Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se díváte na hráče NBA, jak obehrává svého protivníka rychlým manévrováním s míčem, díváte se na vyvrcholení mnoha let trpělivého tréninku. Pokud jste začátečník, pravděpodobně vás zastraší i jednoduché driblování. Když ale budete trénovat, bez problémů se to naučíte. Není snadné se naučit správně driblovat bez základů, ale když se budete řídit našimi tipy (a budete trénovat), brzy budete schopni obehrát všechny protihráče.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Základy driblování

 1. 1
  Míče se dotýkejte konečky prstů, ne dlaněmi. Při driblování se míče dotýkejte tak, abyste s ním mohli dobře manipulovat a nemuseli jste využívat maximum síly. Proto byste ho měli držet pouze špičkami prstů a ne dlaněmi. Roztáhněte prsty tak, abyste mohli do míče udeřit vyváženěji.
  • Špičky prstů vám umožní větší kontrolu nad míčem a také budete schopni driblovat rychleji. Hráč Indiana Pacers Paul George doporučuje nedotýkat se míče dlaní, protože to zpomaluje celý proces driblování. [1]
 2. 2
  Mírně pokrčte kolena. Při driblování byste neměli stát rovně. U tohoto postoje by míč musel skákat hodně vysoko a driblovali byste moc pomalu. Také by pro protihráče nebyl problém vám míč sebrat. Než začnete driblovat, pokrčte kolena a zaujměte defenzivní postoj, jako kdybyste si chtěli sednout do křesla. Narovnejte hlavu a trup. Tento postoj je dobrým základem – umožní vám ubránit si míč a poskytne vám dobrou pohyblivost.
  • Nekrčte se v pase (jako kdybyste chtěli něco zvednout ze země). Kromě toho, že je to špatné pro vaše záda, je tento postoj nevyrovnaný, takže byste mohli zakopnout a přepadnout dopředu a mohli byste přijít o míč.
 3. 3
  Odrazte míč od země. Hotovo! Dotýkejte se míče pouze konečky prstů a odrážejte ho od země. Udeřte do něho silně, ale ne tak silně, abyste měli problém ho nakonec zachytit. Měli byste driblovat rychle, ale zároveň kontrolovaně. Pokaždé, když se vám míč vrátí do ruky, ho konečky prstů zase odtlačte dolů. Driblujte tak, aby vás z toho nebolela ruka. Míč by měl na zem dopadat kousek před vaši nohu, na stejné straně, na které máte driblující ruku.
  • Pokud teprve začínáte trénovat, je v pořádku dívat se na míč. Měli byste se ale snažit co nejdříve driblovat tak, abyste se na něho nemuseli dívat. Pokud chcete hrát basketbal, musíte umět driblovat bez dívání na míč.
 4. 4
  Mějte ruce na horní straně míče. Při driblování je důležité udržet míč pod kontrolou. Neměli byste dovolit, aby vám ho protihráči sebrali. Snažte se udržet dlaň stále nad míčem a konečky prstů si ho chraňte. Budete nad ním mít větší kontrolu a protihráči vám ho nebudou moci snadno sebrat.
  • Dalším důvodem, proč byste měli mít ruku stále nad míčem, je to, že nesmíte míč nikdy chytit do ruky. Pokud se tomu chcete vyhnout, mějte ruku stále nad ním a neustále ho odrážejte k zemi.
 5. 5
  Udržujte míč nízko. Čím rychleji budete driblovat, tím menší bude riziko, že vám protihráč míč sebere. Nejjistější je driblovat míčem co nejblíže u země. Protože stojíte tak, že jste trochu snížení (s pokrčenými koleny), mělo by pro vás být přirozené driblovat míčem mezi zemí a koleny/boky. Mějte stále pokrčená kolena, snižte dominantní ruku a driblujte rychlými pohyby.
  • Neměli byste se muset vyklánět do strany, abyste mohli driblovat nízko. Pokud to musíte dělat takto, pravděpodobně driblujete až moc nízko. Uvědomte si, že můžete driblovat až do výšky boků a stále si zachovat obranné výhody nízkého driblování.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Driblování s míčem na hřišti

 1. 1
  Dívejte se stále dopředu. Pokud teprve začínáte driblovat a ještě to neděláte intuitivně, není snadné se nedívat na míč. Je ovšem velmi důležité naučit se dívat kamkoli, jen ne na míč. Během hry budete muset sledovat své spoluhráče, dívat se na obránce a všímat si také koše. To vše budete muset zvládnout během driblování. Když budete sledovat míč, nebudete schopni mít přehled o hře.
  • Jediným způsobem, jak se naučit dobře driblovat, je trénovat. Při hře nebudete moci marnit čas tím, že se budete snažit zlepšit svoji techniku. Dribling pro vás musí být naprosto přirozený. Budete muset mít jistotu, že se vám míč vrátí zpět do ruky.
 2. 2
  Dejte si pozor na to, kde driblujete. Při hře záleží na tom, na kterém místě ve hřišti driblujete podle toho, na kterých pozicích jsou ostatní hráči. Pokud jste v otevřeném hřišti (například jdete s míčem ke koši po tom, co opačný tým skóroval bod), můžete driblovat s míčem před sebou, což vám umožní driblovat opravdu rychle. Pokud jste ale poblíž obranářů, měli byste driblovat po stranách a udržovat si nízký obranný postoj. Díky tomu bude muset obránce sáhnout přes celé vaše tělo, aby se dostal k míči a nebude pro něho snadné vám ho sebrat.
 3. 3
  Tělo byste měli mít mezi obráncem a míčem. Když budete mít kolem sebe několik obránců, kteří vás budou sledovat a budou se vám snažit sebrat míč, budete muset míč bránit vlastním tělem. Nikdy nedriblujte na stejné straně, na které máte obránce. Nastavte se tak, abyste měli mezi míčem a obráncem své tělo a aby pro něho bylo obtížnější se k míči dostat (pamatujte si, že obránce se nemůže jednoduše natáhnout a sebrat vám míč, aniž by riskoval faul).
  • Můžete druhou ruku využít jako bariéru. Zvedněte ruku, kterou nedriblujete a zatněte pěst. Udržujte si od obránce odstup předloktím, ale dávejte si velký pozor. Nesmíte do obránce udeřit ani se ho dotknout. Měli byste paži držet v obraně, jako štít, [2] abyste si udrželi volný prostor mezi míčem a obráncem.
 4. 4
  Nezastavujte se. V basketbalu mohou hráči v ofenzivě zastavit driblování pouze jednou. Když driblujete během hry, nesmíte míč zvedat, pokud si nejste naprosto jistí tím, co s ním uděláte. Až se zastavíte, nebudete moci začít driblovat znovu a obránci využijí toho, že se nebudete moci pohnout.
  • Když přestanete driblovat, můžete míč nahrát jinému hráči, vystřelit na koš, nebo si ho nechat sebrat. Pokud chcete vystřelit, nebo nahrát, musíte přestat driblovat a ihned to udělat, jinak vám obránci druhého týmu velmi rychle míč seberou.
 5. 5
  Naučte se nahrávat. Dribling není nejlepším způsobem, jak dostat míč pod koš. Často je mnohem lepší míč nahrávat. Dobré nahrávky jsou základem kvalitní ofenzivy. Nahrávání je rychlejší, než driblování a pomůže vám v případě, že vás protihráči obklopují ze všech stran. Neměli byste si míč nechávat dlouho pro sebe, většinou je dobré ho nahrát spoluhráči, který má větší šanci hodit koš.
 6. 6
  Dejte si pozor na porušení pravidel. Existují pravidla, která udávají, co se při driblování smí a co ne. Měli byste tato pravidla znát a dávat si pozor, abyste je dodržovali. Když nebudete driblovat správně, mohli byste dostat penaltu a druhý tým by dostal míč zadarmo. Dejte si pozor na následující věci:
  • Běh: Pohyb s míčem bez driblování, například:
   • Taking an extra step, skip, hop, or shuffling your feet
   • Kroky navíc, skoky na víc
   • Držení míče při běhu
   • Pohyb nohou při stání na místě
   • Dvojitý dribling: Tato penalta zahrnuje dva různé přestupky:
   • Driblování oběma rukama najednou
   • Dribling, zastavení (chycení míče) a znovu dribling
  • Nošení míče: Chycení míče jednou rukou a následné driblování (bez zastavení). V tomto případě se ruka dotkne spodní strany míče a obrátí ho.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pokročilé techniky driblování

 1. 1
  Naučte se postoj "triple threat". Tento postoj je všestranný a využívají ho hráči v ofenzivě, kteří dostali míč nahráním od spoluhráče. Musíte ho zaujmout ještě dříve, než začnete driblovat. V tomto postoji můžete nahrávat, střílet, nebo začít driblovat. Budete schopni si ubránit míč rukama a tělem a budete mít čas rozhodnout se, co chcete udělat.
  • V tomto postoji budete mít míč blízko u těla, dominantní rukou ho budete držet seshora a nedominantní rukou ho budete držet zespoda. Zaujměte nízký postoj a mějte lokty ohnuté do pravého úhlu. Mírně se nakloňte nad míč. Když budete v této poloze, protihráči vám nebudou moci míč sebrat.
 2. 2
  Naučte se techniku „crossover“. Jde o driblovací techniku, která se používá k oklamání obránce. Hráč dribluje míčem před tělem, střídá ruce a vytváří tvar písmene V. Hráč může obránci naznačit, kterým směrem bude driblovat a ve skutečnosti směr rychle změnit, aby mohl míč nahrát.
  • Můžete také předstírat, že se snažíte o crossover, ale ve skutečnosti si necháte míč v jedné ruce.
 3. 3
  Trénujte si dribling za zády. Když budete mít u sebe obránce druhého týmu, kterého se nebudete moci zbavit, budete muset zkusit pokročilejší metody driblingu. Klasikou je driblování za zády. Vyžaduje to hodně tréninku, ale když se to naučíte, obehrajete každého obránce.
 4. 4
  Natrénujte si driblování mezi nohama. Dalším klasickým trikem je driblování mez nohama. Jistě jste to už viděli u slavných hráčů. Když se to naučíte, budete se moci vyhnout i těm nejzkušenějším obráncům.
  Reklama

Tipy

 • Udělejte si překážkovou dráhu. Použijte kužely, odpadkové koše, nebo třeba boty.
 • Trénujte s kamarádem.
 • Naučte se pravidla basketbalu. Standardní míč pro muže má obvod 75 cm a standardní míč pro ženy má obvod 73 cm. Na velikosti záleží zejména při driblování a střílení. Některé míče jsou určeny pro hru v halách, jiné se zase hodí pro venkovní basketbal.
 • Začněte zvolna. Naučte se driblovat vestoje a postupně se učte driblovat za chůze a za běhu. Až vám to půjde lépe, udělejte si překážkovou dráhu, nebo požádejte kamaráda, aby vás zkusil bránit.
 • Naučte se driblovat se dvěma míči.
 • Když nebudete trénovat na hřišti, mačkejte tenisový míček. Budete mít silnější ruce a budete schopni lépe ovládat basketbalový míč.
 • Trénujte si to s tenisovým míčkem.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 336 krát
Kategorie: Týmové sporty
Stránka byla zobrazena 8 336 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama