Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lidem často po koupeli nebo po návštěvě plaveckého bazénu zůstane v uších voda, obzvláště v teplých letních měsících. Ačkoli se nejedná o velkou nepříjemnost, pokud vodu z uší nedostanete nebo nevyschne sama od sebe, hrozí vám vznik zánětu, podráždění nebo infekce vnějšího ucha a ušního kanálku, tedy stav také známý jako "plavecké ucho". Odstranění vody z uší je obvykle naštěstí velmi snadnou záležitostí, ke které vám postačí znát několik rychlých triků. Pokud se vám to přesto nepovede a budete v uchu pociťovat bolest, budete muset co nejdříve navštívit lékaře.

Část 1
Část 1 ze 2:

Domácí léčba

 1. 1
  Použijte směs připravenou z jedné části dezinfekčního alkoholu a jedné části bílého octa. Kromě toho, že vás tato směs zbaví nepříjemné vody v uších, také zajistí, že do ucha nedostanete infekci. Jednoduše připravte směs z 50% dezinfekčního alkoholu a 50% bílého octa a opatrně ho kapátkem aplikujte do postiženého ucha. Potom ho opatrně vysušte. Chcete-li, můžete někoho požádat, aby vám s aplikací pomohl.[1]
  • Kyselina v této směsi rozkládá ušní maz, který může zadržovat vodu v ušním kanálku, zatímco alkohol rychle vysychá a bere s sebou i vodu.
  • Alkohol tedy podporuje rychlejší vypařování vody z vašeho ucha.
  • Tuto metodu nepodstupujte, pokud máte propíchnutý ušní bubínek.
 2. 2
  Vytvořte v uchu vakuum. Přiložte k postiženému uchu dlaň a potom proti němu několikrát trochu zatlačte, než začne vytékat voda. Tuto metodu neprovádějte vleže s uchem namířeným vzhůru, protože byste tím mohli vodu zatlačit ještě hlouběji do ušního kanálku. Při této metodě vytvoříte v uchu vakuum a jakousi pumpu, která vodu vytáhne směrem k ruce.
  • Jako alternativu k této metodě můžete místo dlaně použít prst, který lehce vsunete do nakloněného ucha a opakovaně s ním na ucho trochu zatlačíte. Během chvíle by se měla voda uvolnit a vytéct. Tento postup ale příliš nedoporučujeme, protože při poškrábání ušního kanálku riskujete infekci. Pokud vám metoda s použitím dlaně nepomohla a chcete vyzkoušet prst, ujistěte se, že je důkladně umytý a máte krátké nehty.[1]
  • Pro zvýšení účinku můžete při vytvořeném vakuu jemně masírovat ucho po směru (nebo i proti) hodinových ručiček. Pomůžete tím narušit ušní maz a o trochu více uvolnit vlhkost. Tento krok může být obzvláště nápomocný, pokud se vám kvůli zadržené vodě zhoršil sluch.
 3. 3
  Vysušte ucho pomocí vysoušeče vlasů. Ačkoli ve vás tato metoda může vzbuzovat smíšené pocity, její funkčnost byla mnohými lidmi potvrzena.[2] [3] Jednoduše nastavte fén na nejnižší možnou teplotu (nebo přímo na studený režim) a přidržte ho ve vzdálenosti alespoň 30 centimetrů od ucha. Nechte ho spuštěný, dokud neucítíte, jak voda vytéká. Jen si dejte pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká a abyste nedrželi fén příliš blízko hlavy - mohli byste si přivodit popáleniny.[1]
  • Jednou z možností je použít teplý vzduch, ale foukat ho přes ucho, namísto přímo do něj. Při každém záchvěvu teplého vzduchu nad vodou se její část odpaří.[4]
 4. 4
  Použijte volně prodejné kapky pro uvolňování vody z uší. K dostání jsou v lékárnách a obvykle obsahují alkohol, který se rychle odpařuje. Nakapejte přípravek do ucha podle přiložených instrukcí a potom nakloňte hlavu, aby mohla uvolněná voda odtéct ven.
  • Stejně jako u metody využívající roztok s octem, i zde samozřejmě můžete požádat o pomoc s aplikací medikamentu druhou osobu.
 5. 5
  Vytřete ucho hadříkem. Pomalu a šetrně vytřete vnější ucho měkkým ručníkem nebo hadříkem a zbavte se vytékající vody. Hlavu přitom trochu naklánějte směrem k ručníku.[1] Dávejte si pozor, abyste ručníkem nebo hadříkem nezasahovali příliš dovnitř ucha - vodu byste tím totiž mohli zatlačit ještě houběji.
 6. 6
  Nakloňte hlavu na stranu. Další tip, který můžete vyzkoušet, spočívá v tom, že si stoupnete na jednu nohu a nakloníte hlavu ke straně tak, aby postižené ucho mířilo k zemi. Zkuste na jedné noze skákat a vytlačit tak vodu ven z ucha. Ve vytékání vody vám také může pomoct tahání za ušní lalůček nebo vršek ucha k širšímu otevření ušního kanálku.
  • Fázi skákání na jedné noze můžete přeskočit a prostě jen nakloňte hlavu ke straně.
 7. 7
  Lehněte si na bok s postiženým uchem mířícím dolů. Gravitace může způsobit přirozený odtok zadržené vody. Prostě si jen lehněte na bok tak, aby postižené ucho mířilo k zemi. Pro zvýšení pohodlí klidně použijte polštář nebo nějakou podložku a vydržte v této pozici alespoň několik minut. Můžete přitom sledovat televizi nebo si dlouhou chvíli zkrátit jiným způsobem. Záleží jen na vás.
  • Jestliže máte vodu v uchu ve večerních hodinách a chystáte se uložit ke spánku, lehněte si opět postiženým uchem dolů. Zvýšíte tím šanci, že voda samovolně odteče, zatímco budete spát.
 8. 8
  Žvýkejte. Předstírejte, že koušete nějaké jídlo a rozhýbejte tak čelisti v okolí uší. Nakloňte hlavu na opačnou stranu než máte ucho se zadrženou vodou a potom ji rychle nakloňte na druhou stranu. Vodu můžete také zkusit uvolnit žvýkáním žvýkačky. Ucho zadržuje vodu v tzv. Eustachově trubici, která je součástí vnitřního ucha, tedy části, kterou můžete rozhýbat právě žvýkáním a třeba se vám podaří vodu uvolnit.
  • Pro zvýšený efekt zkuste žvýkat s hlavou nakloněnou na stranu, na které máte postižené ucho.
 9. 9
  Zívejte. Vodu může z ucha někdy uvolnit i prosté zívání. Každý pohyb, který dokáže nějak ovlivnit vodu ve vašem uchu, může být nápomocný v redukci tlaku a následném odtoku vody. Ucítíte-li "puknutí" nebo nějaký pohyb vody v uchu, vaše počínání mělo pravděpodobně pozitivní efekt. Stejně jako žvýkání žvýkačky, tento postup může pomoct uvolnit Eustachovu trubici.
 10. 10
  V případě potřeby navštivte lékaře. Profesionální zdravotnickou pomoc byste měli vyhledat ve chvíli, kdy začnete pociťovat bolest, zatímco voda zůstává stále uvězněna uvnitř vašeho ucha. Mějte napaměti, že infekce středního ucha může způsobovat stejné pocity, jako byste měli v uchu vodu, a proto tento stav nepodceňujte a vyhledejte lékařskou pomoc. Bolest je často prvotním signálem, že voda způsobila podráždění a infekci, tedy stav známý také jako "plavecké ucho". Jestliže pozorujete následující symptomy, měli byste okamžitě navštívit lékaře:[5]
  • Odporně zapáchající žlutý nebo žlutozelený hnisavý výtok z ucha
  • Bolest, která se zvyšuje s vyvíjeným tlakem na vnější ucho
  • Ztráta sluchu
  • Svědivost ucha nebo ušního kanálku
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Prevence budoucích potíží

 1. 1
  Po plavání důkladně uši vysušte. Při pobytu ve vodě, ať už jde o plavání v oceánu či bazénu nebo o koupel či sprchu, měli byste být velmi opatrní, abyste si nenamočili uši. Vnější část uší osušte čistým hadříkem nebo ručníkem a jemně ho přikládejte i ke vstupu do ušního kanálku. Hlavu naklánějte na jednu stranu a následně na druhou a snažte se z ucha vytřást přebytečnou vodu.[6]
  • Pravdou zůstává, že někteří lidé jsou pro zadržování vody v uších náchylnější než jiní, a to převážně proto, že tento stav je silně závislý na tvaru vašeho ucha. Jestliže máte vodu v uších často, měli byste být obzvláště ostražití.
 2. 2
  Pro čištění uší nepoužívejte vatové tyčinky. Ačkoli můžete podléhat domněnce, že vám vatová tyčinka pomůže vytáhnout z uší přebytečný materiál, jako je například voda, ušní maz nebo cizí objekt, užití vatových tyčinek má přesně opačný efekt a naopak může váš problém zhoršit tím, že nechtěný objekt zatlačí dále do ucha. Také s ní můžete vnitřní část ucha poškrábat a způsobit si bolestivé poranění.[7] [8]
  • Použijete-li pro čištění vnitřku uší ubrousek, riskujete poškrábání úplně stejným způsobem.
 3. 3
  Nepoužívejte špunty do uší ani vatové tampony, když máte v uších vodu. Budete-li spát se špunty v uších, zatímco v nich máte vodu, můžete dopadnout tak, jako při čištění uší vatovou tyčinkou - zatlačíte vodu ještě hlouběji do uší. Pokud tedy pociťujete bolest nebo víte, že máte v uchu zadrženou vodu, nějaký čas se používání špuntů a podobných pomůcek raději vyhýbejte.[9]
  • Dokud bolest nezmizí, nepoužívejte ani sluchátka typu earbuds (pecky).
  Reklama

Tipy

 • Nešťourejte se v uchu ani se ho nesnažte nijak propichovat. Mohli byste si způsobit infekci.
 • Nakloňte hlavu ke straně a chvíli skákejte za současného tahání ušního lalůčku.
 • Po plavání nakloňte hlavu ke straně a nechte vytéct všechnu vodu.
 • Lehněte si na bok (postiženým uchem dolů) a žvýkejte žvýkačku. Po několika minutách bude voda venku.
 • Ucpěte si nos dvěma prsty a snažte se do něj pomalu foukat. Buďte opatrní, přílišnou razancí byste si mohli poranit ušní bubínky.
 • Vysmrkejte se. Častokrát pomůže obyčejná změna tlaku.
 • Jemně se tahejte za lalůček a skákejte přitom. Mějte přitom po ruce připravený ručník, kterým vytékající vodu setřete.
 • Nakloňte hlavu na stranu, postiženým uchem dolů. V případě, že vám žádná metoda nepomůže, navštivte lékaře. Může se jednat o vážnější zdravotní stav.
 • Zacpěte si nos, zadržte dech a snažte se fouknout. Měli byste cítit, jak z ucha vychází vzduch a společně s ním i uvolněná voda.
 • Naplňte plastikový kalíšek isopropylalkoholovou dezinfekcí a nalijte si ji do ucha, ve kterém máte vodu. Potom nakloňte hlavu postiženým uchem dolů a nechte isopropyl vytéct společně s vodou.
 • Jemně udeřte na horní část postiženého ucha a nakloňte hlavu. Voda by měla samovolně vytéct.
 • V lékárnách bývá dostupný přípravek na bázi alkoholu (až 95%), který je speciálně určený pro uvolňování vody z uší. Použití je stejné jako u kapek, ale vyšší cena dělá lepší volbu z výše uvedeného isopropylalkoholu, který je úplně stejně účinný.
 • 10 sekund divoce třeste hlavou.
Reklama

Varování

 • Dezinfekční alkohol je určen pouze k vnějšímu užití. Jeho požití je velmi nebezpečné. Pokud k tomu přece jen dojde, okamžitě volejte tísňovou linku.
 • Alkoholový přípravek může při kontaktu s kůží způsobit dočasnou svědivost.
 • Jestliže vám nepomůže žádná z uvedených metod, konzultujte svůj stav s lékařem.
 • Během poskakování na jedné noze buďte opatrní a dávejte pozor, abyste neztratili rovnováhu. Přidržujte se zábradlí nebo židle.
 • Většina z těchto metod pravděpodobně způsobí výtok teplé směsi vody a ušního mazu. Snažte se, aby se tato tekutina nedostala na žádnou citlivou tkaninu.
 • Nezatlačujte si do ucha žádné cizí předměty. Vatové tyčinky a další podobné pomůcky mohou vodu a cizí materiály zatlačit hlouběji do ušního kanálku, poranit kůži a způsobit infekci.[1]
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 60 237 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 60 237 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama