Tento článek spoluautorem článku je Peter Fryer. Peter Fryer je tenisový spisovatel a trenér žijící v Derry v Severním Irsku. Odbornou výuku tenisu absolvoval krátce po ukončení univerzity a tenis již přes 13 let vyučuje. Peter začal psát Love Tennis Blog v roce 2010 a přispívá do BBC a národních médií.
Tento článek byl zobrazen 12 208 krát
Způsob držení tenisové rakety určuje chování míčku při úderu. K dispozici je 6 nejpopulárnějších uchopení rakety, z nichž každé má svůj účel v rámci hry. Poté, co jste zvládli kontinentální (základní) držení, další sofistikovanější způsoby jsou už jednoduché. Následující jednoduché kroky vás naučí používat všechny z nich.
Postup
Forhendové držení
-
1Kontinentální držení. Chcete-li dosáhnout držení kontinentálním způsobem, vezměte raketu do levé ruky směrem od vás, kolmo k zemi. Pravou ruku si nastavte, jako byste si s raketou chtěli potřást rukou a uchopte ji tak, aby se šikmá pravá horní strana rukojeti opřela o kloub ukazováčku. Sevřete ruku kolem rukojeti tak, aby se kořen palce opíral o tuto šikmou stranu a malíček o stranu, která je k této straně úhlopříčná. Kontinentální držení je:
- v tenise nejzákladnější forhendové držení.
- standartní pro podání a upřednostňuje se také při voleji.[1]
- obtížné použít při topspinu či backspinu.
-
2Východní forhendové držení. Chcete-li dosáhnout držení východním způsobem, vezměte raketu do levé ruky směrem od vás, kolmo k zemi. Pravou ruku si nastavte, jako byste si s raketou chtěli potřást rukou a uchopte ji tak, aby kloub ukazováčku byl umístěn na pravé straně rukojeti a celý prst ukazoval podél její dlouhé plochy. Sevřete ruku kolem rukojeti tak, aby se kořen palce opíral o tuto šikmou stranu a malíček o stranu, která k této straně úhlopříčná. Východní forhendové držení je:
- klasické, univerzální držení tenisové rakety, vhodné pro čopované údery.
- základní, ale stále využívané i profesionály.
- nevhodné pro topspin, spíše pro příjem.
-
3Polo-západní držení. Chcete-li dosáhnout držení polo-západním způsobem, vezměte raketu do levé ruky směrem od vás, kolmo k zemi. Pravou ruku si nastavte, jako byste si s raketou chtěli potřást rukou a uchopte ji tak, aby se šikmá pravá spodní strana rukojeti opřela o kloub ukazováčku. Sevřete ruku kolem rukojeti tak, aby se kořen palce opíral o tuto šikmou stranu a malíček o stranu, která k této straně úhlopříčná. Polo-západní držení je:
- držení rakety ze spodu, dobré pro horní rotaci a topspin.
- držení, které využívají spíše profesionálové.
- není vhodné na čop a nízko letící míčky.[2]
-
4Západní držení. Chcete-li dosáhnout držení západním způsobem, vezměte raketu do levé ruky směrem od vás, kolmo k zemi. Pravou ruku si nastavte, jako byste si s raketou chtěli potřást rukou a uchopte ji tak, aby byl kloub ukazováčku umístěn ze spodní (ploché) strany rukojeti. Sevřete ruku kolem rukojeti tak, aby se kořen palce opíral o tuto šikmou stranu a malíček o stranu, která k této straně úhlopříčná. Západní držení je:
- vhodné pro silný topspin.
- nevhodné pro nízké míčky a čopované údery (slajs).
Reklama
Bekhendové držení
-
1Východní bekhendové držení. Chcete-li dosáhnout bekhendového držení východním způsobem, vezměte před sebe raketu do levé ruky, kolmo k zemi, rukojetí k vám. Dejte pravou ruku přímo nad rukojeť, uchopte ji tak, aby se kořen ukazováčku snesl na vrchní plochou část rukojeti a sevřete kolem ní prsty. Východní bekhendové držení je:
- nejčastěji používané bekhendové držení.
- univerzální, stabilní držení, které může být využito na topspin a na přímý úder.
- dobré pro vybrání nízko letících míčků, avšak ne pro prudké údery.
-
2Extrémní východní či polo-západní bekhendové držení. Chcete-li dosáhnout bekhendového držení extrémním východním či polo-západním způsobem, vezměte před sebe raketu do levé ruky, kolmo k zemi. Pravou ruku si nastavte, jako byste si s raketou chtěli potřást rukou a uchopte ji tak, aby byl kloub ukazováčku umístěn na malé šikmé straně rukojeti, která se nachází hned vlevo od vrchní plochy. Sevřete ruku kolem rukojeti tak, aby se kořen palce opíral o tuto šikmou stranu a malíček o stranu, která je s touto stranou úhlopříčná. Toto držení je:
- pouze pro silnější, pokročilejší hráče.
- vhodné pro kontrolu vysokých míčků a při topspinu.
- obtížné pro přechod blíže k síti a nevhodné pro vybrání nízkých míčků.
-
3Obouruční bekhend. Nejčastější způsob, jak provést obouruční bekhend je umístění vaší dominantní ruky kontinentálním způsobem (kloub ukazováčku se nachází na pravé horní šikmé straně rukojeti). Druhou ruku umístíme těsně nad ni v polo-západní poloze (kloub ukazováčku vlevo dole) Toto držení je:
- je mnohem silnější než jednoruční bekhend.
- složitější pro čopovaný úder, volej a způsobuje menší dosah rakety.
Reklama


Tenisový profesionál a spisovatel
Jak často byste měli měnit svůj tenisový úchop? Peter Fryer, tenisový profesionál nám říká: “Vaše uchopení by se mělo měnit automaticky bez dívání. Můžete například zahájit hru podáním pomocí kontinentálního úchopu a poté zasáhnout forhend polo-západním úchopem následovaným obouručním bekhendem. Naučíte se cítit a znát různé úchyty, abyste se nemuseli stále kontrolovat, abyste zjistili, zda jste ve správné pozici.”
Tipy
- Pokud je vaší dominantní rukou levá ruka, prohoďte si v každém kroku "pravá" za "levá" a opačně.
- Záleží jen na vás, jak uchopíte tenisovou raketu. Uchopení blíže k hlavě rakety vám umožní jiný úder než uchycení na konci rukojeti.[3]
Varování
- Nedržte raketu příliš těsně ani moc volně. Držení příliš těstě omezí váš úder, naopak volné držení může způsobit, že vám raketa vyletí z ruky.
Věci které budete potřebovat
- Tenisová raketa