Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tekutina v uších se může v případě, že se infekce příliš dlouho neléčí, změnit z trochu nepříjemné záležitosti v trvalé poškození. Tekutina se obvykle zachytí v Eustachově trubici, což je část vnitřního ucha. Některé tekutiny zmizí pomocí babských rad samy, zatímco jiné vyžadují lékařský zákrok. Znalost odstraňování tekutiny z ucha vám pomůže ujistit se, že vaše uši jsou zdravé a schopné v příštích letech fungovat.

Metoda 1 ze 2:
Babské rady

 1. 1
  Nejprve zkuste tekutiny vytlačit běžnými předměty nebo metodami. Pokud jste venku a nemáte s sebou žádné jiné přísady a pomůcky, vyzkoušejte k odstranění zachycené tekutiny z vašeho ucha tyto techniky.
  • Strčte si prst do ucha a zkuste vytvořit vakuum. Zkuste zastrčit váš ukazováček do ucha a jemně jím pohybovat nahoru. Uši jsou různě tvarované, takže to může chtít trochu šikovnosti. Pohybujte prstem opatrně dokola dokud nevytvoříte vakuum. Zkuste vysát tekutinu z vašeho ucha.
  • Zkuste uvolnit tlak jemným manévrem. Nadechněte se, držte pusu zavřenou, ucpěte si dvěma prsty nos a vtlačte foukáním vzduch do Eustachovy trubice. Skloňte hlavu s postiženým uchem směrem k podlaze. Pokud technika zabere, ucítíte prasknutí.
  • Stoupněte si na jednu nohu a nakloňte vaší hlavu na stranu, kde je zachycená tekutina. Poskakujte na jedné noze s hlavou skloněnou k podlaze. Skákejte pomalu a dávejte pozor, abyste se nepřevrátili.
 2. 2
  Připravte směs z poloviny octa a poloviny isopropylalkoholu. Smíchejte ocet a alkohol dohromady a natáhněte roztok do kapátka. Kápněte několik kapek do ucha s vodou a počkejte. Ispropylalkohol a voda jsou v sobě rozpustné; alkohol pomáhá urychlit odpaření vody ve vašem uchu.
  • Roztok octa a alkoholu také pomůže zničit jakékoliv zbytky mazu, které mohou bránit kapalině odtéct.
 3. 3
  Žvýkejte žvýkačku, jídlo, nebo dělejte žvýkací pohyby jen tak. Žvýkání nebo jeho předstírání často otevírá Eustachovu trubici. Zkuste žvýkat nebo zívat s nakloněnou hlavu, abyste Eustachovu trubici uvolnili a nechali gravitaci pracovat.
 4. 4
  Položte si hlavu na polštář nebo jděte spát s uchem směrem dolů. Lehněte si na bok na té straně, kde máte ucho s tekutinou a položte hlavu na polštář. Gravitace může pomoci tekutinu z vašeho ucha vytáhnout.
 5. 5
  Použijte fén a dostaňte do ucha vzduch. Vezměte fén, nastavte ho na nejnižší stupeň, držte dostatečně daleko od ucha a pošlete do něj trochu vzduchu. Vzduch může pomoci tekutinu zachycenou ve vašem uchu vysušit.
  • Nikdy nepoužívejte nastavení na vysokou teplotu a vždy držte fén dostatečně daleko od ucha. Dostat vodu z vašeho ucha nestojí za zranění, které byste takto mohli utrpět.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Obecné postupy

 1. 1
  Pokud se do uší dostala voda z bazénu nebo vířivky, vysušte uši pečlivě ručníkem. Ujistěte se, že vaše vnější uši jsou čisté a tak suché, jak je možné. Zkuste odpočívat s vyhřívací podložkou (nastavenou na nejnižší nebo prostřední stupeň) v blízkosti ucha.
 2. 2
  Pochopte příčiny vzniku tekutiny ve středním uchu, abyste mohli předcházet jejímu výskytu v budoucnosti. Tyto příčiny zahrnují alergie, infekce dutin, přerostlé nebo infikované nosní mandle, tabákový kouř nebo jiné podráždění z prostředí, a u malých děti přebytečné sliny a hlen vytvářené při růstu zubů.
  • Pokud jste náchylní na vznik tekutiny ve vašem středním uchu, znalost příčin může pomoci přijmout opatření k prevenci nachlazení, alergií a dalších spouštěčů potíží s dutinami, které vedou k ušním problémům. Buďte pozornější, když přijde na mytí rukou, dezinfekci telefonů nebo vybavení, které sdílíte se svými spolupracovníky a vyhýbejte se zakouřenému prostředí. Také pokud vám určité věci spouští vážnou alergii, udělejte co můžete, abyste se jim vyhnuli nebo buďte pečlivější při braní léků na alergii.
 3. 3
  Nechte infekci samovolně se zklidnit, pak by měla tekutina sama začít vytékat. Mezitím, pokud vás ucho bolí, můžete mu ulevit tak, že na postižené ucho přiložíte teplý hadr nebo teplou ohřívací láhev. Kapky do uší vyvinuté pro úlevu od bolesti také mohou pomoci, stejně tak jako léky proti bolesti a teplotě jako je paracetamol nebo Ibuprofen.
 4. 4
  Poraďte se s lékařem ohledně tekutiny, která se nevyčistí při použití kapek do uší na základě alkoholu nebo přípravků z lékárny. Pravděpodobně vám předepíše silnější dekongestant a antibiotika ke zklidnění infekce. Ta dovolí tekutině obvykle za 10 nebo méně dní odtéct. Někdy jsou silnější léky nutné přibližně ještě další týden.
 5. 5
  Pokud nelze tekutinu odstranit jiným způsobem, zvolte chirurgický zákrok. Platí to obzvlášť u malých dětí, které mají vytrvalé problémy s tekutinou v uchu kvůli opakujícím se nachlazením a ušním infekcím. Ale i dospělí mohou přijít do styku s tekutinou, která se nevyčistí použitím léků.
  • V dětství je Eustachova trubice často nevyvinutá, což způsobuje problémy s tekutinou doprovázející nachlazení nebo infekci horních dýchacích cest, která neodteče tak, jak by normálně měla. Lékař provede řez do ušního bubínku, aby mohl do vnitřního ucha vložit hadičku, kterou bude tekutina odtékat, dokud nebude Eustachova trubice vyvinutější, tedy zhruba na šest měsíců, někdy i déle.
  • Hadičky mohou být použity také u dospělých, ale obvykle jen na 4-6 týdnů, tedy mnohem kratší dobu než u dětí. Když tekutina odteče, hadičky se odstraní, často během běžné návštěvy ordinace a ušní bubínek se rychle zahojí.
  Reklama

Tipy

 • Voda, která se do ucha dostane při koupání nebo plavání, nebývá zadržena v uchu, pokud nemáte v ušním bubínku díru po předchozích problémech s tekutinou nebo jiných zdravotních potížích.
 • Pokud jsou ve vaší domácnosti tekutina v uchu a ušní infekce trvajícím problémem, můžete si koupit v lékárně elektronický přístroj na uši, který tekutinu odhalí. I když je stále třeba vyhledat lékaře, aby vyloučil infekci, pomáhá to prověřit se nejprve doma, než poběžíte k lékaři s pouhým podezřením na přítomnost tekutiny.
Reklama

Varování

 • Strkání vatových tyčinek nebo jiných cizích objektů od vašich uší může dočasně zmírnit svědění nebo bolest, ale může to poškodit ušní bubínek nebo způsobit, že voda z vnějšku ušního bubínku bude zatlačena hlouběji do ucha, kde může způsobit infekci.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 789 krát
Stránka byla zobrazena 7 789 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama