Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Svoji zahradu máte jistě rádi, ale bohužel ji mají rády o sousedovic kočky. Pokud si kočky z vaší zahrady dělají záchod, nebo okusují vaše rostliny, jistě chcete zjistit, jak se jich zbavit. Můžete postavit fyzické bariéry, zajistit, aby vám kočky na zahradu nechtěly chodit, nebo je odehnat. Když selže vše ostatní, můžete s kočkami uzavřít mít a poskytnout jim místo, na kterém budou moci dělat, co chtějí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Vytvořte fyzické bariéry

 1. 1
  Postavte překážky z plastových nebo dřevěných latěk. [1] Když kočka nebude mít dost místa na to, aby se mohla pohybovat, hrabat a škrábat, najde si jako záchod jiné místo. Nastrkejte do hlíny dřevěné nebo plastové laťky (ideálně zhruba 20 cm dlouhé) tak, aby byly cca 15 cm od sebe.
  • Laťky musejí být zastrčené do země dostatečně hluboko, aby stály rovně.
  • Tyto laťky nejsou tak ostré, aby způsobily škodu, ale mohou být dostatečně ostré na to, aby kočky odradily od trávení času na vaší zahradě.
 2. 2
  Zabudujte do hlíny pletivo. [2] Položte si mezi rostliny standardní pletivo (které seženete v obchodech s domácími potřebami a stavebninami). Rostliny mohou růst skrz díry v pletivu, ale kočkám se po takovém povrchu nebude chodit příjemně. Pletivo musí být tak měkké, aby kočkám neublížilo, ale zároveň dostatečně pevné na to, aby je odradilo od hrabání ve vaší zahradě.
  • Pokud rostliny nebudou mít dostatek místa, můžete si vzít nůžky na pletivo a vystříhat v pletivu přímo nad rostlinami více místa.
  • Místo pletiva můžete použít také speciální plastové folie určené pro použití v zahradě. [3]
 3. 3
  Položte na zem mřížkové oplocení. Položte oplocení na zem ještě dříve, než budete zasazovat semena. Mezery v mřížce budou pro přivandrovalé kočky nepříjemné.
  • Jemně oplocení přitiskněte k zemi, aby bylo částečně zakryté hlínou.
  • Sazenice a semena rostlin zasaďte do hlíny, která vyčuhuje z mřížky oplocení. Většina zahradních rostlin bude po nějaké době bez problémů přirozeně růst okolo oplocení.
 4. 4
  Položte na zeminu nějaký nepohodlný materiál. Kočky nerady hrabou na tvrdém povrchu. Můžete si zahradu posypat tenkou vrstvou nějakého bezpečného materiálu, například: [4] [5]
  • Hrubým mulčem
  • Pichlavými šiškami
  • Oblázky a kamínky
 5. 5
  Přikryjte zem speciálními podložkami „scat mats.“ Tyto podložky seženete v zahradnictví a jsou to plastové folie s ohebnými plastovými ostny. [6] [7] Tyto ostny jsou tak měkké, že kočkám neublíží, ale zároveň jsou pro ně nepříjemné, takže po nich nebudou chtít chodit.
  • Podložky seženete většinou v balení po dvou až pěti. Ve většině případů bývají nařezané na čtyři kusy, takže si budete moci velikost snadno přizpůsobit potřebám a velikosti vaší zahrady.
  • Neměli byste podložky jen tak položit na hlínu. Musíte je do ní zatlačit a zakrýt je zeminou, aby trčely pouze ostny, jinak je chytré kočky budou schopny odhrabat.
 6. 6
  Postavte si plot. [8] Kočky jsou vytrvalé a dokážou se vmáčknout na mnoho různých míst. Když ale postavíte dvoumetrový plot s pěticentimetrovým pletivem, do zahrady se vám nedostanou. Půlmetrový převis vám poskytne ještě lepší ochranu.
 7. 7
  Použijte elektrický drát s nízkým napětím. [9] Elektrický plot okolo zahrady zajistí, že se vám do ní nedostanou žádné kočky. Pokud plot nebude mít příliš vysoké napětí, neublíží kočkám, ale pouze je zažene. I když bude plot zhruba 10 cm nad zemí, kočky do vaší zahrady chodit nebudou.
  • Elektrický plot koupíte ve stavitelských obchodech a v obchodech s domácími potřebami. Při instalaci se řiďte pokyny výrobce.
  • Zajistěte, aby se k elektrickému plotu nedostaly děti.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Odežeňte kočky vůněmi

 1. 1
  Zasaďte si na zahradě aromatické rostliny. Kočky nemají rády určité rostliny a aktivně se jim vyhýbají. Když si tyto rostliny zasadíte na své zahradě, pro kočky se toto místo stane rázem nepříjemným. Pěstujte si na zahradě více druhů těchto rostlin a rozesejte je po celé zahradě a na místech, kde nechcete mít kočky. [10] [11] [12]
  • Levandule
  • Routa vonná
  • Pelargónie
  • Absint
  • Citronový tymián
  • Trnité růže
  • Kopřivěnka psí, neboli „strašák koček“
 2. 2
  Použijte sušené bylinky a vonné oleje. Pokud nechcete na zahradě zasazovat byliny a rostliny, které kočky nesnáší, můžete si je do zahrady rozsypat sušené, nebo použít esenciální oleje z těchto rostlin. Dosáhnete tím stejného účinku. [13]
  • Sušenou routu a levanduli seženete na internetu a v některých obchodech pro zahradníky. Levandulové, citronové, citronelové, citrusové a eukalyptové esenciální oleje koupíte v některých supermarketech, nebo v obchodech se zdravou výživou.
  • Můžete tyto esenciální oleje natřít na okraje květináčů, ve kterých pěstujete rostliny.
  • Pokud tyto byliny nebo oleje nemůžete sehnat, můžete do zahrady zkusit místo sušených bylin nasypat kajenský pepř.
 3. 3
  Rozsypejte si po zahradě slupky citrusových plodů. [14] [15] Většina koček nesnáší vůni citrusového ovoce. Pokud chcete odehnat kočky ze zahrady, stačí si zahradu posypat čerstvými neb sušenými slupkami od citronů, pomerančů, grepů, nebo jiných citrusových plodů. Kočkám to nijak neublíží, ale vůně slupek je přiměje k tomu, aby si našly jiné místo na hraní.
 4. 4
  Použijte mletou kávu, nebo tabák do dýmky. [16] Stejně jako vůně citrusových plodů většina kočkám vadí i vůně kávy a tabáku. Jednoduše nasypejte na zem trochu mleté kávy nebo dýmkového tabáku.
 5. 5
  Použijte komerční repelent s obsahem moči predátorů. [17] Ve zverimexech seženete speciální repelenty na kočky. Kupte si přírodní repelent, který obsahuje například liščí moč, nebo moč jiných přirozených predátorů koček.
  • Tyto produkty obsahují přírodní látky, které mohou odehnat také jiná zvířata, například veverky a králíky. Používejte je opatrně a vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu.
 6. 6
  Rozsypejte na zahradu své vlastní vlasy. [18] Podle některých teorií toulavé kočky nemají rády zápach lidských vlasů. Možná se vám tedy podaří zahnat cizí kočky ze své zahrady tím, že na ni na několik míst rozmístíte chomáčky svých vlasů.
  • Vytáhněte si vlasy z kartáčů a hřebenů, nebo požádejte svého kadeřníka, aby vám schoval vlasy, které vám ustřihne. Potom chomáčky vlasů rozmístěte po zahradě.
  • Touto metodou se vám nepodaří zahnat domestikované kočky (včetně těch vašich), které jsou na zápach lidských vlasů zvyklé.
 7. 7
  Smyjte všechny kočičí zápachy. Pokud si kočky vaši zahradu již označily jako své teritoriu, budete jejich zápach muset odstranit, jinak je ani nenapadne přestat vám na zahradu chodit. Můžete na zahradu nalít obyčejný bílý ocet, který má pro kočky tak silný zápach, že skryje jejich vlastní zápach a zajistí, že se nebudou vracet stále na stejná místa.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Odežeňte kočky

 1. 1
  Postříkejte kočky zahradní hadicí. [19] Když budete ve střehu, můžete kočky jednoduše postříkat zahradní hadicí vždy, když se vám budou chtít dostat do zahrady. Kočky se brzy vycvičí, takže když budete vytrvalí a budete na ně stříkat vodu pravidelně, po nějaké době se odnaučí vám chodit na zahradu.
  • Měli byste postupovat jemně a opatrně. Většina koček nemá ráda vodu, takže stačí je velmi jemně a postříkat. Nemusíte na ně pouštět silný proud vody, ani je namáčet od hlavy až k patě.
 2. 2
  Nainstalujte si do zahrady postřikovač se senzorem pohybu. [20] [21] Postřikovače se senzorem pohybu seženete v obchodech s domácími potřebami. Když kočka vejde do vaší zahrady, senzor spustí postřikovač, který kočku postříká vodou. Většina koček vodu nemá ráda, takže je tím pravděpodobně spolehlivě zaženete. Můžete si pomocí postřikovačů se senzorem pohybu vytvořit na zahradě „oplocení.“
  • Tyto postřikovače můžete nainstalovat permanentně do země, nebo jen dočasně – záleží na tom, co vám vyhovuje více.
 3. 3
  Použijte ultrasonické zařízení, které kočky zažene. Tato zařízení vydávají vysokofrekvenční zvuky, které kočky nesnášejí, ale lidský sluch je neregistruje. [22] Mají pohybové senzory, takže když se kočka přiblíží, spustí se tento vysokofrekvenční zvuk, který ji přinutí utéct. Tato zařízení seženete ve velkých zverimexech a můžete je rozmístit po obvodu zahrady, aby se vám do ní kočky nedostaly.
 4. 4
  Pořiďte si psa. Kočky většinou nerady tráví čas na místech, na kterých se necítí bezpečně. Z tohoto důvodu je pes spolehlivým způsobem, jak zajistit, aby vám kočky na zahradu nechodily. [23]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Dosáhněte příměří

 1. 1
  Vyrobte kočkám venkovní záchod. Můžete pro kočky vytvořit alternativní venkovní záchodovou bedýnku ze staré krabice, která je velká alespoň jako běžné kočičí záchody. [24] Nasypejte do krabice jemný písek (seženete ho v obchodech se stavebninami a s domácími potřebami), který mají kočky velmi rády. S trochou štěstí kočky budou chodit do této krabice a nebudou se vám vyprazdňovat na zahradě.
  • Pravidelně kočičí záchod čistěte – když bude příliš plný, kočky se vám začnou vracet zpět do zahrady.
  • Zajistěte, aby se ke krabici nedostaly děti a vysvětlete jim, že to není pískoviště, ve kterém by si mohly hrát.
 2. 2
  Nalákejte kočky do kočičí zahrady. Pokud chcete dosáhnout toho, že kočky nebudou ve vaší zahradě, ale nebude vám vadit, když budou na jiných místech na vašem pozemku, můžete jim vytvořit místo určené speciálně pro ně. Kočky mají rády určité druhy rostlin a když jim vytvoříte vhodné prostředí, nebudou chodit na ostatní místa v zahradě. Vytvořte malou ohrádku a zasaďte do ní následující netoxické rostliny: [25] [26] [27]
 3. 3
  Přesuňte krmítko pro ptáky. Pokud máte v zahradě krmítko pro ptáky, přesuňte ho na vzdálenější místo. Měli byste ho pověsit tak vysoko, že se na něj kočky nedostanou, jinak by se mohlo stát, že ptáčci, které chcete nakrmit, budou ve větším nebezpečí, než rostliny na vaší zahradě.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 17 538 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 17 538 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama