblečení navlhčeným hadříkem. Hadříkem přejíždějte přes skvrnu sem a tam, ale nerozšiřujte barvu příliš do okolí. Předtím, než začnete skvrnu třít, nezapomeňte seškrábnout co nejvíce barvy nožíkem nebo nehtem tak, abyste barvu po oblečení zbytečně nerozmazali. [9]
 4. 4
  Ihned vyperte. Tato čistící směs se musí co nejdříve odstranit, aby neponičila vlákna látky. Vyperte jako obvykle a usušte. Skvrna by měla být pryč.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je to možné, nenechte barvu zaschnout. Je jednodušší odstranit mokrou skvrnu.
 • Každou metodu nejprve vyzkoušejte na málo viditelném místě na oblečení, abyste se ujistili, že vám spíše tričko neponičí.
 • Další možné řešení: Vyzkoušejte jar a zubní kartáček. Tato metoda by měla fungovat i na skvrny, které již zaschly.
 • Každý čisticí prostředek může situaci ještě zhoršit, záleží na tom, jaký druh použijete a jaký materiál má vaše oblečení. Stojí to však za vyzkoušení, protože oblečení je již zničeno skvrnou od barvy.
 • Z oblečení, které se nedá prát v pračce, skvrnu nedostanete. Zkuste jej odnést do čistírny a uvidíte, zda vám oblečení zachrání. Pokud ne, zkuste vymyslet, jak kreativně skvrnu zakrýt nebo z ní udělat součást outfitu.
 • Můžete zkusit skvrnu odstranit i odlakovačem nebo thinerem, ale mohlo by vám to oblečení poškodit. Tuto metodu zkuste pouze na přírodní materiály, a vyzkoušejte ji nejprve na malém, málo viditelném kousku látky.


Reklama

O tomto wikiHow

Susan Stocker
Spoluautorem článku je :
Specialistka na udržitelné čištění
Tento článek spoluautorem článku je Susan Stocker. Susan Stocker vlastní první udržitelnou úklidovou společnost v Seattlu. V regionu je známa svými úžasnými pracovními protokoly - v roce 2017 získala ocenění Better Business Torch Award za etiku a integritu. Důrazně podporuje spravedlivé mzdy, pracovní práva a udržitelné čištění. Tento článek byl zobrazen 26 011 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 26 011 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama